Aşılama Tedavisi

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Aşılama Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlere yıllardır, her çifte özel, uygun tedaviler uygulayarak, çocuk sahibi olmaları konusunda yardımcı olmaktayım. Bu yardım sırasında, aşılama oldukça sık kullandığım bir tedavi şeklidir. Aşağıdaki yazıda aşılamanın ne olduğu, tedavi süreci, maliyeti, kimlere uygun kimlere uygun olmadığı hakkında faydalı bilgileri içerdiğini düşündüğüm yazımı paylaşıyorum.

 

Aşılama Nedir?

Aşılama; erkekten alınan üreme hücrelerinin (spermlerin), laboratuvar koşullarında bazı özel solüsyonlardan geçirilerek (sperm yıkanması) daha kaliteli, yoğun hale getirilmesinden sonra özel kateterler yardımıyla, kadının rahminin içine verilmesidir.

Aşılama uygulaması, infertilite (kısırlık) tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. Aşılama yöntemi ile gebelik elde etme şansı, normal cinsel ilişki ile gebelik elde etme şansından daha yüksektir. Ancak tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etme şansından daha azdır. Tahmini başarı oranı her aşılama işlemi için yaklaşık %15-20’dir.

Aşılama Tedavisi Süreci Nasıldır?

Aşılama tedavisinde, kadının yumurta gelişimi optimum olsun diye, yumurta büyümesini geliştirici ilaçlar, kadının adet kanamasının ilk 3 günü içinde başlanır. Bu dönemde ultrasonografi ile kadının yumurta gelişimi 2 veya 3 günde bir takip edilir. Yaklaşık olarak 10 gün süren tedavinin ardından uygun büyüklükte yumurta elde edildiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra erkekten sperm alınarak aşılama işlemi gerçekleştirilir. Aşılama tedavisinde, kadının yaklaşık olarak 4-5 kez ultrasonografi için doktoruna gelmesi gerekirken, erkeğin sadece aşılama günü sperm örneği için gelmesi yeterlidir. Erkek sperm örneği verdikten birkaç saat içinde aşılama için kullanılacak yoğunlaştırılmış sperm materyali özel bir katater yardımıyla kadının rahmine verilir. İşlem sonrası kadının yaklaşık 15 dakika boyunca yatay pozisyonunda kalması önerilir.

Aşılama İşleminin Maliyeti Nedir?

Aşılama işleminin maliyeti, tüp bebek işleminin maliyetinin yaklaşık olarak beşte biri kadardır. Ülkemizde tüp bebek tedavisi sırasında devlet desteğinden yararlanabilme şartlarından biri de 2 kez yumurta büyümesi için kadının iğne uygulaması ile aşılama tedavisi görmesine rağmen gebelik elde edememesidir (tüplerin iki taraflı tıkalı olduğu veya ciddi sperm bozukluğu olan durumlar hariç).

Aşılama İşlemi Sonrası Ne Zaman Gebelik Testi Yapılmalıdır?

Aşılama işlemi yapıldıktan 10-12 gün sonra, kanda gebelik testi yapılabilir.

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

  • Erkekte ciddi sperm bozukluğu olduğu durumlarda yapılmaz.
  • Kadının her iki tüpü tıkalı ise yapılmaz.
  • Kadının yumurta rezervi çok düşük ise (kadın ileri yaşı, endometriozis vb) yapılmaz.

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  • Kadında veya erkekte kısırlığı açıklayabilecek bir durum ortaya çıkarılamadıysa (açıklanamayan infertilite) yapılabilir.
  • Erkek sperminde hafif bozukluklar var ise yapılabilir.
  • Kadının en azından bir tüpü açık ise yapılabilir.
  • Kadının rahminde bir anormallik yok ise yapılabilir.

Aşılama konusunda tedavi görmek veya daha detaylı bilgi almak istemeniz durumunda internet sitemde bulunan iletişim araçlarını kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0312 512 90 13 ile kliniğimizi arayabilirsiniz

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Onur hocamla eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz bir zamanda tanıştık. Hem bana hem de eşime olan yaklaşımı, desteği, kibar ve mütevazı tavrı, bir doktor olarak ilgisi ile iyi ki tanışmışız yollarımız kesişmiş dediğimiz nadir insanlardan biri. Çocuk sahibi olmak için çıktığımız yolun sonunda Onur hocamızın hekim olarak desteği ve güleryüzü sayesinde şimdi kızımız kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsınız hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş. Alanıyla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gideceğiniz tek adres. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Sonsuz teşekkürler hocam???

ba..çer

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Two years ago I had uterine fibroids, where i had had serval operations to clear them in vain. Dr Hassan Onur performed myomectomy surgery on me and he excellently removed 63 Fibroids. One year later Dr Onur suggested i do IVF treatment, Which I ended up going through and miraculously got Pregnant on first attempt. I want to thank Dr Onur Hassan for the miracles you have brought to my life and difference you make in lives of your patients. You are truly a remarkable Doctor and professional that we respect and trust. Thank you for your incredible care, comfort and concern during the procedure and visits . Now I am a normal and healthy mother to be.

…y