Çikolata Kisti Tedavisi

  Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

  Jinekolojik hastalıkların başında gelen çikolata kistleri, endometriozis hastalığının bir formudur. Günümüzde sık sık karşılaşılan bir jinekolojik rahatsızlık olarak bilinen çikolata kistleri, tıbbi terminolojide endometrioma olarak tarif edilir. Ankara çikolata kisti tedavisi alanında uzun yıllardır görev yapan Doç. Dr. Onur Topçu; çikolata kisti nedir, çikolata kistinin tanısı nasıl konur, çikolata kisti nasıl tedavi edilir gibi birçok sorunun yanıtını detaylı olarak bu makalede paylaşmaktadır.

  Endometriozis, Endometrioma (Çikolata Kisti ) Nedir Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır (Endometriozis Ne Demektir)?

  Rahmin iç dokusunun, vücudun başka bir bölümünde yerleşmesiyle ortaya çıkan hastalığa endometriozis hastalığı denilmektedir. Çikolata kisti endometriozis hastalığının yumurtalıklarda oluşmuş halidir. Vücutta başka alanları da etkileyebilen endometriozis, her adet dönemi geldiğinde kistin içinde kanamaya sebep olur. Bu da zaman içerisinde kist kanamasının koyu bir hale gelmesine sebep olur.

  Yoğun ağrılı adet öyküsü, cinsel birliktelik esnasında sancı gibi belirtiler, endometriozis hastalığı ihtimalini düşündürmektedir. Jinekolojik muayene anında saptanabilen endometriozis hastalığının bir alt formu olan çikolata kistleri ultrasonografi ile inceleme sonunda belirlenebilmektedir. Kan testlerinin endometriozis hastalığı tanısında yeri tartışmalıdır.

  Çikolata kistleri, genelde olumsuz şikâyetlere yol açmayacağı gibi bazı kişilerde şiddetli karın ağrılarına ve sancılı cinsel ilişkiye sebep olabilir. Adet düzensizliğine ve gebe kalamamaya sebep olan endometriozis, kadının yaşam kalitesini düşürebilmektedir.  Çikolata kistinin tedavisi ise hastanın yaşına, hamile kalma isteğine, belirtilerin yarattığı rahatsızlık derecesine, çocuk sahibi olup olmamasına ve ağrının şiddetine göre seçilmektedir. Çikolata kisti tedavisi için bazen ilaç tedavileri yeterli olurken bazen de cerrahi seçenekler değerlendirilir.

  Endometriozis, Endometrioma (Çikolata Kisti ) Tedavisi Ankara

  Çikolata kistinin tedavisi, hastanın şikâyetlerine ve klinik bulgularına göre seçilmelidir.

  Ağrıdan yakınan kadın hastalar için tedavi

  Pelvik ağrı, karın ağrısı, adet ağrısı gibi jinekolojiyi yakından ilgilendiren ağrılardan yakınan kişiler için endometriozis şüphesi duyulabilir. Bu nedenle, endometriozis tanısını koyduktan sonra ağrıyı çözüme kavuşturabilmek için cerrahi uygulamalar gerekebilir. Endometriozis hastalığının cerrahi tedavisi ise günümüzde laparoskopi ile yapılmaktadır. Laparoskopi ile endometriozis odaklarının yok edilmesi hedeflenirken, meydana gelen tüm yapışıklıkların da açılması sağlanır.

  Rektovajinal septum alanı olarak bilinen rahim arkası ile kalın bağırsak arasında kalan bölge, derin endometriozis odaklarıyla dolu olabilmektedir. Ağrının geçmesi için bu alanın detaylı olarak incelenmesi gerekir.

  Ağrıdan yakınan kadın hastalar için tıbbi tedaviler de tercih edilebilmektedir. Östrojen hormonuna bağımlı olan kistlerin gerilemesi için yumurtlamanın baskılanmasını sağlayan ilaçların alınması gerekebilir. Doğum kontrol hapları, GnRH analogları gibi ilaçlar, kistlerin küçülmesini sağlar ama tamamen tedavi etmez. İlaç kullanımı devam ettirildiği takdirde hastaların şikâyetleri %80 oranında hafifler.

  Doğum kontrol haplarının kullanımı

  Çikolata kisti için tercih edilen tedavilerden birisi de doğum kontrol hapı gibi hem östrojen hem de progesteron içeren preparatlar ile tedavi seçeneğidir. Ancak son yıllarda özellikle dienogest etken maddeli progesteron içeren preparatlarla tedavi ilk seçenek tedavi olarak kullanılmaktadır. Adet döngüsünü düzene sokan doğum kontrol hapları ile kanama miktarı azaltılır ve kistlerin, her ay beslenmesi durdurulur. Hapların etkisi ile endometriotik odaklar baskılanır, kasıklardaki ağrılar ve adet dönemindeki kramplar durdurulabilir.

  Endometriozis (Çikolata Kisti)  Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

  • Adet dışı kasık ağrıları
  • Ağrılı cinsel ilişki ( disparani)
  • Adet sancısı
  • Diskezi yani dışkılama sırasında ağrı
  • İnfertilite yani gebe kalamama
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrarda kan bulunması ( hematüri)
  • Dışkıda kan, kalibrasyonunda incelme durumu
  • Siyatik sinir tutulumuna bağlı siyatik ağrılar

  Endometriozis Kısırlık (İnfertilite) Yapar Mı? 

  İnfertiliteye sebep olabilen faktörler arasında yer alan çikolata kisti, gebelik üzerinde doğrudan etkilidir. Çikolata kistlerinin çapları küçük boyutlarda dahi olsa gebeliğin oluşmasına ve sürdürülmesine engel olabilir. Endometriozis odaklarının ve yapışıklıklarının giderilmesi ile gebeliğin elde edilmesi için günümüzde laparoskopik tedavi, sıklıkla uygulanmaktadır.

  Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

  Laparoskopik endometriozis cerrahisi alanında uzman jinekologlar tarafından yapılması önerilen endometriozis ameliyatı, Ankara’da Doç. Dr. Onur Topçu tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Over rezervi başta olmak üzere birçok konuya dikkat edilerek yapılması gereken endometriozis ameliyatı, çocuk isteği olan hastalarda farklı tekniklerle uygulanır.

  Doç. Dr. Onur Topçu, derin pelvik endometriozis konusunda Türkiye’de ve Ankara’da en deneyimli laparoskopik cerrahlarından birisi olarak kabul görmektedir. Endometrioma cerrahisi için daha fazla bilgi almak istiyorsanız Doç. Dr. Onur Topçu ile görüşebilir ve kısa sürede çikolata kisti tedavisi için ameliyat günü alabilirsiniz.

  Çikolata Kisti Tedavisi Ücretleri Ne Kadardan Başlıyor?

  Çikolata kisti gibi önemli jinekolojik rahatsızlıkların tedavisi; hastaya, hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, çikolata kisti tedavisi fiyatları için mutlaka endometrioma cerrahisi alanında uzman olan bir doktorla yüz yüze görüşmelisiniz. Ankara’da çikolata kisti ameliyatı yapan Doç. Dr. Onur Topçu ile çikolata kisti ameliyatı hakkında konuşmak ve çikolata kisti tedavisi fiyatları bilgisi almak için hemen acele edin!

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi