Genital Estetik

Yayınlarım

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Genital Estetik Nedir? Genital Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Stres, yaşlanma, genetik ve diğer faktörler fiziksel görünüşünüzü, fiziksel komforunuzu ve seksüel tatmininizi kötü yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda bazı hastalar genital estetik operasyonlarından fayda görmektedirler.

Genital estetik ameliyatları kozmetik cerrahide en sık yapılan ameliyatlardandır. Genital estetik operasyonlardan yararlanmak isteyen hastalarımız aşağıda bulunan kliniğimizinin, Ancyra Clinic‘in numarasından bizimle iletişime geçebilirler. Aynı zamanda WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Genetik estetik ameliyatları kadınlarda erkeklere oranla çok daha popüler ve yaygındır. Genital bölgedeki deformasyonları düzeltmek, labial dudakları küçültmek, yaşlanmaya veya vajinal doğuma bağlı vajinal gevşeme durumlarını düzeltmek amacıyla cerrahiler uygulanabilmektedir.

Ne Durumlarda Genital Estetik Ameliyatları Yapılmaktadır?

  • Doğuma bağlı vajinal deformitelerde
  • Vulvada deformiteye bağlı olarak veya doğuştan olan vajinal dudakların büyük olduğu durumlar
  • Doğum sonrası vajinal ilişki sırasında seksüel tatminin azalması durumlarında
  • Rahim ve idrar torbası sarkması veya rektumun fıtıklaştığı durumlarda
  • Himenoplasti, yani kızlık zarı dikimi istenildiği durumlarda

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Vajinoplasti

Vajinoplasti ameliyatı oldukça popüler olan genital estetik ameliyatlarındandır. Vajinoplasti ameliyatında vajinal boşluk daraltılır ve sıkılığı sağlanır. Birçok kadında doğuma, yaşa bağlı olarak ve hormonal değişikliklere bağlı olarak vajinal sıkılık ve tonus kaybı olabilmektedir.

Vajinal gevşeme hissiyatı olan kadınlarda bu durum, yukarıda yazdığım durumlara bağlı olarak bir deformite olmadan oluyorsa, psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden vajinoplasti ameliyatı olmak isteyen kadınlar mutlaka öncesinde jinekolojik muayene olmalılardır. Düzgün yapılan bir vajinoplasti ameliyatı sonrasında kadınlarda kendine güven artacağından dolayı cinsel ilişki sırasında daha fazla cinsel tatmin olacaktır. Vajinoplasti ameliyatı olan kadınlar aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilmektedir.

 

Labioplasti

Labioplasti belki de tüm dünyada en sık yapılan genital estetik ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatı genel anestezi altında, sedayon ile veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. İstenmeyen normalden daha büyük vajinal dudaklar kısaltılır ve tekrar şekil verilir.

Klitoral Hudoplasti

Bu işlem klitoris üzerinde fazla dokunun çıkarılması ile yapılmaktadır. Çoğu zaman labioplasti ile eş zamanlı yapılmaktadır. Klitoral hudoplasti ameliyatında klitoris korunur ve kadının cinsel haz almasında değişiklik olmadan daha estetik bir görüntü oluşturulur.

Perinoplasti

Perinoplasti ameliyatındaki amaç doğuma bağlı olarak oluşan perinedeki deformitelerin estetik olarak düzeltilmesidir. Perinoplasti ameliyatı özellikle vajinal giriş kısmında genişlik şikayeti olan kadınların bu şikayetini de ortadan kaldırmaktadır.

G Noktası Enjeksiyonu

G noktasının duyarlılığını ve büyüklüğünü arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem sonrası seksüel tatmin ve haz alımı artmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi (himenoplasti)

Vajinal girişin yaklaşık 1 cm içerisinde olan kızlık zarının onarılması cerrahi olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile, sedasyon ile veya genel anestezi ile olabilmektedir.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara