Endometriozis – Doç.Dr. Onur Topçu

Endometriozis

Endometriozis, en çok ilgi duyduğum, araştırmalar yaptığım, konferanslar düzenlediğim jinekolojik hastalıkların başında gelmektedir. Endometriozis hastalığının ülkemizde bilinirliğini, farkındalığını arttırmak için oldukça çaba harcamış bir hekimim. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, sadece Endometriozisi ve Kronik Pelvik Ağrısı olan hastalar ile ilgilenen merkezi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2017 yılında kurdum ve 2019 yılına kadar da bu merkezin direktörlüğünü yürüttüm. 2019 Nisan ve 2020 Kasım ayları arası Ankara Memorial Hastanesinde çalıştım. Kasım 2020’den itibaren Türkiye’nin dört bir yanından gelen endometriozisli hastalarımızı Ankara’da kliniğimizde görüp, tedavilerini yapmaktayız.

(Milliyet Gazetesi: Ankara’da Endometriozis Polikliniği Açıldı)

O dönemde yüzlerce Endometriozis hastasının tetkik, tedavisini ve ameliyatlarını gerçekleştirdim. Bu merkezi kurmamı sağlayan en önemli motivasyon kaynağım, Endometriozis hastalarının oldukça sahipsiz kaldığını gözlemlemem ve ileri derecede cerrahi tecrübe gerektiren Endometriozis cerrahisinin optimal olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktı.

Sadece toplumda değil, hekimlerde de bu hastalığının farkındalığı az olduğundan, farkındalığı arttırmak için birçok sosyal sorumluluk projeleri ve eğitimlerin düzenlenmesine katkıda bulundum ve katkıda bulunmaya devam etmekteyim.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Onur Topçu - Endometriozis

 

Endometriozis hastalığının halk arasında en iyi bilinen formu, endometrioma adını verdiğimiz, çikolata kisti olarak bilinen halidir. Aslında çikolata kistleri endometriozis hastalığının yumurta üzerinde olan halidir. Diğer endometriozis formlarından farkı, çikolata kistlerinin yumurta rezervini azaltabilmeleridir. Kadınlara, endometriozis hastalığı tanısı, genelde bu kistlerin ultrason ile görülmesi ile konulur. Endometriomalar (çikolata kistleri), ultrason ile kolayca tanınabilmektedir, bunun nedeni çikolata kistlerinin ultrasonda tipik görüntülerinin olmasıdır.

(Çikolata Kisti ve Tedavisi sayfamı incelemek için burayı tıklayınız.)


Aşağıda paylaştığım, Endometriozis hastalığı ile ilgili bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

Endometriozis Hastalığının İsmi Nereden Gelmektedir?

Endometriozis hastalığının ismi, endometrium yani rahmin en iç zarının ismi ile –esis kelimesi, yani benzer veya meydana gelmek anlamında olan Latince bir kelimenin birleşmesinden oluşmuştur. Endometriozis; rahim dokusuna benzer, rahim dokusundan meydana gelen, anlamına gelmektedir. Endometriozis hastalığı; Sampson teorisinde anlatıldığı gibi, regl (adet) sırasında dökülen endometriumun yani rahmin en iç tabakası hücrelerinin, karın içine geri akım ile geçmesi ve burada hayatta kalmayı başarması ve burada yaptığı birtakım değişiklikler sonucunda endometriuma benzer hücrelerin oluşması sonucu meydana gelmektedir.

Endometriozis hastalığına neden olan bu ektopik endometrium dokusunun en önemli besin kaynağı kadınlık hormonu olan östrojendir. Östrojen hormonu ilk adet sonrası kadınlarda salgılanmaya başlanıp, menopoz döneminde salınımı oldukça azalmaktadır. Bu nedenle Endometriozis hastalığı en sık 15-49 yaşlar arasında, kadınlık hormonun yüksek olduğu dönemde görülür. Endometriozis hastalığı üreme çağındaki kadınlarda görülen sık hastalıklardan biridir. Üreme çağındaki her 10 kadından birinde Endometriozis hastalığı görülmektedir.

Endometriozis hastalığının en sık başlangıç semptomu kadınlarda görülen dismenore, yani adet sırasındaki ağrıdır. Bu yüzden adet ağrılarını normal kabul edip, bir jinekoloğa başvurmamak Endometriozis hastalığının tanısında gecikmeye neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda tüm dünyada Endometriozis hastalığının tanısının 7 ile 10 yıl arasında geciktiği tespit edilmiştir.

Endometriozis hastalığı sadece adet ağrısı ile başlayıp, zamanla adet dönemi dışında kasık kısmında şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir. İleri formlarında cinsel ilişki sırasında ağrıya, idrar yaparken ağrıya ve büyük abdest sırasında ağrıya neden olabilir. Hatta endometriozise bağlı ağrı, bazı durumlarda o kadar şiddetli olabilir ki, bu duruma kusma, şiddetli karın ağrısı eşlik eder ve birçok hasta akut apendisit zannedilip, apendisit ameliyatı geçirir.

Endometriozis hastalığı ağrı dışında ne yazık ki infertiliteye (yani kısırlığa) neden olabilmektedir. İnfertiliteye neden olan mekanizmalar tam olarak bilinmemesine rağmen, endometriozis hastalığının yaptığı inflamasyonlar, çikolata kisti, yapışıklıkların kısırlığa neden olabileceği varsayılmaktadır.

Endometriozisin neden bazı kadınlarda görülüp bazılarında görülmediğine dair kanıtlar yeterli değildir. Tek yumurta ikizlerinde bile, ikizlerden birinde endometriozis hastalığı görüldüğünde, diğer ikizde endometriozis hastalığı %52 oranında görülmektedir. Bu durum genetik yatkınlığın endometriozis hastalığının gelişmesinde birçok faktörden sadece biri olduğunu göstermektedir.

Endometriozis Hastalığında Tedavi

Endometriozisi olan hastalarıma hep şu örneği vermekteyim. Nasıl diyabet veya hipertansiyon hastalığı ilaç kullanıldığında kökünden tedavi edilemiyor, ilaç kullanıldığı sürece diyabette kan şekeri ve hipertansiyonda kan basıncı kontrol altında tutuluyorsa, endometriozis hastalığı ve bu hastalıkta kullanılan ilaçlar da benzer özelliklere sahiptir. Bu durumun bilinilmesi, hastalık takibi, tedavi süreci ve cerrahi tedavi açısından faydalı olacaktır.

Her endometriozis hastasının şikayeti, beklentisi, yaşı, yumurta rezervi, çocuk isteme durumu, ağrı şiddeti aynı olmadığından endometriozis hastalığında tedavi mutlaka bireyselleştirilmelidir. Endometriozis hastaları bu konuda kendini yetiştirmiş, tecrübe edinmiş hekimler tarafından takip edilmeli, tedavileri uygulanmalıdır.

Endometriozis hastalığı ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki videolarımda bulabilirsiniz.

 


Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Çikolata kistim için yaklaşık bir buçuk senedir bir çok doktor değişikliği yaparak giderek artan ağrılarımı azaltmaya yönelik çözümler bulmaya çalışıyordum. Muayene olduğum hekimler hastalığım hakkında bir bilgilendirme yapmaksızın çeşitli ilaçlar veriyordu. Bir şeylerin doğru olmadığını düşünerek tekrar iyi bir doktor arayışına girdim ve Onur hocayı keşfettim. Daha önce neredeymişim diyorum şuan. Resim üzerinde somut bir şekilde vücut anatomisi ve hastalığın nerede başladığı hakkında detaylı bilgilendirme ile öncelikle Endometriozis hakkında geniş bir bilgi sahibi olmamı sağladı. Açıkçası ihtiyacım olan şey tam da buydu, bu hastalıkla ilgili her şeye hakim olmak. Ardından detaylı bir muayene; daha önce gittiğim doktorların sormadığı, belki önemsemediği pek çok etken hakkında detaylı soru-cevap, benim de hissettiğim fakat anlam veremediğim, aydınlatılması gereken bazı detaylar.. Nihayet doktorumu buldum diyebilirim. Onur hocama buradan çok teşekkür ediyorum, gönül rahatlığıyla kendinizi teslim edebilirsiniz.

de…lınçarslan

 

Endometriozis hastasiyim bu konuda tek güvendiğim doktor diyebilirim.Onur hocam iyiki var🤗

f…f

 

Sezeryan ameliyatı ile doğum yaptıktan sonra adetlerim sürekli parçalı yoğun bir şekilde devam etti zamanla bu kanamalarım uzadı 4 gün olan adetlerim 15. Güne kadar ara kanamalar şeklinde hep devam etti hayat kalitemi ve enfeksiyon anlamında saglığımıda etkiler oldu bu süreçte çok doktora gittim fakat bi tedavi önermediler daha sonra doktor deyiştirince şikayetimin isminin ismosel oldugunu söyeldiler ameliyatla düzeltileceğini ve tekrar açık ameliyat olmam gerektiğini dile getirdiler açıkcası bende açık ameliyattan çekindiğim için bu konuyu araştırdım elazığda ismosel ameliyatı yapan doktor vardı fakat açık ameliyat ile olacaktım araştırmalarım sonunda internetten Onur Topçu hocamı buldum iletişime geçtim kendisine şikayetlerimi anlattım beni çok ilgili bir şekilde dinledi ismoselin açık ameliyata gerek kalmadan histeroskopi ile düzeltilecegini aynı gün taburcu olabilecegimi söyledi bende zaman kaybetmeden ameliyatımı olmak için Ankara’ya Onur hocamın muayenesine gittim çok ilgili bir şekilde muayenimi olduktan sonra hastaneye geçtik ameliyat heycanı beni sarmıştı ama Onur hocam ve ekibinin güler yüzü anlayışı ilgi ve alakası sayesinde o heycanımı yendim ve mükkemel bir ameliyat gerçekleşti aynı gün taburcu oldum evime döndüm ameliyattan sonra şikayetlerim azala azala devam etti bu süreçte Onur hocamla görüştüğümüzde 2.3.ayın sonunda tamamiyle şikayetlerimin geçecegini söyledi ve oprasyonun üzerinden 3 ay geçti bugün konrolüm vardı Ankara’ya gidemedim ama Elazığ’da Muayenimi oldum muayenem bittikten sonra Onur hocam muayene olduğum doktorla tlefonda görüştü durumumu dinledi kendisi muayene eder gibi doktorumla herşeyi konuştu ismoselimin geçtiğini iğleştiğini öğrendiğimde nasıl mutlu oldum anlatamam bu süreçte sorularımı hep yanıtlayan yanına gidemesemde ayrı ilde muayenemi olmama ragmen ilğilenen Onur hocama çooook ama çoook teşekkür ederim.Elazığ’dan selamlar saglıkla kalın💐💐👏👏

ta…tin

 

Bağırsağıma ve sezeryan kesimden karnıma kadar yayılan ağrılı derin endometriozis hastalığı uzun yıllardır hayatımdaydı, maalesef gittiğim pek çok kadın doğum doktoruna durumu anlatmayı bile başaramamıştım. Kimi miyom görüyor, kimi çikolata kisti diyor kimi kist yok diyor, bağırsak ile ilgili şikayetlerimi ise hiç biri anlamlandıramamıştı. Onur hocamı bulduğumda ve daha ilk muayenede tüm dertlerimi ben daha anlatmadan benden iyi anlayan ve açıklayan beni aydınlatan bir doktoru sonunda bulduğumu anladım. Özellikle derin endometriozisin gerektirdiği çok disiplinli yaklaşımı ekibi ile Ankarada yakalamış işinde uzman bir doktor. Sadece endometriozisin temizlenmesi değil miyom istmosel bütün sıkıntılarım tek bir kapalı ameliyatla çözüldü. Nazikliği, sakinliği güleryüzü, ameliyatın öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyduğum her anda telefonuma cevap verip sorunlarımı çözdüğü için de kendisine ayrıca çok teşekkürler.

..

 

Çok ilgili hocamız

hincan ..ALTUN

 

16 Ağustos 2021 tarihinde şiddetli bel kasik ve ayaklarıma kadar vuran ağrılarımla gittim. Mevcut tahlillerimle bir an önce ameliyat olmam gerektiği konusunda yönlendirerek tedavime başladık. Daha önce aynı şikayetten dolayı ve biri 5 ay önce olmak üzere iki defa laparoskopik apse cerrahisi uygulanmış çözüm olmamıştı. Uzun ve ciddi bir operasyan sonrası daha önceki ameliyatlarımla kıyaslanmayacak şekilde sonuç aldım. Ameliyat sonrasıda eski ağrılarımdan kurtuldum ve çok şükür hızlı şekilde toparlandım. Onur Hocam’a gerek ameliyat öncesi gerek sonrasında bilgilendirmeleri ve yönlendirmeleri ile tabi ki de sonuçları bakımından ağrısız günlere kavuşmama vesile olduğu için ailece teşekkür ediyoruz. Iyiki varsınız hocam.

ma..in

 

Çok Memnun kaldık gayet ilgili ve bilgili bir doktor, teşekkür ediyoruz ilgisinden dolayı.

mur..koç

 

Merhabalar doktorlarım erkan hocama ve onur hocama çok teşekkür ediyorum onlar benim kurtarıcım oldu artık doktora gitmekten sürekli ilaç kullanmaktan ve hiçbir çözüme ulaşılamamaktan çok yorulmuştum en son hocalarım bana endometriozis tanısı koydu ameliyatımı hiç tereddüt etmeden oldum ve iyiki olmuşum o çok kötü sancılı ağrılarım geçti eğer ki ilişki sonrası ağrı adet sonrası ağrılarınız oluyorsa hiç düşünmeden hocalarımıza gelebilirsiniz herşey için tekrar çok teşekkür ediyorum ellerinize emeklerinize sağlık iyiki varsınız🙏

meyye ..GİÇ

 

Onur hocayi herkese tavsiye ediyorum. Endometriosis agrilarimdan kurtuldum ve sanki yeniden hayata dondum.

gu..ak

 

Yıllardır her adette, büyük abdest yaparken dayanılmaz ağrılar çekiyordum. En son gittiğim hastanede ilaçlı spiral takacaklardı. Ben de tatmin olmadım. Onur hocayı buldum iyi ki. Ultrason yapar yapmaz, hastalığımın hem bağırsağımın içine girdiğini hem de böbreğimin birini şişirdiğini söyledi. Az daha böbreğimi kaybediyordum. Çok şükür başarılı bir kapalı ameliyat sonrası ağrılarımdan kurtuldum. Bu ağrıyı çeken bilir, artık yeniden doğmuş gibiyim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

Ay…r.  Zo……an

 

Ben Amerika’da yaşıyorum. Amerika’da bir kez endometriozis nedeniyle ameliyat oldum ama ağrılarım geçmemişti, sadece çikolata kistimi almışlardı. Bir arkadaşım sayesinde Onur hocadan haberdar oldum. Endometriozis konusunda o kadar bilgili ki, resmen kendini adamış bu hastalığa. Bana sakince hastalığın oluşum mekanizmasını, ağrının nasıl oluştuğunu, sadece kistin değil nodüllerin asıl ağrı yaptığını anlattı. Muayenede nodüllerimi tespit etti. Kapalı ameliyat yaptı bana. Ameliyat sonrası hemen ikinci üçüncü günümde ağrılarım tamamen kayboldu. Bu kadar çabuk geçeceğini hiç düşünmemiştim. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ka…le.   Gö….li

 

Çikolata kistlerim vardı. Her ikisi de birbirine yapışıkmış kistlerimin. Çok ilgilendi benimle. Çok ilgili, iyi niyetli bir doktor.

Ke…an   D

 

Korkarak muayeneye gittiğim ardından emin ellerde olduğumu hissettiren bir doktor. 19 cm olan kistimi sadece 3 kesi yeri ile iz dahi kalmadan ameliyat etti. Gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrası ilgisi, alakası iyi ki Onur Hoca ile karşılaşmışım dedirtiyor. Tereddütsüz Onur Hocama gitmenizi tavsiye ederim. Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Su… irmenci.

 

Endometrioma şikayetiyle artık dayanamıyorum dediğim bir zamanda karşıma çıktı gitmediğim doktor kalmadı (özeli devleti)doktorlara bacağıma vuruyor ağrı dediğimde öbür doktorlar fizik tedaviye git bizle alakası yok derken Onur hocam buralaramı vuruyor ağrı deyip gösterince hüngür hüngür ağlamak istedim bu kadar işinde uzman bi doktor görmedim hastalığımın sene sene gün gün bende yaşattığı komplikasyonları 2 saat boyunca anlattı bi doktordan ziyade bi psikoloğa gitmiş hissiyatı veriyor endometriozis hastalarına kendini vakfetmiş resmen çok memnun kaldım çok teşekkür ediyorum Onur hocam iyiki varsınız.

N….aş

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş.Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz.Başarılarınızın devamını diliyorum.Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

F.A.

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. 🙏

Ş.L.

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

D.L.

 

Ameliyat olmam gerektiğini öğrendikten sonra başka doktorların yanlış teşhisi ve moral bozucu tavırlarıyla karşılaşmıştım malesef. Onur Beyle tanışmak benim için bir dönüm noktası oldu. İlk muayeneden itibaren kendisine çok güvendim, tedavi süreci ve sonrasında bu güvenim daha da arttı, pekişti.Yüz yüze ve telefon görüşmelerimizde ve yazılı iletişimimizde bütün sorularımı cevaplandırdı. En önemlisi de psikolojimi gözardı etmeden her daim yanımda oldu. Sanki uzun yıllardır tanışıyormuşuz gibi bana destek olduğu için ameliyat olabildim. Onur Beyle yolum kesişmeseydi asla ameliyat olmaya cesaret edemezdim. Onur Beyin sabrıyla çok şükür şikayetlerimden kurtuldum ve sağlığıma kavuştum. Onur Bey mesleğini aşkla yapan, hastasının insan olduğunu bilen çok kıymetli bir hekim.Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Nefes aldığım sürece dualarımda yer alacak. Demem o ki hiç tereddüt etmeden Onur Beyin hastası olabilirsiniz. Aldığınız bu karar, hayatınızdaki en doğru karar olacaktır 😊

İ.L.

 

Saygıdeğer hocam.onur beye çok tesekkurlerimi sunarım ilk.önce 15 gun laparoskopik over kist ameliyatı oldum. Ve 24 saat geçmeden ayağa kalktim.ve şükürler olsun sayesinde ağrılarımdan kurtuldum elinize emeğine sağlık… bütün korkularımi sizin sayenizde yendim sizi tanidigim icin cok sansliyim. tekrar teşekkür ediyorum.

R.İ.

 

2 hafta önce tanıdım ve acil ameliya oldum 2 hafta oldu ve ben çok iyiyim keşke daha önce tanisaydim doktor onur beye ve bütün ekibine teşekkür ediyorum.

..lan.. ce

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

Da… lıç

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. 🙏

şra ..ldırım

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş. Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

f..aardıç

 

1 yıl önceki Endometrizois ameliyatından sonraki günlerde ağrılarım dayanılmaz hal aldı. Ailecek morallerimiz bozuldu. 1 yıl süren ağrılardan sonra Allah Onur hocamı karşıma çıkardı. Onur hocamın isabetli, güvenilir kararı ile yapmış olduğu operasyon neticesinde ağrılarımdan kurtuldum. Değerli ekibine ve Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır. Biz bayanlar için Onur hoca Allahın verdiği bir lütuf diyorum. Başarılarının devamını diler, saygılar sunarım.

 a..erdem

 

27 ekimde kızımın ağzından kan gelmesiyle başladı hastanelere taşınmamız haftalar süren hastane yatışları kızımın ağzından kan gelmesi şiddetli ağrılar hiçbirşey bulunamıyo herşey normal çıkıyo çeşitli tetkikler yapılıyo böyle iki ay geçti en sonunda internette onur beyi buldum ulaştım ve bizi davet etti muayene tetkikler yapıldı pulmoner endometriozis tanısına varıldı onur bey hayatımda gördüğüm en iyi doktor ve insan kızımla iletişimi çok güzel tedaviye başladı çok şükür kızım iyi ben inanıyorumki umudumun bittiği yerde rabbim onur beyi karşımıza çıkardı belki klişe olcak ama onur bey gerçekten bir melek Allah her zaman yanında olsun çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

rican ..çelik

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi