Tüp Bebek Tedavisi

Yayınlarım

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

 

2018 Temmuz-2018 Aralık döneminde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Üremeye Yardımcı Tedavi Klinik Uygulamaları Kursu’nu (Tüp Bebek) başarıyla bitirdikten sonra, özellikle üremeye yardımcı konularda, infertil çiftin değerlendirilmesi (kısırlık), tüp bebek tedavisi gibi konularda daha yoğun çalışmalara başladım. Türkiye’de ileri düzey endoskopik cerrahi yapan bir hekim olarak, tüp bebek tedavisi ile bu kapalı cerrahilerin (kapalı çikolata kisti ameliyatı, kapalı myom ameliyatı, kapalı rahim perdesi, kapalı polip ameliyatları, istmosel ameliyatları, vb) aynı hekim tarafından yapılmasının hastalar için çok büyük avantaj olduğunu düşünmekteyim.

Aşağıda tüp bebek tedavisi hakkında bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Laboratuvar ortamında sperm ve yumurtaların bir araya getirilerek döllenme işleminin gerçekleştirilmesine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Yüksek oranda başarı sağlanılmakta olan tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocukları olabilmektedir.  Tüp bebek tedavisinin aşamalarına baktığımız zaman ilk olarak âdetin 2. veya 3. Günü itibari ile ilaç kullanımı yapılacaktır. Yumurta takibinizin ne sıklıkta olduğunu ise doktorunuz belirleyecektir. Yumurta takip süreci ile birlikte yumurtaların sayısı, büyüklüğü ve rahim içi tabakasının kontrolü sağlanacaktır. Bu süre ortalama olarak 10 gün kadar sürmektedir.  Bu aşamadan sonra yumurtaların olgun bir hale gelmesi ile yumurta toplama işlemi yapılacaktır. Toplanan yumurtalar ile eşinizden alınış olan spermler döllenir. Oluşan embriyolardan iyi kalitede olanlar seçilerek 3.gün veya 5.günden sonra transfer işlemi yapılır. Bu şekilde tüp bebek sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoz Yapar mı?

Tüm kadınlar belirli bir yumurta rezervi ile doğmuştur. Tüp bebek tedavisi sırasında kadınlardan sadece o ay yumurtalıklarda bulunan yumurtaların geliştirilerek alımı sağlanır. Kadınların tüp bebek tedavisi görmesi menopoz durumunu etkileyen bir durum değildir.

Tüp Bebek Tedavisi Dış Gebelik Yapar mı?

Normal yöntemler ile doğrudan hamile kalan kadınlarda dış gebelik durumu 100 gebelikten 2’sinde olmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrasında dış gebelik riskinde biraz daha artış yaşanılmaktadır. Dış gebelik riskinin tüp bebek tedavisi sonrasında daha fazla oranda yaşanılmasının nedeni tüplerin hasarlı olması ve infertiliteye neden olan sebeplerin bulunuyor olmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi İle Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılmakta olan genetik incelemeler ile bebeğin cinsiyet seçimini yapabilmek mümkün olmaktadır. Ancak ülkemizde Tüp Bebek Yönetmeliğine ve yasalara göre bebeğin cinsiyeti üzerinde bir seçimde bulunmak kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Bundan dolayı cinsiyet seçimi amacı doğrultusunda yapılmakta olan genetik inceleme yapılamamaktadır. Ülkemizde genetik seçimi sadece cinsiyet seçiminim yapılabilmesi için cinsiyet kromozomu ile taşınmakta olan bir genetik hatalığın bulabilme ihtimalinin olması gerekmektedir.

İki Tüp Bebek Denemesi Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Bu süreye temel olarak karar verici olan hekim olacaktır. Hiç ara verilmeden veya bir sonraki adet döneminde tüp bebek tedavisine başlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Kaç Defa Denenmesine İzin Verilmektedir?

Tüp bebek tedavisi için yapılan denemelerde 5. deneme sonrasında gebelik oranında bir yükselme durumunun gerçekleşmediği gözlemlenir. Ancak çok uç durumlarda 16. veya 17. deneme sonrasında bebek sahibi olabilen çiftler olmuştur. Ancak bu durumlar oldukça uç durumlar olarak örnek verilmektedir. Genel olarak 5. yapılan deneme sınır olarak nitelendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin maliyetini kullanılan ilaçlar, takip-tedavi, yumurta toplanması ve embriyo transfer işlemi belirlemektedir. Embryo dondurma işlemi de yapılacaksa maliyet biraz daha artmaktadır.

 

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Geçenlerde daha önce myom ameliyatı yapıp 63 myomunu çıkardığım yabancı bir hastamdan bahsetmiştim. Tüp bebek tedavisine almıştım. Dün geç vakitte gebe olduğunu öğrendim. Benim için çok büyük bir mutluluktu?
Bugün tüp bebek tedavisi yaptığımız bir hastamızdan daha güzel haberler aldık?? Sevinçliyiz?
Bir tüp bebek hastamıza daha mutlu haber verebildik. Bu işin en zor yanı bazen de olumsuz sonuçlar vermemiz. Ama yine de hastalarımız için elimizden geleni yapıyoruz.
Tüp bebek tedavisi çiftler için maddi manevi olarak yıpratıcı bir süreç olabiliyor. ?Endişe düzeyi yüksek bir dönem oluyor çiftler için. ?Bu dönemde profosyonel ekibimizle hastalarımızın yanında olmak ve bu endişe düzeylerini azaltmak için elimizden geleni yapmaktayız.
?Endometrioma varlığında maalesef yumurta rezervi azalmış olabiliyor. ?26 yaşındaki hastamızın, yumurta rezervinin düşük olduğunu saptadığımızda, kendisi ile yumurta dondurma opsiyonunu konuştuk. Hastamız ilerideki doğurganlığını korumak istediği için yumurta dondurma işlemi yaptırmak istedi. ?Endometrioma, çikolata kisti varlığında kistin içine girmeden yumurtaları toplamak çok önemlidir. ?Bu işlemde de kistin içine girmeden, yumurtaları toplamayı başardık???

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara