Amniyosentez

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez, günümüzde bazı durumlarda yapılması öngörülen bir test ya da müdahale olarak bilinmektedir. Gebelik esnasında yapılan bu test, anne adayının karnından iğne ile girilmesi ve bebeğin bulunduğu amniyon sıvısından örnek alınması prosedürüne dayanmaktadır. Bebeğin akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek ve kan uyuşmazlığı konusunda bebekteki sarılık miktarını tespit etmek için geçmişte sıkça kullanılan amniyosentez; günümüzde bebeğin kromozomal yapısının incelenmesi için yapılmaktadır. Polihidramnios yani bebeğin suyunun fazla olduğu durumlarda ise yine tedavi amacıyla da uygulanabilmektedir.

Amniyosentez Neden Yapılır?

Tedavi olanağı olmayan genetik hastalıkları ve anomalileri tespit edebilmek için prenatal testler gibi amniyosentez de günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Erken dönemde teşhis imkânı sağlayan amniyosentez, anne ve baba adaylarına hastalıklar ve doğumdan sonra karşılaşılabilecek durumlar hakkında bilgi vermeyi sağladığı gibi erken dönemde gebeliğin sona erdirilmesi şansı da sunmaktadır. Örneğin, Down sendromu gibi anomalilerin tespit edildiği aşamada ise yine karar ailenindir.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin 16. İla 20’nci haftalarında uygun görüldüğü bir dönemde yapılır. Rutin kontrollerde şüpheli durumlar söz konusu olduğunda ise amniyosentez testi en erken 14’üncü haftada yapılabilirken en geç ise 20.haftada yapılabilir. Gebeliğin son 3.ayında ise akciğerlerin gelişip gelişmediğini değerlendirmek içinde yine amniyosentez yapılması önerilebilir. Amniyosentez testlerinde hücrelerinin kültürünün laboratuvarda yapılması gerektiği için 21 ila 35 gün boyunca sonuçların çıkması beklenebilir.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

Hamilelik süreci içerisinde doktorun önerisi ile yapılabilen amniyosentez, hazırlık gerektirmeyen bir işlemdir. Anne adayı muayene gömleğini giyer ve muayene masasına sırt üstü şekilde uzanır. Karnı hariç tüm bedeni örtüldükten sonra ultrason ile bebek ve plasentanın yeri belirlenir. Bebekte görülebilir bir anormallik olup olmadığını anlamak adına daha önceden yapılan ultrasonda incelenebilir.

Amniyosentez esnasında ağrı çekilmemesi için lokal anestezi uygulanabilir ancak genelde anestezi kullanımı önerilmez. Karın antiseptik çözeltiler ile silinir ve enjektör yardımıyla yeterli miktarda amniyon sıvısı alınarak işlem bitirilir. Amnion sıvısının alınmasından sonra bebeğin kalp atışları ve gelişimi kontrol edilir ve anne dinlenme odasına alınır.

Amniyosentez Ne Kadar Güvenli?

Amniyosentez, bebeğin içinde bulunduğu keseden alınan bir sıvı olduğu için her anne adayını korkutabilen bir müdahaledir. Ancak, burada korkulacak bir durum yoktur. Zira, bebeğin ya da annenin yaşamının riske atılması hiçbir müdahalede ya da testte göze alınabilecek bir durum değildir. Amniyosentez iğnesinin bebeğe ya da diğer dokulara değmemesi için eş zamanlı olarak ultrasonla işlem yürütülür.

Amniyosentez sonrası anne adayının birkaç saat boyunca kramp hissetmesi normalken bazen de vajinal kanama yâda sıvı gelmesi de normal karşılanır. Amniyosentez sonrası düşük ile karşılaşılması riski 200 gebede 1 görülebilecek bir risktir.

Ankara Amniyosentez Testi, Doç. Dr. Onur Topçu Yönetiminde Sizi Bekliyor!

Anne adayları her ne kadar amniyosentez testinden korksa da aslında bebeklerini daha detaylı inceletme şansını yakaladıklarının farkında olmayabiliyorlar. İşte bu durumda biz doktorlar olarak anne adaylarına “yanlış bildiklerini” aktarmalı ve bebeklerinin sağlıkları için doğru kararı nasıl verebileceklerini anlatmalıyız. Ankara’da amniyosentez testi için ben Doç. Dr. Onur Topçu olarak siz değerli anne adaylarını muayeneme bekliyor ve sizlerle birlikte bu süreci en iyi şekilde yönetmek için sabırsızlanıyorum. Siz de bebeğinizin sağlık durumunu merak ediyor ve olası risklere karşı hazırlıklı olmak istiyorsanız amniyosentez testi için hemen bana ulaşın!

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı