Gebelik Öncesi Danışma

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Gebelik Öncesi Danışma

Anne ve baba olmak isteyen herkes gebelik oluşumunu büyük bir merakla bekler ve o haberi alacağı günü büyük bir umutla düşler. Ancak, gebelikte yaşanan birçok sebepten ötürü kürtajın gerekli olması yâda gebeliğin düşükle sonuçlanması gibi bir takım tatsız olaylar gebeliklerini müjdeyle taçlandırmak isteyen çiftlerin yıkımına sebebiyet verebilir. İşte, bu nedenden ötürü gebelik öncesi danışma almak ve olası problemleri gebe kalınmadan önce çözmek ilerde yaşanacak üzücü durumların önüne geçmede oldukça önemli bir adımdır. Gebelik öncesi danışma Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça yaygın iken diğer kesimlerde daha az tercih edilmektedir. “Hamile kaldıktan sonra değil, kalmadan önce doktora gitmeli” diyen doktorlar ise gebelik ve genetik danışma randevularını oldukça faydalı buluyor.

Gebelik öncesi danışma ne yapar, hamilelik öncesinde gebelik danışmanına neden gidilir, gebelik öncesi danışma ile hangi hastalıklar tespit edilebilir, gebelik öncesi danışma ile düşükler engellenebilir mi gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu içerikte, gebelik öncesi danışma süreçlerine de yakından inceleme fırsatı elde edeceksiniz.

Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

Bir çiftin yâda bekâr bir kadının hamile kalmadan önce gebelik planlaması aşamasında gerekli doktorlarla görüşmesine gebelik öncesi danışma deniyor. Günümüzde birçok kadın tarafından tercih edilen gebelik öncesi danışmada, birçok hastalığın bebekte ortaya çıkma ihtimallerini ortaya koyulurken, annenin ve bebeğin bu hastalıklardan kaçınması için tedavi edecek yöntemler sunulur. Böylece, düşük yapmak yâda bebeğin birçok problemle doğması gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesinde önemli bir oynayan gebelik öncesi danışma, hem ebeveynler için hem de bebeğin yaşamı için oldukça önemli bir danışma çeşididir.

Gebelik Öncesi Danışma Hizmeti Ne Sunar?

Gebe kalmayı planlayan birçok kişi, ne yazık ki kronik hastalıkları olan ve devamlı ilaç kullanması gereken kişilerden birisi olabiliyor. Bu doğrultuda gebeliğe zarar verebilecek hastalıklara sahip olan bireylerin hamile kalması, oldukça riskli. Gebelik öncesi danışma ile riskin ne derecede olduğu ve nasıl çözümlenebileceği hakkında bilgi almak ve buna göre hamile kalmak oldukça önemli bir konu. Bu nedenle, gebelik öncesi danışma hizmeti alarak hastalıklarınızın bebeğinizi ne derecede etkileyeceğini öğrenebilir ve etkilememesi için hangi sürelerde ilaç ya da diğer tedavi seçeneklerine başlamanız gerektiği doktorlar tarafından planlanabilir.

 • Hamile kalmadan 3 ay içinde gebelik öncesi danışma hizmeti almalı ve sonuçlara göre hamile kalmayı tercih etmeniz hem sizin için hem de bebeğiniz için önemlidir. Örneğin, gebe kalmak için tam teşekküllü bir hastaneye giderek servikovaginal smear sürüntüsü aldırmalı, kan sayımı ve kan grubu tayini yaptırmalısınız. Böylece, kansızlığınız yani anemi ortaya çıkar ve hemen tedavisine başlanır.
 • Aşı takvimine göre de yapılması gereken tüm aşılarınızı yaptırmak için iyi bir fırsat yakalamış olursunuz. Viral aşıların yapılması gerekiyor ise gebe kalmayı 2-3 ay daha ertelemeniz ideal bir seçenek olacaktır.
 • Özetle, gebelik öncesi danışmanlık alarak; yaş, gebelik ya da doğumların öyküsü, hastalıklar, ameliyatlar ve güncel hastalıklar belirlenir ve alınması gereken tedbirlerin ve tedavilerin hepsini alarak sağlıklı bir hamilelik için “gebe “ kalmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, bir önceki bebeğinizde nöral tüp defekti söz konusu ise 400 mcg folik asit takviyesine çok uzun süreler öncesinden başlamak gerekebilir.
 • Diyabet, yüksek tansiyon ve kronik hastalıkların söz konusu olabildiği ileriki yaşlarda hamile kalma isteği oldukça riskli olarak tabir edilir. Down sendromlu bebek oluşmasının riskinin daha da arttığı ileriki yaşlarda mutlaka genetik bozukluk için genetik danışma da alınmalıdır.
 • Gebe kalmak isteyen bir kadında, kadın doğum alanında bir rahatsızlık söz konusu ise gebelik açısından problem yaratıp yaratmayacağı uzmanlarda değerlendirilir ve buna göre gebe kalınmasının uygun olup olmadığı anneye bildirilir. Örneğin, rahim ağzında tespit edilen şüpheli bir lezyonun ilk olarak araştırılması yapılması ve daha sonra tedavilerinin gerçekleştirilmesinden sonra gebelik düşünülebilir.
 • Anne adayında cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitinde de önemli rol oynayan gebelik öncesi danışma hizmetleri sayesinde çocuğun cinsel hastalıklardan uzak tutulması sağlanabilir.
 • İdeal vücut ağırlığının üstünde olan ve obez sınıfına dâhil edilen kadınlar, hamilelik sürecinde de kilo alacağı için mutlaka zayıflaması konusunda gebelik öncesi danışma hizmetleri tarafından değerlendirilir ve uyarılır.
 • Kronik hastalıkları olan kadınların gebelik öncesi danışma sayesinde gebeliği engellemeyecek ya da zarar vermeyecek ilaçları alması sağlanabilir.
 • “Gebelik öncesi danışma ile düşükler engellenebilir mi “ sorusu ise en çok sorulan sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Tekrarlayan gebelik kayıpları söz konusu ise gebelik öncesi danışma ile gebeliklerin neden sonlandığının araştırmaları yapılabilir ve sonuca göre tedaviler başlayabilir.

Gebelik Öncesi Danışma ’da Hangi Tetkiklerden ve Tahlillerden Faydalanılır?

Başta genital sistem muayenesi olmak üzere;

 • Akdeniz anemisi, Tay- Sachs hastalığı ve diğer genetik hastalıkların sorgulanması
 • Tekrarlayan gebelikler için mutasyon tespiti analizleri
 • Enfeksiyon hastalıkları taraması (TORCH+Sfiliz+HIV+Gonokok-Chlamidia testi)
 • Kanser taramaları
 • Şeker hastalığı incelemeleri
 • Kadınlık hormonlarının detaylı incelemeleri
 • Psikolojik muayene gibi birçok açıdan değerlendirilen anne adayları, gebelik öncesi danışma sayesinde gebe kalmadan önce birçok hastalığını öğrenebilir ve tedavisine ağırlık verebilir.

Doç. Dr. Onur Topçu’dan Gebelik Öncesi Danışma Randevusu Almak İçin Hemen Harekete Geçin!

Bebek sahibi olmak istiyor ancak bu süreci en iyi şekilde yürütmek için bir profesyonele ihtiyacınız varsa Doç. Dr. Onur Topçu gebelik öncesi, gebelik esnası ve sonrası tüm süreçlerde daima yanınızda olacaktır. Siz de şimdi Doç. Dr. Onur Topçu’dan gebelik öncesi danışmanlık hizmeti için randevu alın gebelik planlamanızı hemen yapma şansını yakalayın!

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***