Kapalı Rahim Ameliyatı

Yayınlarım

Kapalı Rahim Ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi)

Kapalı rahim ameliyatı, hasta dostu bir ameliyattır. Çünkü bu ameliyat şekli; hastada daha az ağrı, daha az kanama, daha iyi kozmetik sonuçlar, daha çabuk iyileşme dönemi ve hastanede daha az kalma gibi bir çok avantajlar bulundurmaktadır. Ameliyat süresi, tecrübeli ellerde yaklaşık  olarak 30-40 dakika sürmektedir.

Kapalı ameliyat tekniğinde tecrübe, deneyim çok önemlidir. Yıllarca, kapalı (laparoskopik) cerrahi yapılan kliniklerde aktif olarak çalıştım ve yönettim. Binlerce kapalı ameliyat gerçekleştirerek, hastalarıma faydalı olmaya çalıştım. Ayrıca bu kapalı rahim ameliyatı şeklinin ülkemizde daha yaygın yapılabilmesi için hem kadın doğum ihtisası yapan asistan hekimlerin hem de meslek sonrası eğitim kurslarına katılan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının eğitiminde eğitici olarak aktif rol oynadım ve rol oynamaktayım.

Hastalarımın maksimum fayda görebilmeleri için ameliyatların uygun endikasyon (gerekçe) ile ve uygun cerrahi teknik ile yapılması gerektiğine inanmaktayım. Ana merkez olarak Ankara’daki kliniğimde hastalarımı görmekteyim. Ancak ayın bazı günlerinde İstanbul’da yaşayan ve Ankara’ya gelme imkânı olmayan herhangi bir nedenle kapalı rahim ameliyatı yapılması gereken hastaları İstanbul’da görmekteyim. Ayrıntılı bilgi ve Ankara veya İstanbul randevusu için iletişim kısmında bulunan telefon numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yukarıda da belirttiğim gibi bu kapalı (laparoskopik) histerektomi yöntemi hasta dostu bir yöntemdir. Bu yüzden daha fazla sayıdaki hastanın bu ameliyat şeklinden yararlanmasını istiyorum ve bunun için halen çaba harcıyorum.

 

Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi) hakkında bilgilendirici bu yazıyı anlamak için hangi durumlarda rahmin alınması gerektiği ve diğer rahim ameliyatları tiplerini de bilmek gerekmektedir. Farklı alternatifler hakkında bilgi sahibi olmanın, herkesin temel bir hakkı olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden, çok aşırı detaya girmeden, hangi durumlarda rahmin alınması gerekebileceğini ve tüm rahim ameliyatı tekniklerini anlatmaya çalışacağım.

 Rahmin Alınmasının Gerekebileceği Durumlar

 • Miyomlar
 • Endometriozis hastalığı
 • Adenomyozis hastalığı
 • Şiddetli rahim kanamaları (tedaviye rağmen durmayan)
 • Endometrial hiperplaziler (özellikle atipili hiperplaziler)
 • Vajinal prolapsus
 • Kanser (rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri)
 • Pelvik inflamatuar hastalıklardır.

Rahim Alınması Sırasında Yumurtalıklar da Alınır Mı?

Rahim alma ameliyatı hangi teknik ile yapılırsa yapılsın, ameliyat sırasında yumurtalıkların (overler) alınabilme imkanı vardır. Yumurtalıkların alınması, hastanın rahim alma ameliyatına ek risk getirmemektedir.

Burada önemli olan ameliyat öncesinde, rahim alma ameliyatı sırasında yumurtalıkların alınıp, alınmaması kararını vermektir. Hasta menopoz öncesi dönemde ise yumurtalıklarının alınmasına bağlı olarak şiddetli sıcak basmaları, kemik erimesi, kolesterollerde artma gibi istenmeyen bazı durumlar yaşayabilir. Ancak ileride yumurtalıklardan köken alabilecek kanser gibi hastalıklar açısından da yumurtalıklar alınmadığı zaman, halen risk altında olacaktır. Burada önemli olan yumurtalıkların alınmasının hastaya ne gibi avantaj ve dezavantaj getirdiğini hastaya açıkça anlatmak ve bu konuda beraber karar almaktır.

Rahim Alma Ameliyatı (Histerektomi) Teknikleri

 1. Laparatomi (açık) ile histerektomi
 2. Vajinal histerektomi
 3. Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik histerektomi)

 

 1. Açık (Laparatomi) histerektomi : Bu ameliyat şeklinde, karın bölgesinde cilde yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir kesi yapılarak, rahim alma ameliyatı (histerektomi) gerçekleştirilir. Yapılan bu kesi çoğunlukla sezaryen ameliyatı sırasında yapılan kesiye benzerdir. Tıp dilinde transvers bir kesi denilen yatay bir kesi yapılır. Nadiren göbeğe doğru uzanan dik bir kesiye (vertikal) ihtiyaç duyulur. Günümüzde bu açık yolla yapılan cerrahi, yerini hasta açısından birçok avantajları bulunan kapalı (laparoskopik) rahim alma ameliyatına, tamamıyla bırakmak üzeredir.
 2. Vajinal histerektomi: Bu ameliyat şekli, çoğunlukla rahim sarkması olan kadınlarda uygulanabilen bir rahim alma yöntemidir. Daha az ağrı, karında kesi olmaması gibi birçok avantajları vardır. Ancak çoğunlukla sadece vajinal prolapsus (sarkma) durumu olan kadınlarda uygulanabileceği için kullanım alanı kısıtlıdır.
 3. Laparoskopik (kapalı) histerektomi: Bu ameliyat şeklinde hastaya büyük kesiler yapılmamaktadır. Hastaya yapılan en büyük cilt kesisi yaklaşık 1 cm uzunluğunda olmaktadır. Bu 1 cm’lik cilt kesisi çoğunlukla göbek hizasından yapılır. Bu göbek hizasından yapılan 1 cm’lik kesiden, gelişmiş teknolojiye sahip bir kamera, hastanın karnının içine yerleştirilir. Bu kamera sayesinde büyük büyütmede, dokular cerrahın karşısındaki ekrana yansıtılır ve çok titiz, hassas bir cerrahi uygulanmasını sağlar. Göbek seviyesinden yapılan bu kesi dışında, yarım santim uzunluğunda 2 veya 3 farklı noktadan cilt kesisi yapılır. Bu kesilerden içeriye yerleştirilen gelişmiş teknolojiye sahip cerrahi aletler ile ameliyat tamamlanır.

 

Aşağıda paylaştığım videoda kapalı yöntem ile gerçekleştirdiğim bir rahim alma ameliyatımı (laparoskopik histerektomi) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Bitmeyen kanamaları olan hastamızın kapalı rahim alma ameliyatını gerçekleştirdik. Kapalı ameliyatın hastalar için bir çok avantajları vardır. ? Daha az ağrı ? Daha az kanama ? Daha iyi kozmetik sonuçlar ? Daha çabuk günlük hayata, işe başlama ? Daha küçük kesiler gibi.
Kapalı rahim ameliyatı sırasında, rahimde sarkma olan veya olma ihtimali olan hastalarımıza kapalı yolla sarkma önleyici ameliyatta yapabilmekteyiz. Bugünkü hastamıza kapalı rahim alma ameliyatı sonrası @dr_meltem_antalyali ile kapalı olarak pektopeksi ameliyatını da gerçekleştirdik?
Kapalı ameliyatların hastalar için bir çok avantajları vardır. Lütfen laparoskopik (kapalı) ameliyatlar için hekiminizden bilgi alınız. Bugün de Kırşehir’den gelen hastamıza şifa olmaya çalıştık??
47 yaşında, daha önce geçirdiği ameliyatlar yüzünden ciddi yapışıklıkları olan hastamızın kapalı rahim ameliyatı başarıyla tamamlandı.

 

Bugün de haftaya kapalı rahim ameliyatı ile başladık. Bugünkü ameliyatımızın nedeni rahmi neredeyse 1 kilogram ağırlığa getiren myom idi. Kapalı ameliyatlar, hastalar için bir çok avantaj sağlar. Daha hızlı iyileşme, daha az kesi, çabuk ayağa kalkma, estetik açıdan büyük kesi olmaması gibi. Tecrübeli ellerde zorlu cerrahiler dahi kapalı yöntemle yapılabilmektedir?
Yine bir cumartesi günü, endometrozisi ve adenomyozisi olan hastamızı hem ağrılarından hem de aşırı kanamalarından kurtardık inşallah???
Kapalı rahim ameliyatı, özellikle obez hastalar için bir çok avantaj sağlamaktadır. Meme kanseri olan 60 yaşındaki hastamızın iki taraflı kistleri de olunca, rahim ve yumurta alma ameliyatını gerçekleştirdik. Çok şükür, sorunsuz, güzel bir ameliyat oldu??

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara