Kapalı Rahim Ameliyatı – Doç.Dr. Onur Topçu

Kapalı Rahim Ameliyatı

Kapalı Rahim Ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi)

Kapalı rahim ameliyatı, hasta dostu bir ameliyattır. Çünkü bu ameliyat şekli; hastada daha az ağrı, daha az kanama, daha iyi kozmetik sonuçlar, daha çabuk iyileşme dönemi ve hastanede daha az kalma gibi bir çok avantajlar bulundurmaktadır. Ameliyat süresi, tecrübeli ellerde yaklaşık  olarak 30-40 dakika sürmektedir.

Kapalı ameliyat tekniğinde tecrübe, deneyim çok önemlidir. Yıllarca, kapalı (laparoskopik) cerrahi yapılan kliniklerde aktif olarak çalıştım ve yönettim. Binlerce kapalı ameliyat gerçekleştirerek, hastalarıma faydalı olmaya çalıştım. Ayrıca bu kapalı rahim ameliyatı şeklinin ülkemizde daha yaygın yapılabilmesi için hem kadın doğum ihtisası yapan asistan hekimlerin hem de meslek sonrası eğitim kurslarına katılan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının eğitiminde eğitici olarak aktif rol oynadım ve rol oynamaktayım.

Hastalarımın maksimum fayda görebilmeleri için ameliyatların uygun endikasyon (gerekçe) ile ve uygun cerrahi teknik ile yapılması gerektiğine inanmaktayım. WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Yukarıda da belirttiğim gibi bu kapalı (laparoskopik) histerektomi yöntemi hasta dostu bir yöntemdir. Bu yüzden daha fazla sayıdaki hastanın bu ameliyat şeklinden yararlanmasını istiyorum ve bunun için halen çaba harcıyorum.

Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi) hakkında bilgilendirici bu yazıyı anlamak için hangi durumlarda rahmin alınması gerektiği ve diğer rahim ameliyatları tiplerini de bilmek gerekmektedir. Farklı alternatifler hakkında bilgi sahibi olmanın, herkesin temel bir hakkı olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden, çok aşırı detaya girmeden, hangi durumlarda rahmin alınması gerekebileceğini ve tüm rahim ameliyatı tekniklerini anlatmaya çalışacağım.

 Rahmin Alınmasının Gerekebileceği Durumlar

 • Miyomlar
 • Endometriozis hastalığı
 • Adenomyozis hastalığı
 • Şiddetli rahim kanamaları (tedaviye rağmen durmayan)
 • Endometrial hiperplaziler (özellikle atipili hiperplaziler)
 • Vajinal prolapsus
 • Kanser (rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri)
 • Pelvik inflamatuar hastalıklardır.

Rahim Alınması Sırasında Yumurtalıklar da Alınır Mı?

Rahim alma ameliyatı hangi teknik ile yapılırsa yapılsın, ameliyat sırasında yumurtalıkların (overler) alınabilme imkanı vardır. Yumurtalıkların alınması, hastanın rahim alma ameliyatına ek risk getirmemektedir.

Burada önemli olan ameliyat öncesinde, rahim alma ameliyatı sırasında yumurtalıkların alınıp, alınmaması kararını vermektir. Hasta menopoz öncesi dönemde ise yumurtalıklarının alınmasına bağlı olarak şiddetli sıcak basmaları, kemik erimesi, kolesterollerde artma gibi istenmeyen bazı durumlar yaşayabilir. Ancak ileride yumurtalıklardan köken alabilecek kanser gibi hastalıklar açısından da yumurtalıklar alınmadığı zaman, halen risk altında olacaktır. Burada önemli olan yumurtalıkların alınmasının hastaya ne gibi avantaj ve dezavantaj getirdiğini hastaya açıkça anlatmak ve bu konuda beraber karar almaktır.

Rahim Alma Ameliyatı (Histerektomi) Teknikleri

 1. Laparatomi (açık) ile histerektomi
 2. Vajinal histerektomi
 3. Kapalı rahim ameliyatı (Laparoskopik histerektomi)

 

 1. Açık (Laparatomi) histerektomi : Bu ameliyat şeklinde, karın bölgesinde cilde yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir kesi yapılarak, rahim alma ameliyatı (histerektomi) gerçekleştirilir. Yapılan bu kesi çoğunlukla sezaryen ameliyatı sırasında yapılan kesiye benzerdir. Tıp dilinde transvers bir kesi denilen yatay bir kesi yapılır. Nadiren göbeğe doğru uzanan dik bir kesiye (vertikal) ihtiyaç duyulur. Günümüzde bu açık yolla yapılan cerrahi, yerini hasta açısından birçok avantajları bulunan kapalı (laparoskopik) rahim alma ameliyatına, tamamıyla bırakmak üzeredir.
 2. Vajinal histerektomi: Bu ameliyat şekli, çoğunlukla rahim sarkması olan kadınlarda uygulanabilen bir rahim alma yöntemidir. Daha az ağrı, karında kesi olmaması gibi birçok avantajları vardır. Ancak çoğunlukla sadece vajinal prolapsus (sarkma) durumu olan kadınlarda uygulanabileceği için kullanım alanı kısıtlıdır.
 3. Laparoskopik (kapalı) histerektomi: Bu ameliyat şeklinde hastaya büyük kesiler yapılmamaktadır. Hastaya yapılan en büyük cilt kesisi yaklaşık 1 cm uzunluğunda olmaktadır. Bu 1 cm’lik cilt kesisi çoğunlukla göbek hizasından yapılır. Bu göbek hizasından yapılan 1 cm’lik kesiden, gelişmiş teknolojiye sahip bir kamera, hastanın karnının içine yerleştirilir. Bu kamera sayesinde büyük büyütmede, dokular cerrahın karşısındaki ekrana yansıtılır ve çok titiz, hassas bir cerrahi uygulanmasını sağlar. Göbek seviyesinden yapılan bu kesi dışında, yarım santim uzunluğunda 2 veya 3 farklı noktadan cilt kesisi yapılır. Bu kesilerden içeriye yerleştirilen gelişmiş teknolojiye sahip cerrahi aletler ile ameliyat tamamlanır.

 

Aşağıda paylaştığım videoda kapalı yöntem ile gerçekleştirdiğim bir rahim alma ameliyatımı (laparoskopik histerektomi) izleyebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hocam için Ağrı’dan geldim. Allah ondan razı olsun. Kanser ameliyatı sonrasında, bir gün sonra hastaneden çıktım. Şimdi çok iyiyim. Takiplerimi de Onur hoca yapıyor.

Ay..e     Di… ük

 

Çok saygılı, bilgili, sonuna kadar da dinliyor. Kapalı kanser ameliyatlarında Onur hocam bir numara, küçücük kesilerle bu illet hastalıktan kurtuldum, çok şükür.

Fe…an.  Ka….ak

 

Rahim kanseri olduğumu öğrendiğimde dünyalar başıma yıkılmıştı. Onur hocayı bir arkadaşım önermişti. Onur hoca bana o kadar güven verdi ki, kanser olduğumu bile unuttum. Kapalı yolla kanser ameliyatımı yaptı, sonrasında da ışın tedavisi veya ilaç tedavisi de almama gerek kalmadı. Çok şükür şimdi çok iyiyim. Onur hocayı özellikle rahim kanseri olan hastalara öneririm. Harika bir doktor.

Ze….a    Yu….ven

 

Merhaba ben hocam hakkında bilgi vermek isterim hocam la tanışmamız bi yakınımız sayesinde oldu hanımımın çift rahim problemi var dı Konya’da ikamet ediyorum hocamızı araştırmada hiç düşünmeden yanına gittiğimde çok güzel bir ameliyat sonrası karım çok şükür iyileşme gördük hocama nekadar teşekkür etsem azdır minnettarım hocam teşekkürler.

A.U.

 

Onur hocamı uzun araştırmalarım sonrası buldum. Göbeğime kadar büyümüş ve kanama yapan bir rahmim vardı. Onur hoca sağ olsun, kapalı yöntemle ameliyatımı yaptı. Hatta ameliyat sonrası rahmimi tartmışlar, normalde 60-70 gram olması gereken rahmim 1100 grama kadar yükselmiş. Açık bile yapılması zor olur dedikleri ameliyatımı, Onur hoca kapalı şekilde yaptı. Karnımda büyük kesiler olmadı.

T.Y.

 

Çok ilgili ve kapalı cerrahilerde Türkiye’nin en iyisi hocamız. Herkese tavsiye ederim.

A.R.

 

Aşırı kanamalarım vardı. Rahmimin alınması gerekiyordu. Kapalı ameliyat olmak için Onur hocanın yanına Kastamonu’dan geldim. Çok şükür, ameliyat sonrası hiç ağrı sızım olmadı.

Elif Hanım

 

Mardinde kanser olabilirsin dediler. Onur hocayı Mardinde çalışan bir kadın doğum uzmanı önerdi. Onur hoca beni muayene eder etmez, sen kanser değilsin ama rahmin alınması gerekiyor dedi. Kapalı yöntemle ameliyatımı yaptı. Bir gün sonra uçakla Mardin’e dönebildim. Onur hoca ve ekibine çok teşekkür ederim.

H.G.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi