Histeroskopi

Yayınlarım

Histeroskopi İşlemi

Çalıştığım hastanelerde binlerce histeroskopi işlemi gerçekleştirmiş bir hekim olarak histeroskopi işleminin hasta dostu bir işlem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Histeroskopi gibi hasta dostu bir cerrahi işlemin tüm Türkiye’de yaygın olarak yapılabilmesini sağlamak amacıyla gerek Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongrelerinde gerek ise Lokal Toplantılarda Kadın Hastalıkları ve Doğum Asistanlarının ve Uzmanlarının eğitiminde eğitici olarak görev yaptım ve yapmaktayım.

Bu hasta dostu cerrahi işleminin yaygınlaşmasını sağlamak için halen aktif olarak çalışmaktayım. Yaptığım özellikli histeroskopi işlemlerinden bazılarını istmosel defekti onarımı, septum (rahim perdesi düzeltilmesi) rezeksiyonu, Asherman sendromu (rahim içi yapışıklık açılması) düzeltilmesi, rahim içi polip ve rahim içi miyom rezeksiyonları gibi işlemleri gerek Youtube kanalımdan gerek ise Instagram sayfamdan izleyebilir, bilgilendirici yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yıllarca Eğitim-Araştırma ve Özel hastanelerde çalıştıktan sonra Kasım 2020’den itibaren kendi kliniğimde hastalarımı görmekteyim. Hastalarımı kliniğimizde görüyor, gerekli cerrahi operasyonları anlaşmalı olduğum özel hastanelerde yapıyorum.

 

Düzenlediğimiz histeroskopi eğitim kurslarından bir fotoğraf.

Doç. Dr. Onur Topçu Histeroskopi

 

Histeroskopi Teriminin Kökeni

Histeroskopi; histero ve skopi kelimelerin birleşimden oluşmuştur. Histero rahim demektir ve skopi görmek, gözlem anlamında kullanılmaktadır. Yani histeroskopi rahmin içinin görüntülenmesidir. Histeroskopi önemli bir tanı ve tedavi yöntemidir. Çünkü işlemi uygulayan hekim histeroskopi işlemi sırasında uterusun içini (rahmi) net olarak görmekte ve rahim içinde herhangi bir hastalık varsa anında tanı koyabilmekte ve tedavi edebilmektedir.

Histeroskopi işleminin en önemli avantajı, yapılan bu işlemden sonra hastanın aynı gün hastaneden taburcu olabilmesi ve günlük yaşamına, aktivitelerine dönebilmesidir. Bu işlemin tecrübeli ellerde yapılması hasta açısından avantaj getirmektedir, çünkü histeroskopi işleminde kullanılan, rahim içinin net görüntülenmesini sağlayan sıvılardan dolayı belirli bir süre içerisinde hekim hastasını tedavi etmek zorundadır. Yıllardır, binlerce histeroskopi işlemi yaparak binlerce hastaya faydalı oldum ve faydalı olmaya devam etmekteyim. Yazımın devamında bu işlemi ne gibi durumlarda uyguladığımı ve hangi hastaların bu yöntemden fayda görebileceğine dair faydalı bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

Histeroskopi İşlemi Gereken Durumlar Nelerdir?

Histeroskopi işlemi, kadın hastalıklarına, özellikle rahmin iç kısmını ilgilendiren jinekolojik (kadın hastalıklarına) hastalıklara, tanı koymak ve tedavi etmek üzere kullanılan bir işlemdir.

Aşağıda belirttiğim durumlarda kesin tanı koymak için kullanılmaktadır

Aşağıda belirttiğim durumlarda tedavi için kullanılmaktadır:

  • Rahim içinden kaynaklanan polip ve miyomların tedavisinde
  • Rahim içindeki spiral gibi gebeliği önleyen araçların çıkarılmasında
  • Kanama durumlarında endometriumdan (rahim iç zarı) biyopsi alınmasında
  • Rahim duvarı kalınlığında endometriumdan (rahim iç zarı) biyopsi alınmasında Rahim içindeki yapışıklıkları kesmek yâda açmak için
  • İstmosel defektini düzeltmek için
  • Seçilmiş hastalarda rahim kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Histeroskopinin Uygulama Tekniği

Dış çapı 4 ila 10 milimetre arasında olan histeroskopi aleti ile rahim ağzından, rahmin içine girilerek rahmin içinin detaylı değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Karından herhangi bir kesi yapılmaz. Histeroskopi aletinde sabit olarak ışık kaynağı ve rahim içerisinin görüntü kalitesini stabil sağlamak için serum geçişine izin veren yollar vardır. Bunun dışında histereskop ile kullanılacak cerrahi aletler histeroskopi aletine göre ve yapılacak cerrahi işleme göre değişmektedir.

Histeroskopik Uygulamalar Nelerdir?

Histeroskopik uygulamalar; tanısal yani diagnostik (ofis) histeroskopi ve cerrahi yani operatif histeroskopi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tanısal Amaçlı (Diagnostik) (Ofis) Histeroskopi

Günümüzde sıkça uygulanan tanısal amaçlı histeroskopi; kadın hastalıklarının teşhisi ve tedavisi için büyük önem arz etmektedir. Yapışıklıkların, miyomların ve poliplerin tespit edilebildiği ve tüp bebek tedavisi öncesi çoğunlukla gereken tanısal amaçlı (ofis) histeroskopi işleminde; rahim içinde yer alan tüm problemler rahatlıkla görülebilmektedir. Ultrasonografi ile şüphelenilen tüm rahim içi lezyonlar kolaylıkla histeroskopi işlemi sırasında görülür ve tanı rahatlıkla koyulur. Kadında, bir sonraki tedavi aşaması planlaması açısından büyük fayda sağlar. Bu işlemin diğer adı ofis histeroskopidir. Yani ofis şartlarında genel anestezi gerektirmeden bu işlem uygulanabilmektedir. Ben de bu işlemi kendi pratiğimde (ofisimde) rahatlıkla uygulamaktayım.

Bu tedavi planlamaları çok çeşitlidir. Rahim içinden kaynaklanan bir polip, miyom kadında aşırı kanamalar yapabileceği gibi, bu lezyonlar kadında kısırlık ve ağrı da yapabilmektedir. Rahim içinde oluşmuş olan yapışıklıklar veya istmosel gibi rahim içinde sezaryen ameliyatına bağlı oluşmuş defektler, histeroskopi ile rahatça görülebilir ve tedavi edilmesi için planlama yapılmasını sağlar. Tanısal histeroskopinin en önemli avantajı ofis şartlarında yapılabilmesi ve genel anesteziye ihtiyaç duyulmamasıdır.

Cerrahi (Operatif) Histeroskopi

Rahim içerisinde meydana gelen tüm problemlerin kesin tedavisi için bir cerrahi yöntem olarak tercih edilebilir. Tekrarlayan düşüklere neden olan rahim içi perdelerin kesilmesi yani septum rezeksiyonunda, istmosel kesesinin düzeltilmesi işleminde, rahim iç dokusunda oluşmuş polip ve miyomların tedavisinde, endometrial kalınlığın arttığı hastalarda biyopsi amacıyla ve kısırlığa neden olan rahim içi yapışıklıklarının açılmasında operatif (cerrahi) histeroskopi uygulanır.

Operatif histeroskopi işlemi genel anestezi altında veya spinal (belden anestezi) anestezi ile uygulanır. Rahim ağzı yaklaşık olarak 7 veya 10 mm’e kadar genişletilir ve hastanın tedavisi yapılır. İşlem sonrası aynı gün hasta taburcu edilir ve hastanın günlük aktivitelerine dönmesine izin verilir. Cinsel ilişki en fazla 1 hafta yasaklanır.

 

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Vajen bölgesinin temizlenmesi ile başlayan histeroskopi işlemi, rahim ağzından histeroskopi aletinin geçişi ile başlar. Bu sırada cerrahi işlemi kolaylaştırmak için rahim içini şişirmeye yarayan bazı serum solüsyonlaru kullanılır. Bu yüzden işlem sonrası az miktarda vajinadan sulu akıntı olması normaldir. Bu akıntı bir gün içinde sona erer. Tanısal (ofis) (diagnostik) histeroskopide 3 ila 5 milimetre kalınlığındaki histeroskopi ile rahim ağzından girilir ve rahim içi görüntülenir. Böylece, daha sağlıklı teşhis ve tedaviler mümkün hale gelir. Tanısal histeroskopi de genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve lokal anestezi ile işlem yapılır. Ağrı duyulmadığı ve sadece rahmin incelendiği bu histeroskopi işleminden sonra hastanede yatmaya gerek yoktur.

Histeroskopi Sonrası Süreç

  • Operatif histeroskopi işlemi sonrasında adet ağrılarına benzer olan ve bir iki gün süren hafif ağrılar normaldir.
  • Ağrı kesiciyi gerektirecek kadar ağrı olması durumu, kişiye göre değişiklik gösterebilir. Eğer ki işlemden sonra ağrınız devam ediyor ise doktorun reçete ettiği ağrı kesiciyi kullanmanızda mahsur yoktur.
  • Histeroskopi sonrası cinsel ilişki yaşanması belirli bir süre yasaklanabilir. İyileşme döneminin hemen ardından aktif cinsel yaşamınıza dönebilirsiniz. Bu süre en fazla bir haftadır.
  • Cerrahi histeroskopi ile yapılan işlemlerden sonra doktorunuz gerek görür ise hormonal tedavileri başlayabilir.

 

Histeroskopi işlemine ihtiyacı olan hastalarımıza ofis şartlarında tanısal histeroskopi, ameliyathane şartlarında da operatif (cerrahi) histeroskopi yaparak yılların verdiği tecrübeyle şifa olmaya çalışmaktayım. Histeroskopi işlemi için daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir veya ziyaret edebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı


 

​Aşağıdaki bağlantılar ile Instagram’da paylaştığım Histeroskopi operasyonlarımı izleyebilirsiniz.

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Prof. Dr. Hasan Onur Topçu

gizemm karadag
gizemm karadag
2024-06-20
Onur hocam hoca gibi hocadır kendisi. 15 günden uzun süren şiddetli ve ağrılı adet kanamalarımdan dolayı gitmediğim doktor kalmamıştı deprem sonrası Adıyaman da doktor sıkıntısı yaşanıyor zaten üstüne üstlük cihazlar çok eski ve teşhisler net konulamıyor. Ufak bir araştırma sonucu internette rastladım Onur hocama yaşadığım stresli doğumlar sonrası korkarak gittim muayeneye ama Onur hocam işini o kadar severek yapıyor ki hastalarına yaklaşımı bütün korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Muayene sonucunda istmoselim ve adenomyozisim olduğunu öğrendim. Aynı gün çıkışlı ameliyatımı oldum ve Adıyaman'a döndüm. Ameliyat sonrası bütün şikayetlerim bıçak gibi kesildi. Allah kendisinden razı olsun. Hastaları çok şanslı ☺
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Sayın Hoca’ma 3 yıldır takipçiyim. Tavsiye üzerine kendisine gittik. Oğlumun doğum sürecini titizlikle ve özveriyle çalışarak, sağlıkla tamamladık. Çok şükür hiçbir problem yaşamadık. Sezaryen sonrası 1. Gün ayakta, 3. Gün büyük çocuğumla parktaydım. Sonrasında da takiplerde kendisine gitmeye devam etmekteyim. İşinin ehli, bilgili ve cerrahi olarak çok yetenekli bir Hoca. Kesinlikle tavsiye ederim
Serap Bağ
Serap Bağ
2024-05-16
Dr Onur bey her endometriozis hastasının ilk önce gideceği dr olmalı. Çünkü hastaya hastalıgıyla ilgili korkutmadan ,psikolojisini bozmadan hiç sıkilmadan anlatması ,hastanın sağlığı açısından hangisi doğruysa tedavisini o yönde yapması para değil hastanın sağlığını düşünen nadir doktorlardan biridir..Bu hastalıkta uzman olduğu için herkese tavsiyem Dr Onur beye gitsinler .Doktor doktor gezip psikolojilerini bozmasınlar .Çalışanları da çok güleryüzlü ve pozitifler.İyi ki yolumuz kesişti Dr Onur beyle.Çok teşekkür ederiz.
Petra Petrova
Petra Petrova
2024-05-02
Onur hocaya endometriozis şikayetlerim nedeniyle başvurdum. Oturmakta ve büyük abdest yapmada dahi çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Kapalı yolla ameliyatımı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay oldu. Yeniden doğmuş gibiyim. Ankarada böyle işinde yetkin bir doktorun olması bizler için bir şans, çünkü genel olarak bu ameliyatları bilen doktor yok.
Frosiela Lici
Frosiela Lici
2024-04-21
What a warm presence, what a good energy and what a competent doctor together with his colleague Dr. Serkan, they do magic. Words aren't enough to express the level of empathy and profesionalism of these doctors, that rarely we have the chance to meet. Thank you doctors and keep spreading happiness for so much women, and couples!
KÜBRA TAYŞİ TURAN
KÜBRA TAYŞİ TURAN
2024-02-12
Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca...
Hazel Hazel
Hazel Hazel
2024-01-07
In February 2023, I underwent a small bowel resection due to deep endometriosis—a rare case that took me more than six years to find the right doctor for: Dr. Onur Topcu, the best doctor I could have asked for. Dealing with continuous small bowel obstructions every 2-3 months had been my struggle for over six years. His unmatched expertise and skill relieved me of the problematic part of my body, allowing me to return to a more normal life. Thanks to a laparoscopy and a small incision on my belly, I quickly resumed my regular routine. I'm incredibly grateful for the shared experiences and reviews that led me to Dr. Topcu and hope to offer support to others facing similar challenges by sharing my thoughts. Moreover, as a member of endometriosis groups in the USA, I strongly advocate for seeking treatment in Turkey with my doctor rather than wasting time. I suggest fellow members not to delay and consider getting the best treatment from Dr. Topcu for their condition. I am so thankful that I found him and he saved my life 🙏🏼
Gulcan Geren
Gulcan Geren
2023-12-22
İyiki tanımışım Onur hocamı ben yeniden doğmuş gibi oldun endometriozis amaliyatindan sonra 🤲🤲 çok başarılı hastasına karşı coook nazik ve anlayışlı hiç tereddütsüz gidilebilecek hocalardan Bir tanesi 💐💐💐
Sultan Aygün
Sultan Aygün
2023-12-08
Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan öte benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok süreci ve hastasını iyi yönetebilen bi doktor şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!