Kanama Düzensizliği – Doç.Dr. Onur Topçu

Kanama Düzensizliği

Kanama Düzensizliği

Kanama düzensizliği, bir kadının adet siklusunda bazı dönemlerde aksamalar olması anlamına gelmektedir. Normal şartlarda adet kanaması düzeni genel olarak 28 günde 1 gelir ki bu bazı kişiler içinde 3 gün aşağı ya da 3 gün yukarı olabilmektedir. Bir adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayarsak diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadarki geçen süre adet döngüsü olarak nitelendirilir. 3 ila 7 gün arasında devam eden kanamalar, azalarak bir süre sonra durur.  Bu normal olan bir döngü iken adet gecikmeleri, ya da erken adet görmeler, az kanamalar söz konusu olduğunda bahsi geçen kanama durumu düzensiz adet kanaması olarak nitelendirilir. Ankara’da kanama düzensizliği yani düzensiz adet görme alanında adından sıkça söz ettiren Doç. Dr. Onur Topçu; kanama düzensizliği nedir, neden olur, tanısı nasıl konur ve nasıl tedavi edilir gibi birçok sorunun yanıtını bu makalede sizler için açıklamaktadır.

Düzensiz Kanama Nedir?

Yumurtlama; bir kadına bahşedilmiş en güzel şeydir. Bu mucizevi olgunun her ay yeniden olabilmesi içinse adet döngüsüne ihtiyaç duyulur. Ortalama 28 günde 1 görülen adet, her ay tekrar eder ve yeni yumurta oluşumunu sağlar. Fakat kadınlar bazı dönemlerde düzensiz adet görme şikâyeti ile karşı karşıya kalabilirler. Çeşitli sebepleri olan kanama düzensizliği akıllara “kanser miyim, kısır mı oldum” gibi kötü senaryoları getirebilmektedir. Ancak; her düzensiz adet görmenin kendi özgü sebepleri olabilir ve dolayısı ile kanama düzensizliklerini sadece “kanser ya da kısırlık” ile bağdaştırmamak gerekir.

Kanama Düzensizliğinin Sebepleri Nelerdir?

Normal bir adet siklusunda yaşanacak ufak tefek sapmalar, normal olarak kabul edilebilirken uzun süredir devam eden sapmalar ve diğer belirteçler, kadınları mutlaka endişelendirmelidir. Zira; her düzensizliğin ayrı bir sebebi olabilir ve bu sebeplerin belirlenmesi; tanı ve tedavi süreçleri için oldukça önemlidir.

​Kanama düzensizliklerinin sebepleri arasında “gebelik şüphesi” de yer almaktadır. Zira; üreme çağında olan ve aktif bir cinsel yaşamı olan bir kadın; düzensiz kanama ile karşılamış ise ilk olarak gebeliğin oluşup oluşmadığı sorgulanmalıdır. Bu sebepten ötürü biz kadın doğum doktoruna gelen tüm hastalara “gebelik olabilir mi” şüphesi ile yaklaşmaktayız. Çünkü, gebelik ile kesilen adet ile karşılaşmamızın yanı sıra gebelik sonrası adete benzer düzensiz kanamalarla da karşılaşabiliriz. Kişi, bu tür kanamaları adet kanaması zannedebilir ve endişelenebilir. İşte bu tür olasılıkları elimine etmek için kanda gebelik testi isteriz.

Adet kanaması düzensizliklerinin bir diğer önemli sebebi de tiroid bezi hormonlarının eksik yâda fazla çalışıyor olmasıdır. Tiroid bezleri; tüm hormonları aktif yâda pasif hale getiren önemli bir mekanizmadır. Eğer ki tiroidleriniz az yâda çok çalışmaya başlamış ise adet düzensizlikleri ile karşılaşmanız olasıdır.

Menopoz da adet kanaması düzensizliği şikâyetine sebep olur. Adetten tamamen kesilme anlamına gelen menopoz sürecinde adet sikluslarında sapmalar, az kanamalar gibi çeşitli semptomlar görülebilir. Erken ya da normal dönemdeki menopoz olasılığı da yine bizler tarafından değerlendirilir.

​Düzensiz Kanamaları İşaret Eden Durumlar ​

  • Adet Görememe (“amenore”)

Adet kanaması üst üste 3 siklüs geciktiyse veya en az 6 ay boyunca hiç adet kanaması görülmemiş ise amenoreden ve dolayısı ile kanama düzensizliğinden bahsetmek mümkündür.

  • Seyrek (Gecikmeli) Adet Görme (“oligomenore”)

Adet döngülerinin 35 günden daha uzun sürmesine oligomenore denir. Seyrek gecikmeli adet görmede yıllık görülen adet kanaması sayısı azlığı görülür. ​

  • Sık Adet Görme (“polimenore”)

Adet döngülerinin 21 günden daha kısa sürmesi durumuna ise polimenore denir. Yıllık görülen adet kanaması sayısı artmıştır ki bu da normal olarak tanımlanan adet düzeninin “düzensizleşmesi” anlamına gelir. ​

  • Aşırı Kanamalı veya Uzun Süreli Adet Görme

Aşırı kanamalı yâda uzun süreli adet görme de bir kanama düzensizliği belirtisidir. Hipermenore ya da menoraji olarak adlandırılan bu durumlar siz de söz konusu ise mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

  • ​Az Kanamalı veya Kısa Süreli Adet Görme (“hipomenore”)

Adet döngüsünde kanama miktarının veya günün azalmasına hipomenore denir. ​

  • Ara Kanaması (“metroraji”)

Metroraji dediğimiz ara kanamalar da adet düzensizlikleri başlığı altında incelenir. ​

  • İlişki Sonrası Kanama

Kanama düzensizliğinde sadece adet döngülerindeki aksamalar veya diğer şikâyetlerden bahsetmek doğru değildir. Cinsel ilişki sonrası saatlerde yâda ertesi gün içerisinde kanama görülmesi de kanama düzensizliği olarak nitelendirilir. ​

  • Çocukluk Çağında Kanama

Kanama düzensizlikleri ergenlik dönemine ulaşmamış genç kız çocuklarında da görülebilir. Vajinal kanamalar olarak nitelendirilen bu durum kanama düzensizliği başlığı altında incelemeye alınır.

Kanama Düzensizliklerine Sebep Olan Durumların Tanısı ve Tedavisi

Kanama düzensizlikleri; çevresel ve psikolojik faktörlere göre de oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise ilaç tedavisi ya da diğer cerrahi müdahalelere gerek yoktur. Zira, bir süre sonra adet siklusu kendiliğinden yeniden düzene girecektir. Belirli bir süre devam eden kanama düzensizlikleri söz konusu olduğunda ise düzensizliğin kendiliğinden geçmesi beklenmemeli, tanı ve tedavi için kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

Kanama düzensizliğinden şikâyetçi olan kadın hastalardan ilk olarak tıbbi öykü istenir. Aile, geçirilen ameliyatlar, yakın zamanda atlatılan enfeksiyonlar gibi çeşitli sorular hastaya yöneltilir ve cevaplar not alınır. Kadın doğum doktoru tarafından meme gelişimi, vücut gelişimi, vücut kitle endeksi incelemesi yapılır ve daha sonra hasta genital organların durumunu öğrenmek için ultrasona alınır.

Hormonal bozukluk şüphesi söz konusu ise hastanın FSH, LH, TSH, Estradiol olmak üzere hormon profiline bakılır. Buna ek olarak yine kadın doğum doktoru, dış genital organ muayenesini; sekonder seks karakterlerinin gelişimini incelemek, vajinal açıklığı değerlendirmesi yapmak ve doğuştan genital organ gelişim bozuklukları ve sapmalarının olup olmadığını belirlemek için yapar. Zira, bazı durumlarda basit bir kızlık zarı kapalılığı yani hymen imperferatus, adet görememenin sebebi olabilmektedir. Bu gibi durumlar ise basit cerrahi ameliyatlar ile çözümlenebilir.

Adet gören ancak sonradan gelişen amenore şikâyetinde hormonal bozuklukların yanı sıra anovulasyon yani yumurtlayamama sorunu da aranır. Polistik over sendromu olan hastalarda sıklıkla bu durum sıklıkla görülür.

Miyom, polip, hiperplazi, dış gebelik, ilaç kullanımları, enfeksiyonlar, kanser, tiroid bezi hastalıkları, adenomysosis gibi çeşitli durumlarda yine kanama düzensizliğine sebep olabilmektedir. Bu nedenle; adet görmeyen genç kızlar ya da kadınlar; doğumsal yâda sonradan gelişen tüm sebeplerin araştırılması için mutlaka kadın doğum doktoruna gitmelidirler. Özellikle 35 yaşından sonra metroraji olgusu söz konusu olduğunda endometrial biopsi ya da pipelle ile biyopsi ile rahim içinden parça alınması gereklidir. Kanama düzensizliğinin net olarak sebebi belirlenir ise uygun tedavi seçenekleri de kolaylıkla uygulanacaktır. Adet düzensizliğinin tedavisi genel olarak birkaç aylık ilaç kullanımı yâda cerrahi ameliyatlar gerektirebilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi