Çikolata Kisti ve Yumurta Dondurma

Yayınlarım


Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen, kadın yumurtaların endometriozisi, yani endometrioma durumunda, maalesef çikolata kisti kadınlarda yumurta rezervini azaltıp, kadınların gebe kalabilme ihtimalini azaltabilmektedir. Yumurta rezervi yaşla azalan ve geri dönüşümü olmayan bir değerdir. Çikolata kisti gibi durumlarda da bu azalma daha hızlı olmaktadır.

Bu yüzden kadınların, ileriki yaşlarında gebe kalma ihtimalini arttırmak ve üreme kapasitesini korumak amacıyla yumurta dondurma işlemi yapılabilmektedir. Ülkemizde yumurta dondurma işlemi için sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Azalmış yumurta rezervi durumunda, AMH değeri 1.2’nin altında ise yumurta cerrrahisi geçirecek veya geçirmiş kadınlarda veya kanser gibi hastalıklar için radyoterapi veya kemoterapi alacak olan hastalarda yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de ilk ‘Endometriozis ve Kronik Pelvik Ağrı’ polikliniğini açmış bir hekim olarak, endometriozis hastalığında ortaya çıkan ağrının kontrolü kadar, kadınlarda üreme kapasitesinin de korunması gerektiğine inanamaktayım ve bu durumun farkındalığı için gayretlerimiz sürmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları &  Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara

Prof. Dr. Hasan Onur Topçu