Vajinal Akıntı ve Kaşıntı

Yayınlarım

Aşağıda anlatmaya çalıştığım gibi vajinal akıntılar herhangi bir hastalık ile ilişkili olmayabileceği gibi rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklar ile beraber olabilir. Bu yüzden tüm kadınlara yıllık jinekolojik muayenelerini olmalarını ve uzun süren, tekrarlayan vajinal akıntı şikayetleri için yıllık kontrollerini beklemeden bir jinekoloğa muayene olmalarını öneririm.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı

Vajinal akıntı ve kaşıntı, bir kadının hayatında hemen hemen en az 1 kez de olsa karşılaşabileceği bir durumdur. Çeşitli sebeplerle meydana gelen vajinal akıntı ve kaşıntı şikâyeti; sık iç çamaşır değiştirmeye, bazen kötü kokuya ve cinsel ilişki esnasında bir takım problemlere de neden olabilmektedir. Vajinal akıntılar fizyolojik olan ve fizyolojik olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vajinal Akıntılara Genel Yaklaşım

Fizyolojik (doğal) akıntılar

Fizyolojik akıntılar doğal akıntılardır. Bu akıntıların olması gayet normaldir. Bu vajinal akıntıların vajinal hijyen, cinsel ilişki ve gebe kalma üzerine olumlu etkileri vardır. Berrak renkte, sıvı yumurta akı kıvamında, kaşıntının veya kötü kokunun eşlik etmediği akıntı akıntılar fizyolojik yani doğal akıntılardır. Bu tür akıntılar tüm kadınlarda olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu akıntılar, normalden fazla olabilmekte ve bu kadınlar sık sık günlük ped değiştirmek zorunda kalırlar. Bu fizyolojik akıntılar adet bitiminde az miktarda başlayıp, yumurta çatlamasının gerçekleştiği adetin orta kısmında artmakta ve adet kanaması ile son bulmaktadır. Adet ortasında, yumurta çatlaması sırasında meydana gelen artmış fizyolojik akıntı, cinsel ilişkiyi kolaylaştırmakta ve spermin yumurtayı dölleyebilmesi için, spermin transportunu kolaylaştırmaktadır.

Adet döneminin hemen bitiminde veya adet başlangıcından hemen önce kokulu, kahverengi veya pas renginde vajinal akıntılar olabilmektedir. Bu vajinal akıntıların en sık nedeni vajende az miktarda birikmiş adet kanıdır ve bu durum bazen kokuya da neden olabilmektedir.

Vajinal akıntınızın kıvamı-görüntüsü peynir kesiği veya çökelek tarzında ise veya vajinal akıntınıza kötü koku, kahverengi renk ve köpük tarzı akıntılar eşlik ediyorsa jinekoloğunuza başvurmanızı öneririm.  Ayrıca son yıllarda ülkemizde sezaryen sayısının artması ile sezaryen skar yerinde adet kanı biriken (istmosel) kadın sayısı artmaktadır. İstmosel hastalığı adet bitmesine rağmen lekelenme şeklinde kanama veya akıntılara neden olabilmektedir. Özellikle sezaryen olan ve adet sonrası lekelenme şeklinde vajinal kanama veya akıntısı olan kadınlarda bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır. (İstmosel sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Fizyolojik olmayan akıntılar

Fizyolojik olmayan akıntılar, belirli bir sebep ışığında ortaya çıkan akıntılardır. Bu durum, enfeksiyöz yâda kanser gibi diğer durumlar ışığında ortaya çıkabilmektedir. Genellikle fizyolojik olmayan akıntılar arasında vajinit ya da servisit vardır.

 1. Vajinada olağan dışı akıntı
 2. Dış genital bölgenin şişmesi ve ödem toplaması
 3. Kaşıntı ve tahriş öyküsü
 4. Disparoni yani cinsel ilişki esnasında acı hissetmek
 5. Nadir yâda sürekli olan vajinal kanamalar
 6. Kasıklarda ve alt karında ağrıya eşlik eden vajinal akıntılar da daha ciddi enfeksiyonların habercisi olabilir.

Fizyolojik (doğal) olmayan akıntıların sebepleri nelerdir?

 Vajina kaynaklı sebepler:

Rahim ağzı (servikse) kaynaklı sebepler:

 • Aktif veya kronik servisit
 • Rahim ağzı kanseri akıntısı
 • Gonore, klamidya gibi cinsel ilişkiyle geçen hastalıklar
 • Servikal polip, miyom gibi servikal lezyonlar

Vajinal Akıntının En Sık Görülen Sebepleri Nelerdir?

Enfeksiyona bağlı olan vajinal akıntı en sık;

 • Bakteriyel vajinozis
 • Mantar enfeksiyonu
 • Trikomonas enfeksiyonu nedeniyle olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğim durumlar dışında cinsel yolla bulaşabilen gonore, klamidya gibi enfeksiyon ajanları da vajinal akıntıya neden olabilmektedir.

Bu en sık görülen bakteriyel vajinozis ve mantar enfeksiyonu cinsel aktif olmayan kadınlarda da olabilmektedir. Bu enfeksiyonların neden olduğu akıntılar daha çok vajinal floranın bozulmasına bağlı gelişmektedir. Vajinal florayı da stres, uzun yolculuk, yeme değişikleri, hızlı kilo alma veya verme, vajenin içini yıkama, vajinal temizlik için kimyasal kullanımı, antibiyotik kullanımı bozabilmektedir.

Bu durumlar dışında menopoz döneminde atrofiye bağlı olarak da vajinal kaşıntı, kuruluk veya akıntı olabilmektedir. Ancak bu dönemde meydana gelen bu şikayetler daha dikkate alınmalı ve altta yatan ciddi olabilecek kanser gibi hastalıklar ekarte edilmelidir.

Vajinal Akıntı Tipleri Nelerdir?

Vajinal akıntı tiplerinin belirlenmesi hem tanının daha net konulabilmesi hem de tedavinin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için çok önemli bir ayrıntıdır. Vajinal akıntının genellikle birkaç farklı tipi vardır. Bu tipler genellikle renk ve tutarlılıklarına göre kategorize edilirler ki zira bazı akıntı türleri normal olarak değerlendirilir.

Beyaz

Vajinadan gelen beyaz akıntı genellikle menstrüel siklusla ilgilidir. Adet dönemlerinin başında yâda sonunda bir miktar beyaz akıntının gelmesi normal iken kaşıntılı beyaz akıntı, tedavi gerektirebilmektedir. Zira, maya, mantar enfeksiyonu belirtileri arasında da kaşıntı, süzme peynir benzeri kıvamda beyazlık vardır.

Berrak ve sulu

Ayın herhangi bir zamanında görülebilen berrak ve sulu akıntılar, normal olarak değerlendirilebilir.

Açık ve esnek

Açık renkli ve esneyebilen vajinal akıntılar, mukuslu ise yumurtlama esnasında olduğunuza işaret eder, tedavi gerektirmez.

Kahverengi ya da kanlı

Adet döneminin başında ya da sonunda görülebilen kahverengi yâda kanlı akıntılar normal olarak kabul edilebilirler. Ancak, bu lekelenmeler erken bir gebeliğin de işaretçisi olabilir. Son zamanlarda korunmasız ilişkiye bağlı olarak yerleşme kanaması da olabilir. Bu nedenle, adet dönemi dışındaki tüm kahverengi ya da kanlı akıntılar için mutlaka doktora başvurun. Zira, rahim ağzı kanserinin bilinen belirtileri arasında kanlı akıntılar vardır. Buna ek olarak fibroidler yâda diğer anormal büyümelerde yine kanamaya sebep olabilirler. Tüm bu durumları ekarte etmek için pap smear testi, pelvik muayene gereklidir.

Sarı veya yeşil

Balık kokusu gibi bir koku yayan sarı yâda yeşil akıntılar enfeksiyonu işaret edebilir. Genellikle sarı, yeşil ve köpüklü akıntı şikâyeti ile gelen hastalarda akıntı genellikle trikomonas enfeksiyonuna bağlı görülür. Trikomonas enfeksiyonunda, gonore ve klamidyaya bağlı enfeksiyonlarda partner tedavisi de gerekmektedir.

Özellikle cinsel ilişki sonrası olan kanlı vajinal akıntılar ciddiye alınmalıdır. Bu durum rahim ağzı kanserinin ilk belirtisi olabilir.

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı


Prof. Dr. Hasan Onur Topçu

gizemm karadag
gizemm karadag
2024-06-20
Onur hocam hoca gibi hocadır kendisi. 15 günden uzun süren şiddetli ve ağrılı adet kanamalarımdan dolayı gitmediğim doktor kalmamıştı deprem sonrası Adıyaman da doktor sıkıntısı yaşanıyor zaten üstüne üstlük cihazlar çok eski ve teşhisler net konulamıyor. Ufak bir araştırma sonucu internette rastladım Onur hocama yaşadığım stresli doğumlar sonrası korkarak gittim muayeneye ama Onur hocam işini o kadar severek yapıyor ki hastalarına yaklaşımı bütün korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Muayene sonucunda istmoselim ve adenomyozisim olduğunu öğrendim. Aynı gün çıkışlı ameliyatımı oldum ve Adıyaman'a döndüm. Ameliyat sonrası bütün şikayetlerim bıçak gibi kesildi. Allah kendisinden razı olsun. Hastaları çok şanslı ☺
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Sayın Hoca’ma 3 yıldır takipçiyim. Tavsiye üzerine kendisine gittik. Oğlumun doğum sürecini titizlikle ve özveriyle çalışarak, sağlıkla tamamladık. Çok şükür hiçbir problem yaşamadık. Sezaryen sonrası 1. Gün ayakta, 3. Gün büyük çocuğumla parktaydım. Sonrasında da takiplerde kendisine gitmeye devam etmekteyim. İşinin ehli, bilgili ve cerrahi olarak çok yetenekli bir Hoca. Kesinlikle tavsiye ederim
Serap Bağ
Serap Bağ
2024-05-16
Dr Onur bey her endometriozis hastasının ilk önce gideceği dr olmalı. Çünkü hastaya hastalıgıyla ilgili korkutmadan ,psikolojisini bozmadan hiç sıkilmadan anlatması ,hastanın sağlığı açısından hangisi doğruysa tedavisini o yönde yapması para değil hastanın sağlığını düşünen nadir doktorlardan biridir..Bu hastalıkta uzman olduğu için herkese tavsiyem Dr Onur beye gitsinler .Doktor doktor gezip psikolojilerini bozmasınlar .Çalışanları da çok güleryüzlü ve pozitifler.İyi ki yolumuz kesişti Dr Onur beyle.Çok teşekkür ederiz.
Petra Petrova
Petra Petrova
2024-05-02
Onur hocaya endometriozis şikayetlerim nedeniyle başvurdum. Oturmakta ve büyük abdest yapmada dahi çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Kapalı yolla ameliyatımı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay oldu. Yeniden doğmuş gibiyim. Ankarada böyle işinde yetkin bir doktorun olması bizler için bir şans, çünkü genel olarak bu ameliyatları bilen doktor yok.
Frosiela Lici
Frosiela Lici
2024-04-21
What a warm presence, what a good energy and what a competent doctor together with his colleague Dr. Serkan, they do magic. Words aren't enough to express the level of empathy and profesionalism of these doctors, that rarely we have the chance to meet. Thank you doctors and keep spreading happiness for so much women, and couples!
KÜBRA TAYŞİ TURAN
KÜBRA TAYŞİ TURAN
2024-02-12
Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca...
Hazel Hazel
Hazel Hazel
2024-01-07
In February 2023, I underwent a small bowel resection due to deep endometriosis—a rare case that took me more than six years to find the right doctor for: Dr. Onur Topcu, the best doctor I could have asked for. Dealing with continuous small bowel obstructions every 2-3 months had been my struggle for over six years. His unmatched expertise and skill relieved me of the problematic part of my body, allowing me to return to a more normal life. Thanks to a laparoscopy and a small incision on my belly, I quickly resumed my regular routine. I'm incredibly grateful for the shared experiences and reviews that led me to Dr. Topcu and hope to offer support to others facing similar challenges by sharing my thoughts. Moreover, as a member of endometriosis groups in the USA, I strongly advocate for seeking treatment in Turkey with my doctor rather than wasting time. I suggest fellow members not to delay and consider getting the best treatment from Dr. Topcu for their condition. I am so thankful that I found him and he saved my life 🙏🏼
Gulcan Geren
Gulcan Geren
2023-12-22
İyiki tanımışım Onur hocamı ben yeniden doğmuş gibi oldun endometriozis amaliyatindan sonra 🤲🤲 çok başarılı hastasına karşı coook nazik ve anlayışlı hiç tereddütsüz gidilebilecek hocalardan Bir tanesi 💐💐💐
Sultan Aygün
Sultan Aygün
2023-12-08
Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan öte benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok süreci ve hastasını iyi yönetebilen bi doktor şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!