Çikolata Kisti ve Tüp Bebek

Yayınlarım

Tüp bebek tedavisi özen gerektiren bir tedavi şeklidir.

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen yumurta endometriozisi yani endometrioma durumunda tüp bebek tedavisi durumunda daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Bu durumun birkaç nedeni vardır.

Başlıca nedenlerden bahsetmek istiyorum.

1-Genellikle çikolata kisti durumunda yumurta rezervi azalmakta ve bu durum tüp bebek tedavisinin en önemli basamaklarından olan yumurta toplama işlemi sırasında toplanan yumurta sayısını olumsuz etkilemektedir.

2-Literatürde ayrıca çikolata kistinin yumurta kalitesini de negatif yönde etkileyebileceği yönünde yayınlar mevcuttur.

3-Diğer önemli durum da çikolata kistinin yumurta toplama işlemi için zorluk oluşturmasıdır. Yumurta toplama sırasında mümkünse endometriomaya yani çikolata kisti içine iğne ile girmemek gerekmektedir. İğne ile girilme durumu, yumurta ve tüplerde ve karın içinde abse oluşumuna neden olmaktadır.

Ayrıca çikolata kisti olan hastaların bir kısmında ağrı da ön planda olduğundan, çoğu hastamızda yumurta toplama işlemi sonrasında embriyoları dondurup, ameliyatı planlayıp, ameliyat sonrasında embriyoları transfer etmek istemekteyiz.

Tüm bu nedenlerden dolayı bu konuda uzman hekimler tarafından, yani hem cerrahisini ileri derecede yapabilecek hem de tüp bebek tedavisini başarı ile yapabilecek, abse oluşumu durumunda bu durumu yönetebilecek hekimler tarafından tüp bebek tedavisinin yapılması hastaların lehine olacaktır.

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Geçenlerde daha önce myom ameliyatı yapıp 63 myomunu çıkardığım yabancı bir hastamdan bahsetmiştim. Tüp bebek tedavisine almıştım. Dün geç vakitte gebe olduğunu öğrendim. Benim için çok büyük bir mutluluktu?
Bugün tüp bebek tedavisi yaptığımız bir hastamızdan daha güzel haberler aldık?? Sevinçliyiz?
Bir tüp bebek hastamıza daha mutlu haber verebildik. Bu işin en zor yanı bazen de olumsuz sonuçlar vermemiz. Ama yine de hastalarımız için elimizden geleni yapıyoruz.
Tüp bebek tedavisi çiftler için maddi manevi olarak yıpratıcı bir süreç olabiliyor. ?Endişe düzeyi yüksek bir dönem oluyor çiftler için. ?Bu dönemde profosyonel ekibimizle hastalarımızın yanında olmak ve bu endişe düzeylerini azaltmak için elimizden geleni yapmaktayız.
?Endometrioma varlığında maalesef yumurta rezervi azalmış olabiliyor. ?26 yaşındaki hastamızın, yumurta rezervinin düşük olduğunu saptadığımızda, kendisi ile yumurta dondurma opsiyonunu konuştuk. Hastamız ilerideki doğurganlığını korumak istediği için yumurta dondurma işlemi yaptırmak istedi. ?Endometrioma, çikolata kisti varlığında kistin içine girmeden yumurtaları toplamak çok önemlidir. ?Bu işlemde de kistin içine girmeden, yumurtaları toplamayı başardık???

 

Sevgi ve sağlık ile kalın….

 

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara

Prof. Dr. Hasan Onur Topçu