Tüp Bebek Tedavisi

2018 Temmuz-2018 Aralık döneminde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Üremeye Yardımcı Tedavi Klinik Uygulamaları Kursu’nu (Tüp Bebek) başarıyla bitirdikten sonra, özellikle üremeye yardımcı konularda, infertil çiftin değerlendirilmesi (kısırlık), tüp bebek tedavisi gibi konularda daha yoğun çalışmalara başladım. Türkiye’de ileri düzey endoskopik cerrahi yapan bir hekim olarak, tüp bebek tedavisi ile bu kapalı cerrahilerin (kapalı çikolata kisti ameliyatı, kapalı myom ameliyatı, kapalı rahim perdesi, kapalı polip ameliyatları, istmosel ameliyatları, vb) aynı hekim tarafından yapılmasının hastalar için çok büyük avantaj olduğunu düşünmekteyim.

Aşağıda tüp bebek tedavisi hakkında bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Laboratuvar ortamında sperm ve yumurtaların bir araya getirilerek döllenme işleminin gerçekleştirilmesine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Yüksek oranda başarı sağlanılmakta olan tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocukları olabilmektedir.  Tüp bebek tedavisinin aşamalarına baktığımız zaman ilk olarak âdetin 2. veya 3. Günü itibari ile ilaç kullanımı yapılacaktır. Yumurta takibinizin ne sıklıkta olduğunu ise doktorunuz belirleyecektir. Yumurta takip süreci ile birlikte yumurtaların sayısı, büyüklüğü ve rahim içi tabakasının kontrolü sağlanacaktır. Bu süre ortalama olarak 10 gün kadar sürmektedir.  Bu aşamadan sonra yumurtaların olgun bir hale gelmesi ile yumurta toplama işlemi yapılacaktır. Toplanan yumurtalar ile eşinizden alınış olan spermler döllenir. Oluşan embriyolardan iyi kalitede olanlar seçilerek 3.gün veya 5.günden sonra transfer işlemi yapılır. Bu şekilde tüp bebek sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoz Yapar mı?

Tüm kadınlar belirli bir yumurta rezervi ile doğmuştur. Tüp bebek tedavisi sırasında kadınlardan sadece o ay yumurtalıklarda bulunan yumurtaların geliştirilerek alımı sağlanır. Kadınların tüp bebek tedavisi görmesi menopoz durumunu etkileyen bir durum değildir.

Tüp Bebek Tedavisi Dış Gebelik Yapar mı?

Normal yöntemler ile doğrudan hamile kalan kadınlarda dış gebelik durumu 100 gebelikten 2’sinde olmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonrasında dış gebelik riskinde biraz daha artış yaşanılmaktadır. Dış gebelik riskinin tüp bebek tedavisi sonrasında daha fazla oranda yaşanılmasının nedeni tüplerin hasarlı olması ve infertiliteye neden olan sebeplerin bulunuyor olmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi İle Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılmakta olan genetik incelemeler ile bebeğin cinsiyet seçimini yapabilmek mümkün olmaktadır. Ancak ülkemizde Tüp Bebek Yönetmeliğine ve yasalara göre bebeğin cinsiyeti üzerinde bir seçimde bulunmak kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Bundan dolayı cinsiyet seçimi amacı doğrultusunda yapılmakta olan genetik inceleme yapılamamaktadır. Ülkemizde genetik seçimi sadece cinsiyet seçiminim yapılabilmesi için cinsiyet kromozomu ile taşınmakta olan bir genetik hatalığın bulabilme ihtimalinin olması gerekmektedir.

İki Tüp Bebek Denemesi Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Bu süreye temel olarak karar verici olan hekim olacaktır. Hiç ara verilmeden veya bir sonraki adet döneminde tüp bebek tedavisine başlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Kaç Defa Denenmesine İzin Verilmektedir?

Tüp bebek tedavisi için yapılan denemelerde 5. deneme sonrasında gebelik oranında bir yükselme durumunun gerçekleşmediği gözlemlenir. Ancak çok uç durumlarda 16. veya 17. deneme sonrasında bebek sahibi olabilen çiftler olmuştur. Ancak bu durumlar oldukça uç durumlar olarak örnek verilmektedir. Genel olarak 5. yapılan deneme sınır olarak nitelendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin maliyetini kullanılan ilaçlar, takip-tedavi, yumurta toplanması ve embriyo transfer işlemi belirlemektedir. Embryo dondurma işlemi de yapılacaksa maliyet biraz daha artmaktadır.

 

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Geçenlerde daha önce myom ameliyatı yapıp 63 myomunu çıkardığım yabancı bir hastamdan bahsetmiştim. Tüp bebek tedavisine almıştım. Dün geç vakitte gebe olduğunu öğrendim. Benim için çok büyük bir mutluluktu🙏
Bugün tüp bebek tedavisi yaptığımız bir hastamızdan daha güzel haberler aldık🙏🙏 Sevinçliyiz😊
Bir tüp bebek hastamıza daha mutlu haber verebildik. Bu işin en zor yanı bazen de olumsuz sonuçlar vermemiz. Ama yine de hastalarımız için elimizden geleni yapıyoruz.
Tüp bebek tedavisi çiftler için maddi manevi olarak yıpratıcı bir süreç olabiliyor. 👉Endişe düzeyi yüksek bir dönem oluyor çiftler için. 👉Bu dönemde profosyonel ekibimizle hastalarımızın yanında olmak ve bu endişe düzeylerini azaltmak için elimizden geleni yapmaktayız.
👉Endometrioma varlığında maalesef yumurta rezervi azalmış olabiliyor. 👉26 yaşındaki hastamızın, yumurta rezervinin düşük olduğunu saptadığımızda, kendisi ile yumurta dondurma opsiyonunu konuştuk. Hastamız ilerideki doğurganlığını korumak istediği için yumurta dondurma işlemi yaptırmak istedi. 👉Endometrioma, çikolata kisti varlığında kistin içine girmeden yumurtaları toplamak çok önemlidir. 👉Bu işlemde de kistin içine girmeden, yumurtaları toplamayı başardık😊👍🙏

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur Hocamızla derin endometriozis üzerine yaptığım araştırmalarım sonucu yolumuz kesişti. Yanına gittiğimizde birçok doktora muayene olmuştuk ve kafamız çok karışıktı. Ancak Onur Hocamız bu hastalıkla ilgili bütün yaşadıklarımı sabırla dinleyip kendisi hastalıkla ilgili uzun uzun bilgi verdi ve mua yene sonrası tecrübesi ile birlikte hemen teşhisi koydu. Yaşadığım sıkıntılı dönemlerden sonra içim çok rahatlamıştı. Kendisine çok güvendim ve tüp bebek tedavisine başladık. Hocamızın sakinliği anlayışlı olması bu süreçteki endişelerimi de giderdi. Şu an hamileyim. Hocama çok teşekkür ediyorum.

elv.. o..

 

Onur hocamla eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz bir zamanda tanıştık. Hem bana hem de eşime olan yaklaşımı, desteği, kibar ve mütevazı tavrı, bir doktor olarak ilgisi ile iyi ki tanışmışız yollarımız kesişmiş dediğimiz nadir insanlardan biri. Çocuk sahibi olmak için çıktığımız yolun sonunda Onur hocamızın hekim olarak desteği ve güleryüzü sayesinde şimdi kızımız kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsınız hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş. Alanıyla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gideceğiniz tek adres. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Sonsuz teşekkürler hocam💐💐💐

ba..çer

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Two years ago I had uterine fibroids, where i had had serval operations to clear them in vain. Dr Hassan Onur performed myomectomy surgery on me and he excellently removed 63 Fibroids. One year later Dr Onur suggested i do IVF treatment, Which I ended up going through and miraculously got Pregnant on first attempt. I want to thank Dr Onur Hassan for the miracles you have brought to my life and difference you make in lives of your patients. You are truly a remarkable Doctor and professional that we respect and trust. Thank you for your incredible care, comfort and concern during the procedure and visits . Now I am a normal and healthy mother to be.

…y