Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik dönemi çiftler için çok özel bir süreçtir. Bu süreçte ailelerine yeni katılacak bir ferdin heyecanını duyarlarken, biryandan da bu dönemi sağlıklı geçirebilmek için birçok araştırma yaparlar. Gebelik hakkında kitapları, köşe yazılarını ve internette gebelik ile ilgili bilgi alabilecekleri siteleri okumaya başlarlar. Bu dönemde anne adayının psikolojisini anlayabilen ve tıbbi olarak yeterli hekim arayışları başlar.

Yıllarca dünyanın en büyük kadın hastalıkları ve doğum hastanelerinden olan Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde binlerce gebelik takibi ve doğum gerçekleştirdikten sonra 2019- 2020 yılları arasında Ankara Memorial Hastanesinde çalıştım. 2020 Kasım ayından itibaren de Ankara’da kendi kliniğimde yılların verdiği tecrübe ile gebelerimin gebelik süreçlerinin başından, doğumlarına ve doğumdan sonra kontrollerine kadar hep yanında olmaya özen gösteriyorum.

Aşağıda gebelik boyunca dikkat edilmesi gereken durumlar, yapılması gereken tetkikler, kontroller hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Gebelik Öncesi Muayene

Her ne kadar tüm dünyada gebeliklerin yarısından fazlası planlı olmasa da, en ideal olanı, çiftlerin gebelik öncesinde, özellikle kadının guatr, diyabet mellitus (şeker hastalığı), temel sağlık parametreleri açısından değerlendirilmesi, pap smear testi yapılması ve folik asit başlanmasıdır. Ailede genetik geçişli hastalıklar varsa, genetik danışmanlık da verilmelidir.

Gebelik Sırasında Yapılması Gerekenler

Gebelik takibi sırasında her muayenede ultrasonografi ile bebeğin durumu kontrol edilmektedir. Tahliller ise sadece bazı haftalarda yapılmaktadır.

Yapılacak Tahliller

 • İlk Vizitte: Tam İdrar Tahlili, Kan Grubu, Hemogram, TSH, Rubella Ig M, Toxoplasma IG M, Açlık Kan Gukozu, HBsAg
 • Haftada anne kanından genetik analiz (isteğe bağlı)
 • 11-14. Hafta: İkili test
 • 16-20. Hafta: Dörtlü test
 • Hafta: 50 gram oral glukoz yükleme testi
 • Hafta: TSH, Hemogram, Tam idrar tahlili

Ayrıntılı Ultrason

 • Gebelik haftasında yapılacak (Kliniğimizde yapılmaktadır)

 Non Stres Test (NST)

 • Gebelik haftasından sonra her hafta yapılacak (Kliniğimizde yapılmaktadır)


 


Gebelikte Faydalı Bilgiler

 • Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite bebeğinizin gelişimine yardım edecek ve sizin sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır.
 • Birçok yiyecek ve içeceği kendinizin sağlıklı yeme tarzını oluşturmak için kullanın. Bu besinler meyveler, sebzeler, tahıl ve süt ürünleri ve protein içeren besinlerden oluşmalıdır.
 • Sağlıklı yeme tarzı oluşturmada yediğiniz veya içtiğiniz besinin miktarı ve tipi önemlidir. Yemeden önce, ne kadar miktarda yemeği tabağınıza koyacağınızı düşünün.

 

Sağlıklı Beslenme Tarzı Oluşturma

 • Taze, dondurulmuş veya kurutulmuş sebze veya meyveler ve %100 olmak koşuluyla meyve suyu tüketebilirsiniz. Koyu yeşil, kırmızı ve turuncu sebzeler, fasulye, bezelye ve nişastalı sebzeler size en faydalı olan besinlerdir.
 • Tahıl kullanımında tam tahıl toplam tahıl kullanımın en az yarısını oluşturmalıdır. Yulaf ezmesi, patlamış mısır, tam taneli tahıldan yapılmış ekmek ve esmer pirinç tüketmeye çalışın.
 • Yağ oranı düşük süt, yoğurt ve peynir tüketmeye çalışın.
 • Protein kaynaklarınızı çeşitlendirin. Deniz ürünleri, yağsız kırmızı ve beyaz et, yumurta, fasulye, bezelye, nohut, soya ürünleri ve tuzsuz kuruyemiş tüketebilirsiniz.
 • Sodyum içeriği fazla olan, doymuş yağ içeren ve şeker eklenen yiyecekler tüketmeyin. Şeker ihtiva eden içecekler içmek yerine su için. Hayvansal kaynaklı yağlar yerine bitkisel kaynaklı yağlar tüketmeye çalışın.
 • Zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, fasulye, bezelye, nohut, narenciye ürünleri, ıspanak ve koyu lifli sebzelerin tüketilmesi folik asit ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

 

Gebeliğiniz Boyunca YAPMAMANIZ Gerekenler

 • Ellerinizi yıkamadan yemek yemeyin.
 • Yıkanmamış meyve-sebze tüketmeyin.
 • Soda (gazlı içecekler), yapay şeker kullanılmış tatlılar, kızartılmış yemekler, yüksek yağlı etler ve yüksek yağ oranına sahip süt ürünleri tüketmeyin. Maden suyu tüketebilirsiniz.
 • Alkol, sigara kullanmayın.
 • Günde 2 bardaktan fazla kahve ve 6 bardaktan fazla çay içmeyin.
 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri tüketmeyin.
 • Pişmemiş et tüketmeyin. Aşırı miktarda koyun veya dana ciğeri yemeyin.
 • Badem suyu, meyan kökü, papatya suyu ve ahududu ile ilgili ürünleri gebeyken kullanmayın.

Gebeliğinizde Ne Kadar Kilo Almalısınız?

 • Vücut kitle indeksi <18.5 kg/m2  ise;

Toplamda 12,5-18 kg

İlk 3 ay toplam 0,5-2 kg

Sonraki dönemde haftada 0,5 kg

 • Vücut kitle indeksi 18.5-24.9 kg/m2  ise;

Toplamda 11,5-16 kg

İlk 3 ay toplam 0,5-2 kg

Sonraki dönemde haftada 0,5 kg

 • Vücut kitle indeksi 25-29.9 kg/m2  ise;

Toplamda 7-11,5 kg

İlk 3 ay toplam 0,5-2 kg

Sonraki dönemde haftada 0,25 kg

 • Vücut kitle indeksi 30-35 kg/m2  ise;

Toplamda 5-9 kg

İlk 3 ay toplam 0,5-2 kg

Sonraki dönemde haftada 0,25 kg

 

 

Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri Omega-3 açısından zengin oldukları için sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi için çok yararlıdır. Ancak derin sularda yaşayan balıkların tüketilmesi, içerdikleri yüksek civa miktarı nedeniyle sağlığınıza ve bebeğinize zarar verebilir.

 • Gebelerin civa içermeyen deniz balığından haftada yaklaşık 240 ile 360 gram arası tüketmesi önerilmektedir.
 • Gebeler, içerdikleri yüksek civa miktarı nedeniyle Orkinos (ton balığı), kılıç balığı, köpek balığı tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Denizlerimizde bolca bulunan çipura, levrek, hamsi gibi balıklar gebelikte güvenle tüketilebilecek balıklar arasındadır.

 

Fiziksel Olarak Aktif Olmak

Doktorunuz egzersizi yasaklamadığı sürece, gebelerin her hafta yaklaşık 150 dakika egzersiz yapmaları gerekmektedir. Yürüme, dans, basit bahçe işleri, yüzme önerilen egzersizlerdendir. Egzersizler mümkünse tüm haftaya yayılmalı ve günde 10 dakikadan az olmamalıdır. Düşme açısından yüksek riskli aktivitelerden lütfen sakınınız.

 

Vitaminler: Gebelikten bir ay önce ve gebeliğin ilk 3 ayında günde 400 mikrogram folik asit, gebeliğin ikinci 3. Ayından gebeliğin sonuna kadar da demir ve Vitamin D dışında bir gebenin başka bir vitamin türevine ihtiyacı yoktur. Mevcut diğer vitamin türevlerini diyetle çok rahat karşılayabilmektedir.

Yapay Tatlandırıcılar: Yapay tatlandırıcılar gebelik boyunca kullanılabilir.

Kafein: Günde 2 fincan Türk kahvesi veya 2 bardak filtre kahve veya 6 bardak çaydan fazlasını tüketmeyin.

Çiğ-Pişmemiş Besinler: Gebelikte hijyenine güvendiğiniz bir yerde hazırlanmış suşi yemenizde sakınca yoktur. Gebelik boyunca iyi pişmemiş veya çiğ et yemekten kaçınınız. Yıkamadan sebze ve meyveleri yemeyin. Gerekirse salata malzemelerini bir süre sirkeli suda bekletin.

Süt ürünleri: Pastörize edilmemiş süt ürünleri kullanmayınız.

Sigara: Sigara kullanmayınız. Ancak sigara tiryakisi gebe kadınlar sigarayı bırakmakta zorluk çekiyorlarsa gebeliklerinde nikotin bandı veya nikotin sakızı kullanabilirler. Elektronik sigaralar gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Alkol: Her ne kadar haftada bir-iki kadeh içkinin gebelik üzerinde negatif etkisi olmadığını gösteren çalışmalar varsa da gebelik boyunca, özellikle ilk 3 ayda alkol kullanımı önerilmemektedir.

Airbag-emniyet kemeri: Arabalarınızdaki airbag’leri kapalı konuma getirmeyiniz. Yapılan araştırmalarda airbag’lerin gebelikte risk teşkil etmediği tespit edilmiştir. Emniyet kemerinin üst parçası 2 göğüs arasından geçmeli ve rahmin üstünde sonlanmalıdır. Alt parçası da uyluğun üstüne alınmalıdır.

Ağız sağlığı: Ağız sağlığı kötü olan gebelerde erken doğum riski artmıştır.

Böcek ilaçları: Topikal (bölgesel) böcek ilaçları kullanılmasında sakınca yoktur.

Saç boyası: Yapılan araştırmalarda saç boyasının gebelik üzerine her hangi bir negatif etkisi bulunamamıştır. Ancak boyanın gebeliğin 2. Üç ayından itibaren uygulanması, saçlı deriye yoğun temas etmeden tatbik edilmesi teorik riskleri de en aza indirecektir.

Yolculuk: Gebelikte 2 saatten uzun süren yolculuklarda her iki saatte bir yaklaşık 5-10 dakika gebe kadının yürümesi önerilmektedir. Ailesinde 40 yaş altı tromboz (pıhtı atma hikayesi) hikayesi olanlarda ek olarak varis çorabı giyilmesi önerilir.

Uçak yolculuğu: Uçak yolculuğu gebeliğin 28. Haftasına kadar doktor raporu olmadan, 28-36 haftaları arasında doktor raporuyla güvenle yapılabilir. 36. Haftadan büyük gebeliği olan kadınlar uçak yolculuğu yapamazlar.

Metal dedektör: Alışveriş merkezindeki metal detektörlerden geçilmesinin gebelik üzerine negatif bir etkisi yoktur.

Cinsel ilişki-orgazm: Gerek cinsel ilişkinin gerek kadın orgazmının gebelik üzerine negatif etkisi yoktur. Sadece tıbbi gereklilik durumlarında plasentanın aşağı yerleşimi, kanama vb. durumlarında gebelikte cinsel ilişki yasaklanmaktadır.

Uyku pozisyonu: Özellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren sol yana yatarak uyumak önerilmektedir.

Bitkisel ürünler: Badem yağı, meyan kökü, papatya suyu, ahududu kullanımının gebelikle erken doğum riskini, düşük riskini ve sezaryen oranını arttırma ihtimali vardır, kullanılmamalıdır. Gebelikte zencefil kullanımının özellikle bulantı-kusmayı azaltıcı etkileri vardır. Gebelikte güvenle kullanılabilir.

 

Umarım bu bilgiler tüm gebe kalmak isteyen kadınlar ve tüm gebeler için faydalı olacaktır. Detaylı bilgiler için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Hamilelik ve doğum sürecimde iyi ki siz dediğim nazik, guleryuzlu, cana yakın doktorum. Bir daha olsa bir daha gelirim. Her sorumuza yanıt veren, telefonun diğer ucunda olduğunu bildiğiniz güvenle gidebileceğiniz bir hekim. Sabah 8 de olan doğumuma koşarak gelip beni yalnız bırakmadınız ve kızımı kucağıma verdiğiniz için bir kez daha teşekkür ediyorum 🙏🙏
Nih.. P..

İlgisi bilgisi sakinliği ile harika bir doktor. Kadın doğum işlemleri adına korku içinde olduğunuz bütün durumları unutun. Allahın izni ile kendinizi Onur topçu hocamın güvenli ellerine emanet edin. Kendinize bu iyiliği yapın vakit kaybetmeyin. Benim korkulu rüyam sezeryandı Allah razı olsun geçmişteki bütün sezeryanla ilgili olumsuzlukları unutturdu. Sonrası kapalı rahim operasyonum da harika geçti. Adet sonrası lekelenme yaşayanlar ertelemesin Onur hocam la kolaylıkla halledebilirsiniz. Kendiyle geçirdiğim bütün süreç için teşekkür ediyor doktor arayışında olanlara sonuna kadar Onur topçu hocamı tavsiye ediyorum

mes.. y..

 

Gebelik planlamaya başladığım zaman Ankara’da bir çok doktorun kapısını çaldım fakat hiç birisi içime tam olarak sinmiyordu. Gebe kaldığım zaman 9 aylık süreci güvenerek geçirebileceğim bir doktor bulamamıştım taa ki Onur hocamla karşılaşana kadar. İlk görüşme itibariyle gerek bilgisiyle gerek sakin liğiyle, pozitif enerjisiyle aradığım doktor işte karşımda dedim. Üstelik adet dönemlerimde hafiften bir ağrı hissederdim gittiğim diğer doktorların hepsi bende bir şey olmadığını söylemişti sadece Onur hocam muayene sonrasında bende minik bir polip olduğunu görmüş ve ağrıya sebebin o olabileceğini söylemişti. Diğer doktorların göremeyip de Onur hocamın o minicik polip i görmesi bile bende derin bir güven hissi oluşturmaya yetmişti. Böylece Onur hocamla devam edecek olan 9 aylık gebelik serüvenimiz başlamış oldu. Ve iyi ki de bu süreci Onur hocamla tamamlamışım diyorum. Gebeliğimin her anında ne kadar yoğun olursa olsun bunu bize hiç hissettirmeden hep yanımızda oldu, her aradığımda, mesaj attığımda anında dönüş sağladı. Bir kez olsun sorduğum sorulara cevap alamadığım olmadı. Hatta şimdi düşündüğüm zaman gebeliğime dair o kadar komik sorular sorduğum zamanlar olmuş ki o sorularıma bile her zaman tüm içtenliği ve samimiyetiyle cevap verdi. Sadece ben değil her görüşmede eşimle olan iletişimi de bizim Onur hocamızı sadece doktorumuz olarak değil manevi abimiz olarak görmemizi sağladı. Her muayene sonrasında bizi kapıya kadar geçirmesi, halimizi hatrımızı sorması, sohbet etmesi, sadece bizi dinlemesi değil kendinden örnekler vererek sohbet etmesi bile insani değerinin ne kadar yüksek olduğunun ispatıdır bizde. Muayene esnasında tek tek anlata anlata bana ve eşime bilgi vermesi en ufak bir soru işareti kalmadan oradan ayrılmamıza sebep oluyordu. İçimiz hep rahat ayrıldık Onur hocamızın yanından. Sezaryenden çok korktuğum için hep normal doğum istedim, Onur hocamla beraber son ana kadar bekledik bebişin gelmesini ancak suyumda azalma olduğu için daha fazla bekleyemedik ve önceden planlanan günde hastaneye yatışım yapıldı. Suni sancıyla doğumun başlamasını bekledik ancak açılmam olmayınca sezaryen olmak zorunda kaldım. Suni sancıyı almaya başladığım an itibariyle Onur hocam hep hastanede yanımızdaydı. Gebe olanlar doğum başladığı anda doktorunun ilk andan itibaren yanında olmasının ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi bilir. Sezaryen olmanın çok da korkulacak bir şey olmadığını gördüm. Sezaryen olduktan sonra hemen ertesi gün ayaklandım ve sonrasında ağrı kesici bile almadım. Burada Onur hocamın müthiş cerrahi bilgisi ve becerisi sayesinde konforlu, en az ağrıyla bir doğumu tamamlamış oldum. Şuan 20.günümdeyim ve hiç doğum yapmamış gibiyim desem yeridir. Kendinizi ve doğacak bebeğinizi hem güvenilir, iyi bir doktora emanet etmek hem de bu süreçte prensesler gibi özel hissetmek isterseniz Onur hocamı herkese şiddetle tavsiye ederim. Her şey için Onur hocama ve ekibine çook teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş.

bet.. ç..

 

Şuan 21 haftalık gebeyim ve takiplerimi ilk günden itibaren Onur hocam yapıyor. Gebelik planlaması yapmaya başladığım zaman Ankara’da neredeyse gitmediğim kadın doğum doktoru kalmamıştı ama hep aklımda bir soru işareti ile ayrılıyordum görüşmelerden, bir türlü gebelik sürecimi beraber yürütebileceğim doktoru benimseyemiyodum taa ki Onur hocamla yollarımız kesişene kadar. İlk gebelik öncesi kontrol için yanına gittiğimde direk aradığım doktor bu dedim. Kendisi çok iyi bir doktor olmasının yanında bence çok iyi hasta psikolojisinden anlıyor. Bir bakışınızla sizdeki tüm endişeyi, soru işaretlerini anlayıp tatmin edici cevapları siz sormadan söylüyor. Özellikle gebelik süreci benim için çok hassas bir süreç ve Onur hocamla bu dönemi çok güzel, çok keyifli bir şekilde tamamlıyoruz. Bir kere bile aklımda soru işareti kalmasına izin vermedi, doktoruma bu yüzden çok güveniyorum ve çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda kendisi ne kadar yoğun bir tempoda çalışırsa çalışsın her zaman benim için ulaşılabilir oldu, ne zaman arasam hep aynı kibarlığıyla cevap verdi. İyi ki varsınız Onur hocam, iyi ki yollarımız kesişmiş.

ül..vik tunar

 

Ikinci bebegimde hamilelik surecimin takibini ve dogumunu Onur hoca gerceklestirdi. Onur hocanin tecrubesi ve kendine has sakinligi insanin icini rahatlatarak zaten kaygili bir surec olan hamileligi keyifli bir surece donusturuyor. hamileligimin sıkıntılı gecen ilk aylarindaki kaygilarimi ve endiselerimi gidererek kadin dogum doktorlugunun yaninda psikolojik olarak da destegini hic esirgemedi. sayesinde kizımi epiduralsiz olarak normal dogum ile kucagima aldim. dogum anındaki destegi benim icin cok onemliydi. dogum sonrasinda da yine bilgi ve tecrubesi ile kisa surede hamilelik oncesi yasantimiza donmek adina tedavi ve tavsiyeleri cok kiymetliydi. daha once farkli bir doktorla ilk dogumunu gerceklestiren biri olarak keske ilk hamileligimde Onur hoca ile tanismis olsaydim diyorum. hayatimizdaki en onemli varliklarimiz olan cocuklarimizi saglikla kucagimiza almak icin gozunuz kapali guvenebileceginiz bilgi ve tecrubesine cok guvendigim cok kıymetli bir doktor.

da..lü

 

Onur Bey ile doğru zamanda tanıştığım için çok şanslıyım. Hassas olduğum, ifade etmekte bile zorlandığım bir problemimde beni rahatlıkla konuşturup aydınlattı. Ameliyatım sorunsuz ve rahat geçti. Doktorların işlerini yapabilmeleri için duygusal olmalarını beklemiyorum çünkü her gün çok zor vakalar ile ilgilenip duygusal kalabilmek zor olmalı. Ancak Onur Bey’in empatiyi ve profesyonelliği çok güzel bir şekilde kendinde harmanlamış olması bulunması zor bir yetenek. Sizi dinlerken sizi anladığınızı ve sorunlarınızı çözeceğini biliyorsunuz. Kendisine gönülden teşekkür ediyorum!

a…abalı

 

Hamileliğim boyunca bana her konuda rehber olan, her soruma sabırla cevap veren, en ufak telaşımda sıkıntımda beni rahatlatan mükemmel bir doktordur kendisi.

em..türk

 

Normal doğum yapmamın imkansız oldgunu söyleyen doktoruma ragmen Onur hocam bir yıl arayla iki kez normal doğum yapmamı sağlıklı bir gebelik geçirmemi sağladı- iyki tanımışım ve son anda doktorumu değişip Onur hocayı seçmişim- sevgili eşi seda hocamız da kızlarımın doktoru- herşey için çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.

a..an

 

Hamileliğimin başında kendime hep şunu dedim. Ben öyle bir doktor bulmalıyım ki bu serüvende benim en yakın yol arkadaşım olmalı ve öyle de oldu. Karşılaşabileceğiniz iyi ki diyebileceğiniz en doğru doktor. Tüm süreci yakından takip etmesi, aklınızdaki her soruya en açıklayıcı şekilde cevap vermesi ve özellikle aradığınız an ulaşabilmeniz kadar daha güzel ne olabilir😊 işinizi severek yaptığınız ve bizi yarı yolda bırakmadığınız için size minnettarım hocam herşey için teşekkürler 👏

sniye..gin

 

Geçtiğimiz Ağustos ayında oğlumu kucağıma aldım.Canım doktorumuz Onur bey sayesinde rahat bir gebelik geçirdim. Dönem dönem risk ve stres altına girdiğimiz anlar olsa da Hocamızın bilgisi deneyimi ve müthiş ilgisi sayesinde sorunsuz atlattık süreci. Fiziksel ve psikolojik olarak çok hassas bir süreç dolayısıyla doktor seçimi çok çok önemli hocamızla miniğin 4. Haftasında tanışmıştık doğuma kadar da güzel yönlendirmeleri ilgisi Güler yüzünü hiç eksik etmedi sağolsun. Bu süreci güvenli sağlıklı geçirip güzel hatırlamak isteyen herkese tavsiye ediyoruz Onur hocamızı ☺️

D.N.

 

Onur hocam gebelik takibimi çok profesyonel ve ilgili bir şekilde gerçekleştirdi. Zamanlı zamansız sorularıma bıkmadan usanmadan günün her saati cevap verdi. Sezaryen ameliyatımı da çok başarılı bi şekilde atlattık kendisine küçük sevgilime ulaşma sürecimde emekleri için sonsuz teşekkür ederim☺️

R.L.

 

Eğer yüksek donanımlı, kaliteli, size pozitif yaklaşacak ve iyi bir kadın doğum uzmanı arıyorsanız doğru ismi inceliyorsunuz demektir. Hem insanlık olarak, hem sizinle kuracağı harika iletişim sayesinde her konuda güvenecebileceğiniz bir hekim olan Onur beye sonsuz teşekkürler ederiz.

İ.İ.

 

Hersey için çok teşekkür ediyorum sonuna kadar hep beraber inşallah.

İ.A.

 

Sorunsuz bir gebelik, iyi ve rahat bi doğum istiyorsanız hiç düşünmenize gerek yok. İlgi ve alakasiyla, yüreği, merhameti, pozitif etkisi ve profesyonel yaklaşımı ile ailenizden biriymiş gibi olup, sizi kendinizden daha çok düşünen bir doktor. Nezih bir ortam, guleryuzlu personel, gerisi sadece size mutlulukla kucağınıza alacak bir çocuk kalıyor.

S.L.

 

Hayatımda gördüğüm en mükemmel insanlardan ve doktorlardan bir tanesidir. Bizim Doğum Doktorumuz değil artık abimiz dostumuz arkadaşımız. Çünkü kendisi böyle bir insandır. Hocama giderseniz Gözünüz kapalı olsun gerisini O halleder…. İyi ki varsınız Onur Topçu 👏👏👏🤲👨‍👩‍👧‍👦(ikizlerinin doktoru).

İ.Y.

 

Bir doktordan çok daha fazlası.Tanidigim için Allah’a sukrettigim nadir insanlarsan.Iyi ki varsınız.

İ.T.

 

5 yıl önce ZTB Devlet Hastanesi’nde görev yaptığı sırada, gebelik takibimi ve doğumumu doktor bey gerçekleştirdi. Devlet hastanesinde özel hastane konforunu bize yaşattı ve ilk muayeneden itibaren bizimle çok ilgilendi. Sezaryen doğum oldum ve 2.gün çok rahat bir şekilde evime gittim. Hastasına çok moral veren ve hastasını çok iyi bilgilendiren bir doktor. 2. çocuğu düşünürsek, hiç düşünmeden yine Onur Bey’e takibe giderim.

..oğan

 

Onur Bey her iki gebeliğimde takiplerimi yaptı. İlk günden itibaren bıkmadan usanmadan gece gündüz demeden nazımı çekti. Sorunlarıma çare oldu. Bilgi birikimi ve tecrübesiyle kendinden emin tavrıyla hiç sorgulamadan kendimi ve yavrularımı ona emanet ettim. İkinci gebeliğimde çok ciddi kanamalarım oldu, doğuma boşalırcasına kanla yetiştim,başka bir doktor olsa rahmimin alınması gerekebilirdi. Her doktor süslü cümlelerle gebe takip edebilir belki ama bebek veya kendinizle ilgili ciddi bir sıkıntınız olursa her doktor müdahale edemez. Onur beye sonsuz güvenebilirsiniz. Zaten hangi doktora sorsam, Onur hoca senin şansın olmuş dedi. Ona minnettarım. Şimdi üçüncü gebeliği bile planlamaya başladık.

R.

 

Onur hoca işinde çok başarılı, bilgili ve titiz. Hastalığım konusunda beni bilinçlendirdi ve çok rahatlattı. Kendisine çok teşekkür ederim.

A.S.

 

Hasan Onur hocanın ve hemşirenin ilgilisi her zaman çok iyi. Kafamdaki bütün sorulara cevap bulabiliyorum, rahatsızlığımla ilgili detaylı bir bilgiye sahip olabiliyorum. Teşekkür ederim.

Çe..er

 

Gözünüz kapalı gidebileceğiniz huzurun adı Onur bey.

iyi ..ıldız