İdrar Torbası ve Rahim Sarkması

Yayınlarım

Prolapus (Fıtıklaşma – Sarkma) Nedir?

20 yıllık jinekolojik ameliyat tecrübemle rahim sarkması, idrar torbası sarkması veya bağırsak sarkma ameliyatlarını bu alanda en değerli ve altın standart olarak kabul edilen cerrahi teknikler olan vajinal yolla ve laparoskopik (kapalı) yolla yapmaktayım. Bu cerrahi tekniklerle hastalarıma daha faydalı olabilmekteyim.

Aşağıda uterin prolapsus (rahim sarkması), sistosel (idrar torbası sarkması), (rektosel) bağırsak fıtıklaşması ile ilgili bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

1- Sistosel; idrar torbasının (mesane tabanının) aşağı yer değiştirmesi

2- Üretrosel; üretra alt duvarının sarkması

3- Sistoüretrosel; üretrayı da kapsayan sistoseldir

4- Rektosel; bağırsak (rektum) üst duvarının posterior vajinal kısma kabarması

5- Enterosel (douglasosel); douglas boşluğundaki ince barsağın vajen lümenine fıtıklaşması

6- Uterus (rahim) sarkması, uterusla (rahimle) birlikte rahim ağzının vajenden aşağı doğru inmesidir.

 

Kadın leğen kemiği içerisinde bir hamak şeklinde yerleşmiş olan kas dokularında ve bu kas dokuları yerinde tutan bağlarda meydana gelen bir defekt sonrasında prolapsus olarak adlandırdığımız fıtıklaşma durumu olabilir. Bu fıtıklaşmalarda uterus (rahim), mesane (idrar torbası), rektum (bağırsak) bulunabilir. Genel olarak prolapsus (fıtıklaşma, sarkma); mesane, uterus veya rektumun yer değiştirmesi için kullanılan bir terimdir.

Her yıl tüm dünyada yapılan binlerce jinekolojik cerrahi girişimlerinden sorumlu olan prolapsus (fıtıklaşma, sarkma),  için sadece ABD’ de yılda 400000 operasyon uygulanmaktadır.

 

Peki bu prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) neden meydana gelir?

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma), genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan multifaktöriyel bir problemdir.

Yaş, menopozal durum, gebelik, vajinal doğum, obezite, kronik öksürük, kronik kabızlık, iş stresi ve konjenital faktörler prolapsus (fıtıklaşma, sarkma)’ da rol almaktadır.

  1. Doğum Şekli

Vajinal doğum en etkili faktördür, prolapsusu olan kadınların %90’ı doğum yapmış kadınlardır. Çoğu vakada zor ve travmatik vajinal doğumlar olduğu düşünülmektedir. Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) gelişen hastalarda, vajinal doğumun daha yüksek hiç doğum yapmamanın veya sezaryen ile doğum yapmanın daha az olduğu gösterilmiştir.

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) gelişmiş kadınların büyük bir çoğunluğunda, süreç ilk doğumla başlar. İlk doğum pelvik tabana en fazla hasarı veya hasarın tamamını verir, sonraki doğumlar ise bu hasara çok az ilavede bulunur.

Gebelik sırasında meydana gelen mekanik veya hormonal etkiler pelvik desteği olumsuz etkileyebilir. Gebelik süresince büyüyen uterusa bağlı olarak artan karın içi basıncın etkisiyle pelvik organlar aşağıya doğru itilmekte ve pelvik taban kasları sürekli olarak stres ve zorlanmaya maruz kalmaktadır.

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) gelişimi açısından en önemli faktörlerden biri de doğum şeklidir. Bundan özellikle vajinal doğuma bağlı olarak pelvik destek dokularında ve bunlarla ilgili sinirsel yapılarda ortaya çıkan hasar sorumlu tutulmaktadır. Vajinal doğumlar sırasında pudendal sinir dalları etkilenir, pelvik tabanda kısmi bir denervasyon oluşur, buna bağlı olarak oluşan disfonksiyon zamanla artar ve her doğumla daha da kötüleşebilir.

Doğum eylemi esnasında fetusun önde gelen kısmı, alt uterin segment, serviks, endopelvik faysa ve muskuler pelvik taban tarafından oluşturulan yumuşak doku direncini geçmek zorundadır.

Anne karnındaki bebek güçlü rahim kasılmaları ile yüksek basınçlı, düşük akımlı bir kanaldan pelviste yol almaktadır. Doğum esnasındaki ıkınmalar da bu yapıdaki leğen kemiği etrafındaki destek dokuları üzerine hasarı artırır.

  1. Yaş

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) yaş ilerledikçe daha belirginleşir. Bu, pelvik taban kasları da olmak üzere tüm vücut kaslarında ve dokularında zayıflık olmasından kaynaklanır.

  1. Menopoz

Pelvik taban üzerine etkileri olan faktörlerin zamanla birikimi ile çoğu vaka menopoz sonrası belirginleşir. Östrojen eksikliğinde olan atrofi tüm pelvik yapıları ilgilendirir, bunun sonucunda prolapsus (fıtıklaşma, sarkma)  gelişir. Yaşa ve uzamış östrojen eksikliğine bağlı oluşan osteoporoz nedeniyle omurgadaki kifotik değişiklikler pelvik girimde horizontal kaymaya neden olur. Bu değişiklikle, abdominal içerik ağırlığı pelvik girim üzerine değil, pelvik taban ve ürogenital hiatus üzerine yansır.

  1. Yaşam Tarzı

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma)  gelişimine neden olan bir diğer sebep yaşam tarzıdır. Ağır yük taşıma esnasında valsalva manevrası veya respiratuar diaframın fiksasyonunu nedeniyle oluşan basınç direk pelvik taban üzerine uygulanır. Sırt, omuz ve ekstremite zayıflığı ile şikayet daha da artar.

  1. Obezite (Şişmanlık)

Obezite, pelvik taban üzerindeki yükü direkt artırarak ve hareket kısıtlılığına yol açarak prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) oluşumuna neden olur.

  1. Bağ Dokusu Zayıflığı

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma)  gelişmiş kadınlarda eklem hipermobilitesi daha fazladır. Bu hastalarda kollajen eksikliği de görülebilmektedir.

  1. Sistemik Hastalıklar

Diyabet mellitus, kronik obstruktif akciğer hastalığı, kabızlık prolapsus (fıtıklaşma, sarkma)  oluşumuna katkıda bulunabilir.

Prolapsus (fıtıklaşma, sarkma) Tedavisi

  • Yaşam şekli değişikliği ve Kegel egzersizleri
  • Cerrahi

Cerrahide vajinal olarak defektin düzeltilmesi veya laparoskopik yani kapalı ameliyat ile defektin düzeltilmesi günümüzde en çok uygulanan ve altın standart olarak kabul edilen tedavilerdir.

Aşağıdaki videoda rahim sarkması için kapalı yöntemle yaptığım bir pektopeksi ameliyatını izleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için 0 533 049 66 87 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Prof. Dr. Hasan Onur Topçu

gizemm karadag
gizemm karadag
2024-06-20
Onur hocam hoca gibi hocadır kendisi. 15 günden uzun süren şiddetli ve ağrılı adet kanamalarımdan dolayı gitmediğim doktor kalmamıştı deprem sonrası Adıyaman da doktor sıkıntısı yaşanıyor zaten üstüne üstlük cihazlar çok eski ve teşhisler net konulamıyor. Ufak bir araştırma sonucu internette rastladım Onur hocama yaşadığım stresli doğumlar sonrası korkarak gittim muayeneye ama Onur hocam işini o kadar severek yapıyor ki hastalarına yaklaşımı bütün korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Muayene sonucunda istmoselim ve adenomyozisim olduğunu öğrendim. Aynı gün çıkışlı ameliyatımı oldum ve Adıyaman'a döndüm. Ameliyat sonrası bütün şikayetlerim bıçak gibi kesildi. Allah kendisinden razı olsun. Hastaları çok şanslı ☺
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Sayın Hoca’ma 3 yıldır takipçiyim. Tavsiye üzerine kendisine gittik. Oğlumun doğum sürecini titizlikle ve özveriyle çalışarak, sağlıkla tamamladık. Çok şükür hiçbir problem yaşamadık. Sezaryen sonrası 1. Gün ayakta, 3. Gün büyük çocuğumla parktaydım. Sonrasında da takiplerde kendisine gitmeye devam etmekteyim. İşinin ehli, bilgili ve cerrahi olarak çok yetenekli bir Hoca. Kesinlikle tavsiye ederim
Serap Bağ
Serap Bağ
2024-05-16
Dr Onur bey her endometriozis hastasının ilk önce gideceği dr olmalı. Çünkü hastaya hastalıgıyla ilgili korkutmadan ,psikolojisini bozmadan hiç sıkilmadan anlatması ,hastanın sağlığı açısından hangisi doğruysa tedavisini o yönde yapması para değil hastanın sağlığını düşünen nadir doktorlardan biridir..Bu hastalıkta uzman olduğu için herkese tavsiyem Dr Onur beye gitsinler .Doktor doktor gezip psikolojilerini bozmasınlar .Çalışanları da çok güleryüzlü ve pozitifler.İyi ki yolumuz kesişti Dr Onur beyle.Çok teşekkür ederiz.
Petra Petrova
Petra Petrova
2024-05-02
Onur hocaya endometriozis şikayetlerim nedeniyle başvurdum. Oturmakta ve büyük abdest yapmada dahi çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Kapalı yolla ameliyatımı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay oldu. Yeniden doğmuş gibiyim. Ankarada böyle işinde yetkin bir doktorun olması bizler için bir şans, çünkü genel olarak bu ameliyatları bilen doktor yok.
Frosiela Lici
Frosiela Lici
2024-04-21
What a warm presence, what a good energy and what a competent doctor together with his colleague Dr. Serkan, they do magic. Words aren't enough to express the level of empathy and profesionalism of these doctors, that rarely we have the chance to meet. Thank you doctors and keep spreading happiness for so much women, and couples!
KÜBRA TAYŞİ TURAN
KÜBRA TAYŞİ TURAN
2024-02-12
Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca...
Hazel Hazel
Hazel Hazel
2024-01-07
In February 2023, I underwent a small bowel resection due to deep endometriosis—a rare case that took me more than six years to find the right doctor for: Dr. Onur Topcu, the best doctor I could have asked for. Dealing with continuous small bowel obstructions every 2-3 months had been my struggle for over six years. His unmatched expertise and skill relieved me of the problematic part of my body, allowing me to return to a more normal life. Thanks to a laparoscopy and a small incision on my belly, I quickly resumed my regular routine. I'm incredibly grateful for the shared experiences and reviews that led me to Dr. Topcu and hope to offer support to others facing similar challenges by sharing my thoughts. Moreover, as a member of endometriosis groups in the USA, I strongly advocate for seeking treatment in Turkey with my doctor rather than wasting time. I suggest fellow members not to delay and consider getting the best treatment from Dr. Topcu for their condition. I am so thankful that I found him and he saved my life 🙏🏼
Gulcan Geren
Gulcan Geren
2023-12-22
İyiki tanımışım Onur hocamı ben yeniden doğmuş gibi oldun endometriozis amaliyatindan sonra 🤲🤲 çok başarılı hastasına karşı coook nazik ve anlayışlı hiç tereddütsüz gidilebilecek hocalardan Bir tanesi 💐💐💐
Sultan Aygün
Sultan Aygün
2023-12-08
Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan öte benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok süreci ve hastasını iyi yönetebilen bi doktor şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!