Siyatik Sinir Endometriozisi

Portföy Description

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Siyatik Sinir Endometriozisi Nedir?

Siyatik sinir endometriozisi, siyatik sinir trasesinde veya çevresinde endometriotik odakların büyümesi ve siyatik sinire baskı yapmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Siyatik sinir endometriozisi ciddi kasık ve ayak ağrılarına neden olabilir, yürüme güçlüğüne ve düşük ayağa neden olabilir.

Siyatik Sinir Endometriozisi Nasıl Oluşur?

Tam olarak endometriozis hastalığının oluşumu bilinmediğinden, bu durumun nedeni de bilinmemektedir. Ancak endometriozis hastalığının daha nadir bir formu olan siyatik sinir endometriozisi, endometriozis dokularının sinir üzerine bası yapması sonucu oluşmaktadır.

Siyatik Sinir Endometriozisi Ne Gibi Şikayetlere Neden Olur?

Siyatik sinir vücuttaki en uzun sinirlerdendir. Spinal kanaldan çıkan dallar siyatik siniri oluşturur ve ayağa kadar devam eder. Trasesi  vücudun arka kısmındadır. Ağrı, uyuşma, kramp ve karıncalanma hissi kalçada, uyluklarda hissedilir. Ağrı genelde bacağın arkasından topuğa kadar devam eder.

Siyatik Sinir Endometriozisinde Eşlik Eden Şikayetler Nelerdir?

Pelvik ağrı, düzensiz adet kanamaları, ciddi adet ağrısı, ilişki sırasında ağrı, bulantı, depresyon ve anksiyite çoğunlukla Siyatik Sinir Endometriozisinde görülen şikayetlerdir.

Ağrılar genelde adet döneminde başlar ama zamanla adetten bağımsız olarak da ağrılar devam eder. Düşük ayağa neden olabilir, yürüme güçlüğüne yol açar. His kaybı ve kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir.

Siyatik Sinir Endometriozisi  Tanısı Nasıl Konulur?

Siyatik sinir endometriozisi tanısını koymak oldukça zor olmaktadır. Eğer kadında bilinen endometriozis varsa ve siyatik ağrı tarif ediyorsa siyatik sinir endometriozisinden şüphelenebilir. MR, ultrasonografi, tomografi gibi yöntemle tanıda yardımcı olabilmektedir. Ancak çoğu zaman görüntüleme yöntemlerinde her şey normal olarak rapor edilmektedir. Burada muayene bulgusu ön plana çıkmaktadır. Muayene bulgusu ve endometriozis hikayesi ve olası eşlik eden bel fıtığının ekarte edilmesi ile takonulabilir. Ayrıca Lasègue’s test ile siyatik sinir tutulumu test edilebilir. Erken tanı sinirde oluşabilecek geri dönüşüm için önemlidir.

Siyatik Sinir Endometriozisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nadir vakalarda kullanılabilecek progestinler ağrıyı azaltabilir. Yürüme, yoga, yüzme gibi sporların yanında fizik tedavi ve anti-inflamatuar ilaçlar faydalı olabilir. Ancak bu tedaviler faydalı olmazsa; laparoskopik olarak bası yapan o dokunun çıkarılması gerekir. Ancak bu cerrahiyi, bu konuda deneyimli bir cerrah yapmalıdır, çünkü siyatik sinir endometriozisi zorluk derecesi yüksek bir cerrahidir.

Bu tip cerrahiler nöropelvioloji (nöropelveoloji) bilim dalının bir parçası olarak yapılmaktadır. Aşağıda da nöropelvioloji hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

 

Uzun yıllardır ileri düzey endoskopi yapan ve ileri düzey endometriozis cerrahı olarak çalışmamın sonucunda nöropelvioloji (nöropelvioloji) bilim dalında uzmanlığımı, bu bilim dalının kurucusu olan Prof. Marc Possover’den, İsviçre’nin Zürih kentinde, kendisinin düzenlediği, teorik-pratik-cerrahi kursları başarı ile tamamlayarak aldım.

Nöropelvioloji, (nöropelvioloji) bilim dalı vücudun pelvis kısmında yer alan sinirlerden kaynaklanan hastalıklarla ilgilenir. Ne yazık ki bu bölgenin, birçok uzmanlık dalını ilgilendiren (genel cerrahi, jinekoloji, ortopedi, beyin cerrahisi, fizik tedavi, üroloji, vb) anatomik yapısı nedeniyle, bu bölgedeki yapıların neden olduğu şikayetlerden müzdarip olan hastalar birçok farklı tıp branşına muayene olmakta ve uzun yıllar tanı alamamakta, psikiyatriye dahi yönlendirilebilmektedir. Aşağıda nöropelvioloji (nöropelvioloji) bilim dalı ile ilgili kısa bilgilendirme yazımı okuyabilirsiniz.

 

Nöropelveoloji (Nöropelvioloji) Nedir?

Pelvik sinirlerin disfonksiyonu, yaralanmalarının nedenini araştıran, pelvik sinirleri etkileyen hastalıkların tanısını koyan ve tedavisini yapan bir bilim dalıdır.

 

Nöropelvioloji ne gibi hastalıklarla ilgilenir?

  • Hiperaktif mesane, üriner (idrar) ve fekal (büyük abdest) inkontinans (tutamama), üriner retansiyon (idrar yapamama)
  • Nöropatik pelvik ağrı
  • Genital bölge, kalça, uyluk, sırt ve siyatik ağrısı
  • Pelvik kemiklerin ve sinirlerin tümörleri
  • Spinal kord travması sonrası spinal kord fonksiyonlarının kaybedilmesi
  • Kadın ve erkelerde seksüel fonksiyonun kaybolması durumları.

Ankara Endometriozis Merkezi ‘nin kurucusu olarak, Ankara’daki kliniğimde endometriozis hastalarına şifa olmaya çalışmaktayım. Ayrıca ayın bazı günlerinde İstanbul’da yaşayan ve Ankara’ya gelme imkânı olmayan endometriozis hastalığından mustarip hastaları İstanbul’da görmekteyim. Ayrıntılı bilgi ve Ankara veya İstanbul randevusu için iletişim kısmında bulunan telefon numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Detaylı bilgiler için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Şubat 2023’te derin endometriozis nedeniyle ince bağırsak rezeksiyonu geçirdim. Bu, doğru doktoru bulmam altı yıldan fazla süren nadir bir vakaydı: Dr. Onur Topçu, isteyebileceğim en iyi doktor. Her 2-3 ayda bir sürekli devam eden ince bağırsak tıkanıklıkları ile uğraşmak altı yılı aşkın süredir benim mücadelemdi. Onun eşsiz uzmanlığı ve becerisi beni vücudumun problemli kısmından kurtardı ve daha normal bir hayata dönmemi sağladı. Laparoskopi ve karnımdaki küçük bir kesi sayesinde hızlı bir şekilde normal rutinime devam ettim. Beni Dr. Topçu’ya yönlendiren paylaşılan deneyimler ve incelemeler için inanılmaz derecede minnettarım ve düşüncelerimi paylaşarak benzer zorluklarla karşılaşan diğer insanlara destek sunmayı umuyorum.

Ayrıca ABD’deki endometriozis gruplarının bir üyesi olarak vakit kaybetmek yerine Türkiye’de doktorumla tedavi görmenizi şiddetle savunuyorum. Arkadaşlarımıza, gecikmemelerini ve Dr. Topçu’dan en iyi tedaviyi almayı düşünmelerini öneririm. Onu bulduğum ve hayatımı kurtardığı için çok minnettarım 🙏🏼

Haz.. Haz..

 

Onur Hocama 2 sene önce internetten yaptığım araştırmalar neticesinde senelerdir çektiğim endometriozis septomplarının tedavisi için ve bebek isteğimiz olduğu için gittik.İlk muayene anından itibaren insana güven veren bilgisi ve yaklaşımıyla zaten doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.Defalarca başk a kadın doğum uzmanlarına gidip ilk kez gerçek bir endometriozis uzmanıyla karşılaşınca yaşadığınız mutluluk ve sonunda doğru yerde olmanın rahatlığı her şeye bedel.İlk muayenemde kistlerimin ve bağırsak yapışıklığımın teşhisi ve detaylı inceleme için de yapılan ilaçlı hsg ile yumurtalığımın,tüplerimin durumu ortaya çıktı.Öncelikli amacımız 2 senedir çabaladığımız ama elde edemediğimiz hamilelikti.Bu yüzden Onur Hocam tüp bebekle embriyo dondurma yapıp sonrasında kapalı ameliyatla endometriozisin yaptığı yapışıklığı temizleyip,kistlerime ve tüplerime müdahale edince bebek için uygun ortamı sağlayıp ağrılarımı da dindirmiş oldu.Ameliyattan 1 ay sonra gerçekleşen ilk embriyo transferi ile hamile kaldım.Sonunda amaçladığımız yerdeyiz.Bu duyguları yaşamamızı ve sağlığıma kavuşmamı sağlayan Onur Hocama minnet borçluyuz.Onun desteği,bilgisi ve benim kadar kaygılı bir insanı bile rahatlatarak verdiği güven sayesinde bu günleri gördük.Tabi bu uzun ve zorlu süreçte klinikte bizden güleryüzünü,samimiyetini hiç eksik etmeyen hamilelik haberime ailemizin fertleri gibi sevinen Gülşah Hanıma ve İlknur Hanıma çok teşekkür ediyoruz.

FİL*** U***

Merhabalar.Dogumumdan 3 ay sonra baslayan rahatsizligim,gecmeyen agrilarim,mide bulantim ve kotu gecen adet donemlerimle baslayan rahatsizligim yaklasik 5 yil surdu. Gittigim kac farkli doktor bir seyimin olmadigini soylese de rahatsizliklarim daha da agirlasarak devam etti. Arastirmalarim sonucu ve baska bir doktor tavsiyesiyle Onur bey den randevu aldim.Oncelikle bizi hastadan ziyade misafirleri gibi karsiladi. Ve her sorumuza tek tek cevap verip bizi sabirla dinlemesi ,iyilesebilecegime dair bana cesaret vermesi tüm bunlar cok onemliydi. Ameliyatimi oldum ve kendisiyle halen iletisim halindeyiz. Kendisine minnet duyuyorum ve cok tesekkur ederim tekrar tekrar hocam.

Zey*** G***

Onur hocama minettarım 2018 yılından beri çektiğim regl döneminde sağ kasığımda başlayan sağ dizimden ayaklarıma kadar inen sebebini bir türlü bulamadığım doktor doktor gezdiğim kutu kutu alveres ağrı kesiciler içtiğim hastalığım nihayet bitti çok şükür Onur hocamı instegramdan takip ediyordum tesadüf arkadaşımın tavsiyesi ile Onur hocama ulaştım daha muayene esnasında eliyle koymuş gibi ağrıyan yerimi buldu derin endometriyozis teşhisi koydu ertesi gün ameliyatımı yaptı İlk defa duyduğumuz ağrımın sebebinin bu olduğunu açık bir dille çok güzel bir şekilde izah etti her sorduğum sorunun cevabını sabırla dinledi ve anlattı ertesi gün ameliyatımı yaptı Uzaktan geldiğimiz için 2. gün sonunda taburcu etti Allah Onur Topcu hocamdan razı olsun çok şükür ağrılarımdan kurtuldum sonrasında ne zaman arasam telefonun ucunda çok çok teşekkür ediyorum ilgisine alakasına herkese şiddetle tavsiye ederim canım hocam Hasan Onur Topçu 🙏🏻🙏🏻

Ayş*** A***

2 senedir derin endometriozis hastasiyim gitmedigim doktor kalmadi tek bir muayane ile teshisi koydu onur hoca ameliyatimdaki düsünceli davranislari olsun gerek yaşadığım psikolojik sürec olsun hep yanimda oldu onur hoca kadar iyi bir hekim endometriozis konusundaki bilgisi kendisi hastaymıs gibi davranması iyiki sizin gibi biriyle yollarimiz kesişti hala kontrollerimi yapar kendisi sadece iyi bir hekim degil ayni zamanda benim en büyük destekcim kendisi🙏

Pın*** K***

Onur Hoca işinin gerçekten ehli birisi çikolata kisti cerrahisinde çok başarılı. Endo ve adeno bir kadın icin cok zorlayıcı bir süreç ıyiki onur hocada ameliyat olmusum. Bütün ağrılarım geçti adetlerimde hep acile giderdim şükür çok rahat geçiyor daha 2 ay oldu üstelik ameliyat olalı. Gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz konusunda uzman bir hoca.

Hil*** T***

Endometriozis hastası olarak gittim Onur TOPCU doktoruma agrilarim ve kabizligim dayanilmaz derecede idi bizi karsilamasindan ilgisinden ve ameliyat sürecindeki bilgi vermesi sonrasında ben aramayı ihmal etsem bile benim nasıl olduğumu merak edip sorması çok memnun etti beni. Ameliyatımı bir sür ü doktor gezdim 43 yaşında olmama rağmen tüm yumurtaliklar ve Rahim alacağız dediler sonra ameliyati riskli bulup vazgeçtiler Onur TOPCU Doktorum yumurtaliklarimi ve bağırsak sistemime yapışan tüm kistlerimi temizledi ameliyatimin 3 günü kabızlığım geçmeye başladı ve agrilarimdan eser yok şuan şükür Elhamdülillah çok iyiyim ameliyat olalı iki bucuk ay oldu ve çok rahatım kesinlikle Onur TOPCU doktorumu benim gibi kadın hastalıklarından sorunlar yaşayan tüm kadın ve kız kardeşlerime tavsiye ederim

Nur*** H***

Çok değerli hocamla tanışmam uzun araştırmalar sonucu internetten kendisine ulaşmama oldu. Endometrosiz rahatsızlığım vardı, çok şiddetli ağrılarım ve kanamalarım oluyordu. Ağrıdan bayıldığım zamanlar da oldu. Bundan üç yıl önce teşhisi konuldu. İki yıl önce başka bi hastanede ameliyat oldum fakat a ğrılarım geçmiyordu. Bu mart ayında Onur hocamı buldum mayıs ayında ameliyatımı yaptı ve şu an çok iyiyim. İyi ki Onur hocam karşıma çıktı ona gerçekten minnettarım🙏 daha önce yürümekte zorlanan ben artık spor bile yapıyorum 🤩 Onur hocama ne kadar teşekkür etsem azdır 🥰

Mer*** K***

Merhaba doktor sitesi okuyucuları,,, Onur bey’i derin endometriozis ameliyatı olan yakın bir arkadaşım tavsiyesi ile tanıdım,,, Tesadüfen 12 cm myom um olduğunu öğrendiğimde doktor araştırmasına girdim,,,gittiğin tüm hekimler myomun büyüklüğünden dolayı açık operasyon olmam gerektiğini söylediler,,, aslında çok detaycı ve fazlasıyla panik biriyim bir an önce myomdan kurtulmak istiyordum,,,hiç kapalı dan umudum yokken arkadaşımın tavsiyesi üzerine onur beyden randevu aldım,,,tabi gitmeden önde kendisini ,,,yaptığı operasyonları,,,araştırdığımda boşuna zaman kaybettiğimi gideceğim tek adresin o olduğunu anladım Kendisi laporoskopik operasyonlarında ciddi mesai harcamış ,,,çok deneyimli ,,donanınlı bir hekim,, Her detayı benim anlayacağım şekilde izah etti,,,on dak içinde zaten ameliyat kararı aldım,,,tarihi koyduk hastaneyi ve sigorta işlemlerimi sevgili asistanı tüm detaylarına kadar ilgilendi,, Yaklaşık bir ay önce ameliyat oldum,,,bir gün hastanede kaldım,,,ağrısız ,,,sancısız ,,,çok konforlu bir şekilde operasyon oldu,,, Ameliyat olalı yaklaşık bir ay oldu ,,,4 gün sonra işe başladım,,,bir haftadır spor rutinime başladım,,, Doktor olarak çok tecrübeli donanımlı bir hekim olması dışında ,,,kişilik olarak da empati kurabilen içten çok değerli bir insan Kendisine çok teşekkür ediyorum🙏

Züb*** Y***

Şiddetli karın ve kasık ağrımdan dolayı internetten doktor arayışında tesadüfen karşıma çıkan Onur hocamı yorumlarını ve bu kadarda olmaz hiçmi kötü yorum yapılmaz deyip hastalarına yazarak ve kendinden randevu alarak gittiğim Onur hocam gerçekten de yazılanların fazlasıyla hakkını veren değerli bir insan…Bilgisinin ve hastalığım hakkında( derinendimetriozis-miyom)beni aydınlatması dışında ilgisi,cana yakınlığı,hasta doktor ilişkisinden ziyade bir arkadaş edasıyla yaklaşımı ve aklınıza gelebilecek her soruyu sınırsızca sorup cevabını alabileceğiniz harika bir insan…muayeneden sonra ameliyata karar verdik ve kendisinin tabiriyle içimden küçük bir canavar çıkardığını söyledi ve yaşam kalitemi bana geri getirdi ameliyat sonrası sıfır ağrı sıfır sıkıntı sıfır sorun ayrıca muayenehanedeki ekibini ve hastanedeki ekibinide atlamak istemiyorum çünkü onlarda en az onur hocam kadar içten ve samimilerdi bildiğiniz aile ortamı yaratılmış hepsi değerli insanlardı…Onur hoca bi doktordan çok daha fazlası hiç tereddütsüz tercih edip asla pişman olmayacağınız bir doktor halen daha aklıma takılan bir şey olsa saat hiç farketmeksizin geri dönüş yapan bir doktor 🙏(3ay bitti ameliyat olalı ama doktorum telefonun ucunda ve her soruma cevap verip beni aydınlatan bir insan)

Güz*** Ş***

Merhaba yaklaşık 10 yıldır devam eden yoğun adet kanamalarım vardı. Birçok doktora gitmeme rağmen rahatsızlığıma bir teşhis konulamadı. Doç.Dr.H.Onur Topçu hocamı sosyal medyadan görüp muayenehanesine gittiğimde rahatsızlığımın endometriozis ve adenomyozise bağlı rahim büyümesi olduğunu kanamaların da bundan kaynaklandığını, sürekli hemoglobin değerimin düşüşüne neden olduğunu ve yaşam kalitemin düştüğünü görerek beni laparoskopik cerrahi yöntemi ile rahim ameliyatı olmam gerektiğini detaylı bir şekilde anlattı. İlk günden itibaren tüm sorularımı içtenlikle ve samimiyetle cevapladı. Laparoskopik cerrahi yöntemi ile ameliyatımı oldum, ertesi gün taburcu oldum. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. 3 hafta oldu ve şu an herşey yolunda iyi ki varsınız.

Yav*** D***

Merhabalar benim her ay aşırı adet kanamam ve sancım vardı hayatım kabus gibiydi taki onur hocamı tanıyana dek Onur hocama minnettarım çok güzel ameliyatım oldu şu an çok rahatım elleri dert görmesin mesleğinde çok başarılı kendinizi rahatlıkla emanet edebilirsiniz 😊🙏

Şer*** Ö***

 

Merhaba benim yaklaşık 10 yıldır devam eden yoğun adet kanamalarım vardı ve bu nedenle gitmediğim hekim kalmamıştı gittiklerim ise ilaç vs şeylerle geçiştirdi net bir teşhis konulamadı tesadüfen sosyal medyada Onur hocamızı buldum net ve anlasilir paylaşımları dikkatimi çekti ve muayene olmaya karar verdim gittiğimde içten samimi ve güler yüzüyle karşıladı ve İlk muayene de rahatsızlığıma teşhis koyarak endometriozis ve adenomyozis yani şiddetli kanamayla rahim büyümesi olduğunu ve bagirsaklarima kadar yapışıklıklar olduğunu öğrendim (.Laparoskopik.)kapalı rahim ameliyatı olmam gerektiğini söyledi kafamdaki soruları net bir şekilde yanıtlayarak güven verdi ameliyatımı oldum ve ertesi gün taburcu oldum ameliyatimdan 3 hafta geçti ve ben çok şükür çok iyiyim Onur hocayla karşılaştığım için çok şanslı hissediyorum tereddüt etmeden guvenebilinecek işinin ehli bir hekim Onur hocamıza çok teşekkür ediyorum iyiki tanımışım.

Rab*** D***

 

Uzun zamandır muzdarip olduğum endometriozis semptomlarının ( idrar yaparken zorlanma , kabızlık, kronik pelvik ağrı ( en kötüsü de buydu) vs…) artık tahammül edilemez hâle gelince ameliyat olma kararı aldım,ben de doktorum ve jinekolog arkadaşlarımın önerisi ile Onur hocayla iletişime geçtim iyik i de geçmişim.Ameliyat sonrası ikinci ayım ve çok rahatım o hayatı zindan eden agrilarim çok şükür yok🙏ilgisi samimiyeti , insanlığı kısacası her şey için çok teşekkür ederim 🙏

Özg*** A***

Sevgili Hocam’la tanışmamız birçok yere gidip tedavilere cevap alamayıp psikolojik denip umudumu kaybettiğim anda kesişti. Kendisini internette benim gibi rahatsızlığı yaşayanlar olup olmadığını araştırırken rastladım. Telefonda konuşup randevu talabinde bulundum. Büyük bir titizlikle beni dinleyip muayene etti. Yaşadıklarımı anladı. Bir süre takip edip. Ameliyat kararı aldı. Kendisi zor olan ameliyatımı başarıyla gerçekleştirdi. Gerek operasyon öncesi sonrası beni hiç yalnız bırakmadı. Sormuş olduğum sorularımı kibar bir şekilde cevapladı. Hocamla tanışmadan önce yürüyemez ve karın ağrılarımdan yorulmuştım. Şifalı ellerini bana uzattı. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. 6 ay oldu. Şuan çok iyiyim. Ağrılarım kalmadı. Sevgili Hocama ve ekibine binlerce kez teşekkür ederim 🌸🙏daha nice şifa bekleyenlere dokunması dileğimle

Züm*** T***

Onur bey ile İzmir’deki doktorum Barış Büke sayesinde tanıştım. Her regli dönemim inanılmaz sancılı ve zordu. İlişki sırasında, muayene sırasında olan ağrılarım çok yoğundu. Barış bey direk Onur beye yönlendirdi, gidip görüştük ve ameliyat kararı aldık. Çok stresli idi, çok korkmuştum fakat hiç bekl ediğim gibi olmadı. Ameliyat sonrası neredeyse hiç ağrım olmadı, derin endometriozis rahatsızlığınız varsa ve ameliyattan korkuyorsanız, korkmayın. Onur hocam çok teşekkür ederim, çokta korkutucu olmayan regli dönemleri varmış 😌 iyi ki tanışmışız.
Esm*** Y***

Adet ağrılarım ilk adet olduğumdan itibaren her zaman cok siddetli geçerdi ancak evliliğimin ilk ayinda adet dışı korkunc bir kasik ağrısıyla kendimi hastanede buldum. Defalarca farkli doktorlarda muayene edilmem, mr a girmem vs tetkikler neticesinde endometriozis hastası olduğumu ogrendim. Geçen s üre içerisinde bacaklara,kalçalara vuran ağrılar, aşırı adet kanamaları ve bununla birlikte ortaya cikan anksiyete sorunlarıyla boğuşup durdum, ameliyat oldum. Ancak doktorun bilgi ve tecrübesinin bu konuda yetersiz olması nedeniyle ameliyat derdime derman olmamakla birlikte sorunlarımın daha da artmasına neden oldu. Araştırmalarım sonucunda ogrendim ki Türkiyede bu ameliyatları hakkiyla yapan sadece bir kaç doktor varmis, bunlardan birisinin de Ankarada olması benim icin büyük şanstı… Sevgili Onur Hocam, ne desem az kalir sizin icin, çektiğim o kadar sıkıntının bir ödülü gibiydiniz benim icin… Zor gecen endometriozis ve adenomyozis ameliytindan sonra ağrı kesicisiz, ağrısız, ağlamadan gecirdigim günleri size borçluyum, ameliyattan sonra yeniden doğdum.. Mütevazı, sizinle birlikte üzülen, sizi anlayan bir doktora ulasmissaniz eğer tüm soru işaretleri bitiyor zaten… Her şey icin cok teşekkür ederim, iyi ki varsiniz Onur Hocam ?

esr.. k..

 

Öncelikle Saygı değer Onur Hocama güler yüzü ve ilgi alakası için çok teşekkür ederim. Ben yurtdışında yaşıyorum ve 16 Yılldır Şidetli Ağrılar çekiyordum. 4 defa Endometriosiz ameliyatı oldum ama maalesef sonuç alamadım, bana bu ağrılarla yaşamak zorunda olduğumu söylemişlerdi. Artık okadar çaresizd im ki Türkiye gelip orada bir Doktora görünmek istemiştim. İnternetten iyi bir Doktor araştırırken Onur Hocama denk geldim ve içimden bir ses Onur Hocamın ağrılarıma bir çare bulacğını hissettirdi ve bu yüzden randevu aldım ve Türkiyeye geldim. Beni Muayne ettikten sonra benim ağrılarımın nedenine tanı koydu ve Ameliyat kararı aldı. Sonunda başarılı bir sonuç elde ettik ve ben ağrılarımdan kurtuldum. Onur Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varsınız Hocam.

tah.. f..

 

Endometriosiz hastalığında konuya cok hakim bir doktor kendisi..2007 den bu yana hayat kalitemi olumsuz etkileyen ağrılarım için Endometriozis Derneği listesinden inceleyip cok tecrübeli Oldugunu öngördugum doktorlara gitmeme rağmen agrimin neden oldiguyla ilgili net bir teshis alamadim..Sorularıma net bir cevap alamadım ..Agrilarim dayanılmaz boyutlara gelmesine rağmen cevap alamadığım için doktora gitmeyi bıraktım.. Endometrisoiz Derneğinin sosyal medyasinda bir yayınında Onur Beyin hastalık hakkında açıklayıcı ve konuya hakim konuşma tarzından ötürü kendisine muayene olmaya karar verdim..Acikcasi gitmeden önce derneğin Doktor listesindeki en genç doktorlarindan olmasindan dolayı kaygim yok değildi ancak kendisi ağrının sebebini çözdü ve konuşmaları, yaklaşımı ve tavrıyla diğer doktorların veremediği güveni verdi.Yillarca yasamis oldugum agriya sebep olan durumu kendisi kolaylikla teşhis etti; biliyorum ve inanıyorum ağrılarımi çözümleyecek .Endometriosiz hastalari çok iyi bilir bu hastalıktan anlayan doktor sayısı çok azdır ve genelde tedavi için Istanbula,Bursaya doktorlara gidilir ancak ben bir hasta olarak Ankarad’a Onur Beye gidilmesini öneriyorum.. Açıkçası bunca yıldır çok yakında olmasına rağmen kendisinden habersiz oldugum icin ağrılarım icin başka başka şehirlerde başka baska doktorlarda zaman kaybettiğim için çok üzgünüm.

em…n

 

Bağırsağıma ve sezeryan kesimden karnıma kadar yayılan ağrılı derin endometriozis hastalığı uzun yıllardır hayatımdaydı, maalesef gittiğim pek çok kadın doğum doktoruna durumu anlatmayı bile başaramamıştım. Kimi miyom görüyor, kimi çikolata kisti diyor kimi kist yok diyor, bağırsak ile ilgili şikayetlerimi ise hiç biri anlamlandıramamıştı. Onur hocamı bulduğumda ve daha ilk muayenede tüm dertlerimi ben daha anlatmadan benden iyi anlayan ve açıklayan beni aydınlatan bir doktoru sonunda bulduğumu anladım. Özellikle derin endometriozisin gerektirdiği çok disiplinli yaklaşımı ekibi ile Ankarada yakalamış işinde uzman bir doktor. Sadece endometriozisin temizlenmesi değil miyom istmosel bütün sıkıntılarım tek bir kapalı ameliyatla çözüldü. Nazikliği, sakinliği güleryüzü, ameliyatın öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyduğum her anda telefonuma cevap verip sorunlarımı çözdüğü için de kendisine ayrıca çok teşekkürler.

..

 

Onur hocayi herkese tavsiye ediyorum. Endometriosis agrilarimdan kurtuldum ve sanki yeniden hayata dondum.

gu..ak

 

Yıllardır her adette, büyük abdest yaparken dayanılmaz ağrılar çekiyordum. En son gittiğim hastanede ilaçlı spiral takacaklardı. Ben de tatmin olmadım. Onur hocayı buldum iyi ki. Ultrason yapar yapmaz, hastalığımın hem bağırsağımın içine girdiğini hem de böbreğimin birini şişirdiğini söyledi. Az daha böbreğimi kaybediyordum. Çok şükür başarılı bir kapalı ameliyat sonrası ağrılarımdan kurtuldum. Bu ağrıyı çeken bilir, artık yeniden doğmuş gibiyim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

Ay…r.  Zo……an

 

Ben Amerika’da yaşıyorum. Amerika’da bir kez endometriozis nedeniyle ameliyat oldum ama ağrılarım geçmemişti, sadece çikolata kistimi almışlardı. Bir arkadaşım sayesinde Onur hocadan haberdar oldum. Endometriozis konusunda o kadar bilgili ki, resmen kendini adamış bu hastalığa. Bana sakince hastalığın oluşum mekanizmasını, ağrının nasıl oluştuğunu, sadece kistin değil nodüllerin asıl ağrı yaptığını anlattı. Muayenede nodüllerimi tespit etti. Kapalı ameliyat yaptı bana. Ameliyat sonrası hemen ikinci üçüncü günümde ağrılarım tamamen kayboldu. Bu kadar çabuk geçeceğini hiç düşünmemiştim. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ka…le.   Gö….li

 

Çikolata kistlerim vardı. Her ikisi de birbirine yapışıkmış kistlerimin. Çok ilgilendi benimle. Çok ilgili, iyi niyetli bir doktor.

Ke…an   D