Tüp Bebek Tedavi Süresi – Doç.Dr. Onur Topçu

Tüp Bebek Tedavi Süresi

En az bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) denilmektedir. Her tedavi denemesinde %30-50 oranda başarı sağlayan tüp bebek tedavisi günümüzde modern tıpta en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Ancak bu süreç birçok çiftte belirsizlik nedeniyle maddi-manevi olarak stresli olarak geçmektedir. Bu yüzden çiftlerde stresi azaltmak için, neyle karşı karşıya olduklarını anlamaları için, tüp bebek tedavisi süreci hakkında kısa bilgilendirici yazı hazırladım. Keyifli okumalar dilerim.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0312 512 90 13 ile kliniğimizi arayabilirsiniz

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavi Süresi

Öncelikle bazal testler dediğimiz, kadının adet dönemindeki hormon testleri, histerosalpingografi (HSG) değerlendirilmesi ve erkeğin sperm testi gereklidir. Bu testlerden sonra tüp bebek tedavisine başlamaktayız.

Takiben adetin ilk 5 günü içinde ultrasonografi ile değerlendirerek, bazen de tekrar kanda hormon değerlendirilmesi yaparak tedaviye başlamaktayız. Bu muayene sonrasında ilaç dozları ayarlanmakta ve sonraki kontrol 3 ile 4 gün sonrasında olmaktadır. Bu muayenede de ilaçlara yumurtalıkların yanıtı değerlendirilip, ilaç dozu ayarlanır ve gerekiyorsa yumurta erken çatlamasın diye bir ilaç daha eklemekteyiz. Diğer kontrol muayenesi de 3 gün sonra olmakta ve artık yumurta toplamak için güne karar verilmektedir.

 

Yumurta toplam işlemi de sedasyon altında, yani hafif anestezi altında yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi sonrası embriyolog, labaruatorda spermlerle yumurtaların döllenmesini sağlamaktadır. Takiben kaliteli ve iyi gelişen embriyolar mikroskop altında değerlendirilir ve gelişme gününe göre embriyo transferi yapılır.

 

Embriyo Transferi Nasıl Yapılmaktadır?

Hasta uygun ilaçlara yumurta toplandıktan sonra devam eder. Genelde 3. Veya 5. Gün yumurta toplandıktan sonra embriyo transferi yapılır.

Embriyo transferi sonrası 10. ve 12. Gün arası gebelik testi yapılır.

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hocamla eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz bir zamanda tanıştık. Hem bana hem de eşime olan yaklaşımı, desteği, kibar ve mütevazı tavrı, bir doktor olarak ilgisi ile iyi ki tanışmışız yollarımız kesişmiş dediğimiz nadir insanlardan biri. Çocuk sahibi olmak için çıktığımız yolun sonunda Onur hocamızın hekim olarak desteği ve güleryüzü sayesinde şimdi kızımız kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsınız hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş. Alanıyla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gideceğiniz tek adres. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Sonsuz teşekkürler hocam💐💐💐

ba..çer

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Two years ago I had uterine fibroids, where i had had serval operations to clear them in vain. Dr Hassan Onur performed myomectomy surgery on me and he excellently removed 63 Fibroids. One year later Dr Onur suggested i do IVF treatment, Which I ended up going through and miraculously got Pregnant on first attempt. I want to thank Dr Onur Hassan for the miracles you have brought to my life and difference you make in lives of your patients. You are truly a remarkable Doctor and professional that we respect and trust. Thank you for your incredible care, comfort and concern during the procedure and visits . Now I am a normal and healthy mother to be.

…y

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi