İnfertilite Nedenleri

İnfertilite Nedenleri

Her erkek ve kadın sevgilerini sevimli bir bebekle taçlandırmak ister ve bunun için “gebelik” sürecinin biran önce oluşması için sabırsızlanırlar. Ancak, birkaç ay geçmesine rağmen herhangi bir gebelik elde edemeyen çiftler, bir süre daha gebelik için bekleseler de sonuç alamadıklarında mutlaka kadın doğum uzmanlarına yâda üroloji doktorlarına başvururlar. İnfertilite olarak tıp dilinde bilinen bu kavram, halk arasında “kısırlık” olarak bilinmektedir. Toplumsal baskı ve psikolojik durum sebebiyle özellikle kadınlar “kısırlık” korkusuyla ciddi bir süreçten geçerler. Erkeklerde de “kısırlık” aynı şekilde büyük bir problemdir ancak kadın” doğurma içgüdüsü” sebebiyle erkeklerden daha fazla etkilenir ve yıpranırlar.

İnfertilite nedir, infertilite nasıl tespit edilir, infertilitenin sebepleri nelerdir ve infertilitenin tedavisi nasıl yapılır gibi bir çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu makalede, Doç. Dr. Onur Topçu tarafından kaleme alınan infertilite oluşumuna sebep olan hastalıkları da inceleme fırsatı elde edeceksiniz.

İnfertilite Nedir?

Hem erkekte hem de kadında görülebilen “bebek sahibi olamama” durumuna kısırlık yani infertilite deniyor. Tek taraflı olabildiği gibi iki taraflı da olabilen infertilite tanısı koyulan kişilerin çocuk sahibi olma olasılığı yapılan tedavilerle artmaktadır.

İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

Birçok faktör sebebiyle gelişen infertilitenin başlıca nedenleri aşağıdaki gibidir.

 • Tüplerin kapalı olması durumu
 • Endometriozis
 • Yumurtlama düzensizliği
 • Hiperprolaktinemi yani süt hormonu yüksekliği
 • Genital organda yaşanan enfeksiyonlar
 • Over rezervlerinin azlığı
 • Rahimde bulunan patolojilerin varlığı
 • Tiroid hormonu bozukluklarının söz konusu olması
 • Servikal faktörler infertilite nedenleridir.

İnfertilitede etkin rol oynayan faktörler ise şöyle;

 • Sigara
 • Obezite
 • Düzensiz cinsel ilişki
 • Rahîm ağzının kapalı olması ( servikal stenoz)
 • Asherman sendromunun olması
 • Vajinusmus
 • Luteal faz yetmezliği
 • Kemoterapi tedavileri
 • Ovulasyonun gerçekleşmemesi olarak açıklanabilir.

Yumurtlama Düzensizlikleri (Anovulasyon)

Kadınlarda sık görülen kısırlık sebeplerinden birisi olan yumurtlama düzensizlikleri, gebe kalamama üzerinde doğrudan etkilidir. Yumurtlamanın her ay düzenli olması sonucunda gebelik beklenirken yumurtlamanın olmadığı aylarda hamileliğin oluşması neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle, infertiliteden şüphelenildiğinde ilk olarak yumurtlama düzensizliklerine bakılır ve tedavi olarak da hemen yumurtlama sağlayıcı haplar ve hormon ilaçları başlanır.

Tüplerin (Kanalların) Kapalı Olması

Kadınlarda bulunan yumurtalık tüpleri birçok sebepten ötürü tıkalı olabiliyor ki buda kısırlığın en belirgin nedenlerinden. Tek tüpü açık olan kadınlarda gebelik şansı yüksek iken iki tüpün kapalı olması infertilitenin tam olarak gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Tüplerin kapalı olduğunu araştırmak içinse rahim filmi (HSG) çekilerek tüplerin kapalı olup olmadığı bakılır ve genellikle laparoskopi ile rahimdeki tüplerin kapalı olduğundan emin olunabilir. Her iki tüpün de kapalı olması sonucunda tüp bebek tedavisi ile gebe kalmak mümkün olacaktır.

Endometriozis

Karın içinde ya da tüplerde yapışıklıklar oluşmasına Endometriozis hastalığı deniyor. Hamileliğin oluşumuna engel olan bu hastalığın tanısı esas olarak doku tanısıyla konulmaktadır, ancak hastadan alınan bu hastalığa spesifik bilgiler, Endometriozis hastalığndan süphelenmeye neden olmaktadır ve Endometriozis hastalığının tanısında çok yardımcıdır.

Hiperprolaktinemi (Süt Hormonu Yükselmesi)

Süt hormonunun devamlı yüksek seyretmesi yumurtlama düzensizliğine ve kısırlığa neden olur. Hipofiz bezinden salgılanan süt hormonu eğer ki yükselirse düşürülmeden hamile kalınması zordur.

Rahimdeki Patolojiler

Perde, miyom ve polip gibi rahîmdeki patolojiler sebebiyle gebelik oluşmayabilir ve bu da dolaylı yoldan kısırlığa sebep olabilir.

İnfertilitenin Tanısı Nasıl Konur?

İnfertilitenin tanısını koymak için birçok test ve tahlil yapılmaktadır. Zamanlanmış hormon analizleri ile kadınlardaki hormon seviyeleri değerlendirilir ve FSH, LH, E2, Prolaktin ve TSH hormonları incelenir. Âdetin 21. Günü ise progesteron hormonu seviyesi kontrol edilir ve yumurtalamanın gelişip gelişmediği incelenir. Daha sonra ise ultrason sayesinde rahim ve yumurtalıkların yapısı ve ilişkileri uzmanlarca değerlendirilir ve rahim içi tabakası takibe alınır. Kalınlık, miyom, tüplerde şişme vb. gibi durumların net olarak tespit edildiği ultrason haricinde endometriomalar gibi kistik oluşumlara da bakılır. Bunların haricinde ise yumurtalık rezervine âdetin 2.ci yâda 3.günü bakılır ve son olarak hasta değerlendirilir.

Rahim filmi ile tubaların uzunluğu, kıvrımlığı ve açık olup olmaları kolayca görülür ve rahimdeki anormallikler, yapışıklıklar da net olarak tespit edilebilir. Eğer ki gerekli ise laparoskopik ile karından milimlik kesiler ile girilir ve tüplerin açık olup olmadığı net olarak saptanır. Eğer ki bir tüp açıksa hamilelik söz konusu olabileceği için gerekli tedaviler başlar. Ancak, her iki tüpte kapalı ise tüp bebek tedavisi seçeneği değerlendirilir.

İnfertilite Tedavisine Genel Yaklaşım

İnfertilite tedavisine ilk yaklaşım elbette ki tanının net olarak ortaya konması olacaktır. Çünkü; infertiliteye sebep olan faktörü ya da faktörleri belirlemedikçe tedavi aşamasına da geçilemeyecektir. Bu nedenle; infertilite tedavisinde ilk adım tanı koyma, problemi saptama ve probleme yönelik çeşitli tedavileri planlamak olacaktır. Ankara’da infertilite doktoru olarak bilinen Doç. Dr. Onur Topçu; çiftleri ve bireyleri detaylı olarak inceledikten sonra tanı koymakta ve tedaviyi bu doğrultuda şekillendirmektedir.

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı