İdrar Kaçırma – Doç.Dr. Onur Topçu

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma

Kadınların belirli dönemlerde sıkça başlarına gelebilen idrar kaçırma, ciddi anlamda hem psikolojik hem de sosyolojik bağlamda kadınları olumsuz yönde etkilemektedir. İdrar tutamama olarak da ifade edilebilen idrar kaçırma, kişiyi toplumdan soyutlayacak dereceye dahi gelebilir ve bu gibi durumların hemen tedavi edilmesi gerekir.

Rahîm bölgesinde yer alan idrar torbaları ve mesanede yaşanan herhangi bir problemden dolayı da kaynaklanabilen idrar kaçırma hakkında bu yazıda birçok bilgiyi bulabilecek ve idrar kaçırmanın sebeplerini daha ayrıntılı görebileceksiniz. İdrar kaçırma nedir, ne değildir ile başlayacağımız bu yazının devamında idrar kaçırmaya neden olan faktörler ve idrar kaçırma tedavisi bağlamında uygulanan tedavi seçenekleri hakkında birçok bilgiyi de bulabilecek ve kadınlarda idrar kaçırma durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgi alabileceksiniz.

İdrar Kaçırma (İnkontinans) Nedir?

Birçok kadının zaman zaman yaşadığı bir problem olan idrar kaçırma, inkontinans olarak tıp dilinde ifade edilir. Bazen hamilelik sebebiyle kadınların idrarlarını tutamamaları olağan bir durum olarak görülse de fazlası bizleri elbette düşündürecektir. İdrar kaçırmaya sebep olabilen karın içi basınç artışı durumlarını kontrol edememe de idrar kaçırma ile sonuçlanır.

Normal Bir “İdrar Yapma Süreci” Nasıl Gerçekleşiyor?

Böbreklerin idrarı üretmesinden sonra üreterler, idrarı böbrekten alır ve idrar torbasına iletir. İdrarı depolayan idrar torbasında üretra, idrarı vücudun dışına atacaktır. Normal bir idrar yapma döngüsü bu çerçevede gelişmektedir. Normal işeme sürecinde üretranın etrafındaki kaslar gevşer ve idrar torbası da kasılarak dışarıya akmaya başlar. Bu döngüde oluşabilecek herhangi bir problem “idrarı tutamama” sorununa sebep olabilmektedir.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

Kısa süreli veya uzun süreli idrar kaçırma şikâyeti, birçok kadında görülebilir ve tedavisi mümkün bir problem olarak kabul edilir. İdrar kaçırmanın olası sebepleri ise Doç. Dr. Onur Topçu tarafından aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar torbası kontrolünün sağlanamamasının sebebi, idrar yollarının enfeksiyon kapmasıyla gelişebilir. Ağrı, sık sık idrara gitme ve idrarda kan idrar yolları enfeksiyonunun başlıca belirtilerindedir. Sistit olarak bilinen idrar torbası enfeksiyonuna ek olarak üretra enfeksiyonu yani üretrit de idrar kaçırmayı tetikleyebilir.

 Sarkma

Karnın alt bölgesinde olan organların hepsi, destek dokular ve kaslar sayesinde sabitlenmektedir. Ancak bu dokular; hamilelik başta olmak üzere doğum ya da yaşlanma ile esneyebilir ve zayıflayabilir. Bunun sonucunda ise destek problemleri meydana gelebilir ve organların sarkması da söz konusu olabilir. Üretra, idrar torbası, rektum ve rahmi destekleyen dokuların zayıflaması ise vajinaya baskı yapabilir ve idrar kaçırmayı tetikleyebilirler.

İdrar Yolları Anormallikleri

İdrar yollarından vajinaya anormal bir açıklık olması anlamına gelen fistül, idrar kaçırmanın sebepleri arasında sayılmaktadır. Fistülün oluşum sebepleri ise; doğumlar, radyasyon tedavileri, alt karın bölgesindeki kanserler, sinir- kas hastalıkları ve alt karın bölgesine uygulanan ameliyatlar olabilir.

İdrar Kaçırmaya Neden Olan İlaçlar

İdrar kaçırmada etkin rol oynayan idrar söktürücü kullanımının kesilmesinden sonra idrar kaçırma durabilir. Bu nedenle, idrar kaçırma söz konusu ise bu tarz ilaçları kullanmamalısınız. Doktorunuzdan yeni bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın tanısını koyarken başta Stres olmak üzere; Sıkışma, Karma, Taşma ve Fonksiyonel 5 adet idrar kaçırma tipi de saptanabilir.

Stres tipi idrar kaçırma

Genç kadınlarda sıkça görülen stres tipi idrar kaçırmaya sebep olan faktör,  idrar torbasındaki basıncın, üretradaki basıncı aşmasıdır. Öksürüldüğünde, hapşırıldığında meydana gelen idrar kaçırmalarının sebebi ise idrar torbasını destekleyen dokuların ve üretra kaslarının zayıflamasıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma

Aniden tuvaleti gelen bir kadında görülebilen sıkışma tipi idrar kaçırmaya; “aşırı aktif idrar torbası” diyoruz. İdrar torbasındaki kasların sık kasılması sonucunda ise  idrar kaçırması söz konusu olabilir. Bunun sebebi ise idrar torbasına sinyaller götüren sinir uçlarında meydana gelen problemlerdir.

Karma tip idrar kaçırma

Hem stres hem de sıkışma tipi idrar kaçırma söz konusu ise karma tip idrar kaçırmadan bahsetmek mümkün olacaktır.

Taşma tipi idrar kaçırma

Tuvalete giden bir kadın idrarını yaptıktan sonra idrar torbası boşalmadığında meydana gelen idrar kaçırmaya, taşma tipi idrar kaçırma denir. İdrar torbalarının tam kasılmaması veya üretranın tıkalı olması sonucunda meydana gelen taşma tipi idrar kaçırmada az miktarda idrar söz konusudur.

Fonksiyonel idrar tutamama

Fonksiyonel idrar tutamama şikâyetinin başlıca sebebi altta yatan diğer sağlık problemleridir. Bunlara örnek vermek gerekirse başta artrit olmak üzere;

 • İnmenin yaşanması
 • Hareket problemleri (örneğin yürüme zorluğu) ve
 • Sinir sistemi hastalıkları söz konusu olabilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma şikâyetiyle doktora gittiğinizde doktorunuz sizden tıbbi bir öykü alacaktır. İşeme alışkanlıklarınızı etkileyebilecek faktörleri belirlemeye çalışan doktora başta kullandığınız ilaçları bildirmeli ve diğer alışkanlık yâda hayatınızdaki değişkenleri de anlatmalısınız. Bu sayede, doktorunuz sizden tıbbi öykü alır ve idrar kaçırma günlüğü isteyebilir. İdrar kaçırma miktarlarını ve zamanını kaydetmenizi içeren idrar kaçırma günlüğü, 3 gün süreyle yapılır ve daha sonra doktorunuz idrar kaçırma günlüğünüzü inceleyerek diğer testleri yapar.

 • İdrar torbanızın ne kadar iyi boşaldığını görmek için bir takım testler isteyen doktorunuz idrar yolu enfeksiyonu düşüncesi ile idrar tetkiki de isteyebilir. İdrar kaçırma şikâyeti için alternatif testler ise şöyle;
 • İdrar torbanız dolu iken birkaç kez öksürmenizi doktorunuz rica edebilir. Bu nedenle, doktor muayenesine giderken mutlaka yedek iç çamaşırı götürmeyi unutmayın.
 • İdrar torbanıza verilen zararsız bir boya sonrasında pet kullanmanız istenir. Pette boyanır ise idrar kaçırma net olarak tespit edilebilir.
 • İdrar torbasının içini görmeye yarayan sistoskopi ile kesin tanı da koyulabilir.

İdrar Kaçırmamak İçin Öneriler!

 • Kilo vermeye özen gösterin.
 • Kabız olmaktan sakının.
 • Çok ağır eşya taşımaktan yâda temizlik yapmaktan vazgeçin.
 • Kafein tüketimini sınırlayın (kahve, çay ve bazı sodalar).
 • Öksürmenize neden olan akciğer hastalıklarının tedavisine mutlaka devam edin
 • Sigarayı mutlaka bırakın.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma şikâyetinden kurtulmak isteyen tüm kadınlarda ilk olarak idrar kaçırmanın nedenleri saptanır ve daha sonra tedavi şekillendirilir. Eğer ki idrar kaçırmanızın sebebi idrar yolları enfeksiyonu ise gerekli ilaçlarla enfeksiyonunuz giderilir ve böylece idrar kaçırma şikâyetinden de kurtulabilirsiniz. Ancak, enfeksiyon değil de idrar torbalarıyla ilgili bir problem için diğer tedavi seçeneklerine başvurulur.

Fizik Tedavi

İdrar yollarında ve torbasında bulunan tüm kasların zayıflaması sonucunda idrar kaçırma görülür. Bu nedenle, bu kasların güçlendirilmesi ancak fizik tedavi ile mümkündür. Kegel egzersizleri ile bu kaslar sıkılaşır ve güçlenir ve kısa sürede idrar kaçırma şikâyetiniz diğer tedavi destekleri ile son bulur.

İdrar Kaçmasını Engelleyen Araçlar

Alt bölgedeki kasları güçlendirmek ve idrar kaçırmayı engellemek için kullanılan “araçlar” günde 1-2 kez vajinaya yerleştirilir ve bu araçlar kasların kasılmasını sağlar. Topuzlu sert bir halka olan Pesser de idrar kaçırmayı engelleyen araçlar arasında yer alır. Alt karın organlarını destekler ve üretraya baskı yaparak kaçakları önler.

İdrar Kaçırma İlaçları

Kasların spazmını kontrol altında tutan idrar kaçırma ilaçları ile idrar kaçırma şikâyeti son bulabilir. Bu ilaçların seçiminde diğer hastalıklarınız göz önünde tutulur ve doktor kontrolünde verilir.

Doç. Dr. Onur Topçu Sayesinde İdrar Kaçırma Probleminiz Son Bulacak!

Kişiye özel tedavi seçenekleri ile her türlü idrar kaçırma şikâyetine çözüm sunan Doç. Dr. Onur Topçu; Ankara’da sizi bekliyor! Ankara idrar kaçırma tedavisi alanında uzun yıllardır hizmet veren Doç. Dr. Onur Topçu’dan randevu almak ve kısa sürede idrar kaçırma probleminize son vermek sizin elinizde!

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi