Kapalı Rahim Ameliyatı

Kapalı Rahim Ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi)

Kapalı rahim ameliyatı, hasta dostu bir ameliyattır. Çünkü bu ameliyat şekli; hastada daha az ağrı, daha az kanama, daha iyi kozmetik sonuçlar, daha çabuk iyileşme dönemi ve hastanede daha az kalma gibi bir çok avantajlar bulundurmaktadır. Ameliyat süresi, tecrübeli ellerde yaklaşık  olarak 30-40 dakika sürmektedir.

Kapalı ameliyat tekniğinde tecrübe, deneyim çok önemlidir. Yıllarca, kapalı (laparoskopik) cerrahi yapılan kliniklerde aktif olarak çalıştım ve yönettim. Binlerce kapalı ameliyat gerçekleştirerek, hastalarıma faydalı olmaya çalıştım. Ayrıca bu kapalı rahim ameliyatı şeklinin ülkemizde daha yaygın yapılabilmesi için hem kadın doğum ihtisası yapan asistan hekimlerin hem de meslek sonrası eğitim kurslarına katılan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının eğitiminde eğitici olarak aktif rol oynadım ve rol oynamaktayım.

Hastalarımın maksimum fayda görebilmeleri için ameliyatların uygun endikasyon (gerekçe) ile ve uygun cerrahi teknik ile yapılması gerektiğine inanmaktayım. WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Yukarıda da belirttiğim gibi bu kapalı (laparoskopik) histerektomi yöntemi hasta dostu bir yöntemdir. Bu yüzden daha fazla sayıdaki hastanın bu ameliyat şeklinden yararlanmasını istiyorum ve bunun için halen çaba harcıyorum.

 

Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi) hakkında bilgilendirici bu yazıyı anlamak için hangi durumlarda rahmin alınması gerektiği ve diğer rahim ameliyatları tiplerini de bilmek gerekmektedir. Farklı alternatifler hakkında bilgi sahibi olmanın, herkesin temel bir hakkı olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden, çok aşırı detaya girmeden, hangi durumlarda rahmin alınması gerekebileceğini ve tüm rahim ameliyatı tekniklerini anlatmaya çalışacağım.

 Rahmin Alınmasının Gerekebileceği Durumlar

 • Miyomlar
 • Endometriozis hastalığı
 • Adenomyozis hastalığı
 • Şiddetli rahim kanamaları (tedaviye rağmen durmayan)
 • Endometrial hiperplaziler (özellikle atipili hiperplaziler)
 • Vajinal prolapsus
 • Kanser (rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri)
 • Pelvik inflamatuar hastalıklardır.

Rahim Alınması Sırasında Yumurtalıklar da Alınır Mı?

Rahim alma ameliyatı hangi teknik ile yapılırsa yapılsın, ameliyat sırasında yumurtalıkların (overler) alınabilme imkanı vardır. Yumurtalıkların alınması, hastanın rahim alma ameliyatına ek risk getirmemektedir.

Burada önemli olan ameliyat öncesinde, rahim alma ameliyatı sırasında yumurtalıkların alınıp, alınmaması kararını vermektir. Hasta menopoz öncesi dönemde ise yumurtalıklarının alınmasına bağlı olarak şiddetli sıcak basmaları, kemik erimesi, kolesterollerde artma gibi istenmeyen bazı durumlar yaşayabilir. Ancak ileride yumurtalıklardan köken alabilecek kanser gibi hastalıklar açısından da yumurtalıklar alınmadığı zaman, halen risk altında olacaktır. Burada önemli olan yumurtalıkların alınmasının hastaya ne gibi avantaj ve dezavantaj getirdiğini hastaya açıkça anlatmak ve bu konuda beraber karar almaktır.

Rahim Alma Ameliyatı (Histerektomi) Teknikleri

 1. Laparatomi (açık) ile histerektomi
 2. Vajinal histerektomi
 3. Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik histerektomi)

 

 1. Açık (Laparatomi) histerektomi : Bu ameliyat şeklinde, karın bölgesinde cilde yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir kesi yapılarak, rahim alma ameliyatı (histerektomi) gerçekleştirilir. Yapılan bu kesi çoğunlukla sezaryen ameliyatı sırasında yapılan kesiye benzerdir. Tıp dilinde transvers bir kesi denilen yatay bir kesi yapılır. Nadiren göbeğe doğru uzanan dik bir kesiye (vertikal) ihtiyaç duyulur. Günümüzde bu açık yolla yapılan cerrahi, yerini hasta açısından birçok avantajları bulunan kapalı (laparoskopik) rahim alma ameliyatına, tamamıyla bırakmak üzeredir.
 2. Vajinal histerektomi: Bu ameliyat şekli, çoğunlukla rahim sarkması olan kadınlarda uygulanabilen bir rahim alma yöntemidir. Daha az ağrı, karında kesi olmaması gibi birçok avantajları vardır. Ancak çoğunlukla sadece vajinal prolapsus (sarkma) durumu olan kadınlarda uygulanabileceği için kullanım alanı kısıtlıdır.
 3. Laparoskopik (kapalı) histerektomi: Bu ameliyat şeklinde hastaya büyük kesiler yapılmamaktadır. Hastaya yapılan en büyük cilt kesisi yaklaşık 1 cm uzunluğunda olmaktadır. Bu 1 cm’lik cilt kesisi çoğunlukla göbek hizasından yapılır. Bu göbek hizasından yapılan 1 cm’lik kesiden, gelişmiş teknolojiye sahip bir kamera, hastanın karnının içine yerleştirilir. Bu kamera sayesinde büyük büyütmede, dokular cerrahın karşısındaki ekrana yansıtılır ve çok titiz, hassas bir cerrahi uygulanmasını sağlar. Göbek seviyesinden yapılan bu kesi dışında, yarım santim uzunluğunda 2 veya 3 farklı noktadan cilt kesisi yapılır. Bu kesilerden içeriye yerleştirilen gelişmiş teknolojiye sahip cerrahi aletler ile ameliyat tamamlanır.

 

Aşağıda paylaştığım videoda kapalı yöntem ile gerçekleştirdiğim bir rahim alma ameliyatımı (laparoskopik histerektomi) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Bitmeyen kanamaları olan hastamızın kapalı rahim alma ameliyatını gerçekleştirdik. Kapalı ameliyatın hastalar için bir çok avantajları vardır. 👉 Daha az ağrı 👉 Daha az kanama 👉 Daha iyi kozmetik sonuçlar 👉 Daha çabuk günlük hayata, işe başlama 👉 Daha küçük kesiler gibi.
Kapalı rahim ameliyatı sırasında, rahimde sarkma olan veya olma ihtimali olan hastalarımıza kapalı yolla sarkma önleyici ameliyatta yapabilmekteyiz. Bugünkü hastamıza kapalı rahim alma ameliyatı sonrası @dr_meltem_antalyali ile kapalı olarak pektopeksi ameliyatını da gerçekleştirdik👍
Kapalı ameliyatların hastalar için bir çok avantajları vardır. Lütfen laparoskopik (kapalı) ameliyatlar için hekiminizden bilgi alınız. Bugün de Kırşehir’den gelen hastamıza şifa olmaya çalıştık🙏🙏
47 yaşında, daha önce geçirdiği ameliyatlar yüzünden ciddi yapışıklıkları olan hastamızın kapalı rahim ameliyatı başarıyla tamamlandı.

 

Bugün de haftaya kapalı rahim ameliyatı ile başladık. Bugünkü ameliyatımızın nedeni rahmi neredeyse 1 kilogram ağırlığa getiren myom idi. Kapalı ameliyatlar, hastalar için bir çok avantaj sağlar. Daha hızlı iyileşme, daha az kesi, çabuk ayağa kalkma, estetik açıdan büyük kesi olmaması gibi. Tecrübeli ellerde zorlu cerrahiler dahi kapalı yöntemle yapılabilmektedir🙏
Yine bir cumartesi günü, endometrozisi ve adenomyozisi olan hastamızı hem ağrılarından hem de aşırı kanamalarından kurtardık inşallah🙏🙏🙏
Kapalı rahim ameliyatı, özellikle obez hastalar için bir çok avantaj sağlamaktadır. Meme kanseri olan 60 yaşındaki hastamızın iki taraflı kistleri de olunca, rahim ve yumurta alma ameliyatını gerçekleştirdik. Çok şükür, sorunsuz, güzel bir ameliyat oldu🙏🙏

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur Bey’e annemin aşırı büyüyen miyomlarından kurtulması için gitmiştik. Onur Bey’in kliniğini tercih etmemizde internetteki olumlu yorumlar etkili oldu. Kliniğe muayene için gittiğimizde tüm samimiyetiyle bizi karşıladı. Bu piyasadaki birçok doktordan farklı bir şekilde bize alternatif çözüm yolla rı önerdi. Annemin miyomları çok büyüdüğünden rahim ameliyatı olmak zorunda kaldı. Onur Bey çok başarılı bir şekilde kapalı rahim ameliyatını gerçekleştirdi. Rahmin ağırlığı 1 kg dan fazla ölçülmüş. Ameliyattan sonraki kontrolde de bize gerekli bilgilendirmeyi yaptı. Özellikle kapalı ameliyat olmak isteyenler için tavsiyem, gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Gerçekten işinde uzman ve güler yüzlü bir doktor.
Meh.. Ş..

Mardin’den ilgisine ve bilgisine güvenerek gelip son derece zor bir ameliyatı rahat ve başarılı bir şekilde tamamlayan sevgili Onur Hoca’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Hem mesleki hem de insanı yönüyle takdire şayan bir hekim.
Bir… Çel….

Sayın Onur Topçu beyefendi kendimi kadın doğum alanında emanet edebileceğim tek doktor diyebilirim.Nitekim daha ilk görüşmede mesleğinde kendine olan güvenini çok iyi gözlemliyorsunuz.Ameliyat öncesi ve sonrası insan psikolojisine hakimliği de oldukça etkileyici.İyi ki varsınız kıymetli doktorum.
Dem.. T..

Hastasına karşı son derece ilgili ve özenli davranan, sorulan her soruya bıkmadan usanmadan cevap veren, hastalığı en ince ayrıntısına kadar değerlendiren ve sizinle paylaşan aynı zamanda sizinle ortak hareket eden çok kıymetli ve bir o kadarda başarılı bir doktor. Doktorumun, Dr. Onur Bey’e yönlend irmesi ile yollarımız kesişti ve tanışma fırsatım oldu. Değerlendirmeleri sonucu ameliyat kararını hemen aldık ve ameliyatımı oldum. Ameliyat öncesi ve sonrası da dâhil olmak üzere hem doktor beyin hem de çalışanlarının tutum ve davranışları emin ellerde olduğunuzun kanıtı olacaktır. Buradan tekrar tekrar doktor beye ve çalışanlarına çok teşekkür ederim. Doğru ve emin ellerde olmak güven verici… Kendinden emin duruşu, tutum ve davranışı ile mükemmel bir doktor.

ht…

 

Onur hocam 3 ay once rahim ve yumurtalik alma ameliyatimi gerceklestirdi sorunsuz ameliyatim sonrasi kabizlik problemi yasadim (zaten varolan bir rahatsizlikti bende. 18 yildir ilaclarla tuvalet ihtiyacimi karsilamaktaydim ) onur hocamin diyetisyene yonlendirmesi ile bu sikayetimden kurtuldum. Diyetisyen yardimiyla hem bagirsaklarim duzenli calismaya basladi hem dogru beslenmeyi ogrendim hemde kg verdim. Tesekkurler onur hocam😊

nep..acabey

 

İki yıldır yaşadığım kanamalar nedeniyle farklı şehirlerde farklı doktorlara gittim. İlk teşhis polip oldu. Fakat daha sonra polip olmadığı kesinlik kazanmasına rağmen kanamaya neyin sebep olduğuna dair bir neden söylenmedi. Verilen ilaçlara ne yazık ki tedaviye cevap vermedi. Histerektomi ameliyatının yapılması gerektiği söylediğinde Onur hocamla yokunuz kesişti. Bu arada yaşadığım sorunun nedenini hale bilmiyordum. Onur hocama ilk muayenede öykümü anlattım. İlk defa bir teşhis kondu ve ben yaşadığım sorunun Adenomyozis hastalığı olduğunu öğrendim. Sakin ve açıklayıcı bir dille anlattı. İlk defa bu sorun karşısında kendimi oldukça güvende hissetmemi sağladı. O gün ameliyata karar verdim. Sonuç, çok başarılı kapalı Histerektomi ameliyat geçirdim. Başarılarınız daim olsun hocam.

lem…gın

 

2 yılı aşkın bir süredir aşırı yoğun ve uzun süren kanamalarım vardı ve sürekli doktor takibinde idim.Resmen deneme tahtasına dönmüş, bu çözüm olmadı şimdi de bunu deneyelim, hadi bir de bu tedaviyi deneyelim denile denile 2 yıl geçti buna karşın bu kanamalarıma bir çözüm bulunamadı.Hem hayat kalitem düştü hem de kansızlığa bağlı farklı sıkıntılar yaşamaya başladım, Bunun böyle devam etmeyeceğini düşünerek doktorumu değiştirmem gerektiğine ikna oldum ve araştırmaya başladım.İlk önce Onur hocamın farklı tv kanallarında yayınlanan videolarına denk geldim, daha sonra hasta yorumlarını inceledim ve randevu almaya karar verdim.Onur hocamın muayenesi sonrası hemen ameliyat olmaya karar verdim ve 4 gün sonra kendimi Onur Hocama emanet ettim.Laparaskopik kapalı ameliyat olalı 1 hafta oldu ve ben nekadar doğru bir karar verdiğimi düşünmeye başladım ki şu an İçin çok çok iyiyim.Hocamın uzmanlığı dışında kibarlığı, hastasına verdiği güven, ilgi ve alakasından hiç bahsetmeme bile gerek yok, bir kere tanıyanlar bunu anlarlar zaten.Onur Hocama sonsuz teşekkürler, iyiki varsınız ve başarılarınız daim olsun.

gü..er

 

Onur Hocama gitmekle çok doğru bir karar verdiğimi belirtmek isterim. Geçirmiş olduğum laparoskopik histerektomi ameliyatında uzmanlığı, nezaketi, samimiyeti, güler yüzü ile beklentilerime tam olarak cevap veren, muayene, ameliyat ve takipteyken güven ve huzur içinde olduğum bir hekim.Onur Hocama ve ekibine sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız

ire..sal

 

Hocamızın yaptığı kapalı rahim,miyom ameliyatı sonrası aynı akşam hiç ameliyat olmamışım gibi dimdik ayaktaydım.1 gece hastanede kaldım.Sonrasında da 1 tane bile ağrı kesici içmeden arada sırada gelen ufak tefek karın ağrısı dışında hiçbir şikayetim olmadı. 7 gün sonra işime döndüğümde kimse inanamadı ameliyat olduğuma.Hocamıza binlerce kez teşekkür ediyorum.Iyi ki varsınız..

gül ay..un

 

Onur hocam çok ilgili işinin ehli bir insan.Benim ameliyat korkum çok yüksekti fakat onur hocam beni bu konuda cesaretlendirdi ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi herşey için teşekkür ediyorum onur hocama🙏

heyla ..an

 

Onur bey ile eşimin rahatsızlığı sebebi ile tanıştık.Müthiş hekimliğinin yanında mükemmel bir insan.

ullah..

 

Onur hocam için Ağrı’dan geldim. Allah ondan razı olsun. Kanser ameliyatı sonrasında, bir gün sonra hastaneden çıktım. Şimdi çok iyiyim. Takiplerimi de Onur hoca yapıyor.

Ay..e     Di… ük

 

Çok saygılı, bilgili, sonuna kadar da dinliyor. Kapalı kanser ameliyatlarında Onur hocam bir numara, küçücük kesilerle bu illet hastalıktan kurtuldum, çok şükür.

Fe…an.  Ka….ak

 

Rahim kanseri olduğumu öğrendiğimde dünyalar başıma yıkılmıştı. Onur hocayı bir arkadaşım önermişti. Onur hoca bana o kadar güven verdi ki, kanser olduğumu bile unuttum. Kapalı yolla kanser ameliyatımı yaptı, sonrasında da ışın tedavisi veya ilaç tedavisi de almama gerek kalmadı. Çok şükür şimdi çok iyiyim. Onur hocayı özellikle rahim kanseri olan hastalara öneririm. Harika bir doktor.

Ze….a    Yu….ven

 

Merhaba ben hocam hakkında bilgi vermek isterim hocam la tanışmamız bi yakınımız sayesinde oldu hanımımın çift rahim problemi var dı Konya’da ikamet ediyorum hocamızı araştırmada hiç düşünmeden yanına gittiğimde çok güzel bir ameliyat sonrası karım çok şükür iyileşme gördük hocama nekadar teşekkür etsem azdır minnettarım hocam teşekkürler.

A.U.

 

Onur hocamı uzun araştırmalarım sonrası buldum. Göbeğime kadar büyümüş ve kanama yapan bir rahmim vardı. Onur hoca sağ olsun, kapalı yöntemle ameliyatımı yaptı. Hatta ameliyat sonrası rahmimi tartmışlar, normalde 60-70 gram olması gereken rahmim 1100 grama kadar yükselmiş. Açık bile yapılması zor olur dedikleri ameliyatımı, Onur hoca kapalı şekilde yaptı. Karnımda büyük kesiler olmadı.

T.Y.

 

Çok ilgili ve kapalı cerrahilerde Türkiye’nin en iyisi hocamız. Herkese tavsiye ederim.

A.R.

 

Aşırı kanamalarım vardı. Rahmimin alınması gerekiyordu. Kapalı ameliyat olmak için Onur hocanın yanına Kastamonu’dan geldim. Çok şükür, ameliyat sonrası hiç ağrı sızım olmadı.

Elif Hanım

 

Mardinde kanser olabilirsin dediler. Onur hocayı Mardinde çalışan bir kadın doğum uzmanı önerdi. Onur hoca beni muayene eder etmez, sen kanser değilsin ama rahmin alınması gerekiyor dedi. Kapalı yöntemle ameliyatımı yaptı. Bir gün sonra uçakla Mardin’e dönebildim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

H.G.