Siyatik Sinir Endometriozisi

Siyatik Sinir Endometriozisi Nedir?

Siyatik sinir endometriozisi, siyatik sinir trasesinde veya çevresinde endometriotik odakların büyümesi ve siyatik sinire baskı yapmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Siyatik sinir endometriozisi ciddi kasık ve ayak ağrılarına neden olabilir, yürüme güçlüğüne ve düşük ayağa neden olabilir.

Siyatik Sinir Endometriozisi Nasıl Oluşur?

Tam olarak endometriozis hastalığının oluşumu bilinmediğinden, bu durumun nedeni de bilinmemektedir. Ancak endometriozis hastalığının daha nadir bir formu olan siyatik sinir endometriozisi, endometriozis dokularının sinir üzerine bası yapması sonucu oluşmaktadır.

Siyatik Sinir Endometriozisi Ne Gibi Şikayetlere Neden Olur?

Siyatik sinir vücuttaki en uzun sinirlerdendir. Spinal kanaldan çıkan dallar siyatik siniri oluşturur ve ayağa kadar devam eder. Trasesi  vücudun arka kısmındadır. Ağrı, uyuşma, kramp ve karıncalanma hissi kalçada, uyluklarda hissedilir. Ağrı genelde bacağın arkasından topuğa kadar devam eder.

Siyatik Sinir Endometriozisinde Eşlik Eden Şikayetler Nelerdir?

Pelvik ağrı, düzensiz adet kanamaları, ciddi adet ağrısı, ilişki sırasında ağrı, bulantı, depresyon ve anksiyite çoğunlukla Siyatik Sinir Endometriozisinde görülen şikayetlerdir.

Ağrılar genelde adet döneminde başlar ama zamanla adetten bağımsız olarak da ağrılar devam eder. Düşük ayağa neden olabilir, yürüme güçlüğüne yol açar. His kaybı ve kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir.

Siyatik Sinir Endometriozisi  Tanısı Nasıl Konulur?

Siyatik sinir endometriozisi tanısını koymak oldukça zor olmaktadır. Eğer kadında bilinen endometriozis varsa ve siyatik ağrı tarif ediyorsa siyatik sinir endometriozisinden şüphelenebilir. MR, ultrasonografi, tomografi gibi yöntemle tanıda yardımcı olabilmektedir. Ancak çoğu zaman görüntüleme yöntemlerinde her şey normal olarak rapor edilmektedir. Burada muayene bulgusu ön plana çıkmaktadır. Muayene bulgusu ve endometriozis hikayesi ve olası eşlik eden bel fıtığının ekarte edilmesi ile takonulabilir. Ayrıca Lasègue’s test ile siyatik sinir tutulumu test edilebilir. Erken tanı sinirde oluşabilecek geri dönüşüm için önemlidir.

Siyatik Sinir Endometriozisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nadir vakalarda kullanılabilecek progestinler ağrıyı azaltabilir. Yürüme, yoga, yüzme gibi sporların yanında fizik tedavi ve anti-inflamatuar ilaçlar faydalı olabilir. Ancak bu tedaviler faydalı olmazsa; laparoskopik olarak bası yapan o dokunun çıkarılması gerekir. Ancak bu cerrahiyi, bu konuda deneyimli bir cerrah yapmalıdır, çünkü siyatik sinir endometriozisi zorluk derecesi yüksek bir cerrahidir.

Bu tip cerrahiler nöropelvioloji (nöropelveoloji) bilim dalının bir parçası olarak yapılmaktadır. Aşağıda da nöropelvioloji hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

 

Uzun yıllardır ileri düzey endoskopi yapan ve ileri düzey endometriozis cerrahı olarak çalışmamın sonucunda nöropelvioloji (nöropelvioloji) bilim dalında uzmanlığımı, bu bilim dalının kurucusu olan Prof. Marc Possover’den, İsviçre’nin Zürih kentinde, kendisinin düzenlediği, teorik-pratik-cerrahi kursları başarı ile tamamlayarak aldım.

Nöropelvioloji, (nöropelvioloji) bilim dalı vücudun pelvis kısmında yer alan sinirlerden kaynaklanan hastalıklarla ilgilenir. Ne yazık ki bu bölgenin, birçok uzmanlık dalını ilgilendiren (genel cerrahi, jinekoloji, ortopedi, beyin cerrahisi, fizik tedavi, üroloji, vb) anatomik yapısı nedeniyle, bu bölgedeki yapıların neden olduğu şikayetlerden müzdarip olan hastalar birçok farklı tıp branşına muayene olmakta ve uzun yıllar tanı alamamakta, psikiyatriye dahi yönlendirilebilmektedir. Aşağıda nöropelvioloji (nöropelvioloji) bilim dalı ile ilgili kısa bilgilendirme yazımı okuyabilirsiniz.

 

Nöropelveoloji (Nöropelvioloji) Nedir?

Pelvik sinirlerin disfonksiyonu, yaralanmalarının nedenini araştıran, pelvik sinirleri etkileyen hastalıkların tanısını koyan ve tedavisini yapan bir bilim dalıdır.

 

Nöropelvioloji ne gibi hastalıklarla ilgilenir?

  • Hiperaktif mesane, üriner (idrar) ve fekal (büyük abdest) inkontinans (tutamama), üriner retansiyon (idrar yapamama)
  • Nöropatik pelvik ağrı
  • Genital bölge, kalça, uyluk, sırt ve siyatik ağrısı
  • Pelvik kemiklerin ve sinirlerin tümörleri
  • Spinal kord travması sonrası spinal kord fonksiyonlarının kaybedilmesi
  • Kadın ve erkelerde seksüel fonksiyonun kaybolması durumları.

Ankara Endometriozis Merkezi ‘nin kurucusu olarak, Ankara’daki kliniğimde endometriozis hastalarına şifa olmaya çalışmaktayım. Ayrıca ayın bazı günlerinde İstanbul’da yaşayan ve Ankara’ya gelme imkânı olmayan endometriozis hastalığından mustarip hastaları İstanbul’da görmekteyim. Ayrıntılı bilgi ve Ankara veya İstanbul randevusu için iletişim kısmında bulunan telefon numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Detaylı bilgiler için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Adet ağrılarım ilk adet olduğumdan itibaren her zaman cok siddetli geçerdi ancak evliliğimin ilk ayinda adet dışı korkunc bir kasik ağrısıyla kendimi hastanede buldum. Defalarca farkli doktorlarda muayene edilmem, mr a girmem vs tetkikler neticesinde endometriozis hastası olduğumu ogrendim. Geçen s üre içerisinde bacaklara,kalçalara vuran ağrılar, aşırı adet kanamaları ve bununla birlikte ortaya cikan anksiyete sorunlarıyla boğuşup durdum, ameliyat oldum. Ancak doktorun bilgi ve tecrübesinin bu konuda yetersiz olması nedeniyle ameliyat derdime derman olmamakla birlikte sorunlarımın daha da artmasına neden oldu. Araştırmalarım sonucunda ogrendim ki Türkiyede bu ameliyatları hakkiyla yapan sadece bir kaç doktor varmis, bunlardan birisinin de Ankarada olması benim icin büyük şanstı… Sevgili Onur Hocam, ne desem az kalir sizin icin, çektiğim o kadar sıkıntının bir ödülü gibiydiniz benim icin… Zor gecen endometriozis ve adenomyozis ameliytindan sonra ağrı kesicisiz, ağrısız, ağlamadan gecirdigim günleri size borçluyum, ameliyattan sonra yeniden doğdum.. Mütevazı, sizinle birlikte üzülen, sizi anlayan bir doktora ulasmissaniz eğer tüm soru işaretleri bitiyor zaten… Her şey icin cok teşekkür ederim, iyi ki varsiniz Onur Hocam ?

esr.. k..

 

Öncelikle Saygı değer Onur Hocama güler yüzü ve ilgi alakası için çok teşekkür ederim. Ben yurtdışında yaşıyorum ve 16 Yılldır Şidetli Ağrılar çekiyordum. 4 defa Endometriosiz ameliyatı oldum ama maalesef sonuç alamadım, bana bu ağrılarla yaşamak zorunda olduğumu söylemişlerdi. Artık okadar çaresizd im ki Türkiye gelip orada bir Doktora görünmek istemiştim. İnternetten iyi bir Doktor araştırırken Onur Hocama denk geldim ve içimden bir ses Onur Hocamın ağrılarıma bir çare bulacğını hissettirdi ve bu yüzden randevu aldım ve Türkiyeye geldim. Beni Muayne ettikten sonra benim ağrılarımın nedenine tanı koydu ve Ameliyat kararı aldı. Sonunda başarılı bir sonuç elde ettik ve ben ağrılarımdan kurtuldum. Onur Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varsınız Hocam.

tah.. f..

 

Endometriosiz hastalığında konuya cok hakim bir doktor kendisi..2007 den bu yana hayat kalitemi olumsuz etkileyen ağrılarım için Endometriozis Derneği listesinden inceleyip cok tecrübeli Oldugunu öngördugum doktorlara gitmeme rağmen agrimin neden oldiguyla ilgili net bir teshis alamadim..Sorularıma net bir cevap alamadım ..Agrilarim dayanılmaz boyutlara gelmesine rağmen cevap alamadığım için doktora gitmeyi bıraktım.. Endometrisoiz Derneğinin sosyal medyasinda bir yayınında Onur Beyin hastalık hakkında açıklayıcı ve konuya hakim konuşma tarzından ötürü kendisine muayene olmaya karar verdim..Acikcasi gitmeden önce derneğin Doktor listesindeki en genç doktorlarindan olmasindan dolayı kaygim yok değildi ancak kendisi ağrının sebebini çözdü ve konuşmaları, yaklaşımı ve tavrıyla diğer doktorların veremediği güveni verdi.Yillarca yasamis oldugum agriya sebep olan durumu kendisi kolaylikla teşhis etti; biliyorum ve inanıyorum ağrılarımi çözümleyecek .Endometriosiz hastalari çok iyi bilir bu hastalıktan anlayan doktor sayısı çok azdır ve genelde tedavi için Istanbula,Bursaya doktorlara gidilir ancak ben bir hasta olarak Ankarad’a Onur Beye gidilmesini öneriyorum.. Açıkçası bunca yıldır çok yakında olmasına rağmen kendisinden habersiz oldugum icin ağrılarım icin başka başka şehirlerde başka baska doktorlarda zaman kaybettiğim için çok üzgünüm.

em…n

 

Bağırsağıma ve sezeryan kesimden karnıma kadar yayılan ağrılı derin endometriozis hastalığı uzun yıllardır hayatımdaydı, maalesef gittiğim pek çok kadın doğum doktoruna durumu anlatmayı bile başaramamıştım. Kimi miyom görüyor, kimi çikolata kisti diyor kimi kist yok diyor, bağırsak ile ilgili şikayetlerimi ise hiç biri anlamlandıramamıştı. Onur hocamı bulduğumda ve daha ilk muayenede tüm dertlerimi ben daha anlatmadan benden iyi anlayan ve açıklayan beni aydınlatan bir doktoru sonunda bulduğumu anladım. Özellikle derin endometriozisin gerektirdiği çok disiplinli yaklaşımı ekibi ile Ankarada yakalamış işinde uzman bir doktor. Sadece endometriozisin temizlenmesi değil miyom istmosel bütün sıkıntılarım tek bir kapalı ameliyatla çözüldü. Nazikliği, sakinliği güleryüzü, ameliyatın öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyduğum her anda telefonuma cevap verip sorunlarımı çözdüğü için de kendisine ayrıca çok teşekkürler.

..

 

Onur hocayi herkese tavsiye ediyorum. Endometriosis agrilarimdan kurtuldum ve sanki yeniden hayata dondum.

gu..ak

 

Yıllardır her adette, büyük abdest yaparken dayanılmaz ağrılar çekiyordum. En son gittiğim hastanede ilaçlı spiral takacaklardı. Ben de tatmin olmadım. Onur hocayı buldum iyi ki. Ultrason yapar yapmaz, hastalığımın hem bağırsağımın içine girdiğini hem de böbreğimin birini şişirdiğini söyledi. Az daha böbreğimi kaybediyordum. Çok şükür başarılı bir kapalı ameliyat sonrası ağrılarımdan kurtuldum. Bu ağrıyı çeken bilir, artık yeniden doğmuş gibiyim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

Ay…r.  Zo……an

 

Ben Amerika’da yaşıyorum. Amerika’da bir kez endometriozis nedeniyle ameliyat oldum ama ağrılarım geçmemişti, sadece çikolata kistimi almışlardı. Bir arkadaşım sayesinde Onur hocadan haberdar oldum. Endometriozis konusunda o kadar bilgili ki, resmen kendini adamış bu hastalığa. Bana sakince hastalığın oluşum mekanizmasını, ağrının nasıl oluştuğunu, sadece kistin değil nodüllerin asıl ağrı yaptığını anlattı. Muayenede nodüllerimi tespit etti. Kapalı ameliyat yaptı bana. Ameliyat sonrası hemen ikinci üçüncü günümde ağrılarım tamamen kayboldu. Bu kadar çabuk geçeceğini hiç düşünmemiştim. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ka…le.   Gö….li

 

Çikolata kistlerim vardı. Her ikisi de birbirine yapışıkmış kistlerimin. Çok ilgilendi benimle. Çok ilgili, iyi niyetli bir doktor.

Ke…an   D