İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

Yayınlarım

İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

Hamilelik, dünyanın en güzel mucizevi olgularından biridir. Anne ve baba olmayı dileyen her çift, gebelik için beklese de bir türlü güzel haberi almayabilirler. Bunun sonucunda ise, “neden bebek sahibi olamadıkları” konusunda doktora başvururlar. Yapılan birçok test sonucunda ise erkekte yâda kadında gebeliği engelleyici hastalıklar yâda faktörlerin olduğu tespit edilir. İnfertil yani “kısırlık” olarak değerlendirilmeye alınan çiftler ise diğer yöntemlerle birlikte değerlendirilmeye alınır. İnfertil çiftin değerlendirilmesi ise birçok konuyu ele almakta ve çözüm yolları aranması hususunda önemli bir adımdır.

İnfertilite nedir, sebepleri nelerdir, infertil çifte tanı nasıl konur, infertil çift nasıl değerlendirilir, kadın ya da erkekte infertilite nasıl saptanır gibi birçok sorunun yanıtını alabileceğiniz bu içerikte Doç. Dr. Onur Topçu’nun infertilitenin tedavisine dair yaklaşımlarını da görebileceksiniz.

İnfertilite Nedir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere erkek yâda kadın faktörlü ya da her iki taraftan ortaya çıkan faktörlerle “gebeliğin” oluşmamasına infertilite ismi veriliyor. İnfertil “kısır” anlamına geliyor ve “tıbbi anlamda (doğal) olarak yani kendiliğinden “gebeliğin” oluşmadığı durumlara “kısırlık”  denilmektedir.

Neden İnfertil Olunur?

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyip de bir türlü doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler incelendiğinde, birçok faktörün infertiliteye sebep olduğu görülmektedir. Kadın ve erkek olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken “infertil olma” durumu, genetikle de ilgili olabildiği gibi çevresel etmenlerden de kaynaklanabiliyor. İnfertil olmanın başlıca sebepleri ise;

 • Yumurtlayamama
 • Spermlerin cansızlığı
 • Sık sık geçirilen rahim ya da idrar yolu enfeksiyonları
 • Rahîmdeki hastalıklara bağlı yumurtalıkların tıkanması
 • Yumurtalık kistleri sonucunda yumurtalıkların alınmasının gerekmesi ve tek tüp ile gebeliğin bir türlü oluşmaması
 • Erkekte sperm sayısının azlığı
 • Genetik gibi birçok faktör kişiyi “infertil” olarak tanımlanmasına neden olan sebeplerdir.

İnfertil kavramı, tıbbi anlamda bebek sahibi olmanın kendiliğinden “oluşamayacağı” durumda bireyler için kullanılır.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

İnfertilite, kadın ve erkeğin düzenli vajinal ilişkiye rağmen 1 senelik periyotta gebelik elde edememesidir. Bu 1 senelik zaman dilimi, bazı durumlarda; örneğin düşük yumurtalık rezervi, ileri yaş gibi, 6 aya kadar da inmektedir. Eğer ortada infertiliteye neden olacak bir sorun varsa, sorunu bulmak için kadın ve erkeğe de testler yapılır. Günümüzde birçok çifte “infertil” tanısı konmadan önce mutlaka birçok test ve tetkik yapılır. Hem kadının hem de erkeğin ortak değerlendirildiği infertil durumu için günümüzde birçok detaylı testler ilgili doktorlar tarafından yapılmakta ve çiftler, eşit oranlarda analiz edilmektedir. İnfertil tanısının konması için bu nedenle kadın ve erkeğin ayrı testler ile değerlendirilmesi gerekir.

Cinsiyete Göre İnfertil Çitin Değerlendirilmesi

İnfertil olarak kabul edilebilecek çiftler, 2 grupta incelenir ve 1. grupta tedavinin uygulanmaması halinde gebeliğin söz konusu olmayacağı durum tespit edilir. 2. grupta ise tedavi uygulanmasa da gebeliğin olabileceği çiftler ele alınır.

İnfertil çiftlerin %30 ila 40’ında erkekte, %40- 50’sinde kadın da sorun varken %20 ila %25 oranlarında da her iki çiftte de sorun olabilir. Ancak, %10 veya 15 dolaylarında ise “açıklanmayan infertilite” ile karşılaşmak da mümkündür.

Normal bir gebelik için 1 yıl beklemek olağan bir süredir ancak, 1 yılı aşan sürelerde araştırmalara mutlaka başlanmalıdır. 35-40 yaşları arasında ise bu süre 6 ay olmalıdır. Zira, çiftlerde herhangi bir sorun olmaması halinde;

 • 1 ay içinde gebelik oluşması ihtimali %20,
 • 3 ay içinde gebelik oluşması ihtimali %50
 • 6 ay içinde gebelik oluşması ihtimali %75
 • 12 ay içinde gebelik oluşması ihtimali %85 olarak kabul edilir.

Yaşa göre ise;

 • 20 ila 24 yaşları arasında gebelik oluşma oranı %85
 • 25-29 yaşları arasında gebelik oluşma oranı %78
 • 30- 35 yaşları arasında gebelik oluşma oranı %63
 • 35-39 yaşları arasında gebelik oluşma oranı %52 olarak kabul edilir.
 • Eğer ki zamana ve yaşa göre “hiç” gebelik oluşmuyor ise çiftler ayrı ayrı değerlendirilmeye alınır.

İşte, kadın ve erkeğe infertil tanısının nasıl koyulduğunun aşamaları…

 • İnfertilitede Kadının Değerlendirilmesi

Kadınlarda infertilite nedenleri çeşitli olmakla birlikte genelde “yumurtlama” kaynaklı olması yüksek bir ihtimal olarak görülür. Adet döngüsünde yumurtlama esnasında ve sonrasında gelişimlerde bir bozukluk olması halinde ovulatuar disfonksiyon meydana gelir. Follikül gelişmemesi yâda bozukluk söz konusu olursa yumurtlama olmadığında da anovulasyon tespit edilir. Zira, normal follikül gelişiminin aksaması ve yumurtlamama olmamasına sebep olan faktörler, hemen tespit edilebilir.

 • Stres
 • Ağır nevrozlar
 • Şişmanlık
 • Aşırı egzersiz yapmak
 • Beyin kaynaklı problem
 • Prolaktin hormonu artışı
 • Polistik over hastası olmak
 • Yumurtalığa ait tümörler
 • Tiroidin az çalışması ya da çok çalışması
 • Böbrek üstü bezlerinde hastalık
 • Karaciğer hastalıkları gibi birçok “yumurtlamaya engel olan yâda yumurtlamanın gelişimini sekteye uğrayan” durum ya da hastalık, ilaç tedavisi ve ovulasyon tedavisi ile çözümlenebilmektedir.

Eğer ki kadında tüplere ait bir sorun varsa yine “infertilite” meydana gelebilir. Tüplerin görevi sadece yumurta, sperm yâda döllenmiş yumurtaya geçit vermek değil, epitel hücrelerinin salgılarını, enzimatik aktiviteleri, yumurtanın yakalanmasından spermin taşınmasına kadar gerekli ortamı yaratmaktır.  Aynı şekilde rahîm de kadında infertilite problemine temel hazırlayabilir. Doğumsal rahim anomalileri, rahimdeki yapışıklıklar, polipler, endometrit, enfeksiyonlar, rahim duvarlarındaki problemler gibi birçok sorun rahim faktörlü infertilite olarak kabul edilir.

Yukarıda sayılan ve daha bahsedilmeyen birçok durum söz konusu olduğunda “gebeliğin oluşması” için mutlaka tedavi gerekir. Rahîm filmi, ilaçla tüp tıkanıklığının açılması, yumurtlama sağlayıcı ilaç tedavileri gibi birçok tedavi desteği ile “infertil” hastalarının “gebelik” ile karşılaşabildiğini görebiliyoruz. Eğer tüm çabalara rağmen “sonuç” alınamıyor ise tüp bebek tedavisi, anne adaylarına önerilmektedir.

 • İnfertilitede Erkeğin Değerlendirilmesi

Erkeklerde “infertil” durumuna en az kadınlar kadar sık rastlanmaktadır. Bu nedenle, erkek ve kadın eğer ki gebelik istiyor ancak elde edemiyor ise araştırılmaya ve tedaviye mutlaka “birlikte” başvurmalıdırlar.

Erkek kaynaklı infertilite durumu için mutlaka hikâye, muayene ve semen analizi gerekecektir. Erkekte yaş var ise üreme potansiyelinde azalma da görülebilen bir durumdur. Bu nedenle, sigara, alkol tüketimi, ilişki sıklığı gibi birçok açıdan erkek değerlendirilir. Zira, yakın zamanda geçirilen bir hastalık dahi sperm sayısını ve hareketliliğine etki edebilir. Bu nedenle, erkeklerin değerlendirilmesinde daha detaycı olunur.

Üroloğa başvuran baba adayı, ilk olarak kullandığı ilaçlar eğer varsa, cinsel fonksiyon bozukluğu olup olmadığı konularında değerlendirilir. Sonrasında sperm testi yapılır. Sperm testi sonucuna göre gerekirse daha ileri değerlendirmeler yapılabilir. Ultrason ile değerlendirilebilir ve hormon testleriyle birlikte varikosel açısından değerlendirilmeye alınır. Semen analizi ile de daha da detaylı olarak incelenen erkekte “infertilite” sebebi birçok araştırmalardan sonra tespit edilir.

Semen analizi nasıl yapılır?

3-4 günlük cinsel perhiz sonrasında erkeklere yapılan bu analiz, laboratuvarda yapılır. Semen analizine etki edecek durumların varlığını öğrendiğinizde ( ateşli hastalık vb.) mutlaka yeniden semen analizi yaptırmalısınız.

Eğer ki spermin olmadığı durumlar söz konusu ise testisten biyopsi alınır ve sperm rastlanır ise kanallarınızda tıkanıklıktan dolayı” gebeliğin oluşmasına engel” düşüncesine varılır.  Bu nedenle, semen analizinden sonra mutlaka testisten biyopsi alınması uygun olacaktır.

Ankara İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi | İnfertilite Tedavisi 

İnfertiliteye sebep olan faktörleri belirlemek adına çeşitli testler ve tetkikler yapan Doç. Dr. Onur Topçu ile gebeliğe engel olan tüm faktörleri kısa sürede belirleyebilir ve gerekli tedavilere başlayabilirsiniz. Ankara’da infertil çiftlerin sıkça tercih ettiği kadın doğum doktoru olan Doç. Dr. Onur Topçu’dan bebek müjdesini almak için sizde en kısa sürede harekete geçin!

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Prof. Dr. Hasan Onur Topçu

gizemm karadag
gizemm karadag
2024-06-20
Onur hocam hoca gibi hocadır kendisi. 15 günden uzun süren şiddetli ve ağrılı adet kanamalarımdan dolayı gitmediğim doktor kalmamıştı deprem sonrası Adıyaman da doktor sıkıntısı yaşanıyor zaten üstüne üstlük cihazlar çok eski ve teşhisler net konulamıyor. Ufak bir araştırma sonucu internette rastladım Onur hocama yaşadığım stresli doğumlar sonrası korkarak gittim muayeneye ama Onur hocam işini o kadar severek yapıyor ki hastalarına yaklaşımı bütün korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Muayene sonucunda istmoselim ve adenomyozisim olduğunu öğrendim. Aynı gün çıkışlı ameliyatımı oldum ve Adıyaman'a döndüm. Ameliyat sonrası bütün şikayetlerim bıçak gibi kesildi. Allah kendisinden razı olsun. Hastaları çok şanslı ☺
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Sayın Hoca’ma 3 yıldır takipçiyim. Tavsiye üzerine kendisine gittik. Oğlumun doğum sürecini titizlikle ve özveriyle çalışarak, sağlıkla tamamladık. Çok şükür hiçbir problem yaşamadık. Sezaryen sonrası 1. Gün ayakta, 3. Gün büyük çocuğumla parktaydım. Sonrasında da takiplerde kendisine gitmeye devam etmekteyim. İşinin ehli, bilgili ve cerrahi olarak çok yetenekli bir Hoca. Kesinlikle tavsiye ederim
Serap Bağ
Serap Bağ
2024-05-16
Dr Onur bey her endometriozis hastasının ilk önce gideceği dr olmalı. Çünkü hastaya hastalıgıyla ilgili korkutmadan ,psikolojisini bozmadan hiç sıkilmadan anlatması ,hastanın sağlığı açısından hangisi doğruysa tedavisini o yönde yapması para değil hastanın sağlığını düşünen nadir doktorlardan biridir..Bu hastalıkta uzman olduğu için herkese tavsiyem Dr Onur beye gitsinler .Doktor doktor gezip psikolojilerini bozmasınlar .Çalışanları da çok güleryüzlü ve pozitifler.İyi ki yolumuz kesişti Dr Onur beyle.Çok teşekkür ederiz.
Petra Petrova
Petra Petrova
2024-05-02
Onur hocaya endometriozis şikayetlerim nedeniyle başvurdum. Oturmakta ve büyük abdest yapmada dahi çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Kapalı yolla ameliyatımı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay oldu. Yeniden doğmuş gibiyim. Ankarada böyle işinde yetkin bir doktorun olması bizler için bir şans, çünkü genel olarak bu ameliyatları bilen doktor yok.
Frosiela Lici
Frosiela Lici
2024-04-21
What a warm presence, what a good energy and what a competent doctor together with his colleague Dr. Serkan, they do magic. Words aren't enough to express the level of empathy and profesionalism of these doctors, that rarely we have the chance to meet. Thank you doctors and keep spreading happiness for so much women, and couples!
KÜBRA TAYŞİ TURAN
KÜBRA TAYŞİ TURAN
2024-02-12
Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca...
Hazel Hazel
Hazel Hazel
2024-01-07
In February 2023, I underwent a small bowel resection due to deep endometriosis—a rare case that took me more than six years to find the right doctor for: Dr. Onur Topcu, the best doctor I could have asked for. Dealing with continuous small bowel obstructions every 2-3 months had been my struggle for over six years. His unmatched expertise and skill relieved me of the problematic part of my body, allowing me to return to a more normal life. Thanks to a laparoscopy and a small incision on my belly, I quickly resumed my regular routine. I'm incredibly grateful for the shared experiences and reviews that led me to Dr. Topcu and hope to offer support to others facing similar challenges by sharing my thoughts. Moreover, as a member of endometriosis groups in the USA, I strongly advocate for seeking treatment in Turkey with my doctor rather than wasting time. I suggest fellow members not to delay and consider getting the best treatment from Dr. Topcu for their condition. I am so thankful that I found him and he saved my life 🙏🏼
Gulcan Geren
Gulcan Geren
2023-12-22
İyiki tanımışım Onur hocamı ben yeniden doğmuş gibi oldun endometriozis amaliyatindan sonra 🤲🤲 çok başarılı hastasına karşı coook nazik ve anlayışlı hiç tereddütsüz gidilebilecek hocalardan Bir tanesi 💐💐💐
Sultan Aygün
Sultan Aygün
2023-12-08
Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan öte benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok süreci ve hastasını iyi yönetebilen bi doktor şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!