Nutcracker Sendromu

Portföy Description

Nutcracker  Sendromu

 

Nutcracker sendromu, sol böbreğin toplayıcı damarının vücut içindeki başka yapılar tarafından sıkıştırılması ve basıya maruz kalması sonucu ortaya çıkar.

Bu durum, sol renal venin sıkışması nedeniyle böbrek venlerindeki kan akışının engellenmesine ve böylece sol böbreğin venöz drenajında bir engel oluşmasına yol açabilir. Böbrek venlerindeki bu tıkanıklık, venöz basıncın artmasına neden olabilir ve bu da bazı semptomlara yol açabilir.

Nutcracker sendromu belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

Hematuri (kanlı idrar): Böbrek venlerindeki basınç artışı nedeniyle idrarda kan görülebilir.

Flank ağrısı: Böbrek bölgesinde ağrı hissedilebilir.

Proteinüri: İdrarda protein bulunabilir.

Varikosel: Genital bölgede genişlemiş damarlar (erkekte).

Adet ağrısı, kasık ağrısı, ilişkide ağrı, pelvik konjesyon sendromu (kadında).

Nutcracker sendromunun tanısı oldukça zor konulmaktadır. Tanı koymak için öncelikle bu hastalıktan şüphelenmek gerekmektedir. Tanıda doppler ultrasonografi, tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve anjiyografi kullanılmaktadır.

Nutcracker sendromu tedavisinde medikal tedavi ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.

Medikal tedaviler arasında venöz yetmezliklerde kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır. Cerrahi tedaviler arasında sol renal ven içine stent konulmasından, damarın yeri değiştirilmesine veya alt kasık bölgedeki şikayetler ön plandaysa sol overin (yumurtalık) cerrahi eksizyonuna kadar farklı seçenekler uygulanabilmektedir.

 

 

 

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***