Rahim Kanseri

Yayınlarım

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Kadın Doğum ihtisasını tamamladıktan sonra, Kadın Genital Sistemi Hastalıklarının Kapalı (Laparoskopik) Cerrahisi üzerinde uzmanlaşmış bir hekim olarak, bu hastalıkların farkındalığını arttırmak için birçok sosyal ve bilimsel toplantılarda yıllarca görev aldım ve almaktayım. Endometrium (rahim iç zarı) kanseri hastalığından müzdarip kadınların da kanseri yenebilmeleri için cerrahilerini gerçekleştirmekteyim.

Endometrium (rahim iç zarı) kanserine yakalanan kadınların cerrahisinde kapalı ameliyat (laparoskopik cerrahi) günümüzde altın standart tedavi şekli olarak yerini almaktadır. Bu cerrahide karında büyük kesiler yapmadan kanser cerrahisini gerçekleştirmekteyim. 20 yıllık tecrübemle, endometrium (rahim iç zarı) kanseri hastalarımı muayenehanemde görüp, tedavilerini planlamakta ve anlaşmalı olduğum hastanelerde de cerrahilerini gerçekleştirmekteyim. Aşağıdaki bilgilendirici yazımda endometrium (rahim iç zarı) kanseri nedenleri, semptomları, tanı ve tedavisinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Aşağıda rahim kanseri ile ilgili bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri) Nedir?

Endometrium (rahim iç zarı) kanseri, kadınlarda en sık görülen genital kanserdir. Endometrium (rahim iç zarı) kanseri erken dönemde, rahimde kanamaya neden olduğu için, tanısı gecikmeden konulabilen kanserlerdendir. Endometrium (rahim iç zarı) kanserinin, yumurtalık kanserine göre sıklıkla erken tanı aldığından, hastalığın seyri nispeten daha iyidir.

Jinekolojik kanser çeşitlerinden birisi olan rahim kanseri (rahim iç zarı kanseri), endometrium kanseri olarak da bilinmektedir. Endometrium kanseri, rahim iç zarının kanserleşmesi ile ortaya çıkar. Genelde endometriumun salgı yapan hücrelerinden oluşan bu rahim kanserine “endometrium adenokarsinomu” da denir. Genellikle menopoz sonrası ortaya çıkan rahim kanseri, 50 ila 60 yaşındaki kadınlarda sıklıkla görülse de daha erken yaşlarda da görülme olasılığı olan bir kanser çeşididir.

Rahim İç Zarı Kanserinin (Endometrium) Sebepleri Nelerdir?

Tek sebebi olmasa da bazı risk faktörlerine sahip kadınlarda rahim kanseri görülme ihtimali daha fazladır. Bu risk faktörlerini aşağıda özetledim. 

Rahim Kanseri (Endometrium) Risk Faktörleri (Rahim Kanserini Artıran Risk Faktörleri)

 • Erken yaşta adet olma ve geç yaşlarda dahi adetten kesilmeme
 • Östrojen miktarını arttıran obeziteye sahip olma
 • Endometriumu koruyan progesteron hormonu, gebelikte artar. Dolayısı ile rahim içi kanserine zemin hazırlayan durumlardan birisi hiç doğum yapmamış olmak 
 • Meme kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Östrojen tedavisi almak
 • Hayvani yağlar tüketmek 
 • Şeker hastalığına sahip olmak ve dolayısı ile ileri düzeyde şeker yükselmeleri
 • Over hastalıklarına sahip olmak
 • Pelvik ışın tedavisi almış olmak
 • Genetik yatkınlık

Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri) Nasıl Tespit Edilir?

Rahim kanseri, genelde erken bulgu veren bir hastalıktır. En çok görülen belirtisi de vajinal kanamadır. Özellikle menopoz döneminde görülen vajinal kanamalar dikkatlice tetkik edilmelidir. Genellikle kadınlar, belirtiler başlayınca doktora gider ve tanı alır. Bu nedenle; kişi kendini takip etmeli ve özellikle menopoz sonrası dönemde kadın doğum doktoruna başvurmalıdır. 

Smear alınması, serviks kanseri için bir tarama yöntemi olsa da endometrium kanseri için etkin değildir. Endometrium kanseri için bir tarama testi yoktur. Kadınlarımızın yapması gerekenler; yıllık jinekolojik kontrollerini aksatmamaları ve menopoz sonrası dönemde kanama olursa veya 40-50 yaş arası adet kanamalarında anormallik, ara kanamalar vb olursa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalarıdır.

Endometrium Kanserinin Semptom ve İşaretleri

Endometrium (Rahim Kanseri) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Menopoza girmiş kadınlarda “kanama” görülmesi olağan dışıdır. Bu nedenle de menopoza girmiş tüm kadınların anormal kanamalara karşı bilinçlendirilmesi erken evredeki endometrium yani rahim kanserini fark etmesi için son derece önemlidir. 
 • Kilo kayıpları
 • Pelvik ağrılar
 • Anormal kıvamda akıntılar

Anormal olarak nitelendirilebilen semptomların varlığında altta yatan problemlerin endometrial kanser yâda endometrial hiperplazi mi olduğunun mutlaka araştırılması gerekir. Endometrial doku örneği, mikroskop altında incelenir ve diğer tanı testlerinden de faydalanılır. 

Endometrium (Rahim Kanseri) Kanserinde Tanı Nasıl Konur?

Endometrial Biyopsi

Rahim kanseri olan tüm kadınlarda öncelikli olarak yapılması gereken en önemli tanısal işlemdir. Bu işlem ofis şartlarında yapılabilmektedir. İşlem sırasında nadiren genel anesteziye ihtiyaç duyulur. Çoğu endometrial biyopsi işlemleri lokal anestezi altında rahatça yapılabilmektedir. İşlem süresi yaklaşık 1-2 dakikadır. 

İşlem sırasında ince elastik bir tüp yardımı ile rahim içine girilir ve vakum tekniği ile doku örneklemesi alınır. 

Dilatasyon ve Küretaj (D&C)

Biyopsi, kanser tanısını net olarak koymak için yeterli değil ise dilatasyon ve küretaj işlemi yapılır. Rahim ağzı genişletilir ve özel aletlerle rahim içi dokusu alınır. Bu işlem için genel anesteziye ihtiyaç vardır. Bu işleme nadiren ihtiyaç duyulur.

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim içine bakma olanağı tanır. Rahim içerisini tuzlu suya benzer bir çözelti ile dolduran doktor, anormal kanamalara neyin sebep olduğunu anlamaya çalışır ve gerek görürse biyopsi alır. Histereskopi işleminin öbür işlemlere göre üstünlüğü rahim içerisindeki lezyonu görerek, lezyondan direk olarak biyopsi alınmasını sağlamasıdır.

Diğer Test Yöntemleri

Bu test yöntemleri direk tanıya yardımcı olmamakla beraber, rahim kanserinin yaygınlığı hakkında bilgi verebilmektedir.

 1. Ultrasonografi 

Vajinaya yerleştirilen ultrasonografi aletiyle rahim içi görüntülenir ve tanı koyulabilir.

 1. Bilgisayarlı tomografi, MRI, PET (Pozitron Emisyon Tomografi) taraması.
 2. Akciğer grafisi.
 3. İntra venöz pyelogram: Böbrek ve idrar yollarının incelenmesidir.
 4. Tam kan sayımı.
 5. Kanda Ca 125: Tedavi sonrası tedavi etkinliğinin takibinde kullanılır.

Rahim Kanserinin Evrelendirilmesi

Rahim kanserinin evreleri 4’e ayrılmaktadır. 

 • Endometrium kanserinde hastalık sadece uterusun korpusuna yani gövdesine ulaşmış ise evre I’den, 
 • Rahim ağzına yayılmış ise evre II’den 
 • Rahmin dışına çıkmış ancak rahme komşu organlara, büyük damarlar etrafındaki bezelere yayılmış ise III’ten
 • Daha uzak organlara örneğin akciğer vb. yayılmış ise evre IV’ten bahsedilebilmektedir. 

Endometrium (Rahim ) Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Endometrium kanserinin tedavisi kesin olarak bu konuda tecrübeli jinekologlar tarafından yönetilmelidir. Endometrium kanserinde ana ve ilk tedavi yöntemi genellikle cerrahi ameliyatlardır. Fakat tedavi seçimi, kanserin evresine göre değişecektir. Rahim kanseri ameliyatı sonrasında kemoterapi veya radyoterapi uygulanıp uygulanmaması da patoloji raporuna, lenf bezlerinin durumuna, tümörün tipine göre değişebilmektedir. 

Rahim kanseri cerrahi tedavisinde altın standart laparoskopik (kapalı) cerrahidir. Kapalı cerrahi yüksek derecede tecrübe isteyen bir cerrahi şeklidir. Bizim tedavisini yaptığımız hastalarımızın en büyük şanslarından birisi de rahim kanseri cerrahi tedavisini bile karnında geniş kesiler yapmadan olabilmeleridir.

Yıllarca genital kadın kanserlerinin kapalı ve açık ameliyatlarını Türkiye’nin en büyük kadın doğum hastanesi olan Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptıktan sonra, Kasım 2020’den itibaren Ankara’da kendi kliniğimde hastalarımı görüp, anlaşmalı olduğum özel hastanelerde ameliyatlarımı gerçekleştirmekteyim.

 

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 

 

Dünkü ameliyatımız sonrası henüz 24 saat geçmeden hastamızı böyle iyi görmek bir hekim için en büyük mutluluk???. Hastamızı taburcu ediyoruz? ?Laparoskopik (kapalı) ameliyatların en büyük avantajı olan hızlı iyileşme ve ameliyat sonrası daha az ağrıdır.

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara