Adet Düzensizliği

Yayınlarım

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

 

Adet düzensizliği, rahimden kaynaklanan kanamalar, basit tedavilerle veya cerrahi yöntemlerle çözülebilmektedir. 20 yıllık tecrübemle bu şikayetlerden müzdarip hastalarımın tedavilerini, en güncel bilgilerle, modern tıbbın bize sağladığı teknolojik imkanlarla yapmaktayım. Eğer adet düzensizliği, rahimden kaynaklanan anormal kanamalarınız varsa, polip, miyom gibi rahim hastalıklarınız varsa, rahim kalınlaşması veya rahim kanseri şüphesi varsa randevu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adet düzensizliği, kanama düzensizliği tanımları 2011 yılında FIGO (Dünya Kadın Doğum Cemiyeti) tarafından değiştirildi. Eskiden adet düzensizliği, kanama düzensizlikleri için disfonksiyon uterin kanama, polimenore, menoraji, menometroraji, oligomenore, metroraji gibi terimler kullanılırdı. Mevcut kullanılan tanımlar birçok kafa karışıklığına neden olmaktaydı. Tüm adet düzensizlikleri, kanama düzensizlikleri artık Anormal Uterin (rahim) Kanama olarak adlandırılmaktadır.

Anormal Uterin Kanama 2 şekilde olabilir.

 1. Aşırı Adet Kanamaları
 2. Adet arası kanamalar

 

Anormal uterin kanama, üreme çağındaki kadınlarda %10 ile %30 arasında görülmektedir. Anormal uterin kanamanın ne olduğunu anlamak için öncelikle normal adet paternini bilmek gerekmektedir.

 

Normal Menstrüel Siklüs Özellikleri. (Normal Adet Paterninin Özellikleri)

 1. Adetler 21-35 gün arasında olur.
 2. Adet kanaması 4-8 gün arası sürer.
 3. Kanama miktarı 4-80 ml arasında olur.

Ovulasyon zamanı yani yumurta çatlaması sağlıklı bir biçimde gerçekleşmeyen yani tahmin edilemediği dönemler menopoz öncesi ve adolesan dönemlerdir.

 

Anormal uterin kanamalar da gerçekleştiği süreye göre 2’ye ayrılır.

 1. Akut anormal uterin kanama
 2. Kronik anormal uterin kanama

Akut anormal uterin kanamalar, hızlıca müdahale edilmesi gereken, kanama miktarının yoğun olduğu kanamalardır.

Kronik anormal uterin kanamalar ise 6 aydan daha uzun süren kanamalardır.

 

Anormal Uterin Kanama Nedenleri Nelerdir?

 1. Organik nedenler
 2. Organik olmayan nedenler

 

Organik Nedenler Nelerdir?

Anormal uterin kanamaya neden olan organik nedenler;

 1. Endometrial polipler
 2. Adenomyozis
 3. Miyomlar
 4. Rahim Kanseri veya Endometrial Hiperplazilerdir

 

Organik Olmayan Nedenler Nelerdir?

 1. Kanama bozuklukları
 2. Ovulasyonun (yumurta çatlamasının) olmaması, polikistik over hastalığındaki gibi
 3. Rahim iç zarı problemleri
 4. Kullanılan tedaviler, yöntemler: Spiral, ilaç kullanımı gibi.

 

Anormal Uterin Kanama Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle hastanın dikkatli olarak medikal hikayesi dinlenilmelidir. Kanamasının miktarı, süresi, adet bitiminde mi, adet sırasında mı veya iki adet arasında mı kanaması olup olmadığı sorgulanmalıdır. İlişki sonrası kanama sorgulanmalıdır. Eğer hemen adetlerin başladığı adölesan dönemde anormal uterin kanama şikayeti başlamışsa, kanama bozuklukları hakkında hasta sorgulanmalı ve eğer varsa kullandığı ilaçlar not edilmelidir.

 

Tanı için bazı kan testleri yapılmalıdır.

 1. Gebelik ekarte edilmelidir. Kanda b-hcg bakılmalıdır.
 2. Rahim kanamasının yaptığı anemi şiddeti için hemogram testi yapılmalıdır.
 3. Kanamaya neden olabilecek hormonal bozuklukları değerlendirmek için; FSH, LH, TSH, Prolaktin hormonları çalışılmalıdır.

 

Uterus yani rahim değerlendirilmelidir.

 1. Ultrasonografi ile uterus değerlendirilir. Polip, miyom, hiperplazi, adenomyozis ve olası kanser ihtimali açısından uterus dikkatlice değerlendirilmelidir. Gerekirse rahim iç zarından yani endometriumdan biyopsi alınmalıdır.
 2. Salin infüzyon sonohisterografi dediğimiz, uterus içine serum verilerek ultrason işlemi yapılabilir. Bu işlemde rahim içinde polip, miyom gibi yer kaplayan lezyonlar daha iyi değerlendirilmektedir.
 3. Histeroskopi; rahim içi lezyonları değerlendirmede altın standarttır. En faydalı tanı aracıdır. Aynı zamanda tedavi için de kullanılabilmektedir.

 

Anormal Uterin Kanamada Tedavi

Miyom, polip gibi yer kaplayan lezyonların varlığında cerrahi uygulanmalıdır. Hastanın lezyonların büyüklüğüne, ciddiyetine, yaşına ve kanser riski değerlendirilerek mevcut lezyon çıkarılması veya rahim ameliyatı gerkebilir.

Hormonal bozukluğa bağlı kanamalarda ise çoğunlukla medikal tedavi faydalı olmaktadır. Bu tip hastalarda medikal tedavi işe yaramadığı durumlarda cerrahi düşünülebilir.

 

Rahim patolojileri cerrahi tedavileri hakkında bilgi edinmek için Histeroskopi, Kapalı Rahim Ameliyatı, Miyomektomi, Rahim Duvar Kalınlaşması ile ilgili yazılarımı da okuyabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara