Tüp Bebek’te Başarı

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Tüp Bebek’te Başarı

Teknoloji ile birlikte gelişen teknikler sayesinde her yıl binlerce kişi tüp bebekte başarı bir sonuç elde edebiliyor. Çocuk hayaline kavuşabilmek ve başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için anne ve baba adaylarının bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özellikler sağlandığı takdirde tüp bebekte başarı elde edilme ihtimalinde artış sağlanıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Uyumlu Bir Ekip Çalışması Yapılması

İlk tüp bebek, 1978 yılında dünyaya gelmiştir. O tarihten beridir faklı yöntemler ve teknikler ile tüp bebek yönteminde daha fazla başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için çalışılmaktadır. Ülkemizde ve dünya genelinde tüp bebekte başarı elde edilebilmesi için uygulanmakta olan yöntemler aynı olsa da tüp bebek tedavisi başarısında uygulanan yöntemlere ek olarak doktorların ve tüp bebek alanında çalışan tüm personellerin deneyimi çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşabilmesi için ekip olarak uyumlu çalışılması gerekmektedir.  Ankara’da tüp bebek tedavisi alanında çiftlere hizmet vermekte olan Doç. Dr. Onur Topçu’ ya göre hasta ve hekimin karşılıklı olarak bir güven içerisinde bulunması süreci olumlu yönde etkileyen temel unsurlardan biridir. Hekim ve hastanın doğru bir iletişimde bulunması süreç için bir anahtar niteliğinde olmaktadır.

Anne Adayının Yaşı ve Spermlerin Kaliteli Olması

Tüp bebek tedavisi sürecinde annenin yaşı önemli bir faktör olarak bulunmaktadır. Anne adayının yaşının 35’in altında olması, yumurta rezervinin iyi olması ve tüplerin açık halde bulunması başarıyı arttıran önemli faktörlerdir. Bunların yanı sıra anne adayının karnın içinden herhangi bir operasyon geçirmemiş olması,  pelvik apse gibi yapışık yaratıcı bir hastalığının bulunmaması ve endometriozis gibi hastalıkların da tedavi edilmiş olması gerekmektedir. Anne adayının genetik bir hastalığa sahip olmaması, kanser tedavisi görmemiş olması ve daha önce tüp bebek tedavisi uygulanmamış olmaması da başarı şansını arttıran faktörler arasında bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi için alınan spermlerin ise başarıya katkısı oldukça önemlidir. Alınmış olan spermlerin sayısının fazla olması, hareketinin ve şeklinin normal olması oldukça önemlidir. Spermlerin miktarı ve kalitesi ne kadar iyi olursa başarılı olması da o kadar mümkün olur.  Erkeklerin yani baba adaylarının kronik bir hastalığının olmaması ve genetik hastalığının olmaması da başarı şansının artması üzerinde etkili olur.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarının Artması İçin Yapılması Gerekenler

Tedavide başarılı sonuçların elde edilebilmesi için 3 ay öncesinden sigara ve alkolün bırakılması gerekir. Anne ve baba adayların sağlıklı bir beslenme düzenin var olması gerekir.  Sağlıklı bir şekilde beslenme, kaliteli uykunun olması, stres ile baş edebilmesi, ideal kilo seviyesinde bulunulması, sigara kullanımının olmaması başarıyı etkileyen temel faktörlerdendir.

Transfer gerekleştikten sonra ayağa kalkılması, hareket edilmesi, ağır eşyaların kaldırılması, öksürmek, seyahat edilmesi, yükseğe uzanılması tedaviyi olumsuz yöne saptıran durumlardan değildir.  Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur doktorların vermiş oldukları ilaçların düzenli olarak kullandırılmasıdır.

Yumurtalıklar aşırı bir şekilde uyarılmış haldeyse ve büyümeleri sağlanmışsa; ağrı ve rahatsızlık duyulmaması için dinlenilmesi şarttır.  Bu süreçte başarının tam olarak elde edilebilmesi için seçilen hekimin önemi ise oldukça büyüktür. Hekim ve hasta ilişkisi başarının elde edilebilmesi için temel anahtar olarak bulunmaktadır. Ankara’da bulunan Doç Dr. Onur Topçu; tüp bebek tedavisinin başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için gerekli olan tüm bilgileri, anne ve baba adaylarına detaylı olarak anlatacaktır. Bu sayede başarılı bir sürecin olması için temel gerekli olan tüm işlemler aksatılmadan yapılmaktadır.

Siz de tüp bebekte başarı elde etmek istiyorsanız Ankara’da tüp bebek tedavisi yapan Doç. Dr. Onur Topçu’ya hemen ulaşabilir ve kısa sürede tüp bebek tedavinize başlayabilirsiniz!

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 

 


HASTA YORUMLARI

Onur Hocama 2 sene önce internetten yaptığım araştırmalar neticesinde senelerdir çektiğim endometriozis septomplarının tedavisi için ve bebek isteğimiz olduğu için gittik.İlk muayene anından itibaren insana güven veren bilgisi ve yaklaşımıyla zaten doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.Defalarca başk a kadın doğum uzmanlarına gidip ilk kez gerçek bir endometriozis uzmanıyla karşılaşınca yaşadığınız mutluluk ve sonunda doğru yerde olmanın rahatlığı her şeye bedel.İlk muayenemde kistlerimin ve bağırsak yapışıklığımın teşhisi ve detaylı inceleme için de yapılan ilaçlı hsg ile yumurtalığımın,tüplerimin durumu ortaya çıktı.Öncelikli amacımız 2 senedir çabaladığımız ama elde edemediğimiz hamilelikti.Bu yüzden Onur Hocam tüp bebekle embriyo dondurma yapıp sonrasında kapalı ameliyatla endometriozisin yaptığı yapışıklığı temizleyip,kistlerime ve tüplerime müdahale edince bebek için uygun ortamı sağlayıp ağrılarımı da dindirmiş oldu.Ameliyattan 1 ay sonra gerçekleşen ilk embriyo transferi ile hamile kaldım.Sonunda amaçladığımız yerdeyiz.Bu duyguları yaşamamızı ve sağlığıma kavuşmamı sağlayan Onur Hocama minnet borçluyuz.Onun desteği,bilgisi ve benim kadar kaygılı bir insanı bile rahatlatarak verdiği güven sayesinde bu günleri gördük.Tabi bu uzun ve zorlu süreçte klinikte bizden güleryüzünü,samimiyetini hiç eksik etmeyen hamilelik haberime ailemizin fertleri gibi sevinen Gülşah Hanıma ve İlknur Hanıma çok teşekkür ediyoruz.

FİL*** U***

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Onur hocamla eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz bir zamanda tanıştık. Hem bana hem de eşime olan yaklaşımı, desteği, kibar ve mütevazı tavrı, bir doktor olarak ilgisi ile iyi ki tanışmışız yollarımız kesişmiş dediğimiz nadir insanlardan biri. Çocuk sahibi olmak için çıktığımız yolun sonunda Onur hocamızın hekim olarak desteği ve güleryüzü sayesinde şimdi kızımız kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsınız hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş. Alanıyla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gideceğiniz tek adres. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Sonsuz teşekkürler hocam???

ba..çer

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Two years ago I had uterine fibroids, where i had had serval operations to clear them in vain. Dr Hassan Onur performed myomectomy surgery on me and he excellently removed 63 Fibroids. One year later Dr Onur suggested i do IVF treatment, Which I ended up going through and miraculously got Pregnant on first attempt. I want to thank Dr Onur Hassan for the miracles you have brought to my life and difference you make in lives of your patients. You are truly a remarkable Doctor and professional that we respect and trust. Thank you for your incredible care, comfort and concern during the procedure and visits . Now I am a normal and healthy mother to be.

…y