Dermoid Kist

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Dermoid Kist (Matur Kistik Teratom)

Dermoid kistlerin tedavisinde altın standart laparoskopik (kapalı) yolla dermoid kistin alınmasıdır. Jinekolojik ameliyatlarımın neredeyse tamamını laparoskopik (kapalı) yolla yapan bir hekim olarak, tedavisini gerçekleştirdiğim hastalarımın çoğunu aynı gün veya bir gün sonra taburcu etmekteyim. Hastalarım laparoskopik (kapalı) yolla ameliyat sayesinde, hızlı iyileşme, daha az kanama, daha az ağrı, estetik açıdan büyük kesilerin olmaması gibi birçok avantajdan yararlanabilmektedir.

Ankara’da kendi kliniğimde hastalarımı görmekte, jinekolojik problemleri olan hastalarıma, modern tıbbın bana sağladığı avantajlarla, mesleki tecrübemi birleştirerek Ankara’nın en iyi Jinekolojik Endoskopi Kliniğinde şifa olmaya çalışmaktayım.

Bana 0 533 049 66 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda dermoid kistler hakkında bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

 

Dermoid kistler, matür kistik teratom olarak da bilinen, overin (yumurtalığın) en sık görülen germ hücreli tümörleridir. Yumurtalığın bu tümörleri iyi huylu tümörlerdir. Dermoid kistlerde malignleşme (kanserleşme) oranı nadirdir, bu oran yaklaşık %0.3’dür. En sık 20 ile 40 yaşları arasında görülmektedir. Dermoid kistler tüm over tümörlerinin yaklaşık %15’ini oluşturmaktadırlar. Dermoid kistlerin de yaklaşık %15’i bilateraldir, yani her iki yumurtada aynı anda dermoid kist vardır.

Çoğunlukla bir şikâyete yol açmazlar, dermoid kistlerin çoğu tesadüfen yapılan jinekolojik ultrasonografide saptanırlar. Yaklaşık %15’i de torsiyone olarak, şiddetli ağrı yapabilirler. Torsiyon yumurtalığın dermoid kist ağırlığı nedeniyle kendi etrafında dönerek, kendi kan akımını kesmesi sonucu oluşur. Dermoid kistlerin içerisinde diş, yağ gibi dokuların olmasından dolayı, dermoid kistlerde torsiyon azımsanmayacak bir oranda, yaklaşık %15’inde gerçekleşir. Torsiyon sonrasında erken müdahale edilmezse maalesef o yumurtalık kaybedilebilir.

Dermoid kistler için standart tedavi olarak üreme çağındaki kadınlarda yumurtanın korunarak sadece kistin çıkarılması, perimenopozal ve postmenopozal dönemde de yumurtayla beraber dermoid kistin alınmasıdır. Dermoid kist cerrahisinde laparoskopik (kapalı) ameliyatlar altın standarttır.

Dermoid kistin laparoskopik görüntüsü.

 

 

Dermoid kistin patlamadan çıkarılmış hali.
Dermoid kist ve endometriozis bazen beraber bulunabilmektedir. Hastamızda bulunan dermoid kisti çıkardık ve endometriozis için peritondan biyopsiler aldık?

Ankara’da hastalarımı kendi kliniğimde görmekteyim, jinekolojik problemleri olan hastalarımıza modern tıbbın bize sağladığı avantajlarla mesleki tecrübelerimi birleştirerek Ankara’nın en iyi Jinekolojik Endoskopi Kliniğinde şifa olmaya çalışmaktayım.

Bana 0 533 049 66 87 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan ö te benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!

Sul*** A***

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Onur Bey için Kahraman Doktor diyorum ben…Benim yaklaşık 15 cm civarında sağ yumurtalığımda kistim vardı ve içinde parçalar olduğu için düşükte olsa kötü çıkma olasılığı vardı. Kistimin ve sağ yumurtalığımın alınması gerekiyordu. Bu süreçte ameliyat korkusu, iyi doktor seçimi ve sonucumun düşükte olsa kötü çıkma ihtimali… Bu zor zamanları geçirirken İnternet üzerinden Onur Bey’in ismini gördüm ve yorumları okudum , randevu aldım. Kapıdan girer girmez güler yüzlü çalışma arkadaşları karşıladı beni. Onur Beye rahatsızlığım hakkında detayları anlatıp muayene oldum ve dedimki işte bir doktor bu kadar bilgili ve hasta psikolojisinden anlar. Ameliyat gününe karar verdik ve kısa bir süre içinde ameliyatımı gerçekleştirdi Onur Bey. Sağ yumurtalığım ve benim dev kistim bütünlüğü bozulmadan büyük bir başarıyla alınıp, Frozen patolojiye gönderildi. Ameliyat esnasında kısa bir sürede gelen Sonucumun iyi çıktığını söylerken Onur Hocam en az benim kadar mutluydu…İşte bir kez daha dedimki iyiki…Onur Hocam zaten çok çok çok iyi bir Hekim kesinlikle ama onun yanında çok değerli bir insan. Açık ameliyat olmama rağmen ağrısız bir şekilde kısa sürede toparlandım. İlk muayenede ameliyat süreciniz de ,sonrasında herzaman yanınızda olan bir doktor ve ben bu zorlu süreci Onur Hocamın sayesinde ruhen ve bedenen sağlıkla atlattım. Benim çevremde jinekolojik rahatsızlığı olan veya rutin kontrolü olan herkes Onur Hocamı ziyaret ediyor ve çok memnunlar. Hatta çok sevdiğim bir yakınımın pazartesi günü ameliyatını gerçekleştiricek Onur Hocam. Yapılan yorumlar Onur Hocamla tanışmama vesile oldu ve iyikide oldu. Gözünüz kapalı güvenilicek bir doktor Onur Hocam. İyiki tanıdım sizi, iyiki varsınız… Sonsuz Teşekkürler

BUR*** B***

Geçirdiğim operasyon ilk ameliyatımdı buna rağmen korku ve panik çok hissetmedim çünkü Onur hocam ve ekibi çok sevecendi;canımı acıtmamak için gösterdikleri çabayı gördükçe panik havası neredeyse hiç yaşamadım.Onur hocam bana her safhada desteğini hissettirdi ve yanımdaydı.Ne merak edersem edeyim (ne kadar saçma dahi olsa)ameliyat öncesi ve sonrası her daim sorularıma cevap verdi ve beni muallakta asla bırakmadı.Kendisine ilminden,ilgisinden,samimiyetinden,desteğinden [ki bu liste daha çok uzar :)] ve o güzel yüreğinden dolayı çok çok çok teşekkür ediyorum işini gerçekten severek ve ilgiyle yapan,onun gibi bir doktora rastladığım için çok şanslıyım. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle,saygılarımı sunarım 🙂

.egül…r

 

Saygıdeğer hocam.onur beye çok tesekkurlerimi sunarım ilk.önce 15 gun laparoskopik over kist ameliyatı oldum. Ve 24 saat geçmeden ayağa kalktim.ve şükürler olsun sayesinde ağrılarımdan kurtuldum elinize emeğine sağlık… bütün korkularımi sizin sayenizde yendim sizi tanidigim icin cok sansliyim. tekrar teşekkür ediyorum.

R.İ.

Daha fazla bilgi
qwqwwq