Çikolata Kisti (Endometrioma) Tedavisi – Doç.Dr. Onur Topçu

Çikolata Kisti (Endometrioma) Tedavisi

Endometriozis, en çok ilgi duyduğum, araştırmalar yaptığım, konferanslar düzenlediğim jinekolojik hastalıkların başında gelmektedir. Endometriozis hastalığının ülkemizde bilinirliğini, farkındalığını arttırmak için oldukça çaba harcamış bir hekimim. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, sadece Endometriozisi ve Kronik Pelvik Ağrısı olan hastalar ile ilgilenen merkezi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2017 yılında kurdum ve 2019 yılına kadar da bu merkezin direktörlüğünü yürüttüm. 2019 Nisan ve 2020 Kasım ayları arası Ankara Memorial Hastanesinde çalıştım. Kasım 2020’den itibaren Türkiye’nin dört bir yanından gelen endometriozisli hastalarımızı Ankara’da kliniğimizde görüp, tedavilerini yapmaktayız.

(Milliyet Gazetesi: Ankara’da Endometriozis Polikliniği Açıldı)

O dönemde yüzlerce Endometriozis hastasının tetkik, tedavisini ve ameliyatlarını gerçekleştirdim. Bu merkezi kurmamı sağlayan en önemli motivasyon kaynağım, Endometriozis hastalarının oldukça sahipsiz kaldığını gözlemlemem ve ileri derecede cerrahi tecrübe gerektiren Endometriozis cerrahisinin optimal olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktı.

Sadece toplumda değil, hekimlerde de bu hastalığının farkındalığı az olduğundan, farkındalığı arttırmak için birçok sosyal sorumluluk projeleri ve eğitimlerin düzenlenmesine katkıda bulundum ve katkıda bulunmaya devam etmekteyim.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Onur Topçu - Endometriozis

 

Endometriozis hastalığının halk arasında en iyi bilinen formu, endometrioma adını verdiğimiz, çikolata kisti olarak bilinen halidir. Aslında çikolata kistleri endometriozis hastalığının yumurta üzerinde olan halidir. Diğer endometriozis formlarından farkı, çikolata kistlerinin yumurta rezervini azaltabilmeleridir. Kadınlara, endometriozis hastalığı tanısı, genelde bu kistlerin ultrason ile görülmesi ile konulur. Endometriomalar (çikolata kistleri), ultrason ile kolayca tanınabilmektedir, bunun nedeni çikolata kistlerinin ultrasonda tipik görüntülerinin olmasıdır.

(Endometriozis sayfamı incelemek için buraya tıklayınız.)

Aşağıda paylaştığım, Endometrioma (Çikolata Kisti) hastalığı ile ilgili bilgilendirici yazımı okuyabilirsiniz.

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Endometriozis hastalığının 3 ana tipi vardır. Bunlar;

 • Periton (karın zarı) endometriozisi
 • Ovarian endometriozis (endometrioma) (çikolata kisti)
 • Derin infiltratif endometriozis

Çikolata kisti olarak bilinen hastalık, endometriozis hastalığının overlerde (yumurtalarda) yaptığı kistik bir oluşumdur. Çikolata kisti denilmesinin nedeni, kist içeriğinin renginin çikolata renginde olmasındandır. Kist içeriğinin bu rengi almasındaki en büyük etken, kist içerisinde kanama sonrası biriken hemoglobin proteinin parçalanması sonrası, içeriğinde bulunan Fe (demir) elementinin ortaya çıkmasıdır.

Endometriozis Hastalığı Nasıl Oluşur?

Endometrioma (çikolata kisti) oluşumunu anlamak için öncelikle endometriozis hastalığı nasıl oluşuyor bunu bilmek lazım. Çünkü çikolata kisti hastalığı aslında endometriozis hastalığının bir çeşididir.

Endometriozis hastalığı adet gören kadınların hastalığıdır. Nadiren adet başlamadan ortaya çıkabilmektedir. Adetlerin kesildiği menopoz döneminde yeni endometriozis lezyonlarının çıkmasını beklememekteyiz. Sadece daha önceden oluşmuş olan endometriozis lezyonlarını menopoz sonrasında görebiliriz. Bunun istisnası menopoz döneminde hormon replasman tedavisi gören kadınlar veya vücutta bir tümör nedeniyle estrojen hormonunun normalden fazla salgılandığı durumlar olabilir.

Hepimizin bildiği gibi üreme çağındaki kadınlar yaklaşık 21 ile 35 günde bir adet (regl) olurlar. Adet oldukları dönemde ortalama 3 ile 5 gün süren, rahmin en iç tabakasının (endometrium) atıldığı kanama dönemleri olur. Yani adet kanında sadece kan bulunmamakta, rahmin en iç tabakası olan endometrium tabakası da bulunmaktadır. Endometrium tabakası hormona duyarlı bir tabakadır. Her ay döllenme olma ihtimali olduğundan, rahmin en iç tabakası kendisini eğer döllenme olursa diye en iyi şekilde hazırlamaya çalışır. Yumurta çatladığı dönemde ve birkaç gün sonrasında embryo oluşursa yerleşebilsin diye ideal ortamı hazırlar. Ancak gebelik olmadığı zaman, bir sonraki yumurta çatlaması ve döllenme ihtimali olan ay için hazırlanmak üzere adet kanı ile beraber vajene dökülür.

Tüm kadınlarda retrograd menstruasyon dediğimiz, yani adet kanının bir kısmının karın içine döküldüğü durum gerçekleşir. Bu olay rahim içinden tüpler vasıtasıyla karına doğru olmaktadır. Yukarıda anlattığımız üzere bu adet kanında sadece kan yok, aynı zamanda rahmin en iç zarı yani endometrium dokusu ve hücreleri bulunmaktadır. Kadınların yaklaşık %90’ında bu dokular herhangi bir soruna yol açmadan temizlenir. Ancak yaklaşık %10’unda nedeni halen tam olarak bilinmemekle beraber, bu endometrium hücreleri temizlenemez. Bu hücreler karın içinde kalır ve özellikle karnın iç yüzeyini saran periton dediğimiz dokuya yapışıp, orada büyümeye meyilli hale gelirler. Bu hücreleri temizleyemeyen kadınlarda, her adet (regl) döneminde hormonların da etkisiyle özellikle kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun etkisiyle karın içinde steril inflamasyon dediğimiz ciddi adet ve karın ağrılarına neden olabilecek endometriozis hastalığı başlar. Bu kadınlar her adet döneminde yıllarca bu lezyonlarının alevlenmesinden dolayı ciddi ağrı çekerler. Bu ağrılar adet ağrıları, ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken veya büyük abdest yaparken ağrı ve kasık ağrısı olabilir. Bazı durumlarda ciddi sinir tutulumlarına bağlı olarak, özellikle siyatik sinir endometriozisinde olduğu gibi bacak ağrıları da olabilir. Yani, sonuç olarak endometriozis hastalığı, rahmin en iç tabakasını oluşturan endometrium hücrelerinin, rahim dışında bulunması ve bulunduğu dokuda gelişim, çoğalma gösterip hastalık yapmasıdır. Kelime kökü de buradan gelmektedir. –osis kelimesi aşırı artış, anormal gelişim demektir. Endometrium rahim iç zarı tabakası demektir. Endometri-osis hastalığı da kelime kökü olarak da rahmin en iç zarının anormal gelişimi, aşırı artışı anlamına gelmektedir.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Nasıl Oluşur?

Endometrioma (çikolata kisti) hastalığı da karın zarında rastgele bulunabilen bu endometriozis hücrelerinin over (yumurtalık) ile teması sonrası, over içerisinde kistik lezyon yapmasına denmektedir.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Belirtileri Nelerdir?

Endometrioma (çikolata kisti) hastalığı ile endometriozis hastalığının belirtileri benzerdir.

Kadınlarda en sık ağrılı adet (dismenore), ağrılı cinsel ilişki (disparonia), ağrılı idrar yapma (dizüri), ağrılı büyük abdest yapma (diskezi), kasık ağrısı ve kısırlık yapmaktadır.

Endometriomanın ağrı yapma mekanizması tartışmalıdır. Çünkü endometriomaların izole olarak görülme yani sadece endometrioma (çikolata kisti) olması, eşlik eden diğer endometriozis tiplerinin (periton endometriozisi veya derin infiltratif endometriozis) olmaması daha az rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden ağrı nedeniyle endometrioması (çikolata kisti) olan bir hastanın cerrahisi yapılmadan önce o hasta mutlaka çok iyi değerlendirilmeli ve diğer ağrı yapabilecek durumlar tespit edilmeye çalışılmalıdır.

Endometriomaların kesin olarak ağrı yapabileceği 2 durum vardır. İlki ani büyümeye bağlı olarak kist duvarının gerilmesi ve ikincisi kistin rüptürü (patlaması) nedeniyle kist içeriğinin karın içine dökülmesidir.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Kısırlık Yapar Mı?

Endometrioma ile kısırlık ilişkisinin daha iyi anlaşılması için bazı oranlar vermek istiyorum. Herhangi bir problemi olmayan sağlıklı çiftlerin %85’i, düzenli cinsel ilişkiyle bir sene içinde gebelik elde ederler. Bu oran endometrioması (çikolata kisti) olan kadında %50’dir. Yani endometrioması olan kadınların yaklaşık %50’si kendiliğinden gebe kalabilmektedir. Gebe kalamayan %50’e ise medikal veya cerrahi tedaviler uygulanarak gebelik şansı arttırılmaya çalışılır.

Endometriomanın (çikolata kisti) nasıl kısırlık yaptığını gösteren net bilgiler elimizde ne yazık ki yok. Ancak nasıl kısırlık yaptığı ile ilgili mantıklı bir çok teoriler vardır. Bunlar;

 • Endometriomanın (çikolata kisti) endometriozis ile birlikte bulunmasına bağlı olarak endometriozis hastalığının yaptığı yapışıklıklar, tüpte şişmelere ve tüp ile over arasındaki anatomik ilişkinin bozulmasına neden olur.
 • Endometriomanın kendisi muhtemelen endometrioma içerisinde üretilen toksik ajanlara bağlı olarak over (yumurtalık) rezervini azaltabilmekte ve oositlerin (yumurtaların) kalitesini bozabilmektedir.
 • Endometriozis hastalığının kendisi sperm hareketlerini bozarak ya da rahmin embryoyu (döllenmiş yumurta) kabülünü bozarak da kısırlık yapabilmektedir.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Kanserleşir Mi?

Kadınlarda hayat boyu yumurtalık kanseri görülme ihtimali %1.4 ‘dür. Bu da yaklaşık olarak her 70 kadından birinin yaşamları boyunca yumurtalık kanseri olacağını ifade etmektedir. Bu oran endometrioma (çikolata kisti) olan kadınlarda yaklaşık %2-3 arasındadır. Bu da yaklaşık olarak endometrioması olan 33 ile 50 kadından birinde yumurtalık kanseri görüleceği demektir. Yumurtalık kanseri görülme oranlarına baktığımız zaman gerçekten endometrioma (çikolata kisti) ile yumurtalık kanseri arasında çok yüksek oranda olmasa da artmış bir ilişki olduğunu görüyoruz. Endometrioması olan kadınlarda yumurtalık kanserlerinden berrak hücreli ve endometrioid tipi daha çok görülmektedir. Özellikle menopoz sonrası dönemde endometrioması olan kadınlarda ve içeriğinde kanser şüphesi barındıran endometriomalarda cerrahi tedavi öncelikli olarak düşünülmelidir.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometrioma (çikolata kisti) tedavisi bireyselleştirilmelidir. Yani, bu hastalığın kadında yaptığı şikayete ve çocuk istemine göre tedavi planlanmalıdır. Bu tedavi planlanırken ağrının şiddeti, kadının yaşı, eşlik eden diğer üreme sistemi hastalıkları, yumurta rezervi gibi konular gözden geçirilir.

Ağrı nedeniyle öncelikle medikal olarak baskılayıcı ajanlar (ilaçlar) tercih edilmektedir. Eğer bu baskılayıcı ajanlar işe yaramazsa o zaman ağrı şikayeti için cerrahi tedavi planlanabilmektedir.

İnfertilite (kısırlık) şikayetiyle başvuran kadınlara ağrı için verilen ilaçlar verilememektedir. Çünkü bu ilaçların çoğu gebe kalmaya da engel olmaktadır. Dolayısıyla yukarıda da belirttiğim üzere tedavi bireysel olarak düşünülmeli ve her kadın için özel olmalıdır.

Özellikle infertilite (kısırlık) şikayeti olan ve endometrioma (çikolata kisti) olan bir kadında gebe kalmayı arttırıcı stratejiler kadının yaşına ve yumurta rezervine göre değişiklik göstermektedir. Yumurta rezervi iyi ve 35 yaşın altındaki kadınlarda cerrahi sonrası kendiliğinden gebelik elde edilebilmektedir. Yumurta rezervi kötü ve 35 yaş üzeri kadınlar için tüp bebek tedavisi daha mantıklı gözükmektedir.

Endometrioma (çikolata kisti) cerrahisi çocuk istemi olan kadınlarda günümüzde oldukça tartışmalı konuların başında gelmektedir. Çünkü bu hastalığın doğası gereği, hastalığın kendisi de over (yumurtalık) rezervini azaltabilmekte ve yapacağımız endometrioma (çikolata kisti) cerrahisi de yumurtalık rezervini azaltabilmektedir. Dolayısıyla yukarıda belirttiğim gibi endometrioma (çikolata kisti) tedavisi bireyselleştirilmeli ve her hastaya özel olmalıdır.

 

Endometrioması (çikolata kisti) olan kadınlarda medikal (ilaç) tedavi

 • Doğum kontrol hapları
 • Progestinler
 • 3 aylık iğne
 • GnRH agonisti (geçici menopoz ilaçları) Aylık veya 3 aylık şeklinde
 • GnRH antagonisti

Endometriozisin veya endometriomanın medikal tedavisinde unutulmamalıdır ki verilen tedavilerin hiçbiri mevcut hastalığı kökünden temizleyip atmaz. Mevcut tedaviler, kullanıldıkları sürece etkilidir. Bırakıldıkları zaman hastanın daha önceden sahip olduğu şikayetler geri gelebilir.

Ben hastalarıma daha iyi anlamaları için endometriozis hastalığında kullanılan tedavileri, aynı şeker hastalığı veya tansiyon hastalığında kullanılan tedavileri örnek vererek anlatıyorum. Nasıl bahsettiğim hastalıklarda kullanılan tedaviler tansiyonu veya şeker seviyesini kullanıldıkları sürece kontrol altında tutuyorlarsa, hastalığın kendisini tamamen ortadan kaldırmıyorsa, endometriozis hastalığında kullanılan ilaçlar için de benzer durum geçerlidir. Endometriozis hastalığına bağlı şikayetler çoğunlukla menopoz sonrası dönemde tamamıyla ortadan kalkmaktadır. Çünkü menopoz döneminde hastalığın besin kaynağı olan kadınlık hormonu östrojen azalmaktadır.

Endometrioma (Çikolata Kisti) Olan Kadınlarda Cerrahi Tedavi

Endometriomanın cerrahi tedavisinde altın standart laparoskopik kistektomidir. Yani kapalı ameliyat ile kist dokusunun çıkarılmasıdır. Laparoskopi ameliyatını özellikle de laparoskopik endometrioma ameliyatını bu konuda yıllarca çalışmış, deneyimi yüksek hekimlere olmanızı öneririm. Çünkü endometriozis hastalığının doğası gereği karın içi yapışıklıklara neden olan bir hastalık olduğundan, bu konuda deneyim sahibi olunmayan ellerde endometrioma cerrahisi eksik kalabilir veya cerrahi gereksiz komplikasyonlarla sonuçlanabilir.

Aşağıda linkini paylaştığım televizyon programında detaylı olarak endometriozis konusundan bahsetmiştim, arzu edenler izleyebilir. Ayrıca youtube kanalımda derin infiltratif endometriozis ve endometrioma cerrahilerime ait videolar bulunmaktadır. Arzu eden, merak edenler izleyebilir.

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Çikolata kistim için yaklaşık bir buçuk senedir bir çok doktor değişikliği yaparak giderek artan ağrılarımı azaltmaya yönelik çözümler bulmaya çalışıyordum. Muayene olduğum hekimler hastalığım hakkında bir bilgilendirme yapmaksızın çeşitli ilaçlar veriyordu. Bir şeylerin doğru olmadığını düşünerek tekrar iyi bir doktor arayışına girdim ve Onur hocayı keşfettim. Daha önce neredeymişim diyorum şuan. Resim üzerinde somut bir şekilde vücut anatomisi ve hastalığın nerede başladığı hakkında detaylı bilgilendirme ile öncelikle Endometriozis hakkında geniş bir bilgi sahibi olmamı sağladı. Açıkçası ihtiyacım olan şey tam da buydu, bu hastalıkla ilgili her şeye hakim olmak. Ardından detaylı bir muayene; daha önce gittiğim doktorların sormadığı, belki önemsemediği pek çok etken hakkında detaylı soru-cevap, benim de hissettiğim fakat anlam veremediğim, aydınlatılması gereken bazı detaylar.. Nihayet doktorumu buldum diyebilirim. Onur hocama buradan çok teşekkür ediyorum, gönül rahatlığıyla kendinizi teslim edebilirsiniz.

de…lınçarslan

 

Bağırsağıma ve sezeryan kesimden karnıma kadar yayılan ağrılı derin endometriozis hastalığı uzun yıllardır hayatımdaydı, maalesef gittiğim pek çok kadın doğum doktoruna durumu anlatmayı bile başaramamıştım. Kimi miyom görüyor, kimi çikolata kisti diyor kimi kist yok diyor, bağırsak ile ilgili şikayetlerimi ise hiç biri anlamlandıramamıştı. Onur hocamı bulduğumda ve daha ilk muayenede tüm dertlerimi ben daha anlatmadan benden iyi anlayan ve açıklayan beni aydınlatan bir doktoru sonunda bulduğumu anladım. Özellikle derin endometriozisin gerektirdiği çok disiplinli yaklaşımı ekibi ile Ankarada yakalamış işinde uzman bir doktor. Sadece endometriozisin temizlenmesi değil miyom istmosel bütün sıkıntılarım tek bir kapalı ameliyatla çözüldü. Nazikliği, sakinliği güleryüzü, ameliyatın öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyduğum her anda telefonuma cevap verip sorunlarımı çözdüğü için de kendisine ayrıca çok teşekkürler.

..

 

Çok ilgili hocamız

hincan ..ALTUN

 

16 Ağustos 2021 tarihinde şiddetli bel kasik ve ayaklarıma kadar vuran ağrılarımla gittim. Mevcut tahlillerimle bir an önce ameliyat olmam gerektiği konusunda yönlendirerek tedavime başladık. Daha önce aynı şikayetten dolayı ve biri 5 ay önce olmak üzere iki defa laparoskopik apse cerrahisi uygulanmış çözüm olmamıştı. Uzun ve ciddi bir operasyan sonrası daha önceki ameliyatlarımla kıyaslanmayacak şekilde sonuç aldım. Ameliyat sonrasıda eski ağrılarımdan kurtuldum ve çok şükür hızlı şekilde toparlandım. Onur Hocam’a gerek ameliyat öncesi gerek sonrasında bilgilendirmeleri ve yönlendirmeleri ile tabi ki de sonuçları bakımından ağrısız günlere kavuşmama vesile olduğu için ailece teşekkür ediyoruz. Iyiki varsınız hocam.

ma..in

 

Çok Memnun kaldık gayet ilgili ve bilgili bir doktor, teşekkür ediyoruz ilgisinden dolayı.

mur..koç

 

Merhabalar doktorlarım erkan hocama ve onur hocama çok teşekkür ediyorum onlar benim kurtarıcım oldu artık doktora gitmekten sürekli ilaç kullanmaktan ve hiçbir çözüme ulaşılamamaktan çok yorulmuştum en son hocalarım bana endometriozis tanısı koydu ameliyatımı hiç tereddüt etmeden oldum ve iyiki olmuşum o çok kötü sancılı ağrılarım geçti eğer ki ilişki sonrası ağrı adet sonrası ağrılarınız oluyorsa hiç düşünmeden hocalarımıza gelebilirsiniz herşey için tekrar çok teşekkür ediyorum ellerinize emeklerinize sağlık iyiki varsınız.

meyye…GİÇ

 

Onur hocayi herkese tavsiye ediyorum. Endometriosis agrilarimdan kurtuldum ve sanki yeniden hayata dondum.

gu..ak

 

Yıllardır her adette, büyük abdest yaparken dayanılmaz ağrılar çekiyordum. En son gittiğim hastanede ilaçlı spiral takacaklardı. Ben de tatmin olmadım. Onur hocayı buldum iyi ki. Ultrason yapar yapmaz, hastalığımın hem bağırsağımın içine girdiğini hem de böbreğimin birini şişirdiğini söyledi. Az daha böbreğimi kaybediyordum. Çok şükür başarılı bir kapalı ameliyat sonrası ağrılarımdan kurtuldum. Bu ağrıyı çeken bilir, artık yeniden doğmuş gibiyim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

Ay…r.  Zo……an

 

Ben Amerika’da yaşıyorum. Amerika’da bir kez endometriozis nedeniyle ameliyat oldum ama ağrılarım geçmemişti, sadece çikolata kistimi almışlardı. Bir arkadaşım sayesinde Onur hocadan haberdar oldum. Endometriozis konusunda o kadar bilgili ki, resmen kendini adamış bu hastalığa. Bana sakince hastalığın oluşum mekanizmasını, ağrının nasıl oluştuğunu, sadece kistin değil nodüllerin asıl ağrı yaptığını anlattı. Muayenede nodüllerimi tespit etti. Kapalı ameliyat yaptı bana. Ameliyat sonrası hemen ikinci üçüncü günümde ağrılarım tamamen kayboldu. Bu kadar çabuk geçeceğini hiç düşünmemiştim. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ka…le.   Gö….li

 

Çikolata kistlerim vardı. Her ikisi de birbirine yapışıkmış kistlerimin. Çok ilgilendi benimle. Çok ilgili, iyi niyetli bir doktor.

Ke…an   D

 

Dr.Onur beye çikolata kisti ameliyatı oldum.Gerek bilgisi gerek ilgisi muhteşem bir doktor.Ameliyatım onkadar iyi geçti ki ağrılarımdan eser kalmadı.Doktor doktor dolaşıp sonunda en iyisini buldum ve çok şükür iyilestim.Doktor beyi herkese tavsiye ederim.

uz..lan

 

Korkarak muayeneye gittiğim ardından emin ellerde olduğumu hissettiren bir doktor. 19 cm olan kistimi sadece 3 kesi yeri ile iz dahi kalmadan ameliyat etti. Gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrası ilgisi, alakası iyi ki Onur Hoca ile karşılaşmışım dedirtiyor. Tereddütsüz Onur Hocama gitmenizi tavsiye ederim. Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Su… irmenci.

 

Endometrioma şikayetiyle artık dayanamıyorum dediğim bir zamanda karşıma çıktı gitmediğim doktor kalmadı (özeli devleti)doktorlara bacağıma vuruyor ağrı dediğimde öbür doktorlar fizik tedaviye git bizle alakası yok derken Onur hocam buralaramı vuruyor ağrı deyip gösterince hüngür hüngür ağlamak istedim bu kadar işinde uzman bi doktor görmedim hastalığımın sene sene gün gün bende yaşattığı komplikasyonları 2 saat boyunca anlattı bi doktordan ziyade bi psikoloğa gitmiş hissiyatı veriyor endometriozis hastalarına kendini vakfetmiş resmen çok memnun kaldım çok teşekkür ediyorum Onur hocam iyiki varsınız.

N….aş

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş.Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz.Başarılarınızın devamını diliyorum.Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

F.A.

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. 🙏

Ş.L.

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

D.L.

 

Ameliyat olmam gerektiğini öğrendikten sonra başka doktorların yanlış teşhisi ve moral bozucu tavırlarıyla karşılaşmıştım malesef. Onur Beyle tanışmak benim için bir dönüm noktası oldu. İlk muayeneden itibaren kendisine çok güvendim, tedavi süreci ve sonrasında bu güvenim daha da arttı, pekişti.Yüz yüze ve telefon görüşmelerimizde ve yazılı iletişimimizde bütün sorularımı cevaplandırdı. En önemlisi de psikolojimi gözardı etmeden her daim yanımda oldu. Sanki uzun yıllardır tanışıyormuşuz gibi bana destek olduğu için ameliyat olabildim. Onur Beyle yolum kesişmeseydi asla ameliyat olmaya cesaret edemezdim. Onur Beyin sabrıyla çok şükür şikayetlerimden kurtuldum ve sağlığıma kavuştum. Onur Bey mesleğini aşkla yapan, hastasının insan olduğunu bilen çok kıymetli bir hekim.Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Nefes aldığım sürece dualarımda yer alacak. Demem o ki hiç tereddüt etmeden Onur Beyin hastası olabilirsiniz. Aldığınız bu karar, hayatınızdaki en doğru karar olacaktır 😊

İ.L.

 

Saygıdeğer hocam.onur beye çok tesekkurlerimi sunarım ilk.önce 15 gun laparoskopik over kist ameliyatı oldum. Ve 24 saat geçmeden ayağa kalktim.ve şükürler olsun sayesinde ağrılarımdan kurtuldum elinize emeğine sağlık… bütün korkularımi sizin sayenizde yendim sizi tanidigim icin cok sansliyim. tekrar teşekkür ediyorum.

R.İ.

 

2 hafta önce tanıdım ve acil ameliya oldum 2 hafta oldu ve ben çok iyiyim keşke daha önce tanisaydim doktor onur beye ve bütün ekibine teşekkür ediyorum.

..lan.. ce

 

Allah razı olsun, yıllardır süren ağrılarımı sona erdiren tereddütsüzce koyduğu teşhisi ve hızla gerçekleştirdiği tedavi işlemleri için teşekkür ediyorum.

Da… lıç

 

Bir endometriozis hastası olarak Onur Hocamın bu hastalığı hem akademiye hem de halka tanıtmak için üstlendiği öncü rolü takdir ediyorum. Ayrıca endometrioma cerrahisinde sahip olduğu engin bilgi birikimi ve üstün becerilerinden faydalanma fırsatı bulduğum için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Laparoskopik olarak gerçekleştirdiği operasyonumun 3. günü itibari ile normal hayatıma, bu sefer endometriozis kaynaklı tüm şikayetlerimden kurtulmuş olarak döndüm. Kendisine müteşekkirim. 🙏

şra ..ldırım

 

Yıllardır teşhis konulamayan ağrımın nedenini ve bugüne kadar gittiğim onlarca kadın doğum uzmanının fark edemediği sorunuma Onur hocam nokta atışı ile teşhis koydu. Ancyra çok özel bir klinik, mükemmel bir ekip ruhu olmuş. Kendinizi evinizde gibi hissediyor, bir şekilde sorununuz çözüleceğine inanıyorsunuz çünkü çok donanımlı bir ekiple birliktesiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Benim gibi doktor doktor gezip derdine çare bulamayan tüm hastalarla şifa olmanızı diliyorum.

f..aardıç

 

1 yıl önceki Endometrizois ameliyatından sonraki günlerde ağrılarım dayanılmaz hal aldı. Ailecek morallerimiz bozuldu. 1 yıl süren ağrılardan sonra Allah Onur hocamı karşıma çıkardı. Onur hocamın isabetli, güvenilir kararı ile yapmış olduğu operasyon neticesinde ağrılarımdan kurtuldum. Değerli ekibine ve Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır. Biz bayanlar için Onur hoca Allahın verdiği bir lütuf diyorum. Başarılarının devamını diler, saygılar sunarım.

 a..erdem

 

27 ekimde kızımın ağzından kan gelmesiyle başladı hastanelere taşınmamız haftalar süren hastane yatışları kızımın ağzından kan gelmesi şiddetli ağrılar hiçbirşey bulunamıyo herşey normal çıkıyo çeşitli tetkikler yapılıyo böyle iki ay geçti en sonunda internette onur beyi buldum ulaştım ve bizi davet etti muayene tetkikler yapıldı pulmoner endometriozis tanısına varıldı onur bey hayatımda gördüğüm en iyi doktor ve insan kızımla iletişimi çok güzel tedaviye başladı çok şükür kızım iyi ben inanıyorumki umudumun bittiği yerde rabbim onur beyi karşımıza çıkardı belki klişe olcak ama onur bey gerçekten bir melek Allah her zaman yanında olsun çok teşekkür ederim iyi ki varsını.

rican ..çelik

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi