Endometriozis

Portföy Description

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

 

Endometriozis, en çok ilgi duyduğum, araştırmalar yaptığım, konferanslar düzenlediğim jinekolojik hastalıkların başında gelmektedir. Endometriozis hastalığının ülkemizde bilinirliğini, farkındalığını arttırmak için oldukça çaba harcamış bir hekimim. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, sadece Endometriozisi ve Kronik Pelvik Ağrısı olan hastalar ile ilgilenen merkezi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2017 yılında kurdum ve 2019 yılına kadar da bu merkezin direktörlüğünü yürüttüm. 2019 Nisan ve 2020 Kasım ayları arası Ankara Memorial Hastanesinde çalıştım. Kasım 2020’den itibaren Türkiye’nin dört bir yanından gelen endometriozisli hastalarımızı Ankara’da kliniğimizde görüp, tedavilerini yapmaktayız.

(Milliyet Gazetesi: Ankara’da Endometriozis Polikliniği Açıldı)

 

O dönemde yüzlerce Endometriozis hastasının tetkik, tedavisini ve ameliyatlarını gerçekleştirdim. Bu merkezi kurmamı sağlayan en önemli motivasyon kaynağım, Endometriozis hastalarının oldukça sahipsiz kaldığını gözlemlemem ve ileri derecede cerrahi tecrübe gerektiren Endometriozis cerrahisinin optimal olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktı.

Sadece toplumda değil, hekimlerde de bu hastalığının farkındalığı az olduğundan, farkındalığı arttırmak için birçok sosyal sorumluluk projeleri ve eğitimlerin düzenlenmesine katkıda bulundum ve katkıda bulunmaya devam etmekteyim.

Ankara Endometriozis Merkeziânin kurucusu olarak, Ankara’daki kliniğimde endometriozis hastalarına şifa olmaya çalışmaktayım. Ayrıca ayın bazı günlerinde İstanbul’da yaşayan ve Ankara’ya gelme imkânı olmayan endometriozis hastalığından mustarip hastaları İstanbul’da görmekteyim. Ayrıntılı bilgi ve Ankara veya İstanbul randevusu için iletişim kısmında bulunan telefon numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Endometriozis hastalığının halk arasında en iyi bilinen formu, endometrioma adını verdiğimiz, çikolata kisti olarak bilinen halidir. Aslında çikolata kistleri endometriozis hastalığının yumurta üzerinde olan halidir. Diğer endometriozis formlarından farkı, çikolata kistlerinin yumurta rezervini azaltabilmeleridir. Kadınlara, endometriozis hastalığı tanısı, genelde bu kistlerin ultrason ile görülmesi ile konulur. Endometriomalar (çikolata kistleri), ultrason ile kolayca tanınabilmektedir, bunun nedeni çikolata kistlerinin ultrasonda tipik görüntülerinin olmasıdır.

(Çikolata Kisti ve Tedavisi sayfamı incelemek için burayı tıklayınız.)


Aşağıda paylaştığım, Endometriozis hastalığı ile ilgili bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

Endometriozis Hastalığının İsmi Nereden Gelmektedir?

Endometriozis hastalığının ismi, endometrium yani rahmin en iç zarının ismi ile –esis kelimesi, yani benzer veya meydana gelmek anlamında olan Latince bir kelimenin birleşmesinden oluşmuştur. Endometriozis; rahim dokusuna benzer, rahim dokusundan meydana gelen, anlamına gelmektedir. Endometriozis hastalığı; Sampson teorisinde anlatıldığı gibi, regl (adet) sırasında dökülen endometriumun yani rahmin en iç tabakası hücrelerinin, karın içine geri akım ile geçmesi ve burada hayatta kalmayı başarması ve burada yaptığı birtakım değişiklikler sonucunda endometriuma benzer hücrelerin oluşması sonucu meydana gelmektedir.

Endometriozis hastalığına neden olan bu ektopik endometrium dokusunun en önemli besin kaynağı kadınlık hormonu olan östrojendir. Östrojen hormonu ilk adet sonrası kadınlarda salgılanmaya başlanıp, menopoz döneminde salınımı oldukça azalmaktadır. Bu nedenle Endometriozis hastalığı en sık 15-49 yaşlar arasında, kadınlık hormonun yüksek olduğu dönemde görülür. Endometriozis hastalığı üreme çağındaki kadınlarda görülen sık hastalıklardan biridir. Üreme çağındaki her 10 kadından birinde Endometriozis hastalığı görülmektedir.

Endometriozis hastalığının en sık başlangıç semptomu kadınlarda görülen dismenore, yani adet sırasındaki ağrıdır. Bu yüzden adet ağrılarını normal kabul edip, bir jinekoloğa başvurmamak Endometriozis hastalığının tanısında gecikmeye neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda tüm dünyada Endometriozis hastalığının tanısının 7 ile 10 yıl arasında geciktiği tespit edilmiştir.

Endometriozis hastalığı sadece adet ağrısı ile başlayıp, zamanla adet dönemi dışında kasık kısmında şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir. İleri formlarında cinsel ilişki sırasında ağrıya, idrar yaparken ağrıya ve büyük abdest sırasında ağrıya neden olabilir. Hatta endometriozise bağlı ağrı, bazı durumlarda o kadar şiddetli olabilir ki, bu duruma kusma, şiddetli karın ağrısı eşlik eder ve birçok hasta akut apendisit zannedilip, apendisit ameliyatı geçirir.

Endometriozis hastalığı ağrı dışında ne yazık ki infertiliteye (yani kısırlığa) neden olabilmektedir. İnfertiliteye neden olan mekanizmalar tam olarak bilinmemesine rağmen, endometriozis hastalığının yaptığı inflamasyonlar, çikolata kisti, yapışıklıkların kısırlığa neden olabileceği varsayılmaktadır.

Endometriozisin neden bazı kadınlarda görülüp bazılarında görülmediğine dair kanıtlar yeterli değildir. Tek yumurta ikizlerinde bile, ikizlerden birinde endometriozis hastalığı görüldüğünde, diğer ikizde endometriozis hastalığı %52 oranında görülmektedir. Bu durum genetik yatkınlığın endometriozis hastalığının gelişmesinde birçok faktörden sadece biri olduğunu göstermektedir.

Endometriozis Hastalığında Tedavi

Endometriozisi olan hastalarıma hep şu örneği vermekteyim. Nasıl diyabet veya hipertansiyon hastalığı ilaç kullanıldığında kökünden tedavi edilemiyor, ilaç kullanıldığı sürece diyabette kan şekeri ve hipertansiyonda kan basıncı kontrol altında tutuluyorsa, endometriozis hastalığı ve bu hastalıkta kullanılan ilaçlar da benzer özelliklere sahiptir. Bu durumun bilinilmesi, hastalık takibi, tedavi süreci ve cerrahi tedavi açısından faydalı olacaktır.

Her endometriozis hastasının şikayeti, beklentisi, yaşı, yumurta rezervi, çocuk isteme durumu, ağrı şiddeti aynı olmadığından endometriozis hastalığında tedavi mutlaka bireyselleştirilmelidir. Endometriozis hastaları bu konuda kendini yetiştirmiş, tecrübe edinmiş hekimler tarafından takip edilmeli, tedavileri uygulanmalıdır.

Endometriozis hastalığı ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki videolarımda bulabilirsiniz.

 

 

Derin infltratif endometriozis cerrahisinde laparoskopi, yani kapalı ameliyat altın standarttır? Bağırsak üzerinde de endometeiozise bağlı nodülleri olan hastamızın, shaving yöntemiyle nodüllerini temizledik, tüm yapışıklıklarını açtık?
iyatik sinir endometriozisi için, laparoskopik siyatik sinir diseksiyonu belki de endometriozis cerrahisinin en zor basamaklarından biridir. Videoda siyatik sinir diseksiyonu gösterilmektedir?

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Merhaba, 1 yıldır teşhiş konulamayan rahatsızlığımin sonunda endometriozis olduğuna şans eseri kontrol amaçlı gittiğim bir doktor tarafından farkedildi ve doktor alanında uzman olmadığı için uzman birine göndereceğim seni dedi ve kendimi Onur Hocamın kliniğinde buldum ertesi gün. Daha önce bagirsagi mda darlık olduğunu söylemişlerdi fakat sebebi bulunamamıştı Onur Hocam bunu uzman gözüyle gördü ve bagirsagimda derin endometriozis olduğunu ve bu sebeple bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İlk çok korktum çünkü çok büyük olduğunu ve ameliyat olmazsam günden güne kötüleşecegimi söyledi.Ağladım, ürktüm, sindiremedim. Çünkü ameliyatın %1 bile olsa sonrasında bağırsakta kaçak olursa eğer torba ile 3 ay gezmem gerekebilecegi uyarısını yaptı hocam. Düşük ihtimal bile insanı baya etkiliyor , ama dedim ki bugün olmazsam yarın başka şekilde olacağım ve belki de organlarimi kaybedecegim çünkü bu endometrio böbreğimi de sisirmisti aynı zamanda. Ameliyatımı 6 şubat günü oldum. Evet sonrası biraz sancılı süreç ama bugün bir hafta oldu çok daha iyi hissediyorum. Ameliyat öncesi tuvaletimi yapamiyor sürekli kramplar giriyor yemek dahi yiyemiyordum. Hatta onur hocama gittiğimde sen nasıl duruyorsun şu an ilginç dedi acillik olmam gereken yerde o ağrılara dayanmisim.Kaçak sorunu da olmadı çok şükür. Emin olabilirsiniz ki bir hafta çekilecek ameliyat ağrısı o çektiğim aylardır şikayetlerinin üstüne daha sabredilebilir oldu benim için. Süreç zor ve kısa ama sonu güzel oldu. Daha da güzel olacağını biliyorum. Onur hocamin tavrı, duruşu, ve iletişimi çok iyiydi. Her an ulasilabilirdi, her gün ziyarete geldi, gelmese aradı. İyi ki Onur Hoca…

Kü… Tay.. Tu…

Onur Hocama 2 sene önce internetten yaptığım araştırmalar neticesinde senelerdir çektiğim endometriozis septomplarının tedavisi için ve bebek isteğimiz olduğu için gittik.İlk muayene anından itibaren insana güven veren bilgisi ve yaklaşımıyla zaten doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.Defalarca başk a kadın doğum uzmanlarına gidip ilk kez gerçek bir endometriozis uzmanıyla karşılaşınca yaşadığınız mutluluk ve sonunda doğru yerde olmanın rahatlığı her şeye bedel.İlk muayenemde kistlerimin ve bağırsak yapışıklığımın teşhisi ve detaylı inceleme için de yapılan ilaçlı hsg ile yumurtalığımın,tüplerimin durumu ortaya çıktı.Öncelikli amacımız 2 senedir çabaladığımız ama elde edemediğimiz hamilelikti.Bu yüzden Onur Hocam tüp bebekle embriyo dondurma yapıp sonrasında kapalı ameliyatla endometriozisin yaptığı yapışıklığı temizleyip,kistlerime ve tüplerime müdahale edince bebek için uygun ortamı sağlayıp ağrılarımı da dindirmiş oldu.Ameliyattan 1 ay sonra gerçekleşen ilk embriyo transferi ile hamile kaldım.Sonunda amaçladığımız yerdeyiz.Bu duyguları yaşamamızı ve sağlığıma kavuşmamı sağlayan Onur Hocama minnet borçluyuz.Onun desteği,bilgisi ve benim kadar kaygılı bir insanı bile rahatlatarak verdiği güven sayesinde bu günleri gördük.Tabi bu uzun ve zorlu süreçte klinikte bizden güleryüzünü,samimiyetini hiç eksik etmeyen hamilelik haberime ailemizin fertleri gibi sevinen Gülşah Hanıma ve İlknur Hanıma çok teşekkür ediyoruz.

FİL*** U***

Merhabalar.Dogumumdan 3 ay sonra baslayan rahatsizligim,gecmeyen agrilarim,mide bulantim ve kotu gecen adet donemlerimle baslayan rahatsizligim yaklasik 5 yil surdu. Gittigim kac farkli doktor bir seyimin olmadigini soylese de rahatsizliklarim daha da agirlasarak devam etti. Arastirmalarim sonucu ve baska bir doktor tavsiyesiyle Onur bey den randevu aldim.Oncelikle bizi hastadan ziyade misafirleri gibi karsiladi. Ve her sorumuza tek tek cevap verip bizi sabirla dinlemesi ,iyilesebilecegime dair bana cesaret vermesi tüm bunlar cok onemliydi. Ameliyatimi oldum ve kendisiyle halen iletisim halindeyiz. Kendisine minnet duyuyorum ve cok tesekkur ederim tekrar tekrar hocam.

Zey*** G***

Onur hocama minettarım 2018 yılından beri çektiğim regl döneminde sağ kasığımda başlayan sağ dizimden ayaklarıma kadar inen sebebini bir türlü bulamadığım doktor doktor gezdiğim kutu kutu alveres ağrı kesiciler içtiğim hastalığım nihayet bitti çok şükür Onur hocamı instegramdan takip ediyordum tesadüf arkadaşımın tavsiyesi ile Onur hocama ulaştım daha muayene esnasında eliyle koymuş gibi ağrıyan yerimi buldu derin endometriyozis teşhisi koydu ertesi gün ameliyatımı yaptı İlk defa duyduğumuz ağrımın sebebinin bu olduğunu açık bir dille çok güzel bir şekilde izah etti her sorduğum sorunun cevabını sabırla dinledi ve anlattı ertesi gün ameliyatımı yaptı Uzaktan geldiğimiz için 2. gün sonunda taburcu etti Allah Onur Topcu hocamdan razı olsun çok şükür ağrılarımdan kurtuldum sonrasında ne zaman arasam telefonun ucunda çok çok teşekkür ediyorum ilgisine alakasına herkese şiddetle tavsiye ederim canım hocam Hasan Onur Topçu 🙏🏻🙏🏻

Ayş*** A***

2 senedir derin endometriozis hastasiyim gitmedigim doktor kalmadi tek bir muayane ile teshisi koydu onur hoca ameliyatimdaki düsünceli davranislari olsun gerek yaşadığım psikolojik sürec olsun hep yanimda oldu onur hoca kadar iyi bir hekim endometriozis konusundaki bilgisi kendisi hastaymıs gibi davranması iyiki sizin gibi biriyle yollarimiz kesişti hala kontrollerimi yapar kendisi sadece iyi bir hekim degil ayni zamanda benim en büyük destekcim kendisi🙏

Pın*** K***

Onur Hoca işinin gerçekten ehli birisi çikolata kisti cerrahisinde çok başarılı. Endo ve adeno bir kadın icin cok zorlayıcı bir süreç ıyiki onur hocada ameliyat olmusum. Bütün ağrılarım geçti adetlerimde hep acile giderdim şükür çok rahat geçiyor daha 2 ay oldu üstelik ameliyat olalı. Gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz konusunda uzman bir hoca.

Hil*** T***

Endometriozis hastası olarak gittim Onur TOPCU doktoruma agrilarim ve kabizligim dayanilmaz derecede idi bizi karsilamasindan ilgisinden ve ameliyat sürecindeki bilgi vermesi sonrasında ben aramayı ihmal etsem bile benim nasıl olduğumu merak edip sorması çok memnun etti beni. Ameliyatımı bir sür ü doktor gezdim 43 yaşında olmama rağmen tüm yumurtaliklar ve Rahim alacağız dediler sonra ameliyati riskli bulup vazgeçtiler Onur TOPCU Doktorum yumurtaliklarimi ve bağırsak sistemime yapışan tüm kistlerimi temizledi ameliyatimin 3 günü kabızlığım geçmeye başladı ve agrilarimdan eser yok şuan şükür Elhamdülillah çok iyiyim ameliyat olalı iki bucuk ay oldu ve çok rahatım kesinlikle Onur TOPCU doktorumu benim gibi kadın hastalıklarından sorunlar yaşayan tüm kadın ve kız kardeşlerime tavsiye ederim

Nur*** H***

Çok değerli hocamla tanışmam uzun araştırmalar sonucu internetten kendisine ulaşmama oldu. Endometrosiz rahatsızlığım vardı, çok şiddetli ağrılarım ve kanamalarım oluyordu. Ağrıdan bayıldığım zamanlar da oldu. Bundan üç yıl önce teşhisi konuldu. İki yıl önce başka bi hastanede ameliyat oldum fakat a ğrılarım geçmiyordu. Bu mart ayında Onur hocamı buldum mayıs ayında ameliyatımı yaptı ve şu an çok iyiyim. İyi ki Onur hocam karşıma çıktı ona gerçekten minnettarım🙏 daha önce yürümekte zorlanan ben artık spor bile yapıyorum 🤩 Onur hocama ne kadar teşekkür etsem azdır 🥰

Mer*** K***

Merhaba doktor sitesi okuyucuları,,, Onur bey’i derin endometriozis ameliyatı olan yakın bir arkadaşım tavsiyesi ile tanıdım,,, Tesadüfen 12 cm myom um olduğunu öğrendiğimde doktor araştırmasına girdim,,,gittiğin tüm hekimler myomun büyüklüğünden dolayı açık operasyon olmam gerektiğini söylediler,,, aslında çok detaycı ve fazlasıyla panik biriyim bir an önce myomdan kurtulmak istiyordum,,,hiç kapalı dan umudum yokken arkadaşımın tavsiyesi üzerine onur beyden randevu aldım,,,tabi gitmeden önde kendisini ,,,yaptığı operasyonları,,,araştırdığımda boşuna zaman kaybettiğimi gideceğim tek adresin o olduğunu anladım Kendisi laporoskopik operasyonlarında ciddi mesai harcamış ,,,çok deneyimli ,,donanınlı bir hekim,, Her detayı benim anlayacağım şekilde izah etti,,,on dak içinde zaten ameliyat kararı aldım,,,tarihi koyduk hastaneyi ve sigorta işlemlerimi sevgili asistanı tüm detaylarına kadar ilgilendi,, Yaklaşık bir ay önce ameliyat oldum,,,bir gün hastanede kaldım,,,ağrısız ,,,sancısız ,,,çok konforlu bir şekilde operasyon oldu,,, Ameliyat olalı yaklaşık bir ay oldu ,,,4 gün sonra işe başladım,,,bir haftadır spor rutinime başladım,,, Doktor olarak çok tecrübeli donanımlı bir hekim olması dışında ,,,kişilik olarak da empati kurabilen içten çok değerli bir insan Kendisine çok teşekkür ediyorum🙏

Züb*** Y***

Şiddetli karın ve kasık ağrımdan dolayı internetten doktor arayışında tesadüfen karşıma çıkan Onur hocamı yorumlarını ve bu kadarda olmaz hiçmi kötü yorum yapılmaz deyip hastalarına yazarak ve kendinden randevu alarak gittiğim Onur hocam gerçekten de yazılanların fazlasıyla hakkını veren değerli bir insan…Bilgisinin ve hastalığım hakkında( derinendimetriozis-miyom)beni aydınlatması dışında ilgisi,cana yakınlığı,hasta doktor ilişkisinden ziyade bir arkadaş edasıyla yaklaşımı ve aklınıza gelebilecek her soruyu sınırsızca sorup cevabını alabileceğiniz harika bir insan…muayeneden sonra ameliyata karar verdik ve kendisinin tabiriyle içimden küçük bir canavar çıkardığını söyledi ve yaşam kalitemi bana geri getirdi ameliyat sonrası sıfır ağrı sıfır sıkıntı sıfır sorun ayrıca muayenehanedeki ekibini ve hastanedeki ekibinide atlamak istemiyorum çünkü onlarda en az onur hocam kadar içten ve samimilerdi bildiğiniz aile ortamı yaratılmış hepsi değerli insanlardı…Onur hoca bi doktordan çok daha fazlası hiç tereddütsüz tercih edip asla pişman olmayacağınız bir doktor halen daha aklıma takılan bir şey olsa saat hiç farketmeksizin geri dönüş yapan bir doktor 🙏(3ay bitti ameliyat olalı ama doktorum telefonun ucunda ve her soruma cevap verip beni aydınlatan bir insan)

Güz*** Ş***

Merhaba yaklaşık 10 yıldır devam eden yoğun adet kanamalarım vardı. Birçok doktora gitmeme rağmen rahatsızlığıma bir teşhis konulamadı. Doç.Dr.H.Onur Topçu hocamı sosyal medyadan görüp muayenehanesine gittiğimde rahatsızlığımın endometriozis ve adenomyozise bağlı rahim büyümesi olduğunu kanamaların da bundan kaynaklandığını, sürekli hemoglobin değerimin düşüşüne neden olduğunu ve yaşam kalitemin düştüğünü görerek beni laparoskopik cerrahi yöntemi ile rahim ameliyatı olmam gerektiğini detaylı bir şekilde anlattı. İlk günden itibaren tüm sorularımı içtenlikle ve samimiyetle cevapladı. Laparoskopik cerrahi yöntemi ile ameliyatımı oldum, ertesi gün taburcu oldum. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. 3 hafta oldu ve şu an herşey yolunda iyi ki varsınız.

Yav*** D***

Merhabalar benim her ay aşırı adet kanamam ve sancım vardı hayatım kabus gibiydi taki onur hocamı tanıyana dek Onur hocama minnettarım çok güzel ameliyatım oldu şu an çok rahatım elleri dert görmesin mesleğinde çok başarılı kendinizi rahatlıkla emanet edebilirsiniz 😊🙏

Şer*** Ö***

Merhaba benim yaklaşık 10 yıldır devam eden yoğun adet kanamalarım vardı ve bu nedenle gitmediğim hekim kalmamıştı gittiklerim ise ilaç vs şeylerle geçiştirdi net bir teşhis konulamadı tesadüfen sosyal medyada Onur hocamızı buldum net ve anlasilir paylaşımları dikkatimi çekti ve muayene olmaya karar verdim gittiğimde içten samimi ve güler yüzüyle karşıladı ve İlk muayene de rahatsızlığıma teşhis koyarak endometriozis ve adenomyozis yani şiddetli kanamayla rahim büyümesi olduğunu ve bagirsaklarima kadar yapışıklıklar olduğunu öğrendim (.Laparoskopik.)kapalı rahim ameliyatı olmam gerektiğini söyledi kafamdaki soruları net bir şekilde yanıtlayarak güven verdi ameliyatımı oldum ve ertesi gün taburcu oldum ameliyatimdan 3 hafta geçti ve ben çok şükür çok iyiyim Onur hocayla karşılaştığım için çok şanslı hissediyorum tereddüt etmeden guvenebilinecek işinin ehli bir hekim Onur hocamıza çok teşekkür ediyorum iyiki tanımışım.

Rab*** D***

Uzun zamandır muzdarip olduğum endometriozis semptomlarının ( idrar yaparken zorlanma , kabızlık, kronik pelvik ağrı ( en kötüsü de buydu) vs…) artık tahammül edilemez hâle gelince ameliyat olma kararı aldım,ben de doktorum ve jinekolog arkadaşlarımın önerisi ile Onur hocayla iletişime geçtim iyik i de geçmişim.Ameliyat sonrası ikinci ayım ve çok rahatım o hayatı zindan eden agrilarim çok şükür yok🙏ilgisi samimiyeti , insanlığı kısacası her şey için çok teşekkür ederim 🙏

Özg*** A***

Ağrılarımdan dolayı yürüyemiyordum, 5 dk bile oturamıyordum. Sakral sinirimin tutulduğunu ilk Onur hocam söyledi. Ameliyatla çok şükür düzeldim. Eskiden 5 dk bile oturamayan ben, şu an saatlerce oturabiliyorum. Herkese Onur hocayı tavsiye ederim.

Fa*** Y**

Uzun yıllardır dayanılmaz ağrılara neden olan ve beni yürütmeyen endometriozis hastalığım vardı. Onur hoca sağolsun, beni ilk gördüğünde siyatik sinir endometriozisi tanımı koydu. Çok nadir görülen bir hastalıkmış. Artık ayağım düşüyor, yürüyemiyordum bile, ağrıları saymıyorum bile. Hemen ameliyat planladık. Zorlu bir ameliyat olduğunu Onur hocam bana anlattı, ama ona o kadar çok güvendim ki, hemen ameliyat gününü ayarladık. Çok şükür ameliyat sonrası o dayanılmaz ağrılarım bitti. Şimdi ayağım da eski haline geliyor yavaş yavaş.
Bu konuda dünyada bile sayılı uzman varken, Ankarada Onur hocamın olması ülkemiz için bir şans. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Se*** G**

Onur hocama minettarım 2018 yılından beri çektiğim regl döneminde sağ kasığımda başlayan sağ dizimden ayaklarıma kadar inen sebebini bir türlü bulamadığım doktor doktor gezdiğim kutu kutu alveres ağrı kesiciler içtiğim hastalığım nihayet bitti çok şükür Onur hocamı instegramdan takip ediyordum tesad üf arkadaşımın tavsiyesi ile Onur hocama ulaştım daha muayene esnasında eliyle koymuş gibi ağrıyan yerimi buldu derin endometriyozis teşhisi koydu ertesi gün ameliyatımı yaptı İlk defa duyduğumuz ağrımın sebebinin bu olduğunu açık bir dille çok güzel bir şekilde izah etti her sorduğum sorunun cevabını sabırla dinledi ve anlattı ertesi gün ameliyatımı yaptı Uzaktan geldiğimiz için 2. gün sonunda taburcu etti Allah Onur Topcu hocamdan razı olsun çok şükür ağrılarımdan kurtuldum sonrasında ne zaman arasam telefonun ucunda çok çok teşekkür ediyorum ilgisine alakasına herkese şiddetle tavsiye ederim canım hocam Hasan Onur Topçu 🙏🏻🙏🏻

Ayş* A***

Merhabalar.Dogumumdan 3 ay sonra baslayan rahatsizligim,gecmeyen agrilarim,mide bulantim ve kotu gecen adet donemlerimle baslayan rahatsizligim yaklasik 5 yil surdu. Gittigim kac farkli doktor bir seyimin olmadigini soylese de rahatsizliklarim daha da agirlasarak devam etti. Arastirmalarim sonucu ve baska bir doktor tavsiyesiyle Onur bey den randevu aldim.Oncelikle bizi hastadan ziyade misafirleri gibi karsiladi. Ve her sorumuza tek tek cevap verip bizi sabirla dinlemesi ,iyilesebilecegime dair bana cesaret vermesi tüm bunlar cok onemliydi. Ameliyatimi oldum ve kendisiyle halen iletisim halindeyiz. Kendisine minnet duyuyorum ve cok tesekkur ederim tekrar tekrar hocam.

Zey*** G***

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Sevgili Hocam’la tanışmamız birçok yere gidip tedavilere cevap alamayıp psikolojik denip umudumu kaybettiğim anda kesişti. Kendisini internette benim gibi rahatsızlığı yaşayanlar olup olmadığını araştırırken rastladım. Telefonda konuşup randevu talabinde bulundum. Büyük bir titizlikle beni dinleyip muayene etti. Yaşadıklarımı anladı. Bir süre takip edip. Ameliyat kararı aldı. Kendisi zor olan ameliyatımı başarıyla gerçekleştirdi. Gerek operasyon öncesi sonrası beni hiç yalnız bırakmadı. Sormuş olduğum sorularımı kibar bir şekilde cevapladı. Hocamla tanışmadan önce yürüyemez ve karın ağrılarımdan yorulmuştım. Şifalı ellerini bana uzattı. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. 6 ay oldu. Şuan çok iyiyim. Ağrılarım kalmadı. Sevgili Hocama ve ekibine binlerce kez teşekkür ederim 🌸🙏daha nice şifa bekleyenlere dokunması dileğimle

Züm*** T***

Yumurtalık ve rahim bölgesinde bulunan 14 cm kistin bağırsağa yapmış olduğu baskı şikayetiyle, meşakkatli bir araştırma sonucu gittim Onur Hocama. Kliniğine ayak bastığım anda huzurlu bir ortamla karşılaştım. Ekip arkadaşları kendinden özel kendi ekip arkadaşlarından özel. Tahliller, Mr sonuçları in celendikten sonra aynı gün ameliyat olma kararı aldık, zaman kaybetmeden bütün hazırlıklar yapılıp ertesi günü ameliyat oldum. Ameliyat esnasında alınan parça frozen inceleme ile maalesef kötü huylu çıktı. Sonrasında bunu bize izah ederkende Onur Hocanın her anımızı bizimle birlikte duygulu bi şekilde hissettiğini gördüm.” Bu çok önemli.” Bizden biri, hastasıyla bire bir ilgilenen her an ulaşabildiğimiz, her sorumuza sabırla cevap veren, psikolojik olarak hastasını rahatlatan bir samimiyeti var. Ameliyat sonrası ameliyatımla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım, cerrahisi gerçekten iyi. Ameliyat oldunuz bitti değil, sonraki tedavi sürecini de yakından takip ediyor, kendi alanı olmasa bile daha önce Doç.Dr. Hasan Onur Topçu hastası olmanız yeterli. Kafama takılan her soruya Onur Hocadan anında cevap aldım. Umarım kimsenin ihtiyacı olmaz ama insanız bi gün bi rahatsızlığımız oluyor. Jinekolojik olarak Yakınlarıma, sevdiklerime gönül rahatlığı ile öneriyorum. Onur Hoca yanınızdaysa içiniz rahat olsun emin ellerdesiniz. Her şey için gönülden teşekkür ediyorum…..

Hat*** G***

Ameliyatım güzel geçti.Doktor bey çok ilgilendi.Ağrılarım bayağı azaldı.Doktor beye her şey için çok teşekkür ederim.

Hac*** İ***

Yillardir cektigim acilar Onur hocami bulmamla birlikte son buldu. O kadar cok doktor gezdim ki yillarca hep bisey yok denilip geri gonderildim. 15 gunde bir adet olmam ve 12,13 gun suren kanamalarim,ustune birde hayatimi cekilmez hale getiren sancilarim. Oyle ki gunde 7,8 agri kesiciyle gecmeyen us tune igne serum fayda etmeyen agrilar. Sonunda Onur hocami buldum ve ameliyatimi oldum. 1 ay olmak uzere ameliyat olali rahim alindi tabi ki ama buna da sukur cunku su 1 ay icinde bile yasadigim konfor anlatilamaz. Lutfen agrilariniza kulak verin ve derin endometrium konusunda kendinizi Onur hocama teslim edin. Benim ameliyatim cok riskli ve tehlikeli bir ameliyatti ama hocam bunu basarili bir sekilde halletti. Tekrardan cok tesekkur ediyorim. Allaha sukrediyorum iyi ki sizi karsima cikardi💕

Ebr*** D***

Harika bir doktor♥️ Hasta olarak sizi anlaması sizin anlayacağınız şekilde olayı hastalığı izah etmesi ve en önemlisi sizi değerli hissettirmesi. Onur hocam sayesinde rahat ve başarılı bir ameliyat geçirdim bu süreçte eşim yurt dışındaydı onu da bu süreç ile ilgili bilgilendirmesi bu ince düşüncesi bizi mutlu etti. Varlığı bizim için çok kıymetli.

Nih*** S***

Merhaba yıllardır sebebi bulunamayan gastroentroloji,üroloji ve kadın hastalıkları arasında mekik dokuduğum bir türlü teşhis konulamayan,sen artık psikolojik yapıyorsun denilen ağrılarıma tavsiye üzerine Onur hoca ya muayene oldum. Derin endometriozis ve adenomyozis ameliyatımı gerçekleştirdi değerl i hocam. Ameliyattan inanılmaz derece korkan bir insan olarak ameliyat sonrası süreç te benim için rahat geçti.Gerçekten benim hayatımda bir dönüm noktası oldu.Tek pişmanlığım neden daha önce Onur hocamla yollarımız kesişmemiş beni hayattan soğutan bu ağrıları boşuna çekmişim. Herşey için kendisine çok çok teşekkür ederim

Eda E***

 

Onur bey ile İzmir’deki doktorum Barış Büke sayesinde tanıştım. Her regli dönemim inanılmaz sancılı ve zordu. İlişki sırasında, muayene sırasında olan ağrılarım çok yoğundu. Barış bey direk Onur beye yönlendirdi, gidip görüştük ve ameliyat kararı aldık. Çok stresli idi, çok korkmuştum fakat hiç bekl ediğim gibi olmadı. Ameliyat sonrası neredeyse hiç ağrım olmadı, derin endometriozis rahatsızlığınız varsa ve ameliyattan korkuyorsanız, korkmayın. Onur hocam çok teşekkür ederim, çokta korkutucu olmayan regli dönemleri varmış 😌 iyi ki tanışmışız.
Esm*** Y***

birde Sağda 13 cm, solda 4 cm iki çikolata kistim bulunmaktaydı. 13 cm’lik kist sağ yumurtaya sarılmış bir şekildeydi. Gittiğim başka doktorlar kist ile yumurtayı da alacaklarını gerekirse tüpleri de alacaklarını söylemişlerdi. Bekar olduğum için ve ileride çocuk düşünme ihtimalini göz önünde bulundurarak yumurtanın alınmasını istemiyordum. Uzun ve detaylı arayışlardan sonra Onur Hocama randevu aldım. Onur Hocam tüm detayları ile endometriozis hakkında bilgiler verdi. Ameliyatımı da yumurtaları koruyarak, kistlerin kapsüllerini yakarak argon lazer ile yumurtalara zarar vermeden yapacağını söyledi. 1 mart tarihinde ameliyatımı laparaskopik olarak gerçekleştirdik. 13 cm’lik kist göbek deliğime doğru büyümüş ve atardamar geriyormuş. (son bir kaç aydır kalp çarpıntısından dolayı acile, kardiyolojiye gidiyordum. Sonuçlarım da temiz çıkıyordu.) 4 saat süren ameliyatımdan sonra önce Allah’ın sonra da Onur Hocam sayesinde kurtuldum. Ellerinize sağlık hocam. Başarılarınızın devamını dilerim 😊

Oz** Se**

Size kabus dolu ağrılı günlerimi anlatamam. Uykusuz geceler… Günlük yaşantımda hiçbir şey yapmak istemiyordum. Çocuğumla ilgilenemiyordum. Aciller iğneler serumlar ağrı kesiciler… Kaç sene kaçtım ameliyattan. Ama şimdi bakıyorum da Allah bin kez razı olsun Onur hocamdan. Sayesinde iyiki diyoru m. Bunca yıl bunca ağrı boşuna çekmişim. Boşuna korkmuşum. İnanın onlarca doktor gezdim. Onur hocamla geç tanıştım. Keşke daha önce tanisabilseydim. çok anlayışlı çok profesyonel herşeyi tek tek anlatan doktor. Derin endometriozis, adenomniyozis, nodül, yapışıklıklar. Kurtuldum sayesinde ? Onur hocam iyiki var. Ben iyileştim evimiz iyileşti çok şükür. Eşim bundan sonra Onur hocadan başkasına gitmem diyor ☺️ Eğer bu yorumları okuyorsanız çare arıyorsunuz demektir. Bende çok aradım ve çok şükür ki Onur hocamı buldum. Bende çok yorum okudum. Tek pişmanlığım Onur hocamı geç buldum. Ama bundan sonra tek doktorum?

Sev*** Y***

Endometriozis konusunda araştırarak gittiğim Onur hocayı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha önce tanı konulamadığı için çektiğim tüm acıları düşününce doğru hekim çok önemli. Laparoskopik cerrahiyle olduğum ameliyat sonrası ağrılarım ciddi oranda azaldı. Onur hocam bilgisi ve tecrübesiyle bu alanda ben im gördüğüm en iyi hekim. Herşey için teşekkürler ❤️

Sed*** A***

Kısaca söyleyebileceğim şey şu ki, Onur Hocam’a kendimi de, en sevdiklerimi de büyük bir gönül rahatlığı ile emanet ederim. Kaldı ki, kendimi kendisine emanet ettiğim için sağlığım da hayatım da çok önemli şekillerde iyileşti. Bir hekim olarak da, bir bilim insanı olarak da, ve bir insan olarak da i yi ki, iyi ki! var dediğim biri Doç Dr Onur Topçu. Çok ama çok sağolsun. Daha uzun hikayem ise şöyle: Sonunda Onur Hocam’ı bulduğumda uzun yıllardır çok ağrılı, son zamanlarda ise tamamıyla dayanılmaz hale gelen, hayat kalitemi ve işlevselliğimi de çok kötü etkileyen, ve doğrusu umudumu ve psikolojik direncimi de eritmeye başlayan adetlerden muzdariptim. Sancılı günlerimde yürüyemeyecek, yiyemeyecek, normal bir birey olarak işleyemeycek durumlara geliyordum, ve sancılı günlerimin sayısı da gitgide artmaktaydı. Önce, Onur Hocam’ı bulmadan önceki sürecimi biraz paylaşmak istiyorum – belki bunu okuyanlar da benzer deneyimlerden geçiyorlardır, ve yalnız olmadıklarını görürler. Yıllar içinde farklı farklı uzman doktorlara gittim. Bir noktada miyom tanısı kondu ama hepsi endometriozisimi atlamıştı. Sonunda kendi araştırma ve çabalarımla endometriozis diye bir hastalık olduğunu öğrenip, bendeki rahatsızlıkla sanki örtüştüğünü görüp, ama internette okuduklarımdan da bu hastalık hakkında son derece gözüm korkmuş bir şekilde, gittiğim doktorlara acaba bende endometriozis mi var diye sordum endişe içinde. Çok da üzerinde durulmadan, belki vardır diyerek, ama gerekli tetkikler istenmeyerek, tedaviye yönelik de yeni bir şey yapılmayarak geçiştiriliyordum. Çoğunlukla, ağrıma yetmediğini ve sancı dönemi dışında hissettiğim diğer tuhaf ve rahatsız edici semptomlara da faydası olmadığını söylememe rağmen aynı tarz ağrı kesiciler almam tekrar tekrar tavsiye edilerek muaynehaneden uğurlanıyordum. Miyomumun alınması da tavsiye edildi ağrılara iyi gelebileceği anlatılarak, ama o zamana kadar ziyaret ettiğim doktorlar bunu açık ameliyat olarak gerçekleştireceklerini söylemişlerdi. Henüz çocuk sahibi olmamış ve doğurganlığını korumak isteyen biri olarak rahmimden ameliyat olmaya sıcak bakmıyordum, ve bu konudaki endişelerimi aklıma yatan bir uzmanlık, açıklık, sabır, ve merhamet ile anlatabilen hekimlere de maalesef rastlayamamıştım. E ilaç da fayda etmiyordu. Durumum aydan aya kötüleşiyordu. Ve doktor doktor gezip, dert anlatıp, bu sürecin maddi manevi yorgunluğunu çekip, sonra da yine çözüme ulaşamamak beni umutsuzluğa ve bitkinliğe sürüklemişti. İşte böyle bir zamanda sevgili Onur Hocam’ı tanıma şansına sahip oldum. Kendi internet sitesinde yazdıklarını okuduğumda, endometriozis hastalarını gerçek bir uzmanlık, ilgi, ve sorumluluk bilinciyle sahiplendiğini, kariyerini de çok istikrarlı bir şekilde bu hastalığın araştırılması, halkın bu konuda bilgilendirilmesi, doktorların bu konuda eğitilmesi, ve hastaların da gereken ilgi ve uzmanlık ile doğru şekilde tedavi edilebilmesine adadığını gördüm. Okuduğum hasta yorumlarından ise hem hekim olarak tecrübe ve başarılarını, hem de bu hassas zamanda acı içindeki insanları rahatlatan güzel kişiliğine dair çok şey öğrendim. Sonunda Onur Hocam’la ilk tanıştığıma beni uzun uzun, dikkatlice, ve büyük bir insani saygıyla dinlendi. Sırf böyle, size yardım edebilecek ve yardım etmek isteyen biri tarafından samimiyetle dinlenmek bile insana gerçekten şifa ve iyilik getiriyor, güç veriyor. Hocam eski tetkiklerime baktı, ama kendi de, daha önce hiçbir doktorun bana yapmadığı detaylı bir muayene yaptı. Endometriozis tanısı koydu, miyom tanımı doğruladı. Tedavi seçeneklerimi, kişiliğim gereği ihtiyaç duyduğum ayrıntıyla, bliimsel çerçeveden anlattı. Miyom için de, endometriozis için de ameliyatımı kapalı (laparoskopik) olarak yapacaktı. Açık ameliyattan daha iyi sonuç veren ama daha çok uzmanlık isteyen kapalı ameliyat olabileceğimi bilmek beni çok rahatlattı. Onur Hocam bitmek bilmeyen sorularımı yanıtladı. Ama kendimi çok fazla strese sokan dipsiz kuyu gibi sorular sormaya başladığımı farkettiğinde de son derece nazik ve şefkatli bir şekilde, bazı detayları da ona emanet edip kendim rahatlayabileceğimi hatırlattı – gerçekten haklıydı! 🙂 Sonunda güvenebildiğim bir doktor bulunca ona güvenip her şeyi kontrol ve teyit etmeye çalışma stresini elden bırakmaya başlamak da gerçekten çok iyi geldi bana. Onur Hocam, tıbbi olarak gerekli gördüklerini çok net ama baskıcı ve aceleci olmayan şekillerde anlattı. Hangi tedavi planını izleyelim derken bazı konularda tıbbın çok net olduğunu, ama tıbbi çerçeveden kesin cevaplanamayacak bazı soruların da mevcut olduğunu, bu noktada da hastanın kendi istek ve değerlerini göz önünde bulundurarak karar vermesinin uygun olacağını açıkladı. Mesela tıbbi olarak hem ameliyat olma gereği hem de kişisel olarak doğurganlığımı koruma isteğim konusunda çok yerinde önemler almamı sağladı Onur Hocam. Neticede, Onur Hocam sayesinde bedenen de zihnen de ruhen de hazır hissettiğim, en baştaki tüm korkuma rağmen sonunda kendimi büyük bir gönül rahatlığıyla kendisine emanet edebileceğimi anladığım bir ameliyatta Onur Hocam endometriozis odaklarımı temizledi ve miyomu çıkardı. Endometriozis odaklarının yeri ve derinliği sebebiyle, başka, daha az tecrübeli ve daha az sorumluluk anlayışı olan bir cerrahın elinde, çok daha invazif ve ağır bir ameliyat geçirmem gerekebilirdi. Onur Hocamın itinalı ameliyatı sayesinde bu süreci mümkün olan en hafif şekilde geçirdim. Sağolsun, Onur Hocam ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da takibimi yapmaya devam etti ve iyileşme sürecimde de beni bilgilendirmeye ve her şeyin iyi olacağına dair içimi rahatlatmaya devam etti. Biliyorum çok uzun yazdım ama Onur Hocam o kadar zor bir dönemimde bana o kadar büyük bir tıbbi ve insani destek verdi, sağlığım konusunda endişe eden aileme kadar bile özveri ve sabırla destek oldu ki, kendisiyle yaşadığım tedavi ve iyileşme sürecimi hakkıyla anlatmaya çalışmak böyle uzun sürdü. Onur Hoca gibi son derece, uluslararası standartların en yüksek mertebesinde yetkin olduğunu hissettiğim doktorlarımız ve bilim insanlarımız olması çok büyük bir hazine. Onur Hocam’a çok ama çok teşekkür ediyorum. Kendisini canı gönülden öneririm. Bu süreçte büyük bir nezaket ve sıcaklıkla bizlere destek veren muayenehane idari ekibine ve hemşirelerine de ayrıca teşekkür ederim.

Sil*** S***

Onur Bey Annemin doktoruydu birlikte başarılı bi operasyon süreci geçirdiler ,bende regl geçilmeleri ve ağrılari şikayetiyle kendisiyle görüştüm kendisi ve Ekibi muazzam ilgili ,profesyonel, hijyenik bir ekip. Kendimi çok rahat hissettim tüm tedavi sürecini ayrıntılarıyla şüphe birakmadan anlatti ço k mutlu ayrıldım tüm rutin kontroller ve kronik problemler için şüphe duymadan çalışacabileceğiniz tek doktor . Ekibine ve kendisine sevgiler.

Nis*** D***

Size kabus dolu ağrılı günlerimi anlatamam. Uykusuz geceler… Günlük yaşantımda hiçbir şey yapmak istemiyordum. Çocuğumla ilgilenemiyordum. Aciller iğneler serumlar ağrı kesiciler… Kaç sene kaçtım ameliyattan. Ama şimdi bakıyorum da Allah bin kez razı olsun Onur hocamdan. Sayesinde iyiki diyoru m. Bunca yıl bunca ağrı boşuna çekmişim. Boşuna korkmuşum. İnanın onlarca doktor gezdim. Onur hocamla geç tanıştım. Keşke daha önce tanisabilseydim. çok anlayışlı çok profesyonel herşeyi tek tek anlatan doktor. Derin endometriozis, adenomniyozis, nodül, yapışıklıklar. Kurtuldum sayesinde ? Onur hocam iyiki var. Ben iyileştim evimiz iyileşti çok şükür. Eşim bundan sonra Onur hocadan başkasına gitmem diyor ☺️ Eğer bu yorumları okuyorsanız çare arıyorsunuz demektir. Bende çok aradım ve çok şükür ki Onur hocamı buldum. Bende çok yorum okudum. Tek pişmanlığım Onur hocamı geç buldum. Ama bundan sonra tek doktorum?

Sev*** Y***

Endometriozis konusunda araştırarak gittiğim Onur hocayı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha önce tanı konulamadığı için çektiğim tüm acıları düşününce doğru hekim çok önemli. Laparoskopik cerrahiyle olduğum ameliyat sonrası ağrılarım ciddi oranda azaldı. Onur hocam bilgisi ve tecrübesiyle bu alanda ben im gördüğüm en iyi hekim. Herşey için teşekkürler ❤️

Sed*** A***

Onur hocamın elleri gerçekten sihirli,mucizelerle dolu bir hekim.O iyi bir doktor olmanın yanında iyi de bir insan.Hiç egosu olmayan bizden birisi.Sekiz seneden fazla endometriozis ile uğraşmaktaydım. Gittiğim bütün doktorlar ameliyat diyordum ben bir türlü ikna olmuyordum.Sonra Onur hocamı buldum ona gittiğimde ilk muayenede tahlil yapmadan, eski sonuçlara bakmadan herseyi bildi o kadar olaya hakimdi ki ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyat olmaya karar verdim ama ameliyat gününe kadar bir panik hastası olarak hocamın burnundan getirdim sürekli arayıp soru soruyordum.Ama hocam bütün aramalarımı açtı ve bıkmadan usanmadan cevap verdi.İnsanın zor gününde yanında olmak bu olsa gerek.Panik olmamdan dolayı ameliyat günü ilk sırada beni aldı ameliyata önce odama geldi diğer doktorlara bir şey söylemek istemiyorum ama çoğu bir telefonla ameliyathane çağırıyordu Onur hocam kendi geldi elimi tuttu moralini verdi üstünede sakinleştiriciyide vurunca ven leyla vaziyettte?ameliyata gittim.Evet zorlu bir ameliyat olmuş 4 bucuk saat sürmüş ama hocam o sihirli elleriyle herseyi halletmiş onun için diyorum mucizevi doktor diye.Ameliyat sonrasında da hep yanımizdaydi yine benim bitmek bilmeyen sorularımı cevapladı. Allah senden razı olsun hocam artık kadın hastalıklarında dilimde tek bir doktor var o da ONUR TOPÇU. Çevremdeki herkesi hocama gönderiyor ve tavsiye ediyorum. Hocsm benim için aileden biri kardeşim gibi oldu.O kadarda mütevazi bir insan.Önce insan sonra hekim mi dersek insan olmanın tek örneğidir Onur hocam.Sonsuz teşekkürler hocam

Mel*** A***

Onur Beye muayane olduğum gün hayatımın dönüm noktası oldu diyebilirim…Endometriozis hastasıyım ve yaklaşık 17 yıldır geçmeyen ve teşhiş edilemeyen, hayat kalitemi mahveden ağrılarım vardı..Bu zamana kadar İstanbulda endometriozisle ilgili alanında uzman ve ün yapmış bir sürü doktora gittim anc ak hiçbirisi ağrımı geçirme garantisi veremedi çünkü ultrason ve mr da bir şey göremediklerinden kesin konuşamadılar, umut veremediler, çaresizce ömür boyu bu ağrıları çekmeyi kabullendim..Onur Beyi tesadüfen keşfettim ve aslında çok da umut besleyerek gitmedim ancak kendisi ilk ultrason muayenesinde ağrı yapan yeri buldu ve kendine çok güvenen bir şekilde bu ağrıyı geçireceğini söyledi…Bir sürü doktora gitmeme rağmen ağrı yapan endometriozisimi ultrasonda teşhis eden tek doktor Onur Beydi..Onur Bey kendine güvenerek “ben biliyorum orda var” dediği o an benim hayatımın önemli anlarından biriydi..Hayattaki en kötü ve zor şey “belirsizlik” duygusu ama hayatımda ilk kez bir doktor kendinden emin konuştu…Onur Bey’in endometriozis hastalığında bilgisinden ötürü kendine güvenen bir üslubu var ve bu üslup insana sonsuz güven veriyor.. 4 gün önce ameliyatımı yaptı ve kendimi çok iyi hissediyorum…Onur Bey ultrasonda var olduğunu öngördüğü endometeriozis odaklarını ameliyat anında açıp bakınca gördü ve hepsini temizledi…Ben Kırşehir’de yaşıyorum ve yıllardır bana birkaç saat uzaklıkta olmasına rağmen doktorumu keşfedememişim ve hayatımın uzun yılları harcanmış gitmiş…Anadoluda yaşayan endometriozis hastaları doğru teşhis almak için İstanbula gidiyorduk ama buna hiç gerek yokmuş ..Belki benim gibi bilmeyen birileri okur ve faydalanır diye yazıyorum Ankarada endometriozis hastalığını çok iyi teşhis ve tedavi eden bir doktor var..Doktorluğundaki başarısı haricinde insani yönü, hastaya yaklaşımı, detaylı açıklama yapması , üslubunun düzgünlüğü, ameliyat sonrası ilgisinin devam etmesi gibi pozitif yönleriyle iyiki benim doktorum olmuş kendisi…Beni ağrısız bir hayat bekliyor biliyorum….

Eyl*** E***

1.5 yıldır şiddetli karın ağrısı ve şişkinliğim vardı.Bir türlü teşhis konulamadı.Bağırsaklardan dolayı olabilir denildi ve ilaçlar verildi fakat hiç bir rahatlama olmadı.Kadın-Doğuma gittim endometriyozis denildi ben de internetten Doç.Dr.H.Onur Topçu ile ilgili yorumları okudum ve bağlantıya geçti m hemen randevu oluşturuldu.Doktor bey o kadar Güler yüzle ve kendine güveniyle beni çok rahatlattı.Hemen tedavimi düzenledi Dr.Onur bey .Ben Konya Akşehir de çalışıyorum.Doktor bey her ay iletişime geçti tedavinin nasıl sonuç verdiğine dair ve ameliyat gününü belirledik.Normalde ben panik biriyim fakat Doktor bey anlayışı ile Güler yüzüyle o kadar psikolojik olarak çok rahat girdim ameliyata.Ameliyat sonrası toparlanma sürecimde o kadar rahat oldu Kİ.Doktor bey e çok teşekkür ediyorum eline ve yüreğine sağlık herşey için çok ama çok teşekkür ederim

Den*** K***

 

Bir anda başlayan şiddetli ağrılar, her hafta acillerde geçen ve tanısı konulamayan hastalığıma uygulanan yanlış tedaviler, her gün en az 7-8 adet içtiğim ağrı kesiciler ve sürekli devam eden şiddetli ağrılar sonucunda artık adım bile atamamak, her gece şiddetli ağrıyla uyanmak ve geçmeyen tarifi im kansız ağrılar sonucu hayat kalitemin düşmesiyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak tükenmek… Bu cümleleri yazarken bile nefes alamam… İşte böyle bir zamanda alanının uzmanı olan Doç. Dr. Hasan Onur Topçu hoca ile yollarımız kesişti. İlk muayenede tam teşhis koyması, endometriozis ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vermesi ve merak ettiğim soruları sabırla cevaplayarak yapıcı bir yaklaşımla yaklaşması ve güleryüzlü olması gerçekten benim için çok önemliydi. Endometriozis dışında adenomyozis olduğunu da tespit etti ve başarılı geçen ameliyat sonucunda yeniden doğmuş gibi oldum ve resmen dünyaya tekrar gözlerimi açtım. Onur Hocamın güleryüzlü, merhametli olması büyük bir empatiyle yaklaşması, ilgilenmesi ve rahatlatıcı konuşmaları hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrasında bana büyük bir destek sağladı.? Ayrıca klinik ekibindeki İlknur Hemşire ve sekreteri Gülşah Hanım’ın yardımseverliği ve candan yaklaşımları için teşekkür ederim. Ağrısız her bir güne gözlerimi açtığımda Onur hocama dua ediyorum. Allah hocamızı ailesine ve sevdiklerine bağışlasın nice sağlıklı ve mutlu ömürler nasip etsin. Minnettarım.?? İyi ki varsınız Onur Hocam iyi ki tanımışız sizi, bizim için çok değerlisiniz ve mükemmel bir hekimsiniz…??? Selam ve sevgi ile sonuz teşekkürler…?

İre*** Ç***

Merhabalar yıllardır bitmeyen ağrılarım ve kanamalarım yüzünden hayat kalitem düşmüş ve hiç bir şey yapmak istemiyordum.Hangi hocaya gittimse hiç bir çare bulamadılar ne olduğunu anlamadılar ve hep üzgün ayrıldım.ama bana iyi gelecek bir cerrah bulacağıma emindim ve bir gün araştırırken tesadüfen ka rşıma çıkan onur hocam meğer benim mucizem olacakmış ? bu hastalıkla ilgili yaptığı işlemleri izledim ve evet bu hoca benim mucizem olacak dedim hemen tereddüt etmeden hemen randevu aldım ve gittik.Güleryüzüyle karşıladı ve bu hastalıkla ilgili neler yapılır hepsini samimiyetiyle anlattı benim rahatsızlığım endometriozis ayrıca adenomyozismiş ve ameliyata karar verdik.Ameliyat öncesi ve sonrası asla yanlız bırakmayan sorulara yılmadan cevaplayan Muhteşem bir cerrah ? ve başarılı bir ameliyat oldum bir gün sonrada taburcu oldum.Ameliyat sonrası ilk reglimi oldum şükürler olsunki hiç bir ağrı ve gereksiz bir kanama yaşamadım.Bugün kontrol randevum vardı ve her şey yolunda çok şükür ? bundan sonra ağrısız ve gereksiz kanamaları yaşamayacağım günler yıllar beni bekliyor ? sihirli ellerin tek sahibi mucizem onur hocam size sonsuz teşekkürler iyiki sizi tanımışım iyiki yollarımız kesişmiş iyiki varsınız hocam rabbim size sağlık ve güç kuvvet versin ?

Tub*** K***

Bazen öyle anlar olur ki, ağrıdan acıdan ızdırap çeker hale gelirsiniz.Yaşam kaliteniz düşer, hayattın akışını kaçırırsınız.Endometriozis, adenomyozis… daha ismini tellaffuzda zorlandığımız birçok kadın hastalıkları hayatımızın ortasında yer alır.İşte böyle durumlarda kendimizi çaresiz hissederiz .Hastane hastane, doktor doktor derman ararız.Tam da bu noktada DOÇ.DR. HASAN ONUR TOPÇU hocam hayatımıza bir SÜPER KAHRAMAN olarak dokunur.İlk muayene aşamasından tutun, ameliyat öncesi ve sonrası insanı sakinleştiren yaklaşımıyla MÜKEMMEL BİR DOKTOR’ dur kendisi. Regl ağrısı dediğimiz ve dayanmaya çalıştığımız tüm şikayetlerin sebep ve sonuçlarını tam olarak açıklayan bilgi birikimiyle alanında ÇOK BAŞARILI BİR DOKTOR.Kendisine ne kadar teşekkür etsem az .SEVGİ VE SAYGILARIMLA
Özl.. Ü..

13 yıldır bir türlü çaresini bulamadığım her defasında doktora gidip sonuç alamadığım ve doktorların sürekli kürtaj yaparak beni gönderip hiç bir şekilde derdime derman bulamadıkları hastalığımın teşhisini ilk muayenesinde koydu. Ameliyat olacağım ana kadar ve ameliyat sonrasında benden tatlı dilini ,güler yüzünü ,merhametini ve şefkatini esirgemeyen bizi kendi ailesi gibi davranan koca yürekli Sayın Doç Dr Onur TOPÇU hocama teşekkür etmeyi bir borç bilirim. İyi ki sizi tanımışım ve sihirli ellerinizle iyi ki hayatıma dokunmuşsunuz . Canım hocam size ne kadar teşekkür etsek azdır. Şunuda eklemeden geçmek istemiyorum endometriozis ve adenomyozis olan hastalara tavsiyem doktor doktor gezip zaman kaybetmeden gözü kapalı bir şekilde Onur hocama gitmelerini tavsiye ederim.
Ayn.. F..

Onur hocam sayesinde sağ böbreğim ve bitmek bilmeyen agrılardan kurtuldum kendisine ilgisine çok teşekkür ederiz. Trabzon’da doktorlar yıllarca hastalığımdan anlamamışlardı bile kendisi bir ultrasonla her şeyi anladı bilgisi tecrübesi sayesinde güvenim bile arttı çok teşekkür ederiz
Cey.. G..

39 yaşındayım ve ordaokuldan beri çikolata kisti-endometriozist hastasıyım. Toplamda 4 operasyon geçirdim.Gezmediğim doktor kalmadı. Son operasyonum sonrasında o zamanki doktorumun” benim yerimde kim olsa bu operasyonu açık ameliyata çevirmişti içerisi çok kötü durumdaydı” sözleri ile uyandım. Üzerinden 9 yıl geçti. Böbrek ağrısı olduğuna emin olduğum bir ağrı ile neredeyse ayın 20 günü sıkıntı yaşıyordum. İç hastalıkları, kadın doğum uzmanları.Bana ağrı yapan kaynağı kimse söyleyemedi. En son ağrı kesici işe yarıyorsa şükret diyip beni gönderdiler.Ayın 15 günü ağrı kesici içilir mi, içiyordum. Aynı hastalıktan muzdarip endometriozist hastalarının doktor tavsiyelerini okurken sanş eseri Onur hocanın ismini gördüm. Acaba ağrım endo. kaynaklı olabilir mi diye düşünüyordum. Randevuya gittiğimde eliyle aslında ağrı yapan odak noktayı buldu.Ağrılarımın kaynağının burası olduğunu belirtti.O kadar güven verdi ki karar verdim ve geçen hafta ameliyat oldum. Rahmimi ve bir yumurtalığımı aldı.Tek yumurtalığımın içindeki kisti de temizledi ve bunları laporoskopy yöntemi ile tamamladı.Operasyon öncesinde video çekimi yapmıştı, karın zarımda o kadar çok endometriozist odağı vardı ki inanamadım.Onur hocam tüm yapışıklıkları açıp tüm odaklarımı temizlemiş.Ameliyat sonrası eve geldiğimde ağrı kesicini mutlaka iç dedi ama hiç ihtiyaç hissetmedim.İyi ki Onur hoca gibi doktorlar varlar ve hayatımıza dokunuyorlar. 9 yıldır o kadar çaresiz ve yalnız hissetmiştim ki, şimdi Onur hocam Ankarada yalnız değilim diyorum. Endometriozist-çikolata kisti kaynaklı sıkıntı yaşıyorsanız , kaynağını bulamadıkları bir ağrınız varsa,Onur hocamı tavsiye ederim. Doktor doktor gezmeyin.Keşke yıllar önce kendisiyle karşılaşabilmiş olsaydım. Herşey için teşekkürler.
Pel.. K..

Uzun süredir endometriozis ile mücadele etmeye çalışıyordum. Ancak son 8 aydır ağrı kesici almadığım tek bir gün,acile sürünerek gitmediğim tek bir adet dönemim kalmamıştı. Bir ay önce de hastalığımın iyice ilerlediğini bağırsağın tıkanma noktasına geldiğini,böbreğimi kaybetmeye başladığımı adeta karnımın içinde bir bomba patlamışcasına yapışıklık olduğunu öğrendim. Ağrılarımı yaptırdığım iğneler dahi kesemez hale geldiğinden ne işime gidebiliyor ne dışarı çıkabiliyor kısacası yaşayamıyordum. Tüm umutlarım tükenmişken bir mucize oldu ve yolum Onur Hocamla kesişti. Beni tüm ağrılarımdan yaptığı ameliyatla kurtardı. Ameliyatımın ikinci gününden itibaren hala inanamadığım bi şekilde ağrı kesici hayatımdan çıktı. Onur hocam bana artık akıp giden
hayatı yalnızca uzaktan izlemeyeceğim, dolu dolu yaşayabileceğim günleri verdi. Sonsuz teşekkür ederim. Minnettarım.
Ayl.. Yil…..

Canım doktorum eleriniz dert görmesin ? ortalama 3 yıldır aşırı kanama ve çok fazla sancılı bi süreçte tanıştım sizinle.kafamda deli sorularla kapınızı çaldım ve tüm sorularımı sabırla cevapladınız.ameliyat sonrası ağrılarım tekrar gelicek mi diye her aradığımda beni çok güzel sakinleştirdiniz.yaşa dıklarımı nasıl özetleyebilirim ki bilmiyorum ?‍♀️ Tek bildiğim iyiki siz iyiki canım doktorum.burdan hastalara sesleniyorum araştırmaktan asla vazgeçmeyin ❤️
Nur… S…

ONUR TOPÇU hocama ne kadar teşekkür etsem azdır 20 yıldır adet sancısı (endometriosiz)için gitmediğim doktor hastane kalmadı artık umudumun bittiği anda ONUR HOCAMA ulaştım daha ilk muayene de teşhis koyup başarılı şekilde ameliyatımı gerçekleştirdi ilk andan itibaren ve ameliyat sonrasında her ara dığımda ulaşabildiğim dikkatle dinleyen sabırla cevap veren Güler yüzlü şevkatli merhametli bir doktor Onur hocam endometriosiz ve adenomyozis hastaları sizi anlayabiliyorum hiç başka doktor gezmeyin gözü kapalı gidebileceğiniz doğru adres DOÇ.DR ONUR TOPÇU tekrar çok teşekkür ederim Onur hocam size ellerinize sağlık rabbimde size sağlık versin iyiki varsınız.
Gül… P….

Onur hocam vesilesiyle endometriozis ve adenomyozis ten kurtuldum kendisine canı yürekten tesekkur ediyorum
Büş.. D..

Adet ağrılarım ilk adet olduğumdan itibaren her zaman cok siddetli geçerdi ancak evliliğimin ilk ayinda adet dışı korkunc bir kasik ağrısıyla kendimi hastanede buldum. Defalarca farkli doktorlarda muayene edilmem, mr a girmem vs tetkikler neticesinde endometriozis hastası olduğumu ogrendim. Geçen s üre içerisinde bacaklara,kalçalara vuran ağrılar, aşırı adet kanamaları ve bununla birlikte ortaya cikan anksiyete sorunlarıyla boğuşup durdum, ameliyat oldum. Ancak doktorun bilgi ve tecrübesinin bu konuda yetersiz olması nedeniyle ameliyat derdime derman olmamakla birlikte sorunlarımın daha da artmasına neden oldu. Araştırmalarım sonucunda ogrendim ki Türkiyede bu ameliyatları hakkiyla yapan sadece bir kaç doktor varmis, bunlardan birisinin de Ankarada olması benim icin büyük şanstı… Sevgili Onur Hocam, ne desem az kalir sizin icin, çektiğim o kadar sıkıntının bir ödülü gibiydiniz benim icin… Zor gecen endometriozis ve adenomyozis ameliytindan sonra ağrı kesicisiz, ağrısız, ağlamadan gecirdigim günleri size borçluyum, ameliyattan sonra yeniden doğdum.. Mütevazı, sizinle birlikte üzülen, sizi anlayan bir doktora ulasmissaniz eğer tüm soru işaretleri bitiyor zaten… Her şey icin cok teşekkür ederim, iyi ki varsiniz Onur Hocam ?

esr.. k..

 

Öncelikle Onur hocama çok teşekkür ederim. Muayene olduğum doktorum bende çikolata kisti olduğunu gördü ve Türkiye’de bu alanda çok iyi olan Onur hocaya yönlendirdi. Ameliyatla çikolata kistini aldı doktorum ve çok memnun kaldım. Bu alanda çok başarılı olan Onur hocama ilgisi için çok teşekkür ederi m.

bah.. k..

 

Onur Hocamızla derin endometriozis üzerine yaptığım araştırmalarım sonucu yolumuz kesişti. Yanına gittiğimizde birçok doktora muayene olmuştuk ve kafamız çok karışıktı. Ancak Onur Hocamız bu hastalıkla ilgili bütün yaşadıklarımı sabırla dinleyip kendisi hastalıkla ilgili uzun uzun bilgi verdi ve mua yene sonrası tecrübesi ile birlikte hemen teşhisi koydu. Yaşadığım sıkıntılı dönemlerden sonra içim çok rahatlamıştı. Kendisine çok güvendim ve tüp bebek tedavisine başladık. Hocamızın sakinliği anlayışlı olması bu süreçteki endişelerimi de giderdi. Şu an hamileyim. Hocama çok teşekkür ediyorum.

elv.. o..

 

Öncelikle Saygı değer Onur Hocama güler yüzü ve ilgi alakası için çok teşekkür ederim. Ben yurtdışında yaşıyorum ve 16 Yılldır Şidetli Ağrılar çekiyordum. 4 defa Endometriosiz ameliyatı oldum ama maalesef sonuç alamadım, bana bu ağrılarla yaşamak zorunda olduğumu söylemişlerdi. Artık okadar çaresizd im ki Türkiye gelip orada bir Doktora görünmek istemiştim. İnternetten iyi bir Doktor araştırırken Onur Hocama denk geldim ve içimden bir ses Onur Hocamın ağrılarıma bir çare bulacğını hissettirdi ve bu yüzden randevu aldım ve Türkiyeye geldim. Beni Muayne ettikten sonra benim ağrılarımın nedenine tanı koydu ve Ameliyat kararı aldı. Sonunda başarılı bir sonuç elde ettik ve ben ağrılarımdan kurtuldum. Onur Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varsınız Hocam.

tah.. f..

 

Merhaba ben Doç.Dr.Hasan Onur Topçu’yu 2020 de tanıdım rahatsızlığım nedeniyle 5 doktor gezdim ve tedavi edilemedim üstelik kanser olabilme ihtimalim olduğunu araştırma hastanesine gitmemi ve daha bir sürü şey söylediler internetten yaptığım araştırma üzerine Onur Bey den randevu alarak şehir dışından Onur Beye muayene geldim ama öyle bir psikoloji ile geldim ki beynimin için de sadece acaba kansermiyim düşüncesi muayenemi oldum ve o kadar güzel ve o kadar mükemmel karşıladıki bizi sanki çok uzun zamandır tanıyor gibiydik. Bugüne kadar gördüğüm tanığım hiç bir doktora benzemiyordu sorduğum sorulara o kadar sakin ve güler yüzle cevap verdi ve beni hiç yargılamadı Muayenemi oldum ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ameliyatımı oldum patoloji sonuçlarım temiz çıktı içimiz artık rahattı çünkü kanser değilmişim sonuçlarıma en az bizim kadar sevinen bir doktor tanımamıştık Ameliyatımdan sonra gebe kaldım ve bir ay önce bebeklerimi çok şükür kucağımıza aldık.Gözü kapalı güvenebileceğim tanıdığım tek doktor Ankara’da değil Türkiye çapında tek doktor Doç.Dr.Hasan Onur Topçu iyiki sizi tanımışız iyi ki size güvenmişiz herşey için size çok teşekkür ederiz.

ay…kin

 

Aylarca ağrılarımın sebebini bulmak için farklı branş doktorları gezdim durdum. En sonunda konan teşhis endometriosis oldu evet ama bu benim ne ağrılarıma ne kafamdaki soru işaretlerini gidermeye yetmedi. Ta ki sevgili Onur hocamla karşılaşana kadar ? beni dikkatle dinleyen, tek tek anlatan, anlayan, tüm sorularıma samimiyetle ve engin bilgileriyle cevaplayan Onur hocamla karşılaşmak benim için büyük şans oldu. Bir süre ilaç tedavisinden sonra ameliyat olmamın benim için daha iyi olacağına karar verdik. Ameliyatımı ve süreci en detayına kadar konuştuk. Ameliyatımı yaptı değerli hocam. Şimdi çok çok iyiyim çok şükür. Günlerdir ağrı kesici içmeden yaşamanın mutluluğu içerisindeyim☺️ Çok kıymetli hocama ve ekip arkadaşlarına binlerce kez teşekkürler. Sayesinde sağlığıma kavuştum. Onur hocamı gönülden tavsiye ederim. İyiki varsınız hocam, minettarım?

a..demir

 

Endometriosiz hastalığında konuya cok hakim bir doktor kendisi..2007 den bu yana hayat kalitemi olumsuz etkileyen ağrılarım için Endometriozis Derneği listesinden inceleyip cok tecrübeli Oldugunu öngördugum doktorlara gitmeme rağmen agrimin neden oldiguyla ilgili net bir teshis alamadim..Sorularıma net bir cevap alamadım ..Agrilarim dayanılmaz boyutlara gelmesine rağmen cevap alamadığım için doktora gitmeyi bıraktım.. Endometrisoiz Derneğinin sosyal medyasinda bir yayınında Onur Beyin hastalık hakkında açıklayıcı ve konuya hakim konuşma tarzından ötürü kendisine muayene olmaya karar verdim..Acikcasi gitmeden önce derneğin Doktor listesindeki en genç doktorlarindan olmasindan dolayı kaygim yok değildi ancak kendisi ağrının sebebini çözdü ve konuşmaları, yaklaşımı ve tavrıyla diğer doktorların veremediği güveni verdi.Yillarca yasamis oldugum agriya sebep olan durumu kendisi kolaylikla teşhis etti; biliyorum ve inanıyorum ağrılarımi çözümleyecek .Endometriosiz hastalari çok iyi bilir bu hastalıktan anlayan doktor sayısı çok azdır ve genelde tedavi için Istanbula,Bursaya doktorlara gidilir ancak ben bir hasta olarak Ankarad’a Onur Beye gidilmesini öneriyorum.. Açıkçası bunca yıldır çok yakında olmasına rağmen kendisinden habersiz oldugum icin ağrılarım icin başka başka şehirlerde başka baska doktorlarda zaman kaybettiğim için çok üzgünüm…

em…n

 

20 li yaşlardan beri çektiğim adet sancılarımın 15 yıl sonunda boyut değiştirmesiyle ve teşhis konulamamasından dolayı (adet öncesi ağrı olması bacağıma vuran ağrılar tuvalette ağrı olması ve günlük hayatımda sürekli ağrı)Zekai tahir Burak hastanesinde endometriozis bölümüne yönlendirilmem sonucu Türkiye’de bu bölümün kurucusu ve farkındalığını ortaya koyan sayın Onur Hocam’la tanışma imkanı buldum Engin bilgisi hastayı dinlemesi farklı bakış açısıyla derdime derman oldu.Yıllardır gitmediğim özel ve devlet hastanesi kalmadı. Kesinlikle teşhis konulmasını bırakın yönlendiren bile olmadı psikolojik deyip gönderdiler. Son15 yıl sonunda hocam tarafından net bir teşhis konuldu ve ben endometriozis diye bir hastalık olduğunu ilk kendisinden öğrenmiştim.7/1/2021 tarihinde ameliyat oldum .Hayata yeniden başladım diyebilirim.Ağrısız hayat nedir şimdi anlıyorum.Şiddetli ağrılar bacağıma vurmaya başlamıştı ve yerlere çömelmekten karnımda derin bir çizgi oluşmuştu.Bu ağrıları ancak yaşayan bilir.Özellikle kendi hastalığım olan endometriozis hastası olanlar veya bir kadın doğum uzmanı arayan kişiler kesinlikle tek adres hocamdır.Kendisine bu meslek hayatında başarılarının daim olmasını diliyorum.Doğru teşhis ve tedavileriyle daha benim gibi birçok kişinin derdine derman olmasını diliyorum.

ende..ak

 

On yıldan fazladır çektiğim ağrıların sebebinin endometriozis hastalığı olduğunu fark etmeme vesile olan sevgili doktorum Onur Topçu. Haziran 2020’de 3,5 cm’lik çikolata kisti tespiti ile başlayan sürecimde yalnızca altı ay sonra 8 cm üzerine çıkması nedeniyle doktor arayışına girmemiz ve yolumuzun Onur hoca ve ekibiyle kesişmesi… Ne de güzel oldu. Öncesinde farklı doktorlara gidip fikir alma şansı bulmuştum. Ancak Onur Hoca’nın hem özellikle endometriozis konusundaki akademik bilgisi hem kişiliği bu zorlu süreçte o ve ekibi ile birlikte bu yolda yürümemizi sağladı. Başarılı geçen ameliyatım sonrasında endometriozis odaklarım, çikolata kistim ve de en önemlisi ağrılarımdan kurtuldum. Onur hoca hastalarını yürekten dinleyip sonuna kadar yardımcı olan ve son derece saygın samimiyeti ile insanı rahatlatan bir doktor. Onunla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

gu..lmaz ergül

 

Merhaba , Evleneli 10 ay olmuştu ve son 3 ayda adetimde düzensizlik olmaya başlamıştı.Son 3 aya kadar 28 günde düzenli adet olan biriydim.Her kadının olduğu gibi adet dönemimde ağırlarım vardı.Evlendiğimde asla bebek sahibi olma konusunda bir sıkıntımın olmayacağını düşünüyordum ama bu zamana kadar hiç kadın doğumda muayene olmamıştım. Düzensizliğimin başlaması ile özel bir hastanede muayene için gittim ve çikolata kistimin olduğunu ve altı ay kadar beklemem gerektiğini kendiliğinden gebe kalıp kalamayacağımı denememiz gerektiğini söyledi çünkü eşim ve ben ayrı şehirlerde sahada mühendisiz.Yumurtlama dönemi yanyana olamadığımız için beklememiz gerektiğini söyledi.Ben kist olayına adapte olduğum için 5 günde 6 doktorla görüştüm ve fikirlerini aldım.Bu konuda işinin en iyisi olan Dr.Onur Topçu onunla görüşmem gerektiği en güvenilir isimlerden biri olduğunu öğrendim. Hemen Onur hocamı aradım ve ertesi gün yanına gittim . Bir erkek doktora muayene olmak benim için korkunçtu ama onur hocam size kendinizi kötü hissetmemeniz için elinden geleni yapıyor.İlk gittiğimde hastalığın ne olduğunu sıkılmadan yavaş yavaş belki 30 dakika sadece anlattı .Muayene sonucu 9-7-6 cm sağ tarafımda çikolata kisti ,sol tarafımda 4cm çikolata kisti ve 2 cm myom vardı.Sağ tarafımdaki bir kist yumurta içerisinde idi.En önemlisi kan testinde AMH değeri ise 0.09 çıktı.Durumum oldukça ciddi ve normal yoldan bebek sahibi olmak benim için imkansız.Planlanan önce adetimin 2.günü yumurta alınacak embriyo oluşturulacaktı. Embriyo için en az 2 kez deniycektik çünkü sol tarafımda yeterli yumurtam yoktu.30 gün boyunca bekledik ve ben çok stresten dolayı adet olmadım. Bu 30 gün size nasıl geçti anlatamam. Bu süreçte onur hocamı ne kadar çok aradığımı mesaj çektiğimi bilmiyorum sürekli sorular soruyorum adet olmadıkça kendimi eşimi hatta onur hocamı da bunaltıyordum.Sağolsun hiç sıkılmadan her mesajıma hemen dönüyordu . Bir seferinde artık arayıp sakinleştirmişti . O kadar muhteşem bir kişi ki yoğunluğunun yanı sıra sizinle konuşacak zaman oluşturuyor. Ameliyat için muayeneye gittim ve ameliyat olursam embriyo oluşturmadan önce ne kaybederimi konuştum.Sağ tarafımda ne olursa olsun o kistler alınacak ve zaten o yumurtadan biz rezerv beklemiyorduk. Herşeyi tüm olacakları anlattı onur hocam ve ertesi gün bir hastasının ameliyatı iptal olduğu için ameliyat olacaktım.Sabah ameliyat için ailemle gittiğimde onur hocam da oradaydı.Ben ameliyat öncesi göremem sanıyordum onur hocamı ama kendisi ameliyat öncesi ve ameliyat hanede siz uyutulana kadar yanınızda oluyor.Bu konuda kendinizi inanılmaz umutlu ve güçlü hissediyorsunuz.Çünkü doktorunuz yanınızda ve ailenizi göremediğiniz yerde size aile o oluyor.Ameliyatım da her şey çok güzel geçti ve sağ yumurtamda ki kisti yumurtama zarar verilmeden alındı. Neden onur hoca neden gitmeliyim diye düşünmemeniz için söylüyorum en iyi cerrahlardan biri yumurtaya zarar vermeden kisti aldı. Şimdi iyileşme sürecindeyim ve hiç birşeyi riske atmamak için bir sonraki adet dönemimde embriyo dondurmak için yanına gitçez eşimle . Ve inanıyorum ki bebeklerimi elime alana kadar onur hocamı yine bunaltcam ama hastalarına karşı çok sabırlı Kimsenin bu durumda olmasını istemem ama bir çok kadında bu kistin olduğunu öğrendim Bu kadar uzun yazmamın sebebi başımdan geçenler belki bir arkadaşın hikayesiyle çakışır ve ne yapmam gerek diye düşünmeden Dr.Onur TOPÇU hocamızı arayın ve görüşün, cerrahi operasyon ya da tüp bebek konusunda olsun ona güvenin ve gönül rahatlığı ile sırtınızı ona dayayın. İyi ki varsınız hocam sevgi saygı ile.

top..kdan

 

Çikolata kistim için yaklaşık bir buçuk senedir bir çok doktor değişikliği yaparak giderek artan ağrılarımı azaltmaya yönelik çözümler bulmaya çalışıyordum. Muayene olduğum hekimler hastalığım hakkında bir bilgilendirme yapmaksızın çeşitli ilaçlar veriyordu. Bir şeylerin doğru olmadığını düşünerek tekrar iyi bir doktor arayışına girdim ve Onur hocayı keşfettim. Daha önce neredeymişim diyorum şuan. Resim üzerinde somut bir şekilde vücut anatomisi ve hastalığın nerede başladığı hakkında detaylı bilgilendirme ile öncelikle Endometriozis hakkında geniş bir bilgi sahibi olmamı sağladı. Açıkçası ihtiyacım olan şey tam da buydu, bu hastalıkla ilgili her şeye hakim olmak. Ardından detaylı bir muayene; daha önce gittiğim doktorların sormadığı, belki önemsemediği pek çok etken hakkında detaylı soru-cevap, benim de hissettiğim fakat anlam veremediğim, aydınlatılması gereken bazı detaylar.. Nihayet doktorumu buldum diyebilirim. Onur hocama buradan çok teşekkür ediyorum, gönül rahatlığıyla kendinizi teslim edebilirsiniz.

de…lınçarslan

 

Endometriozis hastasiyim bu konuda tek güvendiğim doktor diyebilirim.Onur hocam iyiki var?

f…f

 

Sezeryan ameliyatı ile doğum yaptıktan sonra adetlerim sürekli parçalı yoğun bir şekilde devam etti zamanla bu kanamalarım uzadı 4 gün olan adetlerim 15. Güne kadar ara kanamalar şeklinde hep devam etti hayat kalitemi ve enfeksiyon anlamında saglığımıda etkiler oldu bu süreçte çok doktora gittim fakat bi tedavi önermediler daha sonra doktor deyiştirince şikayetimin isminin ismosel oldugunu söyeldiler ameliyatla düzeltileceğini ve tekrar açık ameliyat olmam gerektiğini dile getirdiler açıkcası bende açık ameliyattan çekindiğim için bu konuyu araştırdım elazığda ismosel ameliyatı yapan doktor vardı fakat açık ameliyat ile olacaktım araştırmalarım sonunda internetten Onur Topçu hocamı buldum iletişime geçtim kendisine şikayetlerimi anlattım beni çok ilgili bir şekilde dinledi ismoselin açık ameliyata gerek kalmadan histeroskopi ile düzeltilecegini aynı gün taburcu olabilecegimi söyledi bende zaman kaybetmeden ameliyatımı olmak için Ankara’ya Onur hocamın muayenesine gittim çok ilgili bir şekilde muayenimi olduktan sonra hastaneye geçtik ameliyat heycanı beni sarmıştı ama Onur hocam ve ekibinin güler yüzü anlayışı ilgi ve alakası sayesinde o heycanımı yendim ve mükkemel bir ameliyat gerçekleşti aynı gün taburcu oldum evime döndüm ameliyattan sonra şikayetlerim azala azala devam etti bu süreçte Onur hocamla görüştüğümüzde 2.3.ayın sonunda tamamiyle şikayetlerimin geçecegini söyledi ve oprasyonun üzerinden 3 ay geçti bugün konrolüm vardı Ankara’ya gidemedim ama Elazığ’da Muayenimi oldum muayenem bittikten sonra Onur hocam muayene olduğum doktorla tlefonda görüştü durumumu dinledi kendisi muayene eder gibi doktorumla herşeyi konuştu ismoselimin geçtiğini iğleştiğini öğrendiğimde nasıl mutlu oldum anlatamam bu süreçte sorularımı hep yanıtlayan yanına gidemesemde ayrı ilde muayenemi olmama ragmen ilğilenen Onur hocama çooook ama çoook teşekkür ederim.Elazığ’dan selamlar saglıkla kalın????

ta…tin

 

Bağırsağıma ve sezeryan kesimden karnıma kadar yayılan ağrılı derin endometriozis hastalığı uzun yıllardır hayatımdaydı, maalesef gittiğim pek çok kadın doğum doktoruna durumu anlatmayı bile başaramamıştım. Kimi miyom görüyor, kimi çikolata kisti diyor kimi kist yok diyor, bağırsak ile ilgili şikayetlerimi ise hiç biri anlamlandıramamıştı. Onur hocamı bulduğumda ve daha ilk muayenede tüm dertlerimi ben daha anlatmadan benden iyi anlayan ve açıklayan beni aydınlatan bir doktoru sonunda bulduğumu anladım. Özellikle derin endometriozisin gerektirdiği çok disiplinli yaklaşımı ekibi ile Ankarada yakalamış işinde uzman bir doktor. Sadece endometriozisin temizlenmesi değil miyom istmosel bütün sıkıntılarım tek bir kapalı ameliyatla çözüldü. Nazikliği, sakinliği güleryüzü, ameliyatın öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyduğum her anda telefonuma cevap verip sorunlarımı çözdüğü için de kendisine ayrıca çok teşekkürler.

..

 

Çok ilgili hocamız

hincan ..ALTUN

 

16 Ağustos 2021 tarihinde şiddetli bel kasik ve ayaklarıma kadar vuran ağrılarımla gittim. Mevcut tahlillerimle bir an önce ameliyat olmam gerektiği konusunda yönlendirerek tedavime başladık. Daha önce aynı şikayetten dolayı ve biri 5 ay önce olmak üzere iki defa laparoskopik apse cerrahisi uygulanmış çözüm olmamıştı. Uzun ve ciddi bir operasyan sonrası daha önceki ameliyatlarımla kıyaslanmayacak şekilde sonuç aldım. Ameliyat sonrasıda eski ağrılarımdan kurtuldum ve çok şükür hızlı şekilde toparlandım. Onur Hocam’a gerek ameliyat öncesi gerek sonrasında bilgilendirmeleri ve yönlendirmeleri ile tabi ki de sonuçları bakımından ağrısız günlere kavuşmama vesile olduğu için ailece teşekkür ediyoruz. Iyiki varsınız hocam.

ma..in

 

Çok Memnun kaldık gayet ilgili ve bilgili bir doktor, teşekkür ediyoruz ilgisinden dolayı.

mur..koç

 

Merhabalar doktorlarım erkan hocama ve onur hocama çok teşekkür ediyorum onlar benim kurtarıcım oldu artık doktora gitmekten sürekli ilaç kullanmaktan ve hiçbir çözüme ulaşılamamaktan çok yorulmuştum en son hocalarım bana endometriozis tanısı koydu ameliyatımı hiç tereddüt etmeden oldum ve iyiki olmuşum o çok kötü sancılı ağrılarım geçti eğer ki ilişki sonrası ağrı adet sonrası ağrılarınız oluyorsa hiç düşünmeden hocalarımıza gelebilirsiniz herşey için tekrar çok teşekkür ediyorum ellerinize emeklerinize sağlık iyiki varsınız?

meyye ..GİÇ

 

Onur hocayi herkese tavsiye ediyorum. Endometriosis agrilarimdan kurtuldum ve sanki yeniden hayata dondum.

gu..ak

 

Yıllardır her adette, büyük abdest yaparken dayanılmaz ağrılar çekiyordum. En son gittiğim hastanede ilaçlı spiral takacaklardı. Ben de tatmin olmadım. Onur hocayı buldum iyi ki. Ultrason yapar yapmaz, hastalığımın hem bağırsağımın içine girdiğini hem de böbreğimin birini şişirdiğini söyledi. Az daha böbreğimi kaybediyordum. Çok şükür başarılı bir kapalı ameliyat sonrası ağrılarımdan kurtuldum. Bu ağrıyı çeken bilir, artık yeniden doğmuş gibiyim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

Ay…r.  Zo……an

 

Ben Amerika’da yaşıyorum. Amerika’da bir kez endometriozis nedeniyle ameliyat oldum ama ağrılarım geçmemişti, sadece çikolata kistimi almışlardı. Bir arkadaşım sayesinde Onur hocadan haberdar oldum. Endometriozis konusunda o kadar bilgili ki, resmen kendini adamış bu hastalığa. Bana sakince hastalığın oluşum mekanizmasını, ağrının nasıl oluştuğunu, sadece kistin değil nodüllerin asıl ağrı yaptığını anlattı. Muayenede nodüllerimi tespit etti. Kapalı ameliyat yaptı bana. Ameliyat sonrası hemen ikinci üçüncü günümde ağrılarım tamamen kayboldu. Bu kadar çabuk geçeceğini hiç düşünmemiştim. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ka…le.   Gö….li

 

Çikolata kistlerim vardı. Her ikisi de birbirine yapışıkmış kistlerimin. Çok ilgilendi benimle. Çok ilgili, iyi niyetli bir doktor.

Ke…an   D

 

Korkarak muayeneye gittiğim ardından emin ellerde olduğumu hissettiren bir doktor. 19 cm olan kistimi sadece 3 kesi yeri ile iz dahi kalmadan ameliyat etti. Gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrası ilgisi, alakası iyi ki Onur Hoca ile karşılaşmışım dedirtiyor. Tereddütsüz Onur Hocama gitmenizi tavsiye ederim. Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Su… irmenci.

 

Endometrioma şikayetiyle artık dayanamıyorum dediğim bir zamanda karşıma çıktı gitmediğim doktor kalmadı (özeli devleti)doktorlara bacağıma vuruyor ağrı dediğimde öbür doktorlar fizik tedaviye git bizle alakası yok derken Onur hocam buralaramı vuruyor ağrı deyip gösterince hüngür hüngür ağlamak istedim bu kadar işinde uzman bi doktor görmedim hastalığımın sene sene gün gün bende yaşattığı komplikasyonları 2 saat boyunca anlattı bi doktordan ziyade bi psikoloğa gitmiş hissiyatı veriyor endometriozis hastalarına kendini vakfetmiş resmen çok memnun kaldım çok teşekkür ediyorum Onur hocam iyiki varsınız.

N….aş

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş.Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz.Başarılarınızın devamını diliyorum.Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

F.A.

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. ?

Ş.L.

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

D.L.

 

Ameliyat olmam gerektiğini öğrendikten sonra başka doktorların yanlış teşhisi ve moral bozucu tavırlarıyla karşılaşmıştım malesef. Onur Beyle tanışmak benim için bir dönüm noktası oldu. İlk muayeneden itibaren kendisine çok güvendim, tedavi süreci ve sonrasında bu güvenim daha da arttı, pekişti.Yüz yüze ve telefon görüşmelerimizde ve yazılı iletişimimizde bütün sorularımı cevaplandırdı. En önemlisi de psikolojimi gözardı etmeden her daim yanımda oldu. Sanki uzun yıllardır tanışıyormuşuz gibi bana destek olduğu için ameliyat olabildim. Onur Beyle yolum kesişmeseydi asla ameliyat olmaya cesaret edemezdim. Onur Beyin sabrıyla çok şükür şikayetlerimden kurtuldum ve sağlığıma kavuştum. Onur Bey mesleğini aşkla yapan, hastasının insan olduğunu bilen çok kıymetli bir hekim.Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Nefes aldığım sürece dualarımda yer alacak. Demem o ki hiç tereddüt etmeden Onur Beyin hastası olabilirsiniz. Aldığınız bu karar, hayatınızdaki en doğru karar olacaktır ?

İ.L.

 

Saygıdeğer hocam.onur beye çok tesekkurlerimi sunarım ilk.önce 15 gun laparoskopik over kist ameliyatı oldum. Ve 24 saat geçmeden ayağa kalktim.ve şükürler olsun sayesinde ağrılarımdan kurtuldum elinize emeğine sağlık… bütün korkularımi sizin sayenizde yendim sizi tanidigim icin cok sansliyim. tekrar teşekkür ediyorum.

R.İ.

 

2 hafta önce tanıdım ve acil ameliya oldum 2 hafta oldu ve ben çok iyiyim keşke daha önce tanisaydim doktor onur beye ve bütün ekibine teşekkür ediyorum.

..lan.. ce

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

Da… lıç

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. ?

şra ..ldırım

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş. Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

f..aardıç

 

1 yıl önceki Endometrizois ameliyatından sonraki günlerde ağrılarım dayanılmaz hal aldı. Ailecek morallerimiz bozuldu. 1 yıl süren ağrılardan sonra Allah Onur hocamı karşıma çıkardı. Onur hocamın isabetli, güvenilir kararı ile yapmış olduğu operasyon neticesinde ağrılarımdan kurtuldum. Değerli ekibine ve Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır. Biz bayanlar için Onur hoca Allahın verdiği bir lütuf diyorum. Başarılarının devamını diler, saygılar sunarım.

 a..erdem

 

27 ekimde kızımın ağzından kan gelmesiyle başladı hastanelere taşınmamız haftalar süren hastane yatışları kızımın ağzından kan gelmesi şiddetli ağrılar hiçbirşey bulunamıyo herşey normal çıkıyo çeşitli tetkikler yapılıyo böyle iki ay geçti en sonunda internette onur beyi buldum ulaştım ve bizi davet etti muayene tetkikler yapıldı pulmoner endometriozis tanısına varıldı onur bey hayatımda gördüğüm en iyi doktor ve insan kızımla iletişimi çok güzel tedaviye başladı çok şükür kızım iyi ben inanıyorumki umudumun bittiği yerde rabbim onur beyi karşımıza çıkardı belki klişe olcak ama onur bey gerçekten bir melek Allah her zaman yanında olsun çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

rican ..çelik