Over (Yumurtalık) Kanseri

Over (Yumurtalık) Kanseri

Jinekolojik hastalıkların cerrahisi ile yıllarca ilgilenmiş bir cerrah olarak over (yumurtalık) kanseri cerrahisinde geride mümkün olduğu kadar az tümöral doku kalması nüksü ve sağ kalımı en çok etkileyen parametrelerdendir. Bu yüzden bu cerrahi tecrübeli hekimlerce yapılmalıdır. Over (yumurtalık) kanseri, kadın genital sistemi kanserleri arasında geç bulgu verdiğinden, tanı konulduğu anda çoğu zaman ileri evrededir. Tedavisinde cerrahi altın standarttır. Erken evrelerde laparoskopik (kapalı) cerrahisi yapılabilmektedir ancak ileri evrelerde açık cerrahi tercih edilir. Tümöral tüm yapılarının çıkarılması hastanın yaşam süresini uzatan en önemli parametrelerden biridir. Medikal tedavi yani kemoterapi, hemen hemen tüm over (yumurtalık) kanseri hastalarına cerrahi sonrası verilmektedir.

Over (yumurtalık) kanseri, yaşam boyu düşünüldüğünde her 70 kadında bir görülmektedir. Endometriozis, meme kanseri gibi hastalıkları olan kişilerde yumurtalık kanseri riski normalden biraz daha artmıştır.

Over (yumurtalık) kanseri için bir tarama testi maalesef yoktur. Yıllık jinekolojik muayeneleri aksatmamak önemlidir. Aşağıda da yumurtalık kanserinde görülebilecek bazı şikayetleri belirttim. Yumurtalıklarda oluşan kitleler karın içinde geniş yayılma alanı bulduğundan çoğu zaman belirti vermezler. Belirti verdiklerinde de çoğu zaman non-spesifik belirtilere neden olurlar. Bazen karında sıvı (assit) birikimine bağlı ciddi şişliğe neden olabilmektedir.

 

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • İştahta azalma yâda devamlı tokluk hissi
  • Karnın alt kısmında rahatsızlık hissiyatı
  • Hazımsızlık şikâyeti
  • Mide bulantıları
  • Kilo kayıpları; yumurtalık kanserinin belirtileri arasında sayılabilir. Fakat; her bu şikayetlere sahip olan kadında yumurtalık kanseri olacak diye bir şey de yoktur. Bu şikâyetlerin altında yatan başka kadın hastalıkları da olabilir.

 

Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Konulur? 

Yumurtalık kanseri genel olarak tesadüfen rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilebilmektedir. Ayrıca, hastanın yaşadığı şikâyetler değerlendirildiğinde de yine yumurtalık kanseri ihtimaline karşı ultrasonografi tetkikiyle de tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda kan ve biyokimya sonuçlarına ek olarak CA125 adlı tümör markırı özellikle menopoz sonrasındaki over (yumurtalık) kanseri tanısında önemli rol oynamaktadır.

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur Bey için Kahraman Doktor diyorum ben…Benim yaklaşık 15 cm civarında sağ yumurtalığımda kistim vardı ve içinde parçalar olduğu için düşükte olsa kötü çıkma olasılığı vardı. Kistimin ve sağ yumurtalığımın alınması gerekiyordu. Bu süreçte ameliyat korkusu, iyi doktor seçimi ve sonucumun düşükte olsa kötü çıkma ihtimali… Bu zor zamanları geçirirken İnternet üzerinden Onur Bey’in ismini gördüm ve yorumları okudum , randevu aldım. Kapıdan girer girmez güler yüzlü çalışma arkadaşları karşıladı beni. Onur Beye rahatsızlığım hakkında detayları anlatıp muayene oldum ve dedimki işte bir doktor bu kadar bilgili ve hasta psikolojisinden anlar. Ameliyat gününe karar verdik ve kısa bir süre içinde ameliyatımı gerçekleştirdi Onur Bey. Sağ yumurtalığım ve benim dev kistim bütünlüğü bozulmadan büyük bir başarıyla alınıp, Frozen patolojiye gönderildi. Ameliyat esnasında kısa bir sürede gelen Sonucumun iyi çıktığını söylerken Onur Hocam en az benim kadar mutluydu…İşte bir kez daha dedimki iyiki…Onur Hocam zaten çok çok çok iyi bir Hekim kesinlikle ama onun yanında çok değerli bir insan. Açık ameliyat olmama rağmen ağrısız bir şekilde kısa sürede toparlandım. İlk muayenede ameliyat süreciniz de ,sonrasında herzaman yanınızda olan bir doktor ve ben bu zorlu süreci Onur Hocamın sayesinde ruhen ve bedenen sağlıkla atlattım. Benim çevremde jinekolojik rahatsızlığı olan veya rutin kontrolü olan herkes Onur Hocamı ziyaret ediyor ve çok memnunlar. Hatta çok sevdiğim bir yakınımın pazartesi günü ameliyatını gerçekleştiricek Onur Hocam. Yapılan yorumlar Onur Hocamla tanışmama vesile oldu ve iyikide oldu. Gözünüz kapalı güvenilicek bir doktor Onur Hocam. İyiki tanıdım sizi, iyiki varsınız… Sonsuz Teşekkürler

BUR*** B***