HPV ve Genital Siğil

Yayınlarım

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Human Papilloma Virüsü (HPV) ve Kanser

Human Papilloma Virüs, yani HPV’nin, günümüzde rahim ağzı (serviks) kanserinin neredeyse tek nedeni olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden sadece estetik açıdan kötü görüntüye neden olan genital siğillerin tedavisi değil, HPV’nin neden olabileceği hücresel değişikliklerin takip ve tedavisi için de HPV pozitif kadınların doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.

20 yıllık jinekolojik tecrübemle hem genital siğillerin ortadan kaldırılması işlemlerini (koter eksizyon, soğuk eksizyon, kimyasal ajanla destrüksiyon) hem de rahim ağzı kanseri açısından risk taşıyan HPV tiplerinin tedavi ve takibini yapmaktayım.

HPV varlığının tespiti için HPV DNA testi yapılmalıdır. HPV DNA testi kliniğimizde uygun ücrete yapılmaktadır. Randevu için lütfen arayınız.

 

Kliniğimizde aşağıda gördüğünüz en gelişmiş binöküler kolposkopi cihazıyla rahim ağzında olan değişikliklerin takip ve tedavisini yapmaktayız.

Aşağıda Human Papilloma Virüs ve kanser hakkında bilgilendirme yazımı okuyabilirsiniz.

Human Papilloma Virüsü (HPV) Nedir?

Human Papilloma Virüsün (HPV) geniş bir ailesi vardır. Bu ailede yer alan her HPV tipi bir rakam ile tanımlanmıştır. Şimdiye kadar 300’ün üzerinde HPV tipi tanımlanmıştır.

HPV’lerin çoğu deride; kollarda, göğüs bölgesinde, ellerde ve ayaklarda siğil oluşturur. Diğer HPV tipleri de müköz membranlarda enfeksiyona neden olur. Müköz membranlar; vajina, anüs, ağız ve boğaz gibi dışarıya açılan organların yüzeyel tabakalarını oluştururlar. Müköz membranlarda bulunan HPV tipleri de ‘Genital HPV’ olarak adlandırılırlar. Bu tip HPV’ler genelde ciltte yaşamazlar. HPV tipleri 2 ana gruba ayrılırlar. Bu gruplar yüksek riskli HPV tipleri ve düşük riskli HPV tipleridir.

Düşük Risk HPV Tipleri

HPV’nin bazı tipleri, kadın ve erkeklerde genital bölgenin ve anüsün üstünde veya etrafında siğil (kondilom) oluşturabilir.. Kadınlarda, rahim ağzı (serviks) ve vajinada siğil (kondilom) oluşabilir. Bu HPV tipleri nadiren kansere yol açabilir, bu yüzden düşük-risk HPV tipleri olarak adlandırılırlar.

Yüksek Risk HPV Tipleri

HPV’nin öbür tipleri ‘yüksek-risk’ olarak adlandırılır çünkü hem erkekte hem de kadında kansere yol açabilir. Doktorlar, hücre değişikleri ve kanser öncüsü lezyonların bu HPV tipleriyle bağlantıları nedeniyle daha fazla endişe duyarlar, çünkü bunlar bir süre sonra kansere yol açabilirler. HPV’nin yüksek-risk çeşitleri en sık HPV 16 ve HPV 18 tiplerini içerir.

HPV ile enfeksiyon çok yaygındır. Çoğu insanda, vücut enfeksiyonu kendi kendine temizleyebilir. Ama bazen, enfeksiyon temizlenemez. Yüksek-risk HPV tipleri ile olan kronik enfeksiyonlar (uzun-süreli olanlar) bir süre sonra kansere dönüşebilirler. Bu süre ortalama 5 ile 15 sene arasındadır. Yani yüksek risk HPV’si 5 ile 15 sene arasında sürekli pozitif olan bir kadın rahim ağzı (serviks) kanseri açısından ciddi risk altındadır.

İnsanlara Human Papilloma Virüsü (HPV) Nasıl Bulaşır?

HPV, bir insandan bir diğerine neredeyse hemen her zaman cinsel ilişki ile bulaşır. Ancak cinsel ilişki olmadan genital temas ile yani deri-deri temasıyla da bulaş olabilir. HPV’nin bulaştığı temel seksüel aktiviteler vajinal, anal veya oral sekstir. Gözle görülen lezyonları olmayan HPV pozitif birinden de HPV bulaşı olabilir.

HPV enfeksiyonu çok yaygındır. Çoğu kadın veya erkek hayatları boyunca HPV’nin en az bir tipine maruz kalmaktadır.

Human Papilloma Virüsü (HPV) bu yollarla bulaşmaz

 • Tuvaletler
 • Tokalaşma
 • Yüzme havuzu veya saunalar
 • Ortak kullanılan kap-kaçak veya paylaşılan yemekler

Human Papilloma Virüsü (HPV) taşıyor olabilirsiniz

 • Yıllardır aktif seksüel hayatınız olmasa da daha önce cinsel ilişkiniz olduysa
 • Hiçbir işaret ve belirti olmasa da

HPV Enfeksiyonu ile İlişkili Kanserler Nelerdir?

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Rahim ağzı (servikal) kanser, HPV ile ilişkili olarak görülen en sık kanserdir. Nerdeyse tüm servikal kanserlere HPV neden olmaktadır. Servikal kanser, erken dönemde yakalanabilen ve önlenebilen kanser türlerindendir. Pap smear testi, HPV’nin rahim ağzında (servikal) yaptığı değişikleri saptar. HPV testi de HPV enfeksiyonunun kendisini saptar.

Servikal kanser aşılarla ve düzenli tarama testleriyle (pap smear) önlenebilir bir kanserdir. Servikal kanser tanısı alan kadınların yarısı hayatları boyunca hiç pap smear test yaptırmamıştır.

Vulva Kanseri

Vulva kanseri için, rahim ağzı kanseri gibi standart bir tarama testi yoktur. HPV, kadın genital sisteminin dış kısmı olan, vulvanın kanserine neden olabilmektedir. Ancak vulva kanseri, rahim ağzı kanserine oranla daha az oranda görülür.

Vajinal Kanser

Vajinal kanserlerin çoğunluğu HPV nedeni ile oluşur. HPV’nin yaptığı değişiklikler bazen pap smearde tesadüfen görülebilir. Vajinal kanserleri de servikal kanser gibi kanser öncüsü lezyonlar sonrası kansere dönüşür. Ancak vajinal kanserler için de tarama testi yoktur. Ancak vajinal kanserler serviks kanserine oranla daha az görülmektedir.

Penis Kanseri

HPV erkekte penis kanserine neden olabilir. Ancak bu durum en sık HIV pozitif erkeklerde görülmektedir. Öncü lezyonlar çoğunlukla penisin uç kısmında oluştuğundan erken fark edilip erken tanı konulabilmektedir.

Anüs Kanseri

Anüs kanseri hem erkeklerde hem kadınlarda ortaya çıkabilmektedir. HPV enfeksiyonu olan HIV pozitif kadın veya erkekler anal ilişkileri varsa anüs kanseri açısından yüksek risk altındadırlar. Yüksek risk altındaki kişilere rutin tarama maçlı anal pap test yapılabilir.

Ağız ve Gırtlak Kanseri

HPV kadın ve erkeklerde oral seks ile bulaş nedeni ile ağız ve gırtlakta da bulunabilmektedir. Burayı enfekte edip ağız ve gırtlak kanserine neden olabilmektedir.

HPV Enfeksiyonu Önlenebilir Mi?

Tüm HPV tiplerinin enfeksiyonundan koruyacak bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Ancak HPV enfeksiyon riskini azaltabilecek stratejiler mevcuttur. Ayrıca sıklıkla siğil (kondilom) ve kansere neden olabilecek HPV tiplerine karşı genç insanları koruyacak aşılar mevcuttur.

HPV cinsel ilişki ile bulaşabileceği gibi, deri-deri temasıyla da bulaşabilmektedir. Birden çok seksüel partneri olan insanlar bu yüzden risk altındadır. HPV taşıyan bir insan kendinde herhangi bir işaret, bulgu olmayabileceğinden farkında olmadan HPV’yi başka insanlara bulaştırabilmektedir.

Kondom Kullanımı

Kondom kullanımı kısmi olarak HPV enfeksiyonundan koruyabilir, ancak tam bir koruma sağlamaz. Çünkü kondom her zaman HPV ile enfekte olan bölgeyi örtmeyecektir. HPV penis, vajen, vulva, skrotum, anüs bölgesi veya perinede de olabileceğinden kondom kısmı koruma sağlayacaktır.

Tek Partnerle Cinsel İlişkide Bulunmak

Seksüel olarak aktif iseniz ama sadece bir kişi ile ilişkide bulunduysanız, ilişkide bulunduğunuz kişinin daha öncesinden başka cinsel ilişkileri olmuşsa HPV açısından tam olarak korunmuş olmayacaksınızdır. Bu yüzden tek partnerle cinsel ilişki de her zaman HPV enfeksiyonu oluşmasını engellemeyecektir.

HPV Aşıları

HPV aşıları kanser ile ilişkisi ispatlanmış HPV tiplerinden ve genital siğil (kondilom) yapan HPV tiplerinden koruyacaktır.

Aşılar hem erkelerde hem de kadınlarda kullanım için onaylanmıştır. Aşılar HPV enfeksiyondan korur, mevcut HPV enfeksiyonunu tedavi etmez.

 • HPV aşılarının etkinliği 9-12 yaşlar arasında yapıldığı takdirde en iyi olmaktadır.
 • 13-26 yaş arasındaki aşı olmamış gençler ve genç erişkinler mümkün olan en kısa zamanda aşılanmalıdırlar.
 • 26 yaş sonrası aşı uygulanması bireyselleştirilmelidir.

HPV DNA Testleri

Günümüzde uygulanan HPV testleri rahim ağzı (serviks) olan kadınlar için onaylanmıştır. HPV DNA testi pap smear testi ile aynı şekilde yapılmaktadır. Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından sürüntü alınmaktadır.

 • Penis, vulva, ağız, anüs veya gırtlak için onaylanmış HPV DNA testi henüz yoktur.
 • Tüm HPV tiplerine karşı maruziyeti belirleyecek test bir test yoktur.

HPV ve HPV İlişkili Hastalıkların Tedavisi

HPV için bir tedavi henüz yoktur, ancak HPV’nin yaptığı hücresel değişikler için tedaviler mevcuttur.

HPV’nin neden olduğu kanserler erken dönemde yakalandığı takdirde tedavisi en kolay olan kanser türlerindendir. Gözle görülür olan genital siğiller cerrahi veya medikal olarak da tedavi edilebilirler.

HPV hakkında hatırlanması gerekenler

 • HPV çok yaygın görülen bir virüstür. Çoğu kadın ve erkek hayatlarının bir döneminde HPV’ye maruz kalacaktır.
 • HPV için bir tedavi yoktur. HPV’nin neden olduğu hücresel değişiklikler için bir tedavi vardır.
 • HPV pozitif olmak kanser olacaksınız anlamına gelmemektedir. HPV yaklaşık olarak %90 oranında vücuttan kendiliğinden temizlenmektedir.
 • Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullanan veya kronik hastalıkları bulunan insanlar HPV’nin neden olduğu kanserler açısından daha büyük risk altındadır.
 • HPV enfeksiyonu sonrası gelişen kanserlerin çoğu aşılar ile önlenebilmektedir.
 • Rahim ağzı (servisks) kanserlerinin çoğu rutin tarama testleriyle (pap smear) önlenebilmektedir.

 

Sağlıkla kalın..

Prof. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Tüp Bebek Uzmanı

 


Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği, hekimler hakkında yapılan yorumların, hekimlerin kendi web sitesinde yayınlamaları yasaktır. Bu nedenle Prof. Dr. Onur Topçu hakkında yapılan yorumları okumak isterseniz, aşağıda linkini paylaştığımız Prof. Dr. Onur Topçu’nun bilgilerinin yer aldığı, doktorsitesi web sayfasından okuyabilirsiniz.
Yorumlar sayfanın en altındadır.
Sağlıkla kalın…

https://www.doktorsitesi.com/prof-dr-hasan-onur-topcu/kadin-hastaliklari-ve-dogum/ankara