Pelvik Konjesyon Sendromu


Pelvik Konjesyon Sendromu

 

Pelvik konjesyon sendromu (PKS), genellikle pelvik bölgedeki venöz (damar) sistemdeki anormal kan akışı nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, pelvik bölgedeki toplardamarlarda (venler) genişleme ve kan birikmesiyle karakterizedir. PKS’nin belirtileri, ağrı, rahatsızlık, şişlik ve bazen pelvik bölgedeki diğer semptomları içerebilir.

 

pelvik konjesyon sendromu

Pelvik konjesyon sendromunun kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı faktörler şunları içerebilir:

 

Pelvik konjesyon sendromu, pelvik damarların normalden daha büyük olması veya bu damarların tıkanması sonucu kanın pelvik bölgede normal akışını sürdürememesi durumunda ortaya çıkar. Bu, pelvik bölgedeki damarların genişlemesine ve ağrıya yol açabilir. Pelvik konjesyon sendromu belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 

  • Kronik pelvik ağrı: En yaygın belirti, pelvik bölgede sürekli veya tekrarlayan ağrıdır. Bu ağrı, adet dönemi sırasında artabilir.
  • Bel ağrısı: Ağrı sıklıkla bel bölgesine yayılabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı: Pelvik ağrı cinsel ilişki sırasında veya sonrasında artabilir.
  • Dismenore (adet sancısı): Adet sancısı, pelvik konjesyon sendromu olan bazı kadınlar için daha şiddetli olabilir.
  • Varis benzeri damarlar: Pelvik bölgedeki damarların genişlemesi sonucu görülen benzeri varis damarlar.

 

 

Pelvik konjesyon sendromu teşhisi, bir doktor tarafından yapılır ve genellikle pelvik ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testleri kullanılarak konur. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlarla ağrı yönetimi, skleroterapi adı verilen bir işlemle etkilenen damarların kapatılması veya embolizasyon adı verilen bir işlemle damarların tıkanması bulunabilir. Tedavi seçenekleri kişinin semptomlarına ve durumunun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

 

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***