Kolposkopi

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Kolposkopi

Kolposkopi bulgularının doğru değerlendirilmesi ve bu bulgulara göre kolposkopik biyopsi alınması erken başlangıçlı bir rahim ağzı kanserinin tespit ve tamamen tedavi edilmesini sağlar. Ancak kolposkopi bulgularının değerlendirilmesi tecrübe ister.  Kolposkopi işlemi, özellikle bu alanda çalışmış kadın doğum uzmanları tarafından yapılırsa, hastalara gereksiz olarak çok sayıda biyopsi alınmasının da önüne geçilir, en az biyopsi sayısı ile en kesin oranda tanı konulabilir. Kolposkopi alanında yüksek tecrübemle hastalarımın tedavilerini kliniğimizde bulunan Kolposkopi cihazı ile gerçekleştirmekteyim.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda kolposkopi ile ilgili en çok merak edilen konulardan kısaca bahsetmeye çalıştım.

 

Kolposkopi İşlemi Nedir?

Serviksin yani rahim ağzının detaylı incelenmesi gereken durumlarda, rahim ağzının 15 ile 40 kat arası büyütülerek rahim ağzındaki lezyonların detaylı incelenmesidir.

 

Kolposkopi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  • Anormal smear sonucunda
  • Yüksek riskli HPV varlığında
  • İlişki sonrası kanama durumunda
  • Kanlı vajinal akıntı mevcutsa
  • Sürekli yetersiz smear geliyorsa
  • Uygun tedaviye rağmen sürekli inflamatuar hücre gelen smear sonuçları
  • Çıplak gözle serviks-vajen kanseri şüphesi
  • CIN öykülü hastada takip amaçlı
  • Vulvar veya vajinal kanser/kanser öncüsü lezyon varlığında

 

Kolposkopi İşlemi Ne kadar Sürer?

Kolposkopi işlemi yaklaşık olarak 10 dakikalık bir işlemdir. Ancak kolposkopi sırasında servikal yani rahim ağzı biyopsileri yapmak gerekirse, kolposkopi işlem süresi yaklaşık 15-20 dakikayı bulmaktadır.

Kolposkopi sırasında biyopsi yapılır mı?

Kolposkopi işlemi sırasında gerekli hallerde yani şüpheli lezyon varlığında rahim ağzı biyopsisi veya biyopsileri alınabilir.

Kolposkopi ağrılı bir işlem midir?

Kolposkopi işlemi esnasında herhangi bir ağrı olmamaktadır. Servikal biyopsi alınması dahi ağrısız bir işlemdir.

Kolposkopi işlemi için genel anesteziye ihtiyaç var mıdır?

Özellikle endişesi yüksek hastalarda nadiren genel anesteziye ihtiyaç olmaktadır. Ancak bu durum nadiren gerçekleşir.

Kolposkopi hamilelikte yapılabilir mi?

Kolposkopi hamilelikte güvenle yapılabilir ama kolposkopi sırasında rahim ağzı kanalı içerisinden biyopsi alınmaz.

Kolposkopi Sonrası Süreç Nasıldır?

Kolposkopi sonrası dilediğiniz zaman duş alabilir ya da banyo yapabilirsiniz. Biyopsi alınmış ise cinsel ilişki için yaklaşık 10 gün beklenmelidir. Ayrıca; biyopsi sonrası lekelenmeler görülebilir ancak tüm bunlar geçicidir.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Rahim ağzı kanseri şüphesi var dediler. Onur hoca çok bilgili, sakin. Benim endişelerimi giderdi. Kolposkopimi yaptı, çok şükür dediği gibi korkulacak bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Em….   …gül

 

Dış kısımda siğil çıkınca Onur hocaya muayene olmaya gittim. HPV testi yaptı. Yüksek risk gelince de kolposkopimi gerçekleştirdi. İşlem sırasında hiç acım olmadı. Halen Onur hocanın takibindeyim.

De….   …mse

 

Smear sonucumda anormal hücreler gelince, muayenesine gittim. Çok bilgili, kibar bir doktor. Tavsiye ederim.

Def..    ….ran

 

HPV testlerim riskli gelince, bir arkadaşımın önerisiyle Onur hocaya gittim. İyi ki de gitmişim. Hastaların endişelerini çok iyi anlıyor, dinliyor. Bana kolposkopi yaptı. Çoğu doktor gereksiz yere 3-5 biyopsi alıyormuş, Onur hoca benden 1 tane biyopsi aldı. Çok memnunum.

Nes….       ……ğdu

 

Onur hocaya kolposkopi olmak için Ağrıdan geldim. Orada öğretmenim. Çok şükür şu an çok iyiyim. Kontrollerimi de Onur hoca yapıyor. Kolposkopide en iyi hekimlerden. Kesinlikle tavsiye ederim.

Nil….    …kin

 

Siğillerim olduğu için muayeneye gitmiştim. Muayene sırasında rahim ağzımı beğenmedi, lezyon olabilir dedi. Direk kolposkopi yaptı. Kanser öncüsü lezyon varmış.  Çok şükür kanser ilerlemeden o kısmı da çıkardı. Hayatımı kurtardı Onur hoca.

Öz….     ….ekli

 

Çok ilgili, bilgili, güven veren bir doktor. Özellikle kolposkopi alanında çok tecrübeli.

Se….   …şçu