Dermoid Kist – Doç.Dr. Onur Topçu

Dermoid Kist

Dermoid Kist (Matur Kistik Teratom)

Dermoid kistler, matür kistik teratom olarak da bilinen, overin (yumurtalığın) en sık görülen germ hücreli tümörleridir. Yumurtalığın bu tümörleri iyi huylu tümörlerdir. Dermoid kistlerde malignleşme (kanserleşme) oranı nadirdir, bu oran yaklaşık %0.3’dür. En sık 20 ile 40 yaşları arasında görülmektedir. Dermoid kistler tüm over tümörlerinin yaklaşık %15’ini oluşturmaktadırlar. Dermoid kistlerin de yaklaşık %15’i bilateraldir, yani her iki yumurtada aynı anda dermoid kist vardır.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Çoğunlukla bir şikâyete yol açmazlar, dermoid kistlerin çoğu tesadüfen yapılan jinekolojik ultrasonografide saptanırlar. Yaklaşık %15’i de torsiyone olarak, şiddetli ağrı yapabilirler. Torsiyon yumurtalığın dermoid kist ağırlığı nedeniyle kendi etrafında dönerek, kendi kan akımını kesmesi sonucu oluşur. Dermoid kistlerin içerisinde diş, yağ gibi dokuların olmasından dolayı, dermoid kistlerde torsiyon azımsanmayacak bir oranda, yaklaşık %15’inde gerçekleşir. Torsiyon sonrasında erken müdahale edilmezse maalesef o yumurtalık kaybedilebilir.

Dermoid kistler için standart tedavi olarak üreme çağındaki kadınlarda yumurtanın korunarak sadece kistin çıkarılması, perimenopozal ve postmenopozal dönemde de yumurtayla beraber dermoid kistin alınmasıdır. Dermoid kist cerrahisinde laparoskopik (kapalı) ameliyatlar altın standarttır.

Dermoid kistin laparoskopik görüntüsü.

 

Dermoid kistin patlamadan çıkarılmış hali.

 

Ankara’da Ancyra Clinic’te Doç. Dr. Mustafa Erkan Sarı ile hastalarımızı görmekte, jinekolojik problemleri olan hastalarımıza modern tıbbın bize sağladığı avantajlarla, mesleki tecrübemizle birleştirerek Ankara’nın en iyi Jinekolojik Endoskopi Kliniğinde şifa olmaya çalışmaktayız. Bizlere 0 533 049 66 87 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 


HASTA YORUMLARI

Saygıdeğer hocam.onur beye çok tesekkurlerimi sunarım ilk.önce 15 gun laparoskopik over kist ameliyatı oldum. Ve 24 saat geçmeden ayağa kalktim.ve şükürler olsun sayesinde ağrılarımdan kurtuldum elinize emeğine sağlık… bütün korkularımi sizin sayenizde yendim sizi tanidigim icin cok sansliyim. tekrar teşekkür ediyorum 14-01-2021

R.İ.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi