Kolposkopi – Doç.Dr. Onur Topçu

Kolposkopi

Kolposkopi Ankara

Rahim ağzınıza yakından bakmak için en iyi yollardan birisi olan kolposkopi; rahim ağzında kansere dönüşebilecek tüm hücre değişiklerini tespit edebilmektedir. Orjinal skuamöz epitel, kolumnar epitel veya ikisi arasındaki birleşim geçiş yeri, kolposkopi ile incelenmektedir. Ankara’da Doç. Dr. Onur Topçu tarafından yapılan kolposkopi, rahim ağzı kanseri testi olarak da bilinmektedir.

Kolposkopi Neden Yapılır?

  • Smear sonucu anormal gelen hastalara,
  • Şüpheli, hafif ya da orta düzey HPV virüsü taşıyanlara
  • Cinsel ilişki sonrası kanama olgularında
  • Sürekli iltihap ve enfeksiyon yaşayan hastalara
  • Jinekolojik muayene sonrası rahim ağzı ve vulva gibi vajina bölgesinde anormal durumların varlığında kolposkopi yapılması önerilir.

Kolposkopi Teknikleri

Kolposkopi uygulanması gerekiyor ise iki metottan birisinin seçilir. Salin ve klasik olarak bilinen extended tekniği; kolposkopi çeşitleri olarak da bilinmektedir. Salin tekniğinde kuru bir gazlı bezle servikal mukus yavaşça çıkarılır ve serviks serum fizyolojikle ıslatılır. Bu sayede subepitelyal damar yapısı çok daha kolay görünür. Zira; kuru epitel yeteri kadar geçirgen bir yapıya sahip değildir bu nedenle de vasküler yapı yani damarlar tam olarak görünmez.

Klasik teknikle yapılan kolposkopide serviks büyütme tekniği ile incelenir. Serviks mukusu yoğun ise kuru bir tamponla temizlenir ve tekrar değerlendirmeye alınır. Bu esnada smear testi de isteniyor ise yapılabilir. Klasik teknik kolposkopi işleminde servikse en az 30 ila 45 saniye boyunca %3 ila 5’lik asetik asit uygulanmaktadır. Servikal mukus böylece daha kolay bir şekilde çıkarılacaktır. Asetik asit solüsyon ise 35 ml glacial asetik asit ve 9597 ml distile su ile hazırlanır. Genel olarak hazırlanan asetik asit solüsyonun bekletilmemesi önerilir.

Kolposkopi ile Hangi Şikâyetler Tespit Edilir?

Kolposkopi ile Genital siğiller başta olmak üzere rahim ağzı iltihabına ek olarak vajina, vulva ve serviks dokusunda kanser öncesi değişiklikler kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Kolposkopik Biyopsi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi, jinekolojik muayenede olduğu gibi hastanın masaya yatırılması ile yapılır. Spekulum dediğimiz alet ise vajinaya yerleştirilir. Vajinanın içi aydınlatılır, kolposkopi yaklaştırılır ve cihazın camından organlar, serviks ve vajina kolaylıkla incelenir.

Kolposkopi inceleme esnasında serviksin yüzeyindeki damarlanmalar kolaylıkla tespit edilebilir. Bu damarların yapısı ve dağılımı ile kanser varlığı belirlenebilir. Bunun içinde kolposkopik biyopsi alımı gerçekleştirilir. Ağrılı bir işlem olmayan kolposkopi, günümüzde jinekolojik kanserlerin tespit edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kolposkopi ve Biyopsi Sırasında Ne Olur?

Kolposkopi esnasında asetik asit sürülür ve anormal hücre barındıran alanlar beyaza boyanır ki bu alanlar acetowhite alanlar olarak nitelendirilir. Serviks yüzeyine lügol solüsyonu sürülerek de inceleme yapılabilmektedir. Bu işlem ise schiller testi olarak bilinmektedir.  Smear ve biyopsi alınarak damarlar hakkında da bilgi sahibi olunabilir.

Rahim ağzının içinden biyopsi alınabileceği gibi rahim ağzının dışından da doku alınabilmektedir.

Kolposkopi Öncesi

  • Kolposkopi işleminden önce doktorunuzla jinekolojik muayene esnasında açık bir şekilde konuşmaya özen gösterin. Yani; yaşadığınız şikâyetleri ya da karşılaştığınız durumları utanmadan eksiksiz bir şekilde aktarmaya özen gösterin. Zira; kolposkopi esnasında bakılması gereken noktalar elbette ki sizlerin şikayetleri doğrultusunda daha detaylı incelenecektir. Bu da rahatsızlığınızın kaynağını tespit etmeye ve gerekli tedavileri planlamaya yardımcı olur.
  • Kolposkopi öncesinde 1 ila 2 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemeye özen gösterin.
  • Tampon ve vajinal ilaçların kullanımını da yine kolposkopi öncesi sınırlandırın.
  • İbuprofen, asetaminofen gibi ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Kolposkopi Sonrası Süreç

Kolposkopi sonrası dilediğiniz zaman duş alabilir ya da banyo yapabilirsiniz. Biyopsi alınmış ise cinsel ilişki ve duş için doktorunuzun belirleyeceği süreye dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca; biyopsi sonrası keskin kramplar ve lekelenmeler görülebilir ancak tüm bunlar geçicidir.

Hamileyken kolposkopi yaptırmanız gerekiyor ise tüm kontrollerinizin eksiksiz yapıldığına emin olmalısınız.

Ankara Kolposkopi | Kolposkopi Fiyatları ve İşlem Hakkında Bilgi İçin Doç. Dr. Onur Topçu’ya Ulaşın!

Kolposkopi Ankara denilince akla ilk gelen isimlerden olan Doç. Dr. Onur Topçu; yaşadığınız tüm şikâyetlerin çözümü için sizi bekliyor! Siz de Ankara’da kolposkopi yapan doktor arayışında iseniz hemen Doç. Dr. Onur Topçu ile görüşebilir ve kısa sürede kolposkopi işleminizi yaptırarak gerekli tedavileri erken dönemde alabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi