Aşılama Tedavisi

Yayınlarım

Aşılama Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlere yıllardır, her çifte özel, uygun tedaviler uygulayarak, çocuk sahibi olmaları konusunda yardımcı olmaktayım. Bu yardım sırasında, aşılama oldukça sık kullandığım bir tedavi şeklidir. Aşağıdaki yazıda aşılamanın ne olduğu, tedavi süreci, maliyeti, kimlere uygun kimlere uygun olmadığı hakkında faydalı bilgileri içerdiğini düşündüğüm yazımı paylaşıyorum.

 

Aşılama Nedir?

Aşılama; erkekten alınan üreme hücrelerinin (spermlerin), laboratuvar koşullarında bazı özel solüsyonlardan geçirilerek (sperm yıkanması) daha kaliteli, yoğun hale getirilmesinden sonra özel kateterler yardımıyla, kadının rahminin içine verilmesidir.

Aşılama uygulaması, infertilite (kısırlık) tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. Aşılama yöntemi ile gebelik elde etme şansı, normal cinsel ilişki ile gebelik elde etme şansından daha yüksektir. Ancak tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etme şansından daha azdır. Tahmini başarı oranı her aşılama işlemi için yaklaşık %15-20’dir.

Aşılama Tedavisi Süreci Nasıldır?

Aşılama tedavisinde, kadının yumurta gelişimi optimum olsun diye, yumurta büyümesini geliştirici ilaçlar, kadının adet kanamasının ilk 3 günü içinde başlanır. Bu dönemde ultrasonografi ile kadının yumurta gelişimi 2 veya 3 günde bir takip edilir. Yaklaşık olarak 10 gün süren tedavinin ardından uygun büyüklükte yumurta elde edildiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra erkekten sperm alınarak aşılama işlemi gerçekleştirilir. Aşılama tedavisinde, kadının yaklaşık olarak 4-5 kez ultrasonografi için doktoruna gelmesi gerekirken, erkeğin sadece aşılama günü sperm örneği için gelmesi yeterlidir. Erkek sperm örneği verdikten birkaç saat içinde aşılama için kullanılacak yoğunlaştırılmış sperm materyali özel bir katater yardımıyla kadının rahmine verilir. İşlem sonrası kadının yaklaşık 15 dakika boyunca yatay pozisyonunda kalması önerilir.

Aşılama İşleminin Maliyeti Nedir?

Aşılama işleminin maliyeti, tüp bebek işleminin maliyetinin yaklaşık olarak beşte biri kadardır. Ülkemizde tüp bebek tedavisi sırasında devlet desteğinden yararlanabilme şartlarından biri de 2 kez yumurta büyümesi için kadının iğne uygulaması ile aşılama tedavisi görmesine rağmen gebelik elde edememesidir (tüplerin iki taraflı tıkalı olduğu veya ciddi sperm bozukluğu olan durumlar hariç).

Aşılama İşlemi Sonrası Ne Zaman Gebelik Testi Yapılmalıdır?

Aşılama işlemi yapıldıktan 10-12 gün sonra, kanda gebelik testi yapılabilir.

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

  • Erkekte ciddi sperm bozukluğu olduğu durumlarda yapılmaz.
  • Kadının her iki tüpü tıkalı ise yapılmaz.
  • Kadının yumurta rezervi çok düşük ise (kadın ileri yaşı, endometriozis vb) yapılmaz.

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  • Kadında veya erkekte kısırlığı açıklayabilecek bir durum ortaya çıkarılamadıysa (açıklanamayan infertilite) yapılabilir.
  • Erkek sperminde hafif bozukluklar var ise yapılabilir.
  • Kadının en azından bir tüpü açık ise yapılabilir.
  • Kadının rahminde bir anormallik yok ise yapılabilir.

Aşılama konusunda tedavi görmek veya daha detaylı bilgi almak istemeniz durumunda internet sitemde bulunan iletişim araçlarını kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 

Prof. Dr. Hasan Onur Topçu

gizemm karadag
gizemm karadag
2024-06-20
Onur hocam hoca gibi hocadır kendisi. 15 günden uzun süren şiddetli ve ağrılı adet kanamalarımdan dolayı gitmediğim doktor kalmamıştı deprem sonrası Adıyaman da doktor sıkıntısı yaşanıyor zaten üstüne üstlük cihazlar çok eski ve teşhisler net konulamıyor. Ufak bir araştırma sonucu internette rastladım Onur hocama yaşadığım stresli doğumlar sonrası korkarak gittim muayeneye ama Onur hocam işini o kadar severek yapıyor ki hastalarına yaklaşımı bütün korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Muayene sonucunda istmoselim ve adenomyozisim olduğunu öğrendim. Aynı gün çıkışlı ameliyatımı oldum ve Adıyaman'a döndüm. Ameliyat sonrası bütün şikayetlerim bıçak gibi kesildi. Allah kendisinden razı olsun. Hastaları çok şanslı ☺
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Sayın Hoca’ma 3 yıldır takipçiyim. Tavsiye üzerine kendisine gittik. Oğlumun doğum sürecini titizlikle ve özveriyle çalışarak, sağlıkla tamamladık. Çok şükür hiçbir problem yaşamadık. Sezaryen sonrası 1. Gün ayakta, 3. Gün büyük çocuğumla parktaydım. Sonrasında da takiplerde kendisine gitmeye devam etmekteyim. İşinin ehli, bilgili ve cerrahi olarak çok yetenekli bir Hoca. Kesinlikle tavsiye ederim
Serap Bağ
Serap Bağ
2024-05-16
Dr Onur bey her endometriozis hastasının ilk önce gideceği dr olmalı. Çünkü hastaya hastalıgıyla ilgili korkutmadan ,psikolojisini bozmadan hiç sıkilmadan anlatması ,hastanın sağlığı açısından hangisi doğruysa tedavisini o yönde yapması para değil hastanın sağlığını düşünen nadir doktorlardan biridir..Bu hastalıkta uzman olduğu için herkese tavsiyem Dr Onur beye gitsinler .Doktor doktor gezip psikolojilerini bozmasınlar .Çalışanları da çok güleryüzlü ve pozitifler.İyi ki yolumuz kesişti Dr Onur beyle.Çok teşekkür ederiz.
Petra Petrova
Petra Petrova
2024-05-02
Onur hocaya endometriozis şikayetlerim nedeniyle başvurdum. Oturmakta ve büyük abdest yapmada dahi çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Kapalı yolla ameliyatımı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay oldu. Yeniden doğmuş gibiyim. Ankarada böyle işinde yetkin bir doktorun olması bizler için bir şans, çünkü genel olarak bu ameliyatları bilen doktor yok.
Frosiela Lici
Frosiela Lici
2024-04-21
What a warm presence, what a good energy and what a competent doctor together with his colleague Dr. Serkan, they do magic. Words aren't enough to express the level of empathy and profesionalism of these doctors, that rarely we have the chance to meet. Thank you doctors and keep spreading happiness for so much women, and couples!
KÜBRA TAYŞİ TURAN
KÜBRA TAYŞİ TURAN
2024-02-12
Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca...
Hazel Hazel
Hazel Hazel
2024-01-07
In February 2023, I underwent a small bowel resection due to deep endometriosis—a rare case that took me more than six years to find the right doctor for: Dr. Onur Topcu, the best doctor I could have asked for. Dealing with continuous small bowel obstructions every 2-3 months had been my struggle for over six years. His unmatched expertise and skill relieved me of the problematic part of my body, allowing me to return to a more normal life. Thanks to a laparoscopy and a small incision on my belly, I quickly resumed my regular routine. I'm incredibly grateful for the shared experiences and reviews that led me to Dr. Topcu and hope to offer support to others facing similar challenges by sharing my thoughts. Moreover, as a member of endometriosis groups in the USA, I strongly advocate for seeking treatment in Turkey with my doctor rather than wasting time. I suggest fellow members not to delay and consider getting the best treatment from Dr. Topcu for their condition. I am so thankful that I found him and he saved my life 🙏🏼
Gulcan Geren
Gulcan Geren
2023-12-22
İyiki tanımışım Onur hocamı ben yeniden doğmuş gibi oldun endometriozis amaliyatindan sonra 🤲🤲 çok başarılı hastasına karşı coook nazik ve anlayışlı hiç tereddütsüz gidilebilecek hocalardan Bir tanesi 💐💐💐
Sultan Aygün
Sultan Aygün
2023-12-08
Merhabalar öncelikle bu yorumu şuan ameliyatımın 3. Gününden yazıyorum ben 26 yaşında 2 yanlış cerrahi geçirmiş dermoid kistleri olan ve sonunda onur hocaya ameliyat olmuş çok sıkıntılı süreçten geçmiş ameliyattan artık korkan biri olarak yazıyorum öncelikle onur hoca mükemmel bir insan doktordan öte benim için abi gibi sıkıntınızı anlatırken sizi Güleryüz’üyle dinleyen ve gerçekten ayrıntılı muayene eden bi doktor Allah iyiki onu karşıma çıkardı resmen içimi düzeltti bakın ben çok takıntılı pimpirikli panik biriyim ama inanın onur hocaya diyecek bişeyim yok süreci ve hastasını iyi yönetebilen bi doktor şuan normal hayatıma döndüm imkanınız varsa mutlaka gidin hem profesyonelliği hemde insanlığıyla sıkıntınızı unutturacak bir hekim kontrol muayenesini iple çekiyorumm canım onur hocam iyiki varsın !!