Tüp Bebek Tedavisi

Portföy Description

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

 

2018 Temmuz-2018 Aralık döneminde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Üremeye Yardımcı Tedavi Klinik Uygulamaları Kursu’nu (Tüp Bebek) başarıyla bitirdikten sonra, özellikle üremeye yardımcı konularda, infertil çiftin değerlendirilmesi (kısırlık), tüp bebek tedavisi gibi konularda daha yoğun çalışmalara başladım. Türkiye’de ileri düzey endoskopik cerrahi yapan bir hekim olarak, tüp bebek tedavisi ile bu kapalı cerrahilerin (kapalı çikolata kisti ameliyatı, kapalı myom ameliyatı, kapalı rahim perdesi, kapalı polip ameliyatları, istmosel ameliyatları, vb) aynı hekim tarafından yapılmasının hastalar için çok büyük avantaj olduğunu düşünmekteyim.

Aşağıda tüp bebek tedavisi hakkında bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Laboratuvar ortamında sperm ve yumurtaların bir araya getirilerek döllenme işleminin gerçekleştirilmesine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Yüksek oranda başarı sağlanılmakta olan tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocukları olabilmektedir.  Tüp bebek tedavisinin aşamalarına baktığımız zaman ilk olarak âdetin 2. veya 3. Günü itibari ile ilaç kullanımı yapılacaktır. Yumurta takibinizin ne sıklıkta olduğunu ise doktorunuz belirleyecektir. Yumurta takip süreci ile birlikte yumurtaların sayısı, büyüklüğü ve rahim içi tabakasının kontrolü sağlanacaktır. Bu süre ortalama olarak 10 gün kadar sürmektedir.  Bu aşamadan sonra yumurtaların olgun bir hale gelmesi ile yumurta toplama işlemi yapılacaktır. Toplanan yumurtalar ile eşinizden alınış olan spermler döllenir. Oluşan embriyolardan iyi kalitede olanlar seçilerek 3.gün veya 5.günden sonra transfer işlemi yapılır. Bu şekilde tüp bebek sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoz Yapar mı?

Tüm kadınlar belirli bir yumurta rezervi ile doğmuştur. Tüp bebek tedavisi sırasında kadınlardan sadece o ay yumurtalıklarda bulunan yumurtaların geliştirilerek alımı sağlanır. Kadınların tüp bebek tedavisi görmesi menopoz durumunu etkileyen bir durum değildir.

Tüp Bebek Tedavisi Dış Gebelik Yapar mı?

Normal yöntemler ile doğrudan hamile kalan kadınlarda dış gebelik durumu 100 gebelikten 2’sinde olmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrasında dış gebelik riskinde biraz daha artış yaşanılmaktadır. Dış gebelik riskinin tüp bebek tedavisi sonrasında daha fazla oranda yaşanılmasının nedeni tüplerin hasarlı olması ve infertiliteye neden olan sebeplerin bulunuyor olmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi İle Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılmakta olan genetik incelemeler ile bebeğin cinsiyet seçimini yapabilmek mümkün olmaktadır. Ancak ülkemizde Tüp Bebek Yönetmeliğine ve yasalara göre bebeğin cinsiyeti üzerinde bir seçimde bulunmak kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Bundan dolayı cinsiyet seçimi amacı doğrultusunda yapılmakta olan genetik inceleme yapılamamaktadır. Ülkemizde genetik seçimi sadece cinsiyet seçiminim yapılabilmesi için cinsiyet kromozomu ile taşınmakta olan bir genetik hatalığın bulabilme ihtimalinin olması gerekmektedir.

İki Tüp Bebek Denemesi Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Bu süreye temel olarak karar verici olan hekim olacaktır. Hiç ara verilmeden veya bir sonraki adet döneminde tüp bebek tedavisine başlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Kaç Defa Denenmesine İzin Verilmektedir?

Tüp bebek tedavisi için yapılan denemelerde 5. deneme sonrasında gebelik oranında bir yükselme durumunun gerçekleşmediği gözlemlenir. Ancak çok uç durumlarda 16. veya 17. deneme sonrasında bebek sahibi olabilen çiftler olmuştur. Ancak bu durumlar oldukça uç durumlar olarak örnek verilmektedir. Genel olarak 5. yapılan deneme sınır olarak nitelendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin maliyetini kullanılan ilaçlar, takip-tedavi, yumurta toplanması ve embriyo transfer işlemi belirlemektedir. Embryo dondurma işlemi de yapılacaksa maliyet biraz daha artmaktadır.

 

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Geçenlerde daha önce myom ameliyatı yapıp 63 myomunu çıkardığım yabancı bir hastamdan bahsetmiştim. Tüp bebek tedavisine almıştım. Dün geç vakitte gebe olduğunu öğrendim. Benim için çok büyük bir mutluluktu?
Bugün tüp bebek tedavisi yaptığımız bir hastamızdan daha güzel haberler aldık?? Sevinçliyiz?
Bir tüp bebek hastamıza daha mutlu haber verebildik. Bu işin en zor yanı bazen de olumsuz sonuçlar vermemiz. Ama yine de hastalarımız için elimizden geleni yapıyoruz.
Tüp bebek tedavisi çiftler için maddi manevi olarak yıpratıcı bir süreç olabiliyor. ?Endişe düzeyi yüksek bir dönem oluyor çiftler için. ?Bu dönemde profosyonel ekibimizle hastalarımızın yanında olmak ve bu endişe düzeylerini azaltmak için elimizden geleni yapmaktayız.
?Endometrioma varlığında maalesef yumurta rezervi azalmış olabiliyor. ?26 yaşındaki hastamızın, yumurta rezervinin düşük olduğunu saptadığımızda, kendisi ile yumurta dondurma opsiyonunu konuştuk. Hastamız ilerideki doğurganlığını korumak istediği için yumurta dondurma işlemi yaptırmak istedi. ?Endometrioma, çikolata kisti varlığında kistin içine girmeden yumurtaları toplamak çok önemlidir. ?Bu işlemde de kistin içine girmeden, yumurtaları toplamayı başardık???

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur Hocama 2 sene önce internetten yaptığım araştırmalar neticesinde senelerdir çektiğim endometriozis septomplarının tedavisi için ve bebek isteğimiz olduğu için gittik.İlk muayene anından itibaren insana güven veren bilgisi ve yaklaşımıyla zaten doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.Defalarca başk a kadın doğum uzmanlarına gidip ilk kez gerçek bir endometriozis uzmanıyla karşılaşınca yaşadığınız mutluluk ve sonunda doğru yerde olmanın rahatlığı her şeye bedel.İlk muayenemde kistlerimin ve bağırsak yapışıklığımın teşhisi ve detaylı inceleme için de yapılan ilaçlı hsg ile yumurtalığımın,tüplerimin durumu ortaya çıktı.Öncelikli amacımız 2 senedir çabaladığımız ama elde edemediğimiz hamilelikti.Bu yüzden Onur Hocam tüp bebekle embriyo dondurma yapıp sonrasında kapalı ameliyatla endometriozisin yaptığı yapışıklığı temizleyip,kistlerime ve tüplerime müdahale edince bebek için uygun ortamı sağlayıp ağrılarımı da dindirmiş oldu.Ameliyattan 1 ay sonra gerçekleşen ilk embriyo transferi ile hamile kaldım.Sonunda amaçladığımız yerdeyiz.Bu duyguları yaşamamızı ve sağlığıma kavuşmamı sağlayan Onur Hocama minnet borçluyuz.Onun desteği,bilgisi ve benim kadar kaygılı bir insanı bile rahatlatarak verdiği güven sayesinde bu günleri gördük.Tabi bu uzun ve zorlu süreçte klinikte bizden güleryüzünü,samimiyetini hiç eksik etmeyen hamilelik haberime ailemizin fertleri gibi sevinen Gülşah Hanıma ve İlknur Hanıma çok teşekkür ediyoruz.

FİL*** U***

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

 

Onur Hocamdan Allah razı olsun, iki taraflı çikolata kistim vardı, önce tüp bebek yapıpi embryolarımızı dondurdu, sonra ameliyatla ağrılarımı giderdi, sonrasında da sayesinde Mert’imizi kucağımıza aldık.

Se..n Ba..lı

Adenomyozis ve çikolata kistim vardı. Onur hocamın baskılama tedavisi ile gebe kalabildim.

Herkese tavsiye ederim.

Iş..l   Ha…ez

Defalarca başarısız tüp bebek denemeleri sonrasında Onur hocayı internetten araştırmalarım sonrasında bulduk. Artık çok kararsızdım, tüp bebek yaptırmak dahi istemiyordum. Değerlendirmeleri sonrası, vazgeçmem için bir neden olmadığını belirtti. Çok şükür ilk denemede gebe kaldım.

Ya..r   Du..uz

Size kabus dolu ağrılı günlerimi anlatamam. Uykusuz geceler… Günlük yaşantımda hiçbir şey yapmak istemiyordum. Çocuğumla ilgilenemiyordum. Aciller iğneler serumlar ağrı kesiciler… Kaç sene kaçtım ameliyattan. Ama şimdi bakıyorum da Allah bin kez razı olsun Onur hocamdan. Sayesinde iyiki diyoru m. Bunca yıl bunca ağrı boşuna çekmişim. Boşuna korkmuşum. İnanın onlarca doktor gezdim. Onur hocamla geç tanıştım. Keşke daha önce tanisabilseydim. çok anlayışlı çok profesyonel herşeyi tek tek anlatan doktor. Derin endometriozis, adenomniyozis, nodül, yapışıklıklar. Kurtuldum sayesinde ? Onur hocam iyiki var. Ben iyileştim evimiz iyileşti çok şükür. Eşim bundan sonra Onur hocadan başkasına gitmem diyor ☺️ Eğer bu yorumları okuyorsanız çare arıyorsunuz demektir. Bende çok aradım ve çok şükür ki Onur hocamı buldum. Bende çok yorum okudum. Tek pişmanlığım Onur hocamı geç buldum. Ama bundan sonra tek doktorum?

Sev*** Y***

Endometriozis konusunda araştırarak gittiğim Onur hocayı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha önce tanı konulamadığı için çektiğim tüm acıları düşününce doğru hekim çok önemli. Laparoskopik cerrahiyle olduğum ameliyat sonrası ağrılarım ciddi oranda azaldı. Onur hocam bilgisi ve tecrübesiyle bu alanda ben im gördüğüm en iyi hekim. Herşey için teşekkürler ❤️

Sed*** A***

 

Kısaca söyleyebileceğim şey şu ki, Onur Hocam’a kendimi de, en sevdiklerimi de büyük bir gönül rahatlığı ile emanet ederim. Kaldı ki, kendimi kendisine emanet ettiğim için sağlığım da hayatım da çok önemli şekillerde iyileşti. Bir hekim olarak da, bir bilim insanı olarak da, ve bir insan olarak da i yi ki, iyi ki! var dediğim biri Doç Dr Onur Topçu. Çok ama çok sağolsun. Daha uzun hikayem ise şöyle: Sonunda Onur Hocam’ı bulduğumda uzun yıllardır çok ağrılı, son zamanlarda ise tamamıyla dayanılmaz hale gelen, hayat kalitemi ve işlevselliğimi de çok kötü etkileyen, ve doğrusu umudumu ve psikolojik direncimi de eritmeye başlayan adetlerden muzdariptim. Sancılı günlerimde yürüyemeyecek, yiyemeyecek, normal bir birey olarak işleyemeycek durumlara geliyordum, ve sancılı günlerimin sayısı da gitgide artmaktaydı. Önce, Onur Hocam’ı bulmadan önceki sürecimi biraz paylaşmak istiyorum – belki bunu okuyanlar da benzer deneyimlerden geçiyorlardır, ve yalnız olmadıklarını görürler. Yıllar içinde farklı farklı uzman doktorlara gittim. Bir noktada miyom tanısı kondu ama hepsi endometriozisimi atlamıştı. Sonunda kendi araştırma ve çabalarımla endometriozis diye bir hastalık olduğunu öğrenip, bendeki rahatsızlıkla sanki örtüştüğünü görüp, ama internette okuduklarımdan da bu hastalık hakkında son derece gözüm korkmuş bir şekilde, gittiğim doktorlara acaba bende endometriozis mi var diye sordum endişe içinde. Çok da üzerinde durulmadan, belki vardır diyerek, ama gerekli tetkikler istenmeyerek, tedaviye yönelik de yeni bir şey yapılmayarak geçiştiriliyordum. Çoğunlukla, ağrıma yetmediğini ve sancı dönemi dışında hissettiğim diğer tuhaf ve rahatsız edici semptomlara da faydası olmadığını söylememe rağmen aynı tarz ağrı kesiciler almam tekrar tekrar tavsiye edilerek muaynehaneden uğurlanıyordum. Miyomumun alınması da tavsiye edildi ağrılara iyi gelebileceği anlatılarak, ama o zamana kadar ziyaret ettiğim doktorlar bunu açık ameliyat olarak gerçekleştireceklerini söylemişlerdi. Henüz çocuk sahibi olmamış ve doğurganlığını korumak isteyen biri olarak rahmimden ameliyat olmaya sıcak bakmıyordum, ve bu konudaki endişelerimi aklıma yatan bir uzmanlık, açıklık, sabır, ve merhamet ile anlatabilen hekimlere de maalesef rastlayamamıştım. E ilaç da fayda etmiyordu. Durumum aydan aya kötüleşiyordu. Ve doktor doktor gezip, dert anlatıp, bu sürecin maddi manevi yorgunluğunu çekip, sonra da yine çözüme ulaşamamak beni umutsuzluğa ve bitkinliğe sürüklemişti. İşte böyle bir zamanda sevgili Onur Hocam’ı tanıma şansına sahip oldum. Kendi internet sitesinde yazdıklarını okuduğumda, endometriozis hastalarını gerçek bir uzmanlık, ilgi, ve sorumluluk bilinciyle sahiplendiğini, kariyerini de çok istikrarlı bir şekilde bu hastalığın araştırılması, halkın bu konuda bilgilendirilmesi, doktorların bu konuda eğitilmesi, ve hastaların da gereken ilgi ve uzmanlık ile doğru şekilde tedavi edilebilmesine adadığını gördüm. Okuduğum hasta yorumlarından ise hem hekim olarak tecrübe ve başarılarını, hem de bu hassas zamanda acı içindeki insanları rahatlatan güzel kişiliğine dair çok şey öğrendim. Sonunda Onur Hocam’la ilk tanıştığıma beni uzun uzun, dikkatlice, ve büyük bir insani saygıyla dinlendi. Sırf böyle, size yardım edebilecek ve yardım etmek isteyen biri tarafından samimiyetle dinlenmek bile insana gerçekten şifa ve iyilik getiriyor, güç veriyor. Hocam eski tetkiklerime baktı, ama kendi de, daha önce hiçbir doktorun bana yapmadığı detaylı bir muayene yaptı. Endometriozis tanısı koydu, miyom tanımı doğruladı. Tedavi seçeneklerimi, kişiliğim gereği ihtiyaç duyduğum ayrıntıyla, bliimsel çerçeveden anlattı. Miyom için de, endometriozis için de ameliyatımı kapalı (laparoskopik) olarak yapacaktı. Açık ameliyattan daha iyi sonuç veren ama daha çok uzmanlık isteyen kapalı ameliyat olabileceğimi bilmek beni çok rahatlattı. Onur Hocam bitmek bilmeyen sorularımı yanıtladı. Ama kendimi çok fazla strese sokan dipsiz kuyu gibi sorular sormaya başladığımı farkettiğinde de son derece nazik ve şefkatli bir şekilde, bazı detayları da ona emanet edip kendim rahatlayabileceğimi hatırlattı – gerçekten haklıydı! 🙂 Sonunda güvenebildiğim bir doktor bulunca ona güvenip her şeyi kontrol ve teyit etmeye çalışma stresini elden bırakmaya başlamak da gerçekten çok iyi geldi bana. Onur Hocam, tıbbi olarak gerekli gördüklerini çok net ama baskıcı ve aceleci olmayan şekillerde anlattı. Hangi tedavi planını izleyelim derken bazı konularda tıbbın çok net olduğunu, ama tıbbi çerçeveden kesin cevaplanamayacak bazı soruların da mevcut olduğunu, bu noktada da hastanın kendi istek ve değerlerini göz önünde bulundurarak karar vermesinin uygun olacağını açıkladı. Mesela tıbbi olarak hem ameliyat olma gereği hem de kişisel olarak doğurganlığımı koruma isteğim konusunda çok yerinde önemler almamı sağladı Onur Hocam. Neticede, Onur Hocam sayesinde bedenen de zihnen de ruhen de hazır hissettiğim, en baştaki tüm korkuma rağmen sonunda kendimi büyük bir gönül rahatlığıyla kendisine emanet edebileceğimi anladığım bir ameliyatta Onur Hocam endometriozis odaklarımı temizledi ve miyomu çıkardı. Endometriozis odaklarının yeri ve derinliği sebebiyle, başka, daha az tecrübeli ve daha az sorumluluk anlayışı olan bir cerrahın elinde, çok daha invazif ve ağır bir ameliyat geçirmem gerekebilirdi. Onur Hocamın itinalı ameliyatı sayesinde bu süreci mümkün olan en hafif şekilde geçirdim. Sağolsun, Onur Hocam ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da takibimi yapmaya devam etti ve iyileşme sürecimde de beni bilgilendirmeye ve her şeyin iyi olacağına dair içimi rahatlatmaya devam etti. Biliyorum çok uzun yazdım ama Onur Hocam o kadar zor bir dönemimde bana o kadar büyük bir tıbbi ve insani destek verdi, sağlığım konusunda endişe eden aileme kadar bile özveri ve sabırla destek oldu ki, kendisiyle yaşadığım tedavi ve iyileşme sürecimi hakkıyla anlatmaya çalışmak böyle uzun sürdü. Onur Hoca gibi son derece, uluslararası standartların en yüksek mertebesinde yetkin olduğunu hissettiğim doktorlarımız ve bilim insanlarımız olması çok büyük bir hazine. Onur Hocam’a çok ama çok teşekkür ediyorum. Kendisini canı gönülden öneririm. Bu süreçte büyük bir nezaket ve sıcaklıkla bizlere destek veren muayenehane idari ekibine ve hemşirelerine de ayrıca teşekkür ederim.

Sil*** S***

Onur Hocamızla derin endometriozis üzerine yaptığım araştırmalarım sonucu yolumuz kesişti. Yanına gittiğimizde birçok doktora muayene olmuştuk ve kafamız çok karışıktı. Ancak Onur Hocamız bu hastalıkla ilgili bütün yaşadıklarımı sabırla dinleyip kendisi hastalıkla ilgili uzun uzun bilgi verdi ve mua yene sonrası tecrübesi ile birlikte hemen teşhisi koydu. Yaşadığım sıkıntılı dönemlerden sonra içim çok rahatlamıştı. Kendisine çok güvendim ve tüp bebek tedavisine başladık. Hocamızın sakinliği anlayışlı olması bu süreçteki endişelerimi de giderdi. Şu an hamileyim. Hocama çok teşekkür ediyorum.

elv.. o..

 

Onur hocamla eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz bir zamanda tanıştık. Hem bana hem de eşime olan yaklaşımı, desteği, kibar ve mütevazı tavrı, bir doktor olarak ilgisi ile iyi ki tanışmışız yollarımız kesişmiş dediğimiz nadir insanlardan biri. Çocuk sahibi olmak için çıktığımız yolun sonunda Onur hocamızın hekim olarak desteği ve güleryüzü sayesinde şimdi kızımız kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsınız hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş. Alanıyla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gideceğiniz tek adres. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Sonsuz teşekkürler hocam???

ba..çer

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Two years ago I had uterine fibroids, where i had had serval operations to clear them in vain. Dr Hassan Onur performed myomectomy surgery on me and he excellently removed 63 Fibroids. One year later Dr Onur suggested i do IVF treatment, Which I ended up going through and miraculously got Pregnant on first attempt. I want to thank Dr Onur Hassan for the miracles you have brought to my life and difference you make in lives of your patients. You are truly a remarkable Doctor and professional that we respect and trust. Thank you for your incredible care, comfort and concern during the procedure and visits . Now I am a normal and healthy mother to be.

…y