Histeroskopik Polip Tedavisi

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

 

Çalıştığım hastanelerde binlerce histeroskopi işlemi gerçekleştirmiş bir hekim olarak histeroskopi işleminin hasta dostu bir işlem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Histeroskopi gibi hasta dostu bir cerrahi işlemin tüm Türkiye’de yaygın olarak yapılabilmesini sağlamak amacıyla gerek Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongrelerinde gerek ise Lokal Toplantılarda Kadın Hastalıkları ve Doğum Asistanlarının ve Uzmanlarının eğitiminde eğitici olarak görev yaptım ve yapmaktayım. Yaptığım özellikli histeroskopi işlemlerinden bazılarını istmosel defekti onarımı, septum (rahim perdesi düzeltilmesi) rezeksiyonu, Asherman sendromu (rahim içi yapışıklık açılması) düzeltilmesi, rahim içi polip ve rahim içi miyom rezeksiyonları gibi işlemleri gerek Youtube kanalımdan gerek ise Instagram sayfamdan izleyebilir, bilgilendirici yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yıllarca Eğitim-Araştırma ve Özel hastanelerde çalıştıktan sonra Kasım 2020’de Doç. Dr. Mustafa Erkan Sarı ile beraber Ankara’da Ancyra Clinic’i kurduk. Ancyra Clinic’te hastalarımızı görüyor, gerekli cerrahi operasyonları anlaşmamız olan özel hastanelerde yapıyoruz. Kendi kliniğimizde ofis (tanısal) histeroskopi ile rahim içi poliplerin tanısını ve tedavisini de yapmaktayız.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Histeroskopik Polip Ameliyatı

Polipler vücudun birçok yerinde oluşabilmektedir. Bu yazıda bahsedeceğimiz polip rahim içerisinde yer alan uterin poliplerdir, yani rahim içi poliplerdir.

Poliplerin histeroskopik tedavisini anlatmadan önce poliplerin ne olduğu, ne gibi belirtilere yol açtığı, kanserleşme ihtimali olup olmadığının bilinmesi doğru tedaviye doğru zamanda ulaşmayı sağlayacaktır.

Rahim İçi Polip Nedir?

Uterin polipler, uterusun iç duvarındaki hücrelerin büyümesi ile oluşur. Uterin polipler, rahim zarından (endometriyum), genellikle uterus boşluğuna uzayacak şekilde büyüyen, büyüklüğü genelde en fazla birkaç santim olan yumuşak kırmızı çıkıntılardır. Polipin sapı genellikle kısadır, ancak bazen polipin rahim ağzından çıkması için yeterince uzar. Polipler kanamaya eğilimlidir ve fallop tüplerinin yakınında gelişen uterus polipleri tüplerin girişlerini tıkayabilirler ve gebe kalmayı etkileyebilir. Uterus polipleri menopoz öncesi veya sonrası kadınlarda gelişebilir. Menopoz öncesi dönemde çok nadiren poliplerden kanser gelişebilir. Ancak menopoz sonrası dönemde polipler ile rahim iç zarının kanseri olan endometrium kanserinin görülme ihtimali artmaktadır.

Polip Belirtileri

Uterin polipleri olan birçok kadında hiçbir belirti görülmez. Diğerlerinde, aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı mevcut olabilir:

  • Düzensiz adet kanaması gibi sık veya öngörülemeyen aralıklarla değişen miktarlarda kanama
  • Adet dönemleri arasında kanama
  • Aşırı derecede ağır adet dönemleri
  • Anormal vajinal akıntı
  • Menopoz sonrası vajinal kanama

Poliplerin Tanısı Nasıl Konur?

Endometrial polipler hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda anormal vajinal kanamanın sık nedenlerinden biridir. Endometrial polip geliştirme olasılığı yaşla birlikte artmaktadır. Endometrial polip gelişimi için risk faktörleri arasında Tamoksifen (meme kanserini tedavi etmek için kullanılır), hormon replasman tedavisi, hipertansiyon ve obezite bulunur.

Endometrial polipler zaman zaman hiçbir semptomu olmayan kadınlarda bulunur. Pelvik ultrason muayenesinde ya da kalça ağrısı gibi tamamen farklı konular için yapılan pelvisin görüntüleme tetkiklerinde rastlantısal bir bulgu olarak görünebilirler.

Bazen bir polip uterus iç zarına doğru büyüyen bir miyom ile karıştırılabilir. Ultrason ile polip-miyom ayrımını yapmak mümkün değil iken, histeroskopik gözlemde büyük ihtimalle birbirinden ayrılabilir. Ancak, bir endometrial polipin kesin tanısı, polipin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra bir patolog tarafından mikroskopik inceleme yapılması ile konulur.

Unutmamak gerekir ki ultrasonografi polip, miyom veya başka rahim içi anormallikleri tam olarak ayırt edemez. Sadece rahim içinde anormal bir durum olduğunu ortaya koyar. Sulu ultrasonografi olarak da bilinen sonohisterografi de benzer şekilde rahim içinde yer kaplayan bir lezyon olduğunu söyleyebilir ama tam olarak ne olduğunu söyleyemez. Ancak tanısal (ofis) histeroskopi rahmin içinin tam olarak görüntülenmesini sağladığından dolayı, işlemi gerçekleştiren hekime daha doğru sonuç verir.

Histeroskopik Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Histeroskopik polip tedavisi ofis şartlarında veya hastane şartlarında yapılabilir.

Eğer kullanılacak histeroskopun kalınlığı 3-5 mm arasındaysa ofis şartlarında histeroskopinin rahim içi yer kaplayan lezyonun ne olduğunun anlaşılmasında ve sonrasında da bu yer kaplayan lezyon polip ise aynı anda genel anesteziye ihtiyaç duymadan küçük kalibreli histeroskopik makas ve grasperlarla polip çıkarılması gerçekleştirilebilir.

Birden fazla polip varlığında veya rahim içi yer kaplayan lezyon miyom, rahim içi yapışıklık, rahim perdesi vb gibi durumlar ise operatif histeroskopi ile ve hastane şartlarında işlemin yapılması daha uygundur.

Histeroskopik Polip Tedavisine Hazırlık

Eğer ofis (tanısal) histeroskopi yapılacak ise ve genel anestezi almayacaksanız ek bir hazırlık uygulamaya gerek yoktur.

Zamanlama histeroskopi işleminde daha önemlidir. Histeroskopi işlemi tercihen adetin bitiminden birkaç gün içinde yapılır.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Gebelik planlamaya başladığım zaman Ankara’da bir çok doktorun kapısını çaldım fakat hiç birisi içime tam olarak sinmiyordu. Gebe kaldığım zaman 9 aylık süreci güvenerek geçirebileceğim bir doktor bulamamıştım taa ki Onur hocamla karşılaşana kadar. İlk görüşme itibariyle gerek bilgisiyle gerek sakin liğiyle, pozitif enerjisiyle aradığım doktor işte karşımda dedim. Üstelik adet dönemlerimde hafiften bir ağrı hissederdim gittiğim diğer doktorların hepsi bende bir şey olmadığını söylemişti sadece Onur hocam muayene sonrasında bende minik bir polip olduğunu görmüş ve ağrıya sebebin o olabileceğini söylemişti. Diğer doktorların göremeyip de Onur hocamın o minicik polip i görmesi bile bende derin bir güven hissi oluşturmaya yetmişti. Böylece Onur hocamla devam edecek olan 9 aylık gebelik serüvenimiz başlamış oldu. Ve iyi ki de bu süreci Onur hocamla tamamlamışım diyorum. Gebeliğimin her anında ne kadar yoğun olursa olsun bunu bize hiç hissettirmeden hep yanımızda oldu, her aradığımda, mesaj attığımda anında dönüş sağladı. Bir kez olsun sorduğum sorulara cevap alamadığım olmadı. Hatta şimdi düşündüğüm zaman gebeliğime dair o kadar komik sorular sorduğum zamanlar olmuş ki o sorularıma bile her zaman tüm içtenliği ve samimiyetiyle cevap verdi. Sadece ben değil her görüşmede eşimle olan iletişimi de bizim Onur hocamızı sadece doktorumuz olarak değil manevi abimiz olarak görmemizi sağladı. Her muayene sonrasında bizi kapıya kadar geçirmesi, halimizi hatrımızı sorması, sohbet etmesi, sadece bizi dinlemesi değil kendinden örnekler vererek sohbet etmesi bile insani değerinin ne kadar yüksek olduğunun ispatıdır bizde. Muayene esnasında tek tek anlata anlata bana ve eşime bilgi vermesi en ufak bir soru işareti kalmadan oradan ayrılmamıza sebep oluyordu. İçimiz hep rahat ayrıldık Onur hocamızın yanından. Sezaryenden çok korktuğum için hep normal doğum istedim, Onur hocamla beraber son ana kadar bekledik bebişin gelmesini ancak suyumda azalma olduğu için daha fazla bekleyemedik ve önceden planlanan günde hastaneye yatışım yapıldı. Suni sancıyla doğumun başlamasını bekledik ancak açılmam olmayınca sezaryen olmak zorunda kaldım. Suni sancıyı almaya başladığım an itibariyle Onur hocam hep hastanede yanımızdaydı. Gebe olanlar doğum başladığı anda doktorunun ilk andan itibaren yanında olmasının ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi bilir. Sezaryen olmanın çok da korkulacak bir şey olmadığını gördüm. Sezaryen olduktan sonra hemen ertesi gün ayaklandım ve sonrasında ağrı kesici bile almadım. Burada Onur hocamın müthiş cerrahi bilgisi ve becerisi sayesinde konforlu, en az ağrıyla bir doğumu tamamlamış oldum. Şuan 20.günümdeyim ve hiç doğum yapmamış gibiyim desem yeridir. Kendinizi ve doğacak bebeğinizi hem güvenilir, iyi bir doktora emanet etmek hem de bu süreçte prensesler gibi özel hissetmek isterseniz Onur hocamı herkese şiddetle tavsiye ederim. Her şey için Onur hocama ve ekibine çook teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş.

bet.. ç..

 

Teşekkürlerimi ve Şükran’larımı sunmadan geçemezdim elbette?hamile kalma niyetiyle birçok yere gittim ama nedense hiçbiri tatmin edemedi beni sonra birçok kişiden onur hocamın adını duydum ve tereddütsüz randevu aldım,polip olduğunu söyledi ve her anlamda inanılmaz yardımcı oldu,en önemlisi de güven verdi,belli ki işinin ehli bir doktor,ameliyathanenin adından korkan ben sabah direk gittim hastaneye.ameliyat öncesi ameliyathanede ve sonrasında hep yanımdaydı,şimdi şiddetle etrafıma öneriyorum.sizler de tereddüt etmeden gidin lütfen?bu arada bir bebiş doğana kadar onur hocamlayım,inş o günleri de burada paylaşırım.çok teşekkürler sevgili onur hocam,emeklerinize,yüreğinize ve varlığınıza sağlık???

eme.. m..