Hafta Hafta Gebelik

Aşağıda tıbbi hastalıklar hakkında verilen bilgiler reklam amaçlı değildir. Hastaları bilgilendirme ve tanıtım amaçlı yazılardır. Aşağıda belirtilen hastalıklardan birinin siz de olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi öneri ve tedavi için mutlaka bu konu hakkında uzmanlaşmış sağlık profesyonellerine muayene olmanızı öneririz.

Hafta Hafta Gebelik

Günümüzde bebek bekleyen birçok kadının merak ettiği gebelik haftaları, bebeğin gün gün gelişimini izah eden harika bir tablo. Anne olmayı uzun zamandır bekleyen ve ilk duyduğunda havalara uçan anne adayları, bebeğinin nasıl büyüdüğünün detaylarını haliyle bilmek istiyor. Hafta hafta gebelik belirtileri, hafta hafta gebelik jinekoloji muayeneleri, hafta hafta anne adayında değişen her şeyi bulabileceğiniz bu içerikte; siz değerli anne adaylarına en kapsamlı “hafta hafta gebelik tablosuna” yer verilmiştir.

1-4. Hafta

Hamileliğin ilk haftasında hamile olduğunuzu dahi anlamamanız çok normaldir. Hormonlarda yavaş yavaş farklılıkların başladığı bu haftada, ruh halinizde de farklılıklar meydana gelebilir. Adet oldukları dönemdeki tüm sendromları, hamile kalınca da yaşayanların sayısı hiçte az değil. Bu nedenle, adet dönemindeki ağrıya benzer bir ağrı yaşamanız olasıdır.

2. haftalarda ise göğüslerde hassasiyet başlar ve karın bölgesinde ağrı batmalardan şikâyet edilebilir. Akıntı söz konusu olmasa dahi akıntı şikâyeti oluşur ve vücut sıvıları daha da artar. Ağızda metalik bir tat oluşmasının yanı sıra iştahsızlıkta görülebilir.

3. haftada ise bebeğiniz, henüz rahme yerleşmemiştir ve bir süre sonra rahminize tutunacak ve büyümeye başlayacaktır.

4. hafta sonunda ise doktorunuz gebelik teşhisinizi rahatça koyabileceği gibi siz de dilerseniz hamilelik testleriyle bu müjdeli haberi kesinleştirebilirsiniz.

5. Hafta

5. haftada beyin, omurilik ve merkezi sinir sisteminin oluşmaya başladığı bu süreçte kalp oluşumu için tabakalar üretilir. Folik asit gebelik öncesi başlanmadıysa, bu dönemde kullanımına başlanılır, bebeğinizi ultrasonda görebilme ihtimaliniz vardır ancak 6. haftayı net olarak beklemek doğru olacaktır.

1,5mm kadar olduğu düşünülen bebeğiniz büyümeye devam ederken mide bulantıları da artış gösterecektir. Gün içinde ara ara yaşayabileceğiniz bulantılar, bazen kusmalar ile sonuçlanabilir. Hormonların etkilediği bu durum dayanılmaz olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır..

6. Hafta

Bebeğinizin boyu 6. haftada 2 ile 4 mm olarak hesaplanabilir ve kıvrık bir C harfine benzeyen duruşunu nihayet ultrasonda görebilirsiniz. Kalp atışlarını da nihayet duyduğunuz ultrasonda, doktorunuz gerekli kontrolleri yapacaktır. Akciğer, çene, burun ve damak bölgeleri oluşmaya başlayan bebeğinizin artık elleri ve ayak kısımları da gelişecektir.

Bu haftada ise hemogram, ebeveynlerin kan gruplarının karşılaştırılması, tam idrar tetkiki ve tiroid gibi sorunlar için TSH testi yapılmaktadır.

7. Hafta

Hamileliğin 7. haftasıyla birlikte artık anne adaylarının ilaç kullanımını bırakması ve doktorunun bilgisi olmadan ilaç kullanması yasaklanmaktadır.

Süt ürünlerine duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte anne adayı, bol bol sütlü ürünler tüketmelidir. Zira, günlük 1200 mg kalsiyum alması gereken anne adayları, süt tüketemiyor ise dondurma veya yoğurt yiyebilirler.

Demir eksikliği sıkıntısı varsa demir destek hap ya da sıvıları, doktorlar tarafından bu haftada mutlaka verilecektir.

8. Hafta

Her geçen gün gelişen bebeğinizin artık göz ve kulak yapısı şekillenmeye başlamıştır ve burun ucu dahi ultrasonda görülebilmektedir.

Sık idrara çıkma, mide bulantıları, kabızlık sorunları ve meme uçlarının kararması gibi daha bir dizi olay;  8. Haftada gerçekleşmektedir. Bacak krampları, sivilceler ve rahim bölgesinin portakal büyüklüğüne ulaşması ise yine 8.hafta içinde karşılaşılabilecek durumlardır.

9. Hafta

Baş popo uzunluğu 25 mm ‘e ulaşan bebeğiniz ile ilk iki ayı geride bıraktınız. Kol ve bacakları uzamaya başlayan bebeğinizin göz kapakları da bu haftada gelişmektedir. Sık sık hareket eden bebeğinizi nadiren de olsa hissedebilirsiniz.

10. Hafta

Bebeğinizin organları hızla büyürken bebeğinizin bacaklarını hareket ettirebildiğini ultrasonda kendi gözlerinizle görebilirsiniz. 10. Haftada karaciğer, böbrekler ve beyin artık fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayacaktır ancak büyüme, gebelik bitene kadar devam edecektir.

11. Hafta

Anne adaylarında hızlı tırnak uzaması, saçların beyazlaması, tırnaklarda farklılıkların görüldüğü 11. haftada bebeğinizin cildi ve derisi, hala şeffaftır. Kemiklerin ciddi anlamda sertleşmeye devam ettiği 11. hafta sonunda ise bebeğin cinsiyetini öğrenmek büyük olasılıkla mümkün olacaktır.

12. Hafta

Bebeğinizin bağırsaklarının hızla büyümesi ve kordona bağlanmasının gerçekleştiği 12. haftada tüm sindirim organlarının gelişmesi başlayacaktır. Gözlerinin net olarak görüldüğü 12. haftada ise öğrenilmiş refleks olarak emme fonksiyonunu da ultrasonda büyük ihtimalle görebilirsiniz.

13. Hafta

Hamilelikte çatlakların görülmesi elbette olasıdır ve bu aslında 13. haftaya tekabül edebilir. Vücudunuzu rahat bıraktığınız elbiseler yâda kıyafetler giymeniz, cildinizde yaşayacağınız problemleri engelleyecektir.

14. Hafta

Kolları uzayan bebeğinizin vücudu daha da orantılı bir biçime dönüşecektir. Karaciğerinin safra üretmeye başlamasının yanı sıra kırmızı kan hücrelerin üretimi için de dalak, görev yapmaya 14. Haftada başlayacaktır.

15. Hafta

Bebeğinizin damarları ve kan akışı, deri üzerinden ultrason sayesinde görülebilmektedir. 12 cm’e kadar ulaşan bebeğinizin ağırlığı ise ortalama 57 gramdır. Uyku pozisyonlarından doğan problemlerin baş gösterdiği bu haftada ise sırt üstü uzanmak ya da yan yatmak, en güzel pozisyon olacaktır.

16. Hafta

Rahîm büyümesinin hızla devam ettiği 16. Haftada plasentada da büyüme meydana gelecektir. Amniyon sıvınızda da artış olacak ve bebeğiniz için gerekli koruma alanı daha da güçlenecektir.

Kulak ve gözlerin oluşumunun devam ettiği 16. Haftada, bebeğiniz başını dik tutmaya başlayacaktır. Çevredeki seslere tepki vermeye başlayan bebeğinizin hareketlerini de rahatlıkla hissedebileceksiniz.

Hormon seviyelerinizin artmasıyla birlikte cildinizde yağlanma problemleri görebilirsiniz ki  bunun için temizleyici kullanmanız en doğrusu olacaktır. AFP, üçlü test, ultrason ve amniyosentez gibi birçok tahlil ve testlerin yaptırılması gereken 16. Hafta sizin için yorucu geçebilir.

17. Hafta

16 cm uzunluğa ulaşan bebeğiniz artık 200 gram ağırlığında olabilir. Parmak izlerinin oluştuğu bu haftada sindirim sistemi de hızlı bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

18. Hafta

Karnınızın ciddi oranda büyümesi sebebiyle artık kıyafetlerinize sığamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, 1 beden büyük kıyafetler almanız hem sizin hem de bebeğinizin rahatı için oldukça önemlidir.

19. Hafta

En geç 19. haftada artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceksiniz. Çünkü, artık üreme sistemleri oluşmaya başlayacak. Bugüne kadar netleştiremediğiniz cinsiyet konusunu, ultrason ile netleştirebileceğiniz bir haftadır 19.hafta.

20. Hafta

Bebeğinizin anne karnındaki “ilk hıçkırığını” duyabileceğiniz bir hafta olan 20. Haftada anne adayları bunu titreşim şeklinde hissedebiliyor. 250 ila 300 gram ağırlığına ulaşan bebeğinizin boyu ise 21 ila 22 cm olarak ölçülecektir.

21. Hafta

Anne karnında yaşamına devam eden bebeğiniz, artık uyuyor ve uyanıyor. Kalp atışlarının da sıklıkla duyulduğu 21. Haftada bebeğiniz sizle iletişime geçmeye başlayacaktır.

22. Hafta

Bebeğinizin hareketlerini çok net hissedebileceğiniz 22 haftada bebeğiniz, siz uyurken dahi sizi uyandıracak kadar hareketli olabilir. Bu nedenle, bebeğinizle iletişime geçmek için en uygun haftanın bu olduğunu unutmayın.

23. Hafta

Tansiyon düşüklüğü,  ödem ve baş ağrısı şikâyetlerinin görüldüğü 23. Hafta, sizin için belki stresli geçebilir. Ancak, doktorunuzun kontrolleri sonrasında yaşadığınız tüm şikâyetlerin çözümü sağlanır.

Sizin sesinizi duyan bebeğiniz sizinle iletişimi ilk defa 23. Haftada kurabilir. Bu nedenle, ona bol bol masal okumalı ve müzik dinletmelisiniz.

24. Hafta

Yalancı sancıların baş gösterdiği 24. Hafta sizi korkutarak geçebilir, ancak endişelenmenize gerek yok. Kanama gibi durumlar yok ise yalancı sancılar sizi korkutmamalı zira. Sağa sola dönen bebeğinizin hareketlerini daha da hissedebiliyor olacaksınız.

25. Hafta

Futbol topu büyüklüğüne ulaşan rahminiz sebebiyle organlarınızın sıkıştığını hissediyor olmanız normal olup korkulacak bir şey yoktur. Eğer ki şeker hastası iseniz bu haftalarda diyabet kontrolünüzü yaptırın ve ihtiyaç varsa diyabet diyetine başlayın.

26. Hafta

Karnın büyümesine devam ettiği bu haftada ağır işler yapmaktan kaçının. Bebek kordonu dolanması gibi durumlar ne yazık ki hareketli anne adayları sebebiyle meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, 26. Haftayı ve sonraki süreçlerde dinlenmeli ve kendinize vakit ayırmalısınız.

Aşırı baharatlı ürünlerden kaçınmanızın gerektiği 26. Haftada ise sık sık yemek yemeyi unutmayın.

27. Hafta

Hormonların değişmesi sebebiyle rüya görebilir ve korkarak uyanabilirsiniz. Bu gayet olağan bir durum olup tüm hamileler neredeyse yaşar. Bir sonraki haftalarda ise bu durum tamamen kaybolacaktır.

Göğüs ucunuzdaki değişimlere ise canınızı sıkmayın çünkü o karartı veya diğer şikâyetler doğum yaptıktan sonra yok olacaktır.

28. Hafta

28. hafta aslında hastaneye gitme haftası. Bebeğinizin RH testini bu hafta yaptırabilir ve sonuca göre de kan uyuşmazlığı ilacı uygulanabilir. İlerdeki tüm gebelikleri etkileyen bu test, ciddi anlamda önemli olup yaptırılması gereken testler arasında yer almaktadır.

Çatların artabileceği bu haftada yine doktorunuzla görüşerek çatlakların engellenmesi ya da hafiflemesi konusunda bilgi alabilirsiniz.

29. Hafta

Kilo almanızı takip eden süreçte bacaklarda karıncalanmalar ve kramplar hissedilebilir. Rahat iç çamaşırları ve kıyafetler 29. Hafta için inanılmaz kıymetli olabilir. Çünkü, bebeğiniz hala kilo alıyor ve karnınızda büyüyor!

30. Hafta

Doğuma son 9 hafta kala artık doğumunuzu hangi doktorun yaptırmasını istediğinize karar vermeli ve doğum için planlamalara başlamalısınız.
Karnınızın son derece genişlediği 30. Haftada ciltte kaşıntı şikâyeti yaşanabilir ve bunun için krem vb. gibi desteklerin doktor kontrolünde kullanılması şiddetle sizlere önerilecektir.

31. Hafta

Göğüslerden süt gelmenin başlaması 31. Haftanın başlarında yâda ortalarında sıklıkla yaşanır. Süt için gerekli hazırlığı işaret eden sarımsı sıvılar için endişelenmenize hiç gerek yok! Bebeğinize konsantre olun ve bebeğinizin hareketlerini dinleyin. Eğer bebeğiniz çok hareketsiz kalır ise mutlaka acile gidin.

32. Hafta

Bebeğiniz büyüdü ve artık ayaklarını kaburgalarınıza kadar uzatabilir. Bu nedenle, sizin ağrı hissetmeniz en olası durumdur. Bundan kurtulmak için mutlaka yan yatmalı ve sürekli pozisyon değiştirerek uyumalısınız. Kontrollerin sıklaştığı bu haftada, doğum planınızı netleştirmeniz gerekiyor

33. Hafta

Kilosu 2.000 gram kadar olan bebeğinizin boyu ise 42 cm’e ulaşabilir. 33. Haftada artık beslenmenize çok daha dikkat etmeli ve son haftalarda aşırı kilo almaktan sakınmalısınız. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek içinse hastaneye giden tüm yolları ezberlemeli ve A,B planı gibi alternatif planlar üretmelisiniz.

34. Hafta

Bebeğinizin göz renginin bu hafta mavi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ancak, doğum sonrası gerçek göz rengi zaman içerisinde oturacaktır. Bu hafta bebeğinizin yaşam alanı iyice daraldığı için karnınızda bebeğinizin ellerinin ve ayaklarının izlerini görebilirsiniz.

35. Hafta

Bebeğinizin boyu 47 cm’e ulaşmış ve 2-2,5 kilogram ağırlığında olabilir. 1 kilo daha alması uygun görülen bebeğinizin normalden fazla kilo alması ise elbette doğum açısından risk taşır ve sezaryeni düşündürür. Bu nedenle, bebeğinizin ve sizin kilo alımı son haftalarda dikkatle takip edilir.

Vücudunuzdan demir emmeye devam eden bebeğiniz artık doğum pozisyonuna doğru dönmektedir.

36. Hafta

Günde 8 bardak su içmeniz gereken 36. Haftadan sonra artık doğuma çok yaklaştığınızı kabul etmeli ve olası risklerden sakınmalısınız. Tatil, yürüyüş vb. gibi aktivitelerden uzak durmalı son haftaları evde dinlenerek geçirmelisiniz. Bebeğinizin rahat doğması için muayeneler gerçekleştirilecek ve olası riskler tekrar ediyorsa sezaryen kararı alınacaktır.

37. Hafta

Doktorunuz sizi her hafta kontrole çağırdığı için artık tüm gelişmeleri biliyor olacak ve ters giden bir durum olursa da erkenden müdahale edecektir. Erken doğumların sık olduğu 37. Haftada doktorunuz sizi detaylı muayene eder ve bilgilendirir. Bebeğinizin başı hala doğum pozisyonuna gelmedi ise de doktorunuz gerekli müdahaleleri yapmak için sizi bilgilendirecektir.

38. Hafta

Doğum pozisyonuna geçmesi beklenen bebeğiniz, artık daha aşağıda bir yerdedir ve sürekli idrar torbanıza baskı yapmaktadır.  Bu nedenle, sıvınızın geldiğini hissetmeniz ve tuvalete gitmeye korkmanız olağan bir durum, endişe etmenize gerek yok. Ancak, çok fazla ıkınarak tuvalet yapmamalı ve tuvalette çok uzun süreler oturmamalısınız.

39. Hafta

39. haftaya girdiğiniz andan itibaren bebeğiniz, milim milim doğum kanalına yerleşecektir. Kilo almanın durduğu 39. Haftada sancılarınız varsa bunun gerçek sancı mı yalancı sancı mı olduğunu ayırt etmeniz lazım. Aksi takdirde, her sancı geldiğinde acile koşmanız birçok açıdan size problem yaratacaktır. 1 saat boyunca 5 dakika aralıklarla gelen sancı, doğum sancısıdır. Bu nedenle, sancılarınızı takip etmeye özen gösterin.

40. Hafta: Son Gün ve Hafta

Bebeğinizi almanıza sayılı günler kala bağırsaklarınızdaki basılar artacaktır. Bu sebepten ötürü sürekli tuvaletiniz varmış gibi hissedecek ve sürekli tuvalete girme ihtiyacı duyacaksınız. Amniyon sıvısının gelmesinden hemen önce de tuvaletiniz geliyormuş gibi hissedebileceğinizi unutmamalı ve tuvalete giderken mutlaka yanınızda birinin olmasına özen göstermelisiniz. Eğer suda doğum gibi alternatif doğum seçeneklerini seçtiyseniz de bir an önce hastane yatışı için hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Ankara gibi metropol bir kentte doğum yapmak istiyorsanız zira, trafik çok önemli bir risktir. Bu nedenle, hastane yatışınızı doktorunuzla son görüşmenizde kesin olarak ayarlayın.

Hamileliğinizin Her Aşamasında Güvenebileceğiniz Bir Doktor Arıyorsanız Doç. Dr. Onur Topçu’ya Hemen Ulaşabilir, Tüm Süreci Birlikte Yürütebilirsiniz!

Gebelik öncesi süreç başta olmak üzere doğum ve doğum sonrası süreçlerde dahi sizle en iyi şekilde ilgilenecek, sizi detaylı olarak bilgilendirebilecek bir kadın doğum doktoru arayışında iseniz Doç. Dr. Onur Topçu’yla hemen görüşebilir ve karşılıklı iletişim kurduktan sonra kararınızı verebilirsiniz. Siz de gerek hamilelik öncesinde gerek hamilelik esnasında ve gerek hamilelik sonrasında güvenebileceğiniz bir kadın doğum doktorunuz olsun istiyorsanız hemen Doç. Dr. Onur Topçu’ya ulaşın, randevunuzu alın!

 

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

 


HASTA YORUMLARI

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

Daha fazla bilgi
qwqwwq